Sosyal medya

Haber

Continental, BioNTech ve Siemens ile Alman Gelecek Ödülü adayı!

Yayımlanma

/

Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental’in karahindiba bitkisinden doğal kauçuk elde etmek üzere yürüttüğü Taraxagum projesi, Almanya’nın en önemli bilim ödüllerinden Alman Gelecek Ödülü‘ne aday gösterildi.

Continental’in Münster Üniversitesi ve Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü (IME) iş birliğiyle sürdürdüğü “Karahindibadan Üretilen Sürdürülebilir Lastikler– Biyoloji, Teknoloji ve Tarımda İnovasyonlar” ortak projesi başarılarına bir yenisini daha ekledi. Continental’den Dr. Carla Recker, Münster Üniversitesi‘nden Prof. Dr. Dirk Prüfer ve Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü’nden Dr. Christian Schulze-Gronover bu projeyle Alman Gelecek Ödülü’nde adaylığı BioNTech ve Siemens ile paylaşıyor.

Continental Lastikleri Malzeme Kimyası Müdürü Dr. Carla Recker, “Bu adaylık bizim için büyük bir onurdur. Bu, doğal kauçuğun yeni bir ham madde olma potansiyelini bir kez daha gösteriyor. Karahindiba kauçuğundan yapılan lastikler, sürdürülebilirlik stratejimizin önemli bir parçası çünkü hedeflerimizden biri de 2050 yılına kadar Continental lastiklerinde yalnızca sürdürülebilir şekilde üretilen malzemeleri kullanmak“ dedi.

Proje ekibi, 2011 yılından beri Rus karahindibasından doğal kauçuk elde etmek için araştırmalar yürütüyor. Bu proje, lastik üretiminde son derede önemli olan bu ham maddeyi, ormansızlaşmayı durdurmak ve malzemelerin uzun mesafelere taşınmasıyla ortaya çıkan CO2 emisyonlarını azaltmak için lastik fabrikalarının mümkün olduğunca yakınında yetiştirmeyi amaçlıyor. Münster Üniversitesi’nde Bitki Biyoteknolojisi profesörü Prof. Dr. Dirk Prüfer, “Tropik ormanlarımızı korumak, iklim değişikliğine karşı mücadelede ilk önceliktir. Bu nedenle doğal kauçuk işleme endüstrisinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Karahindibadan sürdürülebilir bir şekilde doğal kauçuk elde etme yaklaşımımız, bu bölgelerdeki pek çok sosyoekonomik ve ekolojik sorunun üstesinden gelebilir” dedi.

Karahindibadan üretilen Urban Taraxagum bisiklet lastiği pazarda

Proje ekibi, 2018 yılından beri Anklam, Mecklenburg-Batı Pomeranya’da (Almanya) özel olarak inşa edilen araştırma laboratuvarında Taraxagum projesi üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü Başkanı ve Münster’de Araştırma Müdürü Dr. Christian Schulze Gronover, “Bugün toplumun tamamı, örneğin çiftçiler, lojistik uzmanları, makine mühendisleri ve tabii ki bisikletçiler bu yeniliklerden faydalanıyor” dedi. Urban Taraxagum bisiklet lastiği, Continental’in karahindiba bitkisinden elde ettiği doğal kauçuktan seri üretimini yaptığı ilk lastik olma özelliği taşıyor. Bu bisiklet lastiği de 2021 Deutscher Nachhaltigkeitspreis (Alman Sürdürülebilirlik Ödülü) gibi pek çok ödüle layık görüldü.

 

Otomobil ve kamyon lastiği de üretiliyor

Bu yeni teknoloji, otomobil ve kamyon lastikleri alanında da ilk kilometre taşlarına ulaştı: 2014 yılında, WinterContact TS 850 P modelinin saf karahindiba kauçuğundan sırta sahip ilk otomobil lastiği kapsamlı testleri başarıyla geçti. Continental 2016 yılında da Almanya Uluslararası Motor Fuarı‘nda karahindiba kauçuğundan yapılan ilk kamyon lastiğini tanıttı. Araştırma ekibi, bir otomobil lastiği serisi geliştirmek için aralıksız olarak çalışıyor. Bu süreçte, özellikle yüksek kauçuk içerikli bir karahindiba bitkisi yetiştirmek gibi çeşitli zorlukları aşmaya çalışıyorlar. Proje ekibi, karahindiba köklerini mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde toplayan ziraat makineleri geliştirmek üzere farklı ortaklarla da iş birliği yapıyor. Böylelikle karahindiba kauçuğundan uygun maliyetlerle endüstriyel ölçekte otomobil lastikleri üretmek mümkün olacak.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku