Sosyal medya

Haber

İstanbul’da motosiklet kullanan kişi sayısı arttı!

Yayımlanma

/

Özellikle İstanbul’da uzun zamandır süren taksi çilesine bir de pandemi eklenince ortalık iyice karıştı. Bu da vatandaşı motosiklet alımına yöneltti. İşte İstanbul trafiğinde gelinen son nokta…

 

İstanbul yollarında arttığı gözlenen motosikletler resmi raporlara da yansıdı. TÜİK rakamlarına göre; Ağustos ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtlardan motosikletin oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24’den yüzde 31’e yükseldi.

Trafiğe çıkan araçlar içerisinde yıldan yıla kullanım oranı artan motosikletlerin büyük bir çoğunluğunun ise İstanbul’da kullanıldığı gözlendi.

İstanbul’da yaşadığı için ‘zorunlu motorcu’ olan isimlerden birisi de Kadir Atmaca. Daha önce toplu taşıma araçlarını ve taksi kullandığını belirten 27 yaşındaki Kadir Atmaca, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Esenler’de oturuyorum. Sarıyer’deki ofise metro ile gidiyordum. Zaman zaman taksi kullanmam da gerekiyordu. Geçtiğimiz kış işe geç kaldım. Evimin yakınındaki tüm durakları aramama rağmen taksi bulamadım. Ben de hemen gidip banka kredisi ile motosiklet satın aldım. Artık ne metronun yoğunluğu ile ne de taksicilerle uğraşıyorum.”

Fındıkzade’de ikamet eden Gökçe Çetin ve Mustafa Aygeç’in hikayesi de benzer. Birisi Cihangir diğeri Çemberlitaş’ta çalışan iki komşu, her gün işlerine metro ile gidip geliyordu. Pandemiyle birlikte taksiye geçiş yapan ikili, son aylarda şiddetini artıran ‘taksi çilesi’ sonrası radikal bir karar aldı.

Birlikte motosiklet satın almaya karar veren iki arkadaş, aylardır işlerine motosikletleriyle gidip geliyor.

Motosiklet kullandıktan sonra trafik çilesinden de kurtulduklarını anlatan Çetin ve Aygeç ise deneyimlerini şu sözlerle anlattılar:

“Hem hijyenik hem ekonomik. Günün isteğimiz saatinde motorlarımızla istediğimiz yere gidebiliyoruz. Tek sıkıntımız otomobil sürücülerinin dikkatsizliği. Ama tüm olumsuz yanlarına rağmen geç tanıştığımız motosiklet tutkusundan artık kolay kolay vaz geçemeyiz.”

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Pandemiden sonra artan motosiklet hevesi gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli yada motosiklete hangi türle başlanmalı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa tam da aradığınız yerdesiniz.

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ayrıca çok havalı bir araç olan motosiklete binmek sizi daha da iyi hissettirebilir.

Bir çok motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır. Unutmayın her zaman önemli olan sizin ne istediğinizdir.

 

Devamını oku

Haber

Benzin fiyatlarına indirim geliyor

Yayımlanma

/

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022’de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV’den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

Devamını oku

Haber

Jandarmadan motosiklet ve kask denetimi!

Yayımlanma

/

JANDARMANIN motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Denetimde 380 sürücüye toplam 215 bin lira ceza kesildi, 80 motosiklet trafikten men edildi.

Cumhurbaşkanlığı Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında, son dönemde meydana gelen motosiklet kazalarını ve kazalardaki ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce denetim yapıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmaya konulan ‘Kaskımla Güvendeyim’ projesi kapsamında 20- 25 Ekim’de motosiklet ve kask denetimi gerçekleştirildi.

Motosikletli Jandarma Trafik Hızır Timlerince yapılan kontrollerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Kask takmayan, kurallara uymayan ve evrakları eksik olan 380 sürücüye toplamda 215 bin lira para cezası uygulandı. Denetimlerde 80 motosiklet trafikten men edildi, alkollü olarak motosiklet kullanan 5 sürücünün de sürücü belgesi alındı.

 

Devamını oku