Sosyal medya

Haber

Audi tasarımında neler olması gerekiyor?

Yayımlanma

/

Audi’nin TechTalks etkinlikleri adı altında düzenlediği teknoloji buluşmalarında, markanın tasarımda geldiği nokta, konunun en üst yöneticileri tarafından aktarıldı. Peki Audi tasarımında neler olması gerekiyor?

E-mobiliteye geçiş, yakın geleceğin otonom sürüşü, otomobil de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi içeren dijitalleşme, yeni teknolojiler insanları ve onların hareket etme biçimlerini değiştiriyor. Audi, bu etkenleri göz önüne alarak, gelecekteki modellerini tasarlıyor.

Audi, tasarımı markanın temel parçalarından biri, “Vorsprung durch Technik” sloganının önemli bir ifadesi ve sembolü olarak görüyor.

Geçmişte, araç gövdesinin temel orantıları, genellikle aracın ön kısmına yerleştirilmiş olan büyük hacme sahip içten yanmalı motora göre belirleniyordu. Onlarca yıldır müşterilerin estetik beklentileri de buna göre tanımlanmıştı. Kabin mümkün olduğu kadar düz ve bir rüzgar tüneli şeklindeydi. İç mekan, işlevsel ve yüksek kaliteliydi. Uzun mesafeli yolculuklar için uygun koltuk konforuna karşı yanal hızlanma, yolcular için yeterli alan ve yeterli bagaj bölmesi, her köşede parlak bir ev rahatlığı hissi ve çok işlevlilik bu dönem tasarımlarında karşılaşılan detaylar olarak göze çarpıyordu.

Ancak yarının otomobilinde, artık çok daha kompakt elektrikli motorlar kullanıldıkça kabin boyutları da büyüyor. Gelecekte tamamen veya kısmen otonom hale dönecek otomobiller, iç kısımda, direksiyon simidi ve pedalların ortadan kalkabileceğinin sinyallerini veriyor.

Audi tasarımını kullanıcıların istekleri belirliyor

Kullanıcıların ne talep ettiklerini bilmenin son derece önemli olduğunu söyleyen Audi Tasarım Bölümü Başkanı Marc Lichte “Aracında çalışabilmeyi, okuyabilmeyi veya uyuyabilmeyi mi istiyorlar? Aracı hangi amaç için tasarlıyoruz? Uzun mesafeler? Şehirler? Boş zaman mı? Bunun için uygun iç mekanın neye benzemesi gerekiyor? İşte tasarımda kritik olan, bu soruların cevapları” açıklamasını yaptı.

Lichte “ Konuşma ve hareket kontrolüyle, dokunmaya duyarlı yüzeyler gibi çeşitli işletim felsefeleri, geleneksel anahtarları ve döner düğmelerin yerini alacak. Sonuç olarak, geleceğin iç tasarımı teknoloji, ferahlık ve kendini iyi hissettiren ambiyansın entegrasyonu için yeni standartlar belirleyecek. Audi gelecekte, kelimenin tam anlamıyla, yolcuların sürüş sırasında ve özellikle de otomobillerinde artık sürücü olarak ihtiyaç duymadıklarında bile, kullanabilecekleri daha fazla boş alan sunmak istiyor“ dedi.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yayımlanma

/

Volkswagen, ilk kez bir SUV coupé modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

İspanya’daki Pamplona tesislerinde üretilen Volkswagen’in ilk SUV coupe modeli Taigo tanıtıldı. Araç, öncelikli olarak 28 Avrupa Birliği ülkesi, Güney Afrika ve Türkiye’de satışa sunulacak. Peki siz Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yeni modelin tasarımı, Volkswagen Dış Tasarım Başkanı Marco Pavone ve Volkswagen Güney Amerika Tasarım Merkezi Başkanı olan ikiz kardeşi José Carlos Pavone’ye ait.

Taigo’nun tasarımı, güçlü orantılarla karakterize edilmiş. Coupé tasarımda öne doğru eğimli C sütunu özellikle dikkat çekiyor.

Yeni Taigo; tasarım, bireysellik ve duyguya odaklanıyor. 4,26 metrenin hemen altında uzunluğa sahip otomobil, Life, Style ve R-Line olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde satın alınabilecek. LED farları, tamamen dijital kokpiti ve standart olarak sunulan yeni nesil bilgi-eğlence sistemiyle (MIB3) sınıfının yüksek teknoloji standartlarını belirliyor.

Araçta “App-Connect”, dijital gösterge paneli, kablosuz şarj özelliği gibi dijital ve akıllı özellikler bulunuyor.

Taigo, Volkswagen’in üst sınıf modelleriyle benzerlik gösteriyor.

Taigo, 1.0 lt 95 PS ve 100 PS güç üreten 2 adet 3 slindirli, 1.5 lt 150 PS güç üreten bir adet 4 silindirli yüksek verimli benzinli motor seçeneklerine sahip. Önden çekişli modelin maksimum hızı sırasıyla; 183 km/s, 191 km/s ve 212 km/s. 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleriyle satışa sunulacak Taigo, tasarruflu ve düşük emisyonlu TSI benzinli motorlarıyla, çevre dostu araçlara geçiş sürecinin önemli temsilcilerinden biri oluyor.

 

Devamını oku

Haber

AKO Akü’den Türkiye’nin Tek Sıfır Atıklı Akü Geri Kazanım Tesisi

Yayımlanma

/

AKO Akü, Türkiye’nin ilk ve şu an için tek yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Akü, Türkiye’nin akü üretiminde teknolojinin zirvesi kabul edilen Matrix Press (Punch) ve Kaizen Tüneli üretim modelleriyle üretim yapan tek üreticisi olma özelliği taşıyor. AKO Akü aynı zamanda, kurşun asit akülerin geri kazanımında Türkiye’nin ilk ve şu an için tek “Sıfır Atık” ile çalışan yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Akü Geri Kazanım Tesisi, endüstri 4.0 özelliği ve tam otomasyon içinde, sıfır atık prensibi ile hayata geçirildi.

Kurşun Asit Akülerin geri kazanımı konusunda “Sıfır Atık” ile çalışabilen tesisleri Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde de kuran SERİ firması tarafından kurulan tesis için yapılan yatırımın güncel karşılığı, 100 milyon TRY’ye denk geliyor.

AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, “Türkiyemizin Geri Kazanım tesisleri, gerek teknolojileri, gerek faaliyetlerinde kayıt içi işlemlerle insana, doğaya ve ekonomiye değer üretmelidir. Tesislerde doğaya zarar vermeyen teknolojilerin kullanımı ve ekonomi tarafından da vergi kontrolü, ülkemizin faydasına olacaktır. Maalesef bu sektörde, bu konularda yetersiz kalan tesisler, çevreye verdikleri zararın yanı sıra, vergi geliri kaybına ve haksız rekabete yol açmaktadır” dedi.

Devamını oku

Haber

AXA Sigorta’dan VOLVO Sahiplerine Özel sigorta!

Yayımlanma

/

AXA Sigorta, Volvo iş birliği kapsamında hayata geçirdiği Volvo Car Kasko ürünü ile Marka Kasko’nun geniş imkanlarına ek olarak Volvo araç sahiplerine Volvo yetkili servislerinde marka standartlarında onarım taahhüdü veriyor.

AXA Sigorta, otomobil sektöründe faaliyet gösteren önde gelen markalara sunduğu geniş kapsamlı ve avantajlı marka kasko anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. AXA Sigorta, Volvo marka otomobil sahiplerine Nisan ayında başlattığı maksimum Kasko ürününe ek olarak farklı avantajlar sunuyor.

Bu özel imkandan 10 yaşa kadar olan araçların faydalanabiliyor.

Volvo Car Kasko ile AXA Sigortalılara Volvo Yetkili Servislerinde marka standartlarına göre onarım imkânı sunuluyor.

Sektördeki en geniş teminatlara sahip kasko ürünlerinden biri olan Volvo Car Kasko sigorta poliçesi kapsamında; sigortalıların kaza sonucu oluşan hasarlarının tazmininin yanı sıra çalınma, yangın, cam kırılması, doğal afetler ve hayvanların araca vereceği zararları da teminat altında yer alıyor.

AXA Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Firuzan İşcan, “AXA Sigorta olarak farklı sektörlerin ihtiyaçları paralelinde yeni ürünler geliştiriyor ve her dönem özel ürünlerle sigortalılarımıza avantajlar sunuyoruz. Volvo markası ile bir anlaşma yaparak, marka kasko ürünümüz ile Volvo sahiplerine de avantajlar sunmaya başladık. Dağıtım kanalı güçlü bir şirket olarak, araçların tam güvenceyle sigortalanması noktasında birçok katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Devamını oku