Sosyal medya

Haber

Çin’den Türkiye’ye özel elektrikli otomobil! 37 bin liraya!

Yayımlanma

/

Son dönemde otomobil fiyatlarının yükseldiğini düşünüyorsanız sizler için güzel bir haberimiz var. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

2020 yılında başlayan pandemi sonrasında Türkiye’deki otomobil fiyatları orantısız bir şekilde artmaya başladı.

İlk başlarda bu artışı otomobil üretiminde yaşanan sıkıntıya bağladık. Malum çok fazla otomobil üretilmemesi ve arz talep dengesizliği yüzünden otomobil fiyatları artmıştı.

Fakat üretim bandındaki otomobil sayısı artsa da Türkiye’deki fiyatlar bir türlü düşmedi.

2021 yılının ilk çeyreğinde otomobil fiyatları dengeye oturmak üzereyken bu sefer de ekonomik dengesizlikler ortaya çıktı.

Döviz kurlarındaki ani artışlar yine ilk olarak otomobil piyasasını etkiledi. Normalde ayda 1 fiyat güncelleyen otomobil üreticileri Ekim ayında 3, Kasım ayında ise şimdiden 2 defa fiyat güncelledi.

İkinci el piyasasında ise neredeyse hergün değişen fiyatlar söz konusu. İşin kötü yanı ise bu değişimin genel anlamda yukarı yönlü olması.

Çin’de elektrikli otomobil üreten onlarca marka olduğunu da söyleyebiliriz. Bu markalardan birisi de SAIC Motor.

Devlet destekli markalardan biri olan SAIC Motor şu sıralar Avrupa’ya açılma planları yapıyor.

Bu rotada en önemli isimlerden birisi ise Türkiye. Keza SAIC Motor’un otomobile talebin bir hayli fazla olduğu Türkiye için özel planlarının olduğu da iddialar arasında.

Çinli şirketin Türkiye pazarında özel bir otomobil geliştireceği ve bu otomobilin maksimum 2700 dolarlık bir fiyata sahip olacağı iddia edilmekte.

Güncel kur ve vergileri de dahil ettiğimizde otomobilin Türkiye fiyatının 37 bin TL civarında olacağını söyleyebiliriz.

Bu tarz otomobiller hali hazırda Çin’de satılmakta. Şehir içi kullanım için tasarlanan bu otomobillerin menzili ortalama 150 kilometre oluyor.

Azami hızları ise saatte 80 km ve 100 km arasında değişiyor. Elbette bu noktada insanların beklentileri önemli.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku