Sosyal medya

Haber

Motosiklet sektörünü üzecek vergi artışı resmi olarak geldi!

Yayımlanma

/

motosiklet gümrük vergisi

Avrupa dışından ithal edilen motosikletlere hali hazırda uygulanan %20 gümrük vergisi, %10 daha arttırıldı. Bu sayede motosikletlere uygulanan toplam gümrük vergisi %30’a çıkarılmış oldu. Anlaşılan o ki motosiklet sektörünü çok zor günler bekliyor.


İlginizi çekebilir: Yeni BMW G310 GS ve G310 R modelleri kamuflajlı olarak görüntülendi


Yeni vergiler ve kur artışları ile beraber motosiklet sektörünü neler bekliyor

Hali hazırda devam eden Covid-19 salgını ve artan kurlar ile birlikte dramatik bir daralma yaşayan motosiklet sektörü, %10 artan gümrük vergisi ve artan kurlar ile beraber daha da sert bir darbe yiyecek gibi gözüküyor. 21 Nisan 2020 tarihinde; 2430 sayılı kararname ile yürürlüğe giren yeni vergi oranları ile; hali hazırda %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi %10 daha artarak %30’a çıkarıldı. Ayrıca bu uygulamanın 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçerli olacağı duyuruldu. Nisan ayının sonuna kadar bu vergiden muaf olacak olan firmalar, bu sürecin yetersiz olduğunu ve üretilmiş motosikletlerin ülkeye girişinin üç veya dört ay kadar sürebileceğini belirttiler. Vergi artışından olumsuz etkilenmek istemeyen sektör yetkilileri, lojistik sürecin bu kadar kısa sürede sonlandırılmasının mümkün olmadığını beyan ettiler. Hali hazırda sektörde yaşanması beklenen daralmanın, %20 dolaylarından %40 dolaylarına kadar çıkabileceği ihtimali sektörde korku yaratıyor.

motosiklet sektörü

250 cc için vergi yükü %66 oldu

Son zam ile beraber, 250 cc motosiklet almak isteyen bir kullanıcı, örneğin vergisiz fiyatı 10.000 TL olan bir motosiklete, %30 gümrük vergisi + vergi eklenmiş fiyat üzerinden %8 ÖTV ve son fiyata eklenen %18 KDV ile beraber, toplamda 16567 TL ödemek zorunda kalacak. Verginin vergisinin vergisi üst üste eklenince bu oran %66 civarında bir fiyat artışına tekabül ediyor. Eğer 250 cc üstü bir motosiklet için aynı hesabı yapacak olursak; ÖTV %8 yerine %35 olarak değişiyor. Böylece vergisiz fiyatı 10.000 TL olan bir motosiklet %30 gümrük vergisi ile 13.000 TL, üstüne eklenen %35 ÖTV ile 17550 TL; ardından gelen %8 KDV ile de toplamda 18.954 TL fiyatla satılabiliyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yayımlanma

/

Volkswagen, ilk kez bir SUV coupé modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

İspanya’daki Pamplona tesislerinde üretilen Volkswagen’in ilk SUV coupe modeli Taigo tanıtıldı. Araç, öncelikli olarak 28 Avrupa Birliği ülkesi, Güney Afrika ve Türkiye’de satışa sunulacak. Peki siz Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yeni modelin tasarımı, Volkswagen Dış Tasarım Başkanı Marco Pavone ve Volkswagen Güney Amerika Tasarım Merkezi Başkanı olan ikiz kardeşi José Carlos Pavone’ye ait.

Taigo’nun tasarımı, güçlü orantılarla karakterize edilmiş. Coupé tasarımda öne doğru eğimli C sütunu özellikle dikkat çekiyor.

Yeni Taigo; tasarım, bireysellik ve duyguya odaklanıyor. 4,26 metrenin hemen altında uzunluğa sahip otomobil, Life, Style ve R-Line olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde satın alınabilecek. LED farları, tamamen dijital kokpiti ve standart olarak sunulan yeni nesil bilgi-eğlence sistemiyle (MIB3) sınıfının yüksek teknoloji standartlarını belirliyor.

Araçta “App-Connect”, dijital gösterge paneli, kablosuz şarj özelliği gibi dijital ve akıllı özellikler bulunuyor.

