Sosyal medya

Haber

Motosikletle hız sınırı cezaları! Motosikletle hız sınırı kaç km?

Yayımlanma

/

Trafikte seyir halinde olan tüm araçların uyması gereken bir hız sınırı vardır. Motosikletle hız sınırı cezaları merak ediliyor.

 

Trafikte seyir halinde olan tüm araçların uyması gereken bir hız sınırı vardır. Bu hız sınırı aşıldığında radarlar ya da trafik polisleri tarafından tespit edildiğinde trafik cezası uygulanabilmektedir.

Araçlara uygulanan hız sınırı, araçların cinsine ve seyir halinde olunan yol tipine göre farklılık gösterir. Uyulması gereken hız sınırı genellikle trafik levhaları ile belirtilir. Özel durumlarda trafik polisi trafik levhaları ile belirtebilir, işaret edebilir.

Motosikletle hız sınırı cezaları!

Hız sınırının yüzde 10 ila yüzde 30 aşılmasının cezası 314 TL ve 10 ceza puanı.

Hız sınırının yüzde 30 ila yüzde 50 aşılmasının cezası 652 TL ve 15 ceza puanı.

Hız sınırının yüzde 50’nin üzerinde aşılmasının cezası ise 1.340 TL ve 15 ceza puanı uygulanmaktadır.

Motosiklet Hız Sınırı Kaç Km?

Motosikletlerin hız sınırı, motosiklet cinsine göre değişiklik gösterebiliyor.

L3 tipi motosikletler (Azami hızı 45 km/s’yi geçen, içten yanmalı motorlu ise silindir kapasitesi 50 cm³ üzeri olan, yolcu sepetsiz iki tekerlekli araç.) için:

Yerleşim yerlerinde: 50 km
Şehirler arası çift yönlü kara yollarında: 80 km
Yerleşim yeri dışı bölünmüş yollarda: 90 km
Otoyollarda: 100 km
L4, L5, L7 tipi motosikletler için:

Yerleşim yerlerinde: 50 km
Şehirler arası çift yönlü kara yollarında: 70 km
Yerleşim yeri dışı bölünmüş yollarda: 80 km
Otoyollarda: 80 km
Motorlu Bisiklet Hız Sınırı Kaç Km?

L1, L2, L6 tipi araçlar için:

Yerleşim yerlerinde: 30 km
Şehirler arası çift yönlü kara yollarında: 45 km
Yerleşim yeri dışı bölünmüş yollarda: 45 km
Otoyollarda: Giremez
Motorsuz Bisiklet Hız Sınırı Kaç Km?

Yerleşim yerlerinde: 30 km
Şehirler arası çift yönlü kara yollarında: 45 km
Yerleşim yeri dışı bölünmüş yollarda: 45 km
Otoyollarda: Giremez

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Pandemiden sonra artan motosiklet hevesi gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli yada motosiklete hangi türle başlanmalı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa tam da aradığınız yerdesiniz.

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ayrıca çok havalı bir araç olan motosiklete binmek sizi daha da iyi hissettirebilir.

Bir çok motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır. Unutmayın her zaman önemli olan sizin ne istediğinizdir.

 

Devamını oku

Haber

Benzin fiyatlarına indirim geliyor

Yayımlanma

/

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022’de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV’den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

Devamını oku

Haber

Jandarmadan motosiklet ve kask denetimi!

Yayımlanma

/

JANDARMANIN motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Denetimde 380 sürücüye toplam 215 bin lira ceza kesildi, 80 motosiklet trafikten men edildi.

Cumhurbaşkanlığı Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında, son dönemde meydana gelen motosiklet kazalarını ve kazalardaki ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce denetim yapıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmaya konulan ‘Kaskımla Güvendeyim’ projesi kapsamında 20- 25 Ekim’de motosiklet ve kask denetimi gerçekleştirildi.

Motosikletli Jandarma Trafik Hızır Timlerince yapılan kontrollerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Kask takmayan, kurallara uymayan ve evrakları eksik olan 380 sürücüye toplamda 215 bin lira para cezası uygulandı. Denetimlerde 80 motosiklet trafikten men edildi, alkollü olarak motosiklet kullanan 5 sürücünün de sürücü belgesi alındı.

 

Devamını oku