Sosyal medya

Haber

Motosiklet kaskı seçimi nasıl olmalı?

Yayımlanma

/

Motosiklete özellikle de yeni başlayanların belki en merak ettiği konu motosiklet kaskı seçimi nasıl olmalı?

Motosiklet kaskı seçimi nasıl olmalı sorusunu siz de merak edenlerdenseniz tam da doğru adrestesiniz. Açık kasklar, tam kapalı kasklar, yarım kasklar olarak üç ana gruba ayrılır.. Herhangi bir motosiklet aksesuarları satan mağazaya girdiğinizde etrafınıza şöyle bir göz atın. Vitrinlerde parlayan, göz kamaştıran, çarpıcı tasarım çizgilerine sahip, bazıları ise oldukça basit, düz ve sade görünür.. Bazıları 150 lira bazıları ise 5000 liradır. Peki Motosiklet kaskı seçimi nasıl olmalı?

Yasalar gereği motosiklet kullananların kask takma zorunluluğu vardır. İster yarım, ister çeneden açılır isterseniz full face olsun ama kafanızda mutlaka kask olmalıdır. Kafanıza taktığınız kaskın kesinlikle Avrupa güvenlik standardı olan ECE-2205 etiketi olmalıdır. Full face “tam kapalı” kasklar sizi; uçuşan toz, taş, börtü böcek gibi nesnelerden ve çarpışma esnasında kafanızı koruma açısından diğer kasklara oranla daha güvenlidirler. Açık kasklar tam kapalılara göre daha az kısıtlayıcı ve daha hafiftir. Çeneden açılır kasklar ise kullanım bakımından daha modülerdir. Hareket halinde çene modülünün açık olması kaskın kafanızı koruyacağı anlamına gelmez o yüzden sadece dururken çene kısmını açmanız tavsiye olunur.

Kask alacağınız zaman belirlediğiniz marka modelleri denemelisiniz. Kaskı kafanıza takıp bağladığınızda yanaklardan hafifçe sıkmalı. Sakız çiğniyormuş gibi ağzınızı hareket ettirin bu esnada yanaklarınızı hafifçe ısırıyor olmalısınız. Elinizle kaskı tutup sağa sola çevirdiğinizde kafanızda hareket etmemeli. Üst bölgede boşluk kalmamalı. Herhangi bir boşluk kalıyorsa bu; kaskın yapısının kafanıza uygun olmadığının göstergesidir. Mağaza personelinden tavsiyeler alın. Acele etmeyin, kaskı kafanıza takıp bir süre mağazada dolaşın. 10 dk içerisinde kafanızı acıtan, boynunuzu ağrıtan kaskın 2 saatlik bir kullanımda nasıl olabileceğini hayal edin.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Pandemiden sonra artan motosiklet hevesi gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli yada motosiklete hangi türle başlanmalı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa tam da aradığınız yerdesiniz.

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ayrıca çok havalı bir araç olan motosiklete binmek sizi daha da iyi hissettirebilir.

Bir çok motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır. Unutmayın her zaman önemli olan sizin ne istediğinizdir.

 

Devamını oku

Haber

Benzin fiyatlarına indirim geliyor

Yayımlanma

/

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022’de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV’den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

Devamını oku

Haber

Jandarmadan motosiklet ve kask denetimi!

Yayımlanma

/

JANDARMANIN motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Denetimde 380 sürücüye toplam 215 bin lira ceza kesildi, 80 motosiklet trafikten men edildi.

Cumhurbaşkanlığı Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında, son dönemde meydana gelen motosiklet kazalarını ve kazalardaki ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce denetim yapıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmaya konulan ‘Kaskımla Güvendeyim’ projesi kapsamında 20- 25 Ekim’de motosiklet ve kask denetimi gerçekleştirildi.

Motosikletli Jandarma Trafik Hızır Timlerince yapılan kontrollerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Kask takmayan, kurallara uymayan ve evrakları eksik olan 380 sürücüye toplamda 215 bin lira para cezası uygulandı. Denetimlerde 80 motosiklet trafikten men edildi, alkollü olarak motosiklet kullanan 5 sürücünün de sürücü belgesi alındı.

 

Devamını oku