Taigo, Volkswagen’in üst sınıf modelleriyle benzerlik gösteriyor.

Taigo, 1.0 lt 95 PS ve 100 PS güç üreten 2 adet 3 slindirli, 1.5 lt 150 PS güç üreten bir adet 4 silindirli yüksek verimli benzinli motor seçeneklerine sahip. Önden çekişli modelin maksimum hızı sırasıyla; 183 km/s, 191 km/s ve 212 km/s. 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleriyle satışa sunulacak Taigo, tasarruflu ve düşük emisyonlu TSI benzinli motorlarıyla, çevre dostu araçlara geçiş sürecinin önemli temsilcilerinden biri oluyor.

 

Devamını oku

Haber

AKO Akü’den Türkiye’nin Tek Sıfır Atıklı Akü Geri Kazanım Tesisi

Yayımlanma

/

AKO Akü, Türkiye’nin ilk ve şu an için tek yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Akü, Türkiye’nin akü üretiminde teknolojinin zirvesi kabul edilen Matrix Press (Punch) ve Kaizen Tüneli üretim modelleriyle üretim yapan tek üreticisi olma özelliği taşıyor. AKO Akü aynı zamanda, kurşun asit akülerin geri kazanımında Türkiye’nin ilk ve şu an için tek “Sıfır Atık” ile çalışan yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Akü Geri Kazanım Tesisi, endüstri 4.0 özelliği ve tam otomasyon içinde, sıfır atık prensibi ile hayata geçirildi.

Kurşun Asit Akülerin geri kazanımı konusunda “Sıfır Atık” ile çalışabilen tesisleri Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde de kuran SERİ firması tarafından kurulan tesis için yapılan yatırımın güncel karşılığı, 100 milyon TRY’ye denk geliyor.

AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, “Türkiyemizin Geri Kazanım tesisleri, gerek teknolojileri, gerek faaliyetlerinde kayıt içi işlemlerle insana, doğaya ve ekonomiye değer üretmelidir. Tesislerde doğaya zarar vermeyen teknolojilerin kullanımı ve ekonomi tarafından da vergi kontrolü, ülkemizin faydasına olacaktır. Maalesef bu sektörde, bu konularda yetersiz kalan tesisler, çevreye verdikleri zararın yanı sıra, vergi geliri kaybına ve haksız rekabete yol açmaktadır” dedi.

Devamını oku

Haber

AXA Sigorta’dan VOLVO Sahiplerine Özel sigorta!

Yayımlanma

/

AXA Sigorta, Volvo iş birliği kapsamında hayata geçirdiği Volvo Car Kasko ürünü ile Marka Kasko’nun geniş imkanlarına ek olarak Volvo araç sahiplerine Volvo yetkili servislerinde marka standartlarında onarım taahhüdü veriyor.

AXA Sigorta, otomobil sektöründe faaliyet gösteren önde gelen markalara sunduğu geniş kapsamlı ve avantajlı marka kasko anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. AXA Sigorta, Volvo marka otomobil sahiplerine Nisan ayında başlattığı maksimum Kasko ürününe ek olarak farklı avantajlar sunuyor.

Bu özel imkandan 10 yaşa kadar olan araçların faydalanabiliyor.

Volvo Car Kasko ile AXA Sigortalılara Volvo Yetkili Servislerinde marka standartlarına göre onarım imkânı sunuluyor.

Sektördeki en geniş teminatlara sahip kasko ürünlerinden biri olan Volvo Car Kasko sigorta poliçesi kapsamında; sigortalıların kaza sonucu oluşan hasarlarının tazmininin yanı sıra çalınma, yangın, cam kırılması, doğal afetler ve hayvanların araca vereceği zararları da teminat altında yer alıyor.

AXA Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Firuzan İşcan, “AXA Sigorta olarak farklı sektörlerin ihtiyaçları paralelinde yeni ürünler geliştiriyor ve her dönem özel ürünlerle sigortalılarımıza avantajlar sunuyoruz. Volvo markası ile bir anlaşma yaparak, marka kasko ürünümüz ile Volvo sahiplerine de avantajlar sunmaya başladık. Dağıtım kanalı güçlü bir şirket olarak, araçların tam güvenceyle sigortalanması noktasında birçok katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Devamını oku