Sosyal medya

Haber

Motosiklet kaskında olması gereken özellikler!

Yayımlanma

/

İlk defa kask alacak olan motosiklet sürücüleri piyada çeşitliliğin çok fazla olmasından dolayı kask seçimi yapmakta oldukça fazla zorlanıyor.

Sadece modeller arasında değil kask türleri arasında bile bir çok çeşit var. Kapalı kask, çene açılır kask veya yarım kask türleri buna örnek gösterilebilir. Kask özelliklerine geçmeden önce kask türünü netleştirmek gerekiyor. Peki bu kapalı kask ile yarım kask arasındaki fark nedir?

Kapalı Kask: Karayollarında kullanılmak üzere tasarlanmış kasktır. Bu tarz kaskları takmak için ellerinizle kaskı başınızın üstüne getirip öyle takmanız gerekir. Vizörü yani ön camı dışında açılabilen bir parçası yoktur. Dünya’nın çoğunluğu güvenlik açısından kapalı kask kullanmaktadır. İngilizcede ise Full Face olarak geçer.

Çene Açılır Kask: Bu karz kaskların çene kısmı komple yukarı kaldırılabilir pozisyonda olur. Güvenli olarak kabul edilmezler. Çünkü kaza esnasında açılma şansları çok yüksektir. Koruma gibi çok önemli bir unsurun dışında konfor olarak da kapalı kasklar kadar iyi değillerdir. Bu yüzden tercihinizi kapalı kasktan yana yapmalısınız.

Kasklarda olması gereken özellikler: Günümüz kasklarında bir çok özellik vardır. Bunların bazıları opsiyoneldir ama iki tanesi var ki olmazsa olmazdır.

Pinlock: Kaskınızda pinlock özelliği yoksa soğuk hava şartlarında kaskınızın vizörü yani ön camı buğu yapacaktır. Bu görüş açısını çok fazla etkileyen bir durumdur. Pinlock kaskın vizörüne denk gelecek şekilde yapışan çok ince bir parçadır. Alacağınız kaskın pinlock özelliği yoksa bile üretici firmanın alacağınız kaskın vizörüne özel pinlock ürettiğini teyit ediniz. Çünkü pinlock ek masraf olduğu için üreticiler her zaman kaskın kutu içeriğine eklemiyor, harici olarak satıyor. İşin özeti pinlock olması veya uyumunun olması çok önemlidir.

Sharp Sertifikası: Sharp, Avrupa (EU) ülkerinde kaskları test eden resmi bir kuruluştur. Alacağınız kaskın Sharp test sonucunun olmasına çok dikkat edin.

Yukarıdaki iki özelliğin kaskınızda olmasına mutlaka ama mutlaka dikkat edin. Bunun dışında opsiyonel özellikleri de saymak gerekirse:

Çene Kilidi: Günümüzde mikrometrik ve double-d ring dışında bir kilit türü yoktur. Double-D çok daha güvenlidir. Kaskı takacağınız zaman Mikrometrik bağlantıya göre 10-15 saniye daha kaskı geç takarsınız. Tek dezavantajı budur.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku