Sosyal medya

Haber

Crutchlow: “Quartararo, hızlı olmak için motosiklet ayarlarında özel bir şey yapmıyor”

Yayımlanma

/

Yamaha test sürücüsü Cal Crutchlow, şampiyona lideri Fabio Quartararo’nun M1 motosikletinin ayarlarında özel bir şey yapmadığını ve “farkı motosikletin üzerinde yarattığını” söyledi.

Quartararo, 2021 sezonunda şu ana kadar 4 kez galibiyete ulaştı. Fransız sürücü, bu hafta sonu Silverstone’da gerçekleştirilecek Britanya Grand Prix’si öncesinde şampiyonadaki en yakın rakibinin 47 puan önünde ilk sırada yer alıyor.

Quartararo’ya en yakın diğer Yamaha sürücüsü ise şampiyonada 7. sırada bulunan Maverick Vinales.

Vinales, Steiermark Grand Prix’sinde motosikletinin motoruna bilerek zarar vermeye çalışmasından dolayı takım tarafından Avusturya GP’den çekilmeden önce 1 galibiyet almış ve bir kez de başka bir yarışta podyuma çıkmıştı.

Griddeki 3 fabrika M1 motosikletinden birini süren Valentino Rossi ise bu sezon sadece 28 puan toplayabildi ve şampiyonada 19. sırada yer alıyor.

Yamaha’nın test sürücüsü Crutchlow, Quartararo’nun bu kadar hızlı olmak için Yamaha’sının ayarlarında radikal değişikliklere gitmediğini gözlemlerken; Fransız sürücünün motosiklet ayarlarındaki “inatçılığını” da övdü.”

Quartararo’nun motosikletine özel bir şeyler yapıp yapmadığı sorulan Crutchlow, bu soruyu şöyle yanıtladı: “Hayır, özel hiçbir şey yapmıyor. Ayarlar oldukça yakın. ”

“Onlar, benim testlerde kullandığımdan farklı ayarları tercih ediyorlar. Ancak Maverick sezon başında kazandığında, benim testlerde kullandığım ayarları kullanıyordu.”

“Fabio; o biraz farklı sürüyor. Sürücü uzadıkça motosiklet de o kadar az hareket ediyor. Sürücü küçüldükçe motosiklet daha çok hareket ediyor.”

“Bu yüzden ben, bazı alanlarda daha büyük bir motosiklet tercih ediyorum.”

“Fabio, farkı kendi yaratıyor çünkü onun altında da diğer sürücülerde ne varsa o var. Ben test yaparken de aynı motosiklet oluyor.”

“Yani, o sadece fantastik bir şekilde sürüyor, iyi bir şekilde sürüyor ve onunla çalışması da güzel.”

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku