Sosyal medya

Haber

Citrix Teknolojisi Formula 1 Şampiyonlarının Gerçek Zamanlı Kararlar Vermesine Yardımcı Oldu

Yayımlanma

/

Red Bull Racing Honda takımının teknoloji ortağı Citrix, bu sene de yarışlarda takımın başarısında kilit rol oynadı. Citrix teknolojileri, takımın gerçek zamanlı kararlar vermesine yardımcı oldu.

Citrix’in bloğunda yayınlanan yazıda, teknolojinin Formula 1yarışlarındaki yeri ve önemi ortaya kondu. Yazıda da belirtildiği gibi, ortalama bir F1 taraftarı, sürücülerin araçlarında tek başına yarıştıklarını düşünebilir ama teknolojinin alabildiğine geliştiği günümüzde sürücülerle takım arasındaki iletişim son derece önemli ve veriler daha önce hiç olmadığı kadar popüler olan bir sporda hayati önem taşıyor.

Şampiyon sürücü Verstappen, “Citrix, ister pistte ister operasyon odasında olalım bütün takımın bütün verileri anında görmesini sağlıyor. İşte stratejimizi bu şekilde oluşturuyor, planımızı değiştiriyor ve sonuçta kazanıyoruz,” diyor.

F1 takımları her yarış için yarış pistine çok sınırlı sayıda kişi getirebiliyor. Bu kişiler arasında üst düzey takım yöneticileri, pit ekibi ve teknisyenler, yarış mühendisleri, strateji uzmanları, aerodinamik uzmanları ve pazarlamacılar bulunuyor. Bu çalışanların, her birinin kendi özel ekibi olan iki sürücü arasında paylaşıldığını düşünürseniz bu gerçekten sınırlı bir sayı.

Piste girmesine izin verilen personelin sayısı sınırlı olduğundan fabrikayla kurulacak bağlantı kritik önem taşıyor. Yarışların düzenlendiği hafta sonunda Red Bull Racing Honda çalışanlarından oluşan özel bir ekip, takımı pistte desteklemek amacıyla Milton Keynes’teki Teknoloji Kampüsüne yerleşiyor. Bu ekip Red Bull Racing Honda fabrikasının ortasında bulunan ve sınırlı erişim sağlanan operasyon odasından çalışıyor.

Yarış verilerini gösteren büyük görüntü ekranlarıyla kaplı beyaz bir oda

Red Bull Racing Honda fabrikasındaki operasyon odası. Verstappen şunları söylüyor: “Orada fabrikada yarışın her anında size destek olacak bu kadar büyük bir ekip olduğunu bilmek insana güven veriyor. Hepsi ellerinden geleni yapacak ve en iyi şekilde yarışmanızı sağlayacak. O odadaki herkes aracın potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışıyor.”

Kurulum sırasında Avrupa’nın en büyük operasyon odası olan ve zeminden tavana kadar 4K ekranla donatılan operasyon odası son derece etkileyici. Sinema oturma düzeninde yerleştirilen koltuk sıraları bir görev kontrol ortamında bulunduğunuz hissini artırıyor. Bir an NASA’da olduğunuzu ve birazdan uzaya bir roket fırlatılacağını düşünüyorsunuz.

Operasyon Odasına yalnızca F1 yarışlarının düzenleneceği hafta sonunda aktif rol oynayacak kişilerin girmesine izin veriliyor. Operasyon Odasındaki her bir sıra özel bir uzman ekibine ayrılmış durumda. Odadaki personel çoğunlukla performans mühendisleri, tasarım uzmanları, aerodinamik uzmanları ve yarış strateji uzmanlarından oluşuyor. Odadaki her bir ekip üyesinin, görevleri açısından en gerekli verileri gösteren iki ekran ve kendi özel ekiplerinin diğer üyeleriyle konuşmalarını sağlayan bir iletişim paneli ve kulaklıktan oluşan kendi bireysel çalışma alanı bulunuyor. Operasyon Odasından çalışan bütün ekip üyeleri, duruma göre Austin’de, Avustralya’da ya da Abu Dabi’de çalışan ve pistte bulunan meslektaşlarıyla kendilerine özel, kurulu bir AT&T Global ağı aracılığıyla sağlanan gerçek zamanlı bağlantı ile iletişim kuruyor.

4K televizyon, bir pist turu sırasında pist konumlaması ve Sky Sports ağından gelen genel özet akışının yanı sıra takımın iki aracından ve rakiplerinden gelen araç üstü kamera görüntüsü dahil 24 farklı özet akışı gösterebiliyor.

Her pistte ve Milton Keynes’deki fabrikada Citrix teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede ekip hem pistten gelen taze verileri hem de fabrikada saklanan tarihi verileri işleyebiliyor, inceleyebiliyor ve karşılaştırabiliyor. Birleştirilmiş veri kümeleri takımın antrenman turları sırasında araçların ilerleyişini, durumunu ve optimizasyonunu analiz etmesine yardımcı olarak gerçek zamanlı kararlar almaya olanak tanıyor.

Ekibin Üst Düzey Proje Mühendisi Jeff Calam şu açıklamada bulunuyor: “Tur sırasında verileri canlı olarak izliyoruz ama aynı zamanda çeşitli arka plan analizleri de gerçekleştirebiliyoruz. Etrafınızda Citrix makineleri olması demek aslında birden çok bilgisayarınız olması anlamına geliyor. Dolayısıyla bir bilgisayarda telemetriyi izlerken diğerinde çeşitli araçlar kullanabiliyoruz. Bu da kapasitemizi artırıyor.”

Operasyon Odasındaki en yoğun gün, serbest antrenman turları sürerken yarış düzenlenecek hafta sonlarından önceki cuma günü. O gün aracın yeri parçaları test ediliyor ve ekibin hafta sonuna hazırlık için oluşturduğu sayısız veri simülasyonu karşılaştırılarak pistteki yarış analiz ediliyor.

Operasyon Odasındaki çalışanların başlıca görevi pistteki Red Bull Racing Honda takımının gözü kulağı olmak. Bunun için F1 serbest antrenman turları, F1 sıralama turu ve F1 yarışı sırasında aracın ilerleyişinde kalite kontrolü gerçekleştirmek için büyük miktarda veriyi ve kamera görüntüsünü birleştiriyorlar.

Cumartesi günkü sıralama turundan sonra araçlar kapalı parka alındığında takımın araçlarda başka herhangi bir modifikasyon yapmasına izin verilmiyor. Yani, pazar günkü yarış sırasında takımın Sürücüler ve Takımlar Şampiyonalarındaki hedefleri için mümkün olan en yüksek puanları almasını sağlamak büyük ölçüde Operasyon Odasında çalışan strateji ekibine ve birkaç tasarım ve aerodinamik ekibine düşüyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haber

Motobike İstanbul 2022 sona erdi!

Yayımlanma

/

İki teker tutkunlarının uzun süredir heyecanla beklediği Motobike Istanbul 2022, 21-24 Nisan tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. 31 ülkeden 290 katılımcı markanın, 10.000 metrekareden büyük bir alanda yer aldığı fuarı toplam 91.672 kişi ziyaret etti.

Açılışının daha ilk dakikalarından kapanış saatine kadar her yaştan motosiklet ve bisiklet severler için dopdolu bir içerik sunan Motobike Istanbul, festival havasında geçen 4 gün boyunca motosiklet şovları, yarışmalar, oyunlar, söyleşiler ve atölyelere ev sahipliği yaptı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu’nun açılış töreninde “Motorcu Dostu Bariyer” uygulaması ve Avrasya Tüneli’nin motosiklet kullanımına açılması yönündeki açıklamaları, motosiklet dünyasında sevinçle karşılandı. Bir motosiklet kullanıcısı olan İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya da, önceki yıllarda olduğu gibi fuarı ziyaret etti ve sergilenen modelleri yakından inceledi. Milletvekili ve eski Dünya Superbike Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, eski bakan Kürşad Tüzmen, oyuncu Yosi Mizrahi, basketbolcu Cedi Osman, şarkıcı Reynmen gibi birçok ünlü isim de fuarın ziyaretçileri arasında yer aldı.

Motobike Istanbul 2022 Ana Sponsoru Motul, Platin Sponsor Garanti BBVA, Sigorta Sponsoru Quick Sigorta, Kurye Sponsoru Vigo, İçecek Sponsoru Monster Energy ve Radyo Sponsoru Metro FM, fuarın başarısında önemli birer rol üstlenirken, fuar alanındaki stantlarında ziyaretçilerle bir araya gelerek ürün ve hizmetlerini tüm detaylarıyla
tanıtma imkânı buldular.

