Sosyal medya

Haber

Motosiklet kaskı nasıl alınır? Kask Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yayımlanma

/

Asfalttan çıktık araziye geçtik hemen full face çıkarıp bir terekli kask takıyoruz. Tabi ki biz böyle yapmıyoruz fakat doğru olan kaskı amacına uygun kullanmak ne demek istiyorum anlatayım hemen. Bu tarz kasklar arazide düşük hızda giderken yüksek enerji harcadığımız için havalandırmaları daha da fazla. Ayrıca cross kaskları kaskın önünden darbe aldığımızda parçalanma ihtimaline karşı vizörsüz üretiliyor bunun yerine özel üretilmiş gözlükler kullanılıyor. Kask modeli seçerken bunların yanında birde kafa şeklinize uygun yani ne demek istiyorum kimimizin kafası yuvarlak kimimizin arka tarafı düzdür bunu göz önünde bulundurarak denemeden kask almak pekte doğru olmaz aynı zamanda motosikletimize uygun kask seçmekte önemli burda nasıl yani atıyorum bir süpersport motosiklet kaskıyla enduro motosiklete binersek benim kaskım çok rüzgar alıyor çok gurultulu demek yanlış olur çünkü süper sport kasklar yatarak kullanmaya uygun aerodinamik ile üretilmiş. Kaskla ilgili en çok merak edilen konulardan biri kabuk yapısı termoplastik, fiberglass ve karbon kasklar peki bunlar neyi ifade ediyor. Termoplastik kasklar en erişilebilir kasklar hem fiyat hem çeşit bakımından aslında bu ne anlama geliyor güvenlik bakımından en düşük seviyeli kasklar termoplastik kasklardır. Bu kabuk yapısı darbeyi emerek değil dağıtarak absorbe eder. Ayrıca ağırlık olarakda rahatsız edici düzeyde olan kasklar. Peki hem fiyat olarak biraz uygun olsun ama güvenliğimde yüksek seviyede olsun derseniz fiberglass kasklar tercih edilebilir. Kaskın içinde bulanan kopuk kısmına darbe emme konusunda termoplastiğe göre daha başarılı bir malzeme. Kask kabuğu konusunda en top seviye karbon kasklar sebebiyse hem hafifliği hemde darbe emişi açısından yüksek standartlı bir malzeme fakat yüksek fiyatlarıyla ulaşılması daha güc ayrıca kullanım ve raf ömrü diğer malzemelere kıyasla daha kısa. Kask mevzusunu en basit dille böyle özetledim umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız olursa üzerine araştırma yapıp size en doğru bilgiyi vermeye çalışacağım ayrıca önümüzde ki günlerde ekipman incelemeleri de çekmeyi planlıyorum. Merak ettiğiniz marka modeller olursa yorumlara bekliyorum.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku