Sosyal medya

Haber

Motosikletin kilometresi düşürüldüğü nasıl anlaşılır?

Yayımlanma

/

Eğer ikinci el motosiklet alacaksanız ilk bakmanız gerekenlerden biri kilometresi olmalıdır. Peki Motosikletin kilometresi düşürüldüğü nasıl anlaşılır?

Motosikletin kilometresi düşürüldüğü nasıl anlaşılır sorusunun cevabını ikinci el motosiklet alacak olan herkes merak ediyor. Motosiklet alacaksanız ikinci ellerde ilk önce bakılan şey motosikletin bu zamana kadar kaç kilometre yol yaptığıdır.

Bazı kendini uyanık sanan kişiler motosikletin kilometresini düşürebilmektedirler. Peki Motosikletin kilometresi düşürüldüğü nasıl anlaşılır?

Öncelikle araçta kilometrenin düşürülüp, düşürülmediğinin motosikletin yetkili veya özel servislerde bulunan diyagnoz cihazlarına (halk tabiriyle test cihazına) bağlanarak anlaşılması kesinlikle mümkün değildir. Yani araca kilometre düşürme cihazları yada uygun aparatlar bağlanarak bir kilometre düşürme işlemi yapılmışsa herhangi bir arıza tespit yada diyagnoz cihazıyla anlaşılması imkansızdır. Çünkü kilometre düşüm işlemi yapılırken aracın gösterge panelinde kilometre bilgisinin yazıldığı eproma müdahale edilerek eski kilometre cihaz tarafından siliniyor ve istenilen yeni kilometre yazılıyor.

Kilometre bilgisi birden çok yerde tutuluyor bu doğru. Ancak siz sadece gösterge panelinden düşürürseniz araç zaten yeni kilometreyi yazmaz. Ya kontağı açınca eski kilometreyi tekrar yazar, yada hata vererek hiç kilometre bilgisi göstermez.

Kilometrenin düşürüldüğü ancak ve şanslıysanız motosikletin yetkili servis kayıtlarına bakılarak anlaşılabilir. Ancak araç biraz yaşlıysa epey bir süredir servise gitmiyor olabilir ve sizde bir şey öğrenemeyebilirsiniz. Ya da araç 4 yaşındadır ilk 2 yıl ilk sahibinde kalmış ve 30.000 km. yapmıştır. Sonra ikinci sahibi motorun bakımlarını özel servislerde yaptırmış ve 2 yıl daha kullanıp aracı 90.000 km.’ye getirmiştir. Motor galeriye satılmıştır, motoru alan galericide yetkili servis kayıtlarını inceletip kilometreyi ona göre düşürtmüştür. Galericiler kilometre düşürteceği zaman motorun yetkili servisteki kilometre durumunu mutlaka kontrol ettirirler.

Kilometreyi genelde galericiler yada ayak üstü motor alım – satımı yapanlar düşürüyor. Kilometresi orjinal bir motor almak için motoru sahibinden değil, kullanıcı sahibinden alın. Motorun ruhsatında görünen kişi aracı 2 ay yada 2 hafta önce almış bu işin ayaküstü ticaretini yapan biri olabilir. Bu nedenle motoru kullanıcı sahibinden hatta ilk kullanıcı sahibinden almaya çalışın.

Çok kilometre odaklı olmayın. Önce motorun genel durumuna bakın. Hor kullanılmış mı ona bakın. İç aksamı temiz mi? Sigara yanıkları yada sigara kokusu ne alemde? Motorun kıyısına köşesine bakın. Dışında çok taş, çizik izi var mı? Jantlara, disklere, lastiklere bakın çok sürtme yada eğiklik, onarım görmüşlük var mı? Kilometreyi bunlardan sonra değerlendirin. Devamlı şehiriçi dur kalk trafikte kullanılan ve motordan hemen hiç anlamayan biri tarafından kullanılmış 30.000 ‘deki bir motor yerine devamlı uzun yol yapmış ve motorunu severek, anlayarak ve bakımlı olarak kullanmış birinden alınacak 45.000’deki motor daha iyidir.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Pandemiden sonra artan motosiklet hevesi gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli yada motosiklete hangi türle başlanmalı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa tam da aradığınız yerdesiniz.

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ayrıca çok havalı bir araç olan motosiklete binmek sizi daha da iyi hissettirebilir.

Bir çok motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır. Unutmayın her zaman önemli olan sizin ne istediğinizdir.

 

Devamını oku

Haber

Benzin fiyatlarına indirim geliyor

Yayımlanma

/

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022’de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV’den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

Devamını oku

Haber

Jandarmadan motosiklet ve kask denetimi!

Yayımlanma

/

JANDARMANIN motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Denetimde 380 sürücüye toplam 215 bin lira ceza kesildi, 80 motosiklet trafikten men edildi.

Cumhurbaşkanlığı Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında, son dönemde meydana gelen motosiklet kazalarını ve kazalardaki ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce denetim yapıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmaya konulan ‘Kaskımla Güvendeyim’ projesi kapsamında 20- 25 Ekim’de motosiklet ve kask denetimi gerçekleştirildi.

Motosikletli Jandarma Trafik Hızır Timlerince yapılan kontrollerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Kask takmayan, kurallara uymayan ve evrakları eksik olan 380 sürücüye toplamda 215 bin lira para cezası uygulandı. Denetimlerde 80 motosiklet trafikten men edildi, alkollü olarak motosiklet kullanan 5 sürücünün de sürücü belgesi alındı.

 

Devamını oku