Fuarı ziyaret etme fırsatı bulamayan veya fuarda inceledikleri ürünler hakkında daha fazla bilgi almak isteyen motosiklet ve bisiklet tutkunları, salon planları ve katılımcı firma iletişim bilgilerine Motobike Istanbul resmi internet sitesi üzerindeki dijital fuar kataloğundan ulaşabilecekler.

Fuar ziyaretçileri için özel olarak hazırlanan ücretsiz “Motobike Magazine” e-dergisi de, Motobike Istanbul resmi internet sitesi üzerinden erişime açık olacak.

Devamını oku

Haber

Motosiklet tutkunlarına müjde! O markalar artık Türkiye’de!

Yayımlanma

/

2004 yılından bu yana Türkiye’de dünyanın lider motosiklet markalarını ağırlayan İsotlar Motor, TVS Motosikletleri distribütörlüğü ile başladığı yolculuğuna Peugeot Motorcycles, Brixton, Lambretta, Govecs, Horwin, UM, Malaguti ve Motron ile devam etmektedir.

18 yılı aşkın sektör deneyimi ile motosiklet tutkunları tarafından ilgi gören İsotlar Motor, sektör tecrübesine dayanarak ekonomik olanı sunması, kolay ulaşılabilirliği ve satış sonrası hizmeti ile rakipleri tarafından takip edilen konumuna gelmiştir.

Dünyanın lider motosiklet markaları İsotlar Motor güvencesiyle Türkiye’de satışa sunuldu

İsotlar Grup bünyesinde faaliyet gösteren ve kurulduğu günden bu yana lider motosiklet markalarının temsilini gerçekleştiren İsotlar Motor; temsilini yürüttüğü markaların tamir, bakım ve onarım süreçlerini üstlenmektedir. Tüm bu süreçler her markada geçerli olmak üzere İsotlar Motor güvencesiyle 2 yıl garanti edilmektedir.

Hindistan’ın 3. büyük şirketi TVS Motosikletleri, 200 yıllık köklü geçmişe sahip Peugeot Motorcycles, asi ve şık duruşlu Brixton, scooter tipi motosikletlerin ilk sahiplerinden Lambretta, elektrikli araç çeşidine sahip Govecs, premium elektrikli scooterların renkli markası Horwin, klasik duruşlu UM, güçlü imajıyla Malaguti ve yenilikçi tarzıyla Motron markaları İsotlar Motor güvencesiyle Türkiye’de.

“Dünyanın lider markalarını Türkiye’de temsil edecek gücümüz var”

1965’te Adana’da kurulan İsotlar Grup bünyesinde faaliyet gösteren İsotlar Motor olarak, dünyanın lider markalarının Türkiye’de satışını gerçekleştirdiklerini ifade eden İsotlar Motor Motosiklet Operasyonları Direktörü Ali Erokan Karakoç, “Genç ve dinamik ekibimizle birlikte Türkiye’de motosiklet tutkunlarının ihtiyaçlarına uygun bir çok farklı motosiklet ve scooter alternatifi sunuyoruz. Kaliteli ve yenilikçi ürünleri %100 müşteri memnuniyeti ile sunan bir marka olarak, sahip olduğumuz tüm segmentlerimizle Türkiye’de en çok kullanılan motosiklet markası olmayı hedefliyoruz.”dedi.

Dünyanın lider markalarını Türkiye’de temsil edecek güçte olduklarını vurgulayan Karakoç, “Sahip olduğumuz dünyaca ünlü markalar ve müşteri memnuniyeti adına yürüttüğümüz çalışmalar bir araya geldiğinde gün be gün daha fazla kişiye ulaşarak Türkiye’deki motosiklet bilincini arttıracağımızdan şüphem yok.” diyerek ekledi.

İsotlar Motor ile motosiklet sahibi olmak artık çok kolay!

Ekonomik ve pratik ulaşım için 9 taksit imkanı ile motosiklet sahibi olma imkanı sunan İsotlar Motor ve yetkili satıcıları motor tutkunlarının yıllardır uğrak noktası. Her tarza uygun elektrikli ve benzinli scooter – motosiklet modelleri İsotlar Motor ve yetkili satıcılarında sizleri bekliyor.

Devamını oku

Haber

GP KOMPOZİT, YERLİ TASARIM “UÇAN MOTOSİKLET” PROTOTİPİNİ GÖRÜCÜYE ÇIKARDI!

Yayımlanma

/

GP Kompozit, Türk mühendislerin tasarladığı “Uçan Motosiklet” prototopini tanıttı. 2004 yılında İstanbul’da üretime başlayan ve %100 yerli üretim yaparak, öncelikle Tüm Türkiye’ye günümüzde ise dünyanın her noktasına ürünlerini ulaştıran GP Kompozit, “2 Tekerlilerin Dünyası”nın en başarılı markaları arasında yer alıyor.

GP Kompozit, özellikle yarış motosikletlerine yönelik koruyucu tasarımlarıyla dünyada ilk 5’de yer alıyor.

2004 yılında İstanbul’da üretime başlayan GP Kompozit, Motosiklet kullanıcıları için “Tailor Made” tasarımlar yaparak hayatlarını kolaylaştırıyor. Yüzde yüz yerli üretim yapan firma Motosiklet aksesuarları alanında Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın da sayılı üreticileri arasında yer alıyor. Motosiklet kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik aksesuarları tasarlayan, üstün yazılım teknolojileri ile CNC ve kaliteli işçilik kullanarak üreten GP Kompozit, İstanbul Kurtköy’de ki fabrikasında ayda 14 bin parça üretim gerçekleştiriyor.

İngiltere, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Lübnan, İsrail ve Kanada’da distribütörlükleri olan GP Kompozit, dünyada 150 ülkeye distribütörleri ve E-Ticaret yoluyla ihracat yapıyor.

UÇAN MOTOSİKLET, 30 DAKİKA HAVADA SEYAHAT İMKANI VERECEK.

GP Kompozit ekibinin tasarladığı ve 2023 yılı ilk çeyreğinde piyasaya sunulacak olan “Uçan Motosiklet” prototipi de ilk kez EICMA fuarında görücüye çıkarıldı. Dünyanın her yerinden gelen Motosiklet tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği “Uçan Motosiklet” prototipini incelemek isteyenler GP Kompozit standı önünde uzun kuyruklar oluşturdular.

GP Kompozit’in kurucusu Evren Alkan’ın hayali olan “Uçan Motosiklet”, başlangıçta 30 dakika havada seyahat süresine sahip olacak. Evren Alkan, konuyla ilgili şunları söyledi : “Bu bizim hayalimiz. 2 yıldır üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki ay uçuş testlerine de başlayacağız. Bu ilerleyen, yakın gelecekte böyle bir ulaşım aracı da olacak hayatımızda. Bizim böyle bir hayalimiz var. Bir de yerli Motosiklet hayalimiz var. Biz %100 yerli bir Motosiklet üretmek istiyoruz. Bu uçan Motosiklet’de aslında bir diğer hayalimiz. İkinci hayalimiz. Bunlar Ar-Ge projelerimiz. Motosiklet sektörü büyüyen bir sektör ve sadece Türkiye’de değil, dünyada büyüyor. GP Kompozit olarak, bu pazarda şu anda ilk 10’un içindeyiz ve pazarımızı sadece satış yaparak değil, yeni ürünler, yeni tasarımlar, yeni Ar-Ge projeleri sektöre kazandırarak da büyütmek istiyoruz”.

“Uçan Motosiklet”, uçak endüstrisinde kullanılan Carbon Fiber hammaddesinden üretildi. Bir yolcu dahil toplam 180 Kg taşıma kapasitesi olan “Uçan Motosiklet”in pervaneleri de Carbon fiber malzemeden üretiliyor. Şimdilik Tek kişilik olarak tasarlanan ve Ocak 2022’de uçuş testlerine başlanacak olan “Uçan Motosiklet”in maksimum hızı 120 km, yerden yükselme hızı ise 30 metre olarak tasarlandı. Elektrikli batarya ile çalışacak olan “Uçan Motosiklet”in batarya dolum süresi 4 saat.

2004 Yılında kurulan GP Kompozit’in hikayesi, kurucusu Milli Motosiklet Yarışcısı, Avrupa ve Türkiye şampiyonlukları bulunan Evren Alkan’ın evinin altındaki garajda başladı. Şu anda, dünyada 6 distribütörü, 150’den fazla ülkeye ihracatı ve Türkiye’de sözleşmeli 300 bayii bulunan firma, 8 kişilik Tasarım ekibinin tasarladığı Motosiklet aksesuarları, koruyucuları dışında dünyanın en önemli Motosiklet markalarına Pivate Label –fason üretim de yapıyor.

GP Kompozit Ceo’su Taner Önen, kendisinin de bir Motosiklet Kullanıcısı olarak ihtiyacı olan parçaları bulamadığı için firmayla yollarının kesiştiğini belirterek şunları söyledi: “ Evren beyin zamanında kendi yarışırken burada temin edemediği veya bulamadığı Motosiklet parçalarını kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kendi çabalarıyla üretmeye başladığı ürünler ilk temelleri atıyor. Bir tane 2 tane kendisine üretip, sonra başkaları da bu ürünleri bulamadığı için görüp sağdan soldan gelen talepler içinde üretmeye başlayınca bu bir işe, istihdama, ihracata dönüşüyor. Evinin altında, garajında başladığı yolculuk, 100 m² bir yere taşıyıp oradan seri üretim olarak sürüyor. Bunun satışı ve yoğunluğu arttıkça önce 250 m² bir yere geçip, istihdam sağlamaya başlıyor. Sonra 500 m² bir yere geçiyor. Orada 8 kişilik bir ekip çalışmaya başlıyor. Sonrasında o 500 m²’den 1000 m² ye çıkıyor. Bizim GP Kompozit’le yollarımız kesiştikten sonra hem Türkiye genelinde bayileşme hem de ihracata ağırlık vermeye başladık. Kalite ve fiyat dengesi, tamamen yerli mühendislerce geliştirilen özel tasarımlar üretiyor olmamız talebi büyüttü ve kısa sürede 1000 m² yer de yetmemeye başlayınca 5000 m² şu an bulunduğu yere geçildi ve şu anda burada da 70 civarında personel çalışıyor. Tüm dünyaya, 150’den fazla ülkeye aylık 15 bin’in üzerinde Motosiklet aksesuarı parçası satarak yolumuza devam ediyoruz. Yurt içinde 300’ün üzerinde sözleşmeli çalışan bayimiz mevcut. Bayi satış ekibimiz ayrı. Tüm E Ticaret kanallarında satış yapıyoruz. E- İhracat yapıyoruz. Amazon, Aliexpress gibi büyük Pazar yerlerinin hepsinde varız”.

EN ÇOK HANGİ İLDE MOTOSİKLET KULLANILIYOR?

GP Kompozit’in kişiden kişiye, markadan markaya, Modelden modele değişen tüm ihtiyaçlara yönelik özel ürünler tasarlayıp ürettiğini anlatan Taner Öner, “Örneğin, Motosikletle uzun yola gittiğinizde direksiyon veya gidon alçak olduğu için insanların beli ağrıyordu. Ona yükseltici bir parça tasarlayıp ürettik, insanların motorların daha dik durmasını ve bel ağırsı yaşamamasını sağladık. Mesela, arka tekerde bazı Motosikletlerde çamurluk yoktu. Bu çamurluk olmayınca, çamurlu yolda çantaları veya kıyafetleri kirleniyordu. Bu Motosikletler için kullanıcının boyuna, motosikletin yapısına uygun, Motosikletin aerodinamik yapısını ve görsel tasarımını bozmayan arka çamurluklar tasarladık ve üretmeye başladık” dedi.

Dünya pazarı hakkında da bilgi veren Taner Önen, “İtalya, Almanya ve Amerika’da bizim yaptığımız işi yapan üreticiler var. Dünyada maksimum 10’u geçmez bu özellikte üretim yapanlar. Dünya markalarına uyumlu ürünler üretirken bu dünya markalarının kendilerine de kendi markalarıyla fason olarak da üretim yapıyoruz. 2008’den beri dünya markalarına fason üretim yapıyoruz. Bu pazarda da hızlı bir büyüme sürecindeyiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bayilerinin en fazla İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’da satış yaptığını anlatan GP Kompozit Ceo’su Taner Öner; “Motosiklet kullanımı Ege, Akdeniz’de çok yoğun. İç Anadolu’da trafikten dolayı yoğun. Sıcak ve deniz kenarı olan yerler, trafik olan yerler de Motosiklet kullanımı çok daha fazla. Türkiye’de en fazla Motosiklet kullanan, bizim ürünlerimizi en çok sattığımız şehir İstanbul, ikinci İzmir, üçüncü Antalya, dördüncü Ankara. Antalya’nın potansiyeli çok yüksek” dedi.

 

Devamını oku