Sosyal medya

Haber

Motosiklet sektörünü üzecek vergi artışı resmi olarak geldi!

Yayımlanma

/

motosiklet gümrük vergisi

Avrupa dışından ithal edilen motosikletlere hali hazırda uygulanan %20 gümrük vergisi, %10 daha arttırıldı. Bu sayede motosikletlere uygulanan toplam gümrük vergisi %30’a çıkarılmış oldu. Anlaşılan o ki motosiklet sektörünü çok zor günler bekliyor.


İlginizi çekebilir: Yeni BMW G310 GS ve G310 R modelleri kamuflajlı olarak görüntülendi


Yeni vergiler ve kur artışları ile beraber motosiklet sektörünü neler bekliyor

Hali hazırda devam eden Covid-19 salgını ve artan kurlar ile birlikte dramatik bir daralma yaşayan motosiklet sektörü, %10 artan gümrük vergisi ve artan kurlar ile beraber daha da sert bir darbe yiyecek gibi gözüküyor. 21 Nisan 2020 tarihinde; 2430 sayılı kararname ile yürürlüğe giren yeni vergi oranları ile; hali hazırda %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi %10 daha artarak %30’a çıkarıldı. Ayrıca bu uygulamanın 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçerli olacağı duyuruldu. Nisan ayının sonuna kadar bu vergiden muaf olacak olan firmalar, bu sürecin yetersiz olduğunu ve üretilmiş motosikletlerin ülkeye girişinin üç veya dört ay kadar sürebileceğini belirttiler. Vergi artışından olumsuz etkilenmek istemeyen sektör yetkilileri, lojistik sürecin bu kadar kısa sürede sonlandırılmasının mümkün olmadığını beyan ettiler. Hali hazırda sektörde yaşanması beklenen daralmanın, %20 dolaylarından %40 dolaylarına kadar çıkabileceği ihtimali sektörde korku yaratıyor.

motosiklet sektörü

250 cc için vergi yükü %66 oldu

Son zam ile beraber, 250 cc motosiklet almak isteyen bir kullanıcı, örneğin vergisiz fiyatı 10.000 TL olan bir motosiklete, %30 gümrük vergisi + vergi eklenmiş fiyat üzerinden %8 ÖTV ve son fiyata eklenen %18 KDV ile beraber, toplamda 16567 TL ödemek zorunda kalacak. Verginin vergisinin vergisi üst üste eklenince bu oran %66 civarında bir fiyat artışına tekabül ediyor. Eğer 250 cc üstü bir motosiklet için aynı hesabı yapacak olursak; ÖTV %8 yerine %35 olarak değişiyor. Böylece vergisiz fiyatı 10.000 TL olan bir motosiklet %30 gümrük vergisi ile 13.000 TL, üstüne eklenen %35 ÖTV ile 17550 TL; ardından gelen %8 KDV ile de toplamda 18.954 TL fiyatla satılabiliyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Xiaomi, elektrikli araç sektörüne giriş yapıyor

Yayımlanma

/

Yazan:

Xiaomi Logo

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Hong Kong Borsası’na yaptığı kamuoyu açıklaması ile elektrikli araç üretim çalışması hazırlıklarına başladığını duyurdu. Bu projesine 10 yıl boyunca toplamda yaklaşık olarak 10 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlayan Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, elektrikli araç için bir yan kuruluşun faaliyet göstereceğini de açıkladı. O kuruluşun CEO’luk görevi de yine aynı şekilde Lei Jun’da olacak.

Jun, aynı zamanda Xiaomi yönetim ekibinin son 75 gün içinde elektrikli araç sektörüne yönelik 200’den fazla sektör uzmanıyla 85 toplantı, dört şirket içi yönetim müzakeresi ve iki yönetim kurulu toplantısı olmak üzere çok titiz ve kapsamlı araştırmalar yürüttüğünün altını çizdi. Jun sözlerini: “Bu kararın verilmesinde Mi fanlarının Xiaomi’nin değerlerine olan güvenleri ve markaya verdikleri sürekli desteğin de büyük etkisi oldu. Bu da Xiaomi’nin yeni bir çığır açarak akıllı elektrikli araç sektörüne girmesinde önemli bir temel oluşturdu.


Bu da ilginizi çekebilir: Rusya’dan elektrikli motosiklet: Aurus Escort!


Son mali sonuçlara göre, dünya genelinde akıllı telefon satışlarımız 146 milyona ulaştı ve dünyanın en büyük üç akıllı telefon üreticisi arasında yer almaya devam ediyoruz. Üst düzey akıllı telefon satışlarımız 10 milyonu aştı. TV satışlarında ise Çin’de arka arkaya 8 çeyrektir zirvedeki yerimizi koruyoruz. Xiaomi’nin AIoT platformunda 324,8 milyonun üzerinde bağlı cihaz bulunuyor. Aylık 86,7 milyon aktif kullanıcıya sahip olan XiaoAI yapay zeka asistanıyla akıllı ev sektörüne liderlik etmeyi sürdürüyoruz. 2020 yılının sonunda grubumuz toplamda 108 milyar RMB nakit rezervine sahip oldu” diyerek tamamladı.

Xiaomi, elektrikli araç projesinde o firmayla ortaklık yapacak!

Ayrıca resmi olarak açıklanmamış olsa da Reuters gibi bazı ciddi kaynakların belirttiğine göre Xiaomi, elektrikli araç projesinde Çinli köklü bir otomotiv markası olan Great Wall Motors‘dan destek alacak. Hatta Xiaomi’nin o firmanın bir fabrikasını kullanacağı da belirtiliyor. 30 yıldan fazla bir geçmişi bulunan Great Wall Motors ise Çin’de SUV ve pick-up modeller üzerine yoğunlaşmış, son dönemde de elektrikli otomobil sektörüne giriş yapmış bir otomobil firması.

Firmanın ilk elektrikli modeli 2018 yılında ortaya çıkmış oldukça ekonomik bir modeldi. Bu firma, 2019 yılında da BMW ile ortaklık kurarak elektrikli Mini modelinin üretimini Çin’de gerçekleştirdi. O tarihten bu yana da başka bir elektrikli otomobil modeli duyulmadı. Bu yüzden Xiaomi ile olan ortaklıkları gayet mantıklı görünüyor.

Devamını oku

Haber

Motul, 2021 Dakar Rallisi’nin öne çıkan markalarından biri oldu

Yayımlanma

/

Dakar 2021 - 01/01/21 - Bivouac 0 - Jeddah -

2021 yılının başlangıcıyla start alan Dakar Rallisi’nde sona gelindi. Dünya’nın en zorlu etkinliklerinden biri olan Dakar Rally’de, sıkı Covid-19 önlemleri de göze çarptı.  Ocak’ta Cidde, Suudi Arabistan’da başlayan yarışın resmi ortağı bu sene de Dünya’nın madeni yağ devlerinden Motul oldu. Dakar’ın üst üste dördüncü kez resmi ortağı olan Motul, beklediğimiz aksiyonun, ve heyecanın sponsorluğunu gerçekleştirdi.


İlginizi çekebilir: 2021 Dakar Rallisi şampiyonu, Honda iş birliğiyle Kevin Benavides oldu!


Rakamlarla Dakar Rallisi

Arka arkaya ikinci kez Suudi Arabistan’da düzenlenen yarışın bu sene 43.sü gerçekleştirildi. 295 yarışçı, 12 etap boyunca yaklaşık 5.000 km özel etap olmak üzere toplam 7.646 km boyunca mücadele etti. 2021 etapları, %80-90 oranında bir önceki seneden farklı bir rotaya sahipti. 3 Ocak’ta başlayan yarış 15 Ocak’ta Cidde’de sona erdi ve sadece en sert, en dayanıklı ve en yüksek performans gösteren ekipler finiş çizgisini görebildiler.

2021 senesinde yeni bazı kurallar ve uygulamalar da denendi; yol notları elektronik hale getirildi ve tabletler aracılığıyla ekipler ile paylaşıldı. Zorunlu hava yastığı yeleklerinin yanı sıra, motosiklet ve quad sınıfı sürücüleri için güvenliği daha da artırmak adına maksimum hızlar düşürüldü. Ayrıca Dakar’ın efsanesi, 2000 senesinden önce bu yarışta start almış 26 araç ilk kez açılan Dakar Classic sınıfında yarıştı.

AUTO - DAKAR 2021 - SAUDI ARABIA - PART 1

Motul, ralliye katılan tüm ekiplerin yanında yer aldı

‘Original by Motul’ kategorisi bir kez daha Motul’ün Dakar’daki katılımının önemli bir parçası oldu. Dışarıdan hiçbir yardım ve servis desteği almadan yarışan sürücüler, motosikletlerinin bakımı ve kendi ihtiyaçları için, hazırlanan ‘Original by Motul’ alanını kullandılar. Dakar servis alanında tüm ekiplere açık olan Motul Yarış Laboratuvarı, Dakar’ın önemli bir parçası oldu. Ekipler, Motul Yarış Laboratuvarına gelerek yağ analizi desteği aldılar.

AUTO - DAKAR 2021 - SAUDI ARABIA - PART 3

Motul, yarışmacılara yüksek performans ve maksimum koruma için 300V serisinden, Motorsport Line (Oto) ve Factory Line (Powersports) ile özel olarak zorlu koşullara adapte edilmiş yağlar ve soğutucular temin etti. Motul, motosiklet kategorisinde Honda Rally Team HRC, Sherco fabrika takımı ve Hero Motorsports fabrika takımının yanında yer aldı. Aynı şekilde, çok çekişmeli geçen SSV kategorisinde de Motul, yetenekli ekip Polaris fabrika takımına destek verdi. Otomobil kategorisinde ise SRT Racing, MD Rallye, Team Land Cruiser Toyota ekipleri Motul desteği ile yarıştı. Motul, 4 çeker kategorisinde Cam-AM ekibini desteklerken Kamyonlarda SSP takımına ve ilk kez koşulan Klasik kategorisinde Toyota Land Cruiser yarışmacılarına teknik destek verdi.

Dakar’ın şampiyonları

Dakar Rally 2021’de otomobil kategorisinin kazananı bir Fransız Stephane Peterhansel oldu. Mini ile yarıştığı Dakar Rally’yi 14. kez kazanan Hansel kırılması zor bir rekora imza attı. İkinci sıradaki Nasser Al-Atiyah’ın 14 dakika 51 saniye önünde zafere ulaşan Peterhansel’in bir diğer rakibi, motor sporlarının sevilen ismi Carlos Sainz geçen sene kazandığı yarışı bu sene 3. sırada tamamladı. 4 çeker (quad) kategorisinde zafere uzanan isim Arjantinli Manuel Andujar oldu. 154 kapı numarası ile yarışan Andujar, ilk Dakar Rally startını 2018 yılında almıştı ve 3. senesinde büyük bir başarı göstererek 4 çeker (quad) kategorisini kazandı.

AUTO - DAKAR 2021 - SAUDI ARABIA - PART 1

Motosiklet kategorisine Honda Rally Team HRC damga vurdu. Kevin Benavides, takım arkadaşı ve rakibi Ricky Brabec’in önünde yarışı tamamlayarak podyumun zirvesinde yer aldı. 32 yaşındaki Benavides ayrıca bir ilke imza atarak motosiklet kategorisini kazanan ilk Arjantinli sürücü olmayı başardı. Amerikalı Ricky Brabec’in ikinci olduğu kategoride, podyumun son basamağında ise KTM’nin İngiliz sürücüsü Sam Sunderland yer aldı. Yine Motul sponsorluğunda yarışan Sherco fabrika pilotu Lorenzo Santolina, yarışı 6. sırada tamamlamayı başardı. Dakar Rally’de bir üzücü haber Pierre Cherpin’den geldi. Motosiklet kategorisinde amatör sınıfta yarışan Fransız Cherpin, 7. etapta yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetti. Cherpin 4. kez Dakar Rally’de start almıştı ve 52 yaşındaydı. Kamyon kategorisinde yarışı başından sonuna kadar baskın şekilde götüren Kamaz Rally Sport takımı, Rus sürücüsü Dmitry Sotnikov ile zafere uzandı. Hafif arazi araçların yarıştığı LWV kategorisinin ilk galibi de Francisco Chaleco Lopez oldu. Motul, 2021 Dakar Rally heyecanını sosyal medya hesapları aracılığı ile motor spor severlerle buluştururken, yaptığı sponsorluklar ve verdiği teknik danışmanlık ile bir kez daha en zorlu şartlarda ekiplerin en büyük destekçilerden biri olduğunu da gösterdi.

Devamını oku

Haber

2021 Dakar Rallisi şampiyonu, Honda iş birliğiyle Kevin Benavides oldu!

Yayımlanma

/

Honda Dakar 2021

Monster Energy Honda pilotu Kevin Benavides, 2021 Dakar Rallisi’nde birinci olmayı başardı. Geçen yılın galibi ve Kevin Benavides’in takım arkadaşı Ricky Brabec ise, bu yıl ikinciliğe erişti. Uzun bir aradan sonra geçen yıl Dakar Rallisi’ne geri dönen HRC (Honda Racing Company) bu yıl da şampiyon olarak başarısını sürdürdü.


İlginizi çekebilir: Kymco F9, dünyanın ilk iki vitesli otomatik şanzımanına sahip elektrikli motosikleti olacak!


Honda, hem birinciliği hem de ikinciliği elde etmeyi başaran marka oldu

2021 Dakar Rallisi’nde on iki etabın sonunda Monster Energy Honda Team pilotu Arjantin asıllı Kevin Benavides kariyerinin ilk Dakar şampiyonluğunu kazandı. Geçen yılın galibi ve Kevin
Benavides’in takım arkadaşı olan Ricky Brabec de, şampiyonayı ikinci sırada tamamlayarak podyumda yerini aldı. Dakar Rallisi 2021 şampiyonunun belli olduğu 202 kilometre uzunluğundaki son etap, KTM ve Honda arasında çetin bir yarışa sahne oldu. Yarışın sonundaysa Monster Energy Honda Team, zaferi kazanan taraf oldu.

Monster Energy Honda Team_Kevin_Benavides_2

Kevin Benavides’in birinciliğinin yanı sıra geçen yılın şampiyonu takım arkadaşı Ricky Brabec’in ikinciliği ile Monster Energy Honda Team’in 2021 Dakar Rallisi’ndeki başarısı çok daha fazla dikkat çekti. Böylelikle Monster Energy Honda Team, 8 yıl aranın ardından Dakar Rallisi’ne dönmesi ile iki yıl üst üste şampiyonluğu kazanan takım olarak tarihi bir başarıya imza attı.

Kevin Benavides wins the 2021 Dakar

Devamını oku

Copyright © 2021, EMY Medya