Sosyal medya

Haber

Motosikletle ilgili yanlış bilinenler!

Yayımlanma

/

Motor tutkunları arasında çokça rastlanan bir kaç bilgiden bahsedeceğim sizlere bugün. İşte Motosikletle ilgili yanlış bilinenler!

 

Motosikletle ilgili yanlış bilinen o kadar çok bilgi var ki bugün biraz bunlardan bahsedeceğiz sizlere. Motosiklet severler arasında çok konuşulan, hatta şehir efsanesi olan bazı yanlış bilinen bilgileri sizler için sıraladık

Kaza yapacaksam motosikleti yatırmalıyım.
Kazalar çoğunlukla aşırı hızlı bir şekilde gerçekleştiği için bunu düşünmeye zamanınız kalmayabilir. Kaza meydana getirecek bir durumda motosikletinizi düz konumda tutup, hızınızı olabildiğince azaltarak durmak veya kaçma noktalarını aramak en mantıklısı olacaktır.

Yarış lastikleri yolda daha hızlı gitmemi sağlar.
Yarış lastikleri, yol lastiklerinden oldukça farklıdır. Yüksek sıcaklıklarda tutunma sağlamaları için tasarlanan yarış lastikleri ile yolda gerekli sıcaklığa erişmeniz zordur. Bu sebeple ilk kavşakta kayıp düşmeniz muhtemeldir.

Bana birşey olmaz.
Yıllarca düşmeden veya kaza yapmadan motosiklet sürmüş olmanız, başınıza gelmeyeceği anlamına gelmez. Her zaman beklenmeyen tehlikeler için hazırlıklı olmalısınız.

Çekiş kontrolü daha hızlı gitmeme yardımcı olur.
Eğer motosiklet konusunda kendine güveni daha tam oturmamış acemi bir sürücüyseniz çekiş kontrolün varlığını bile hissetmeyebilirsiniz. Eğer deneyimli bir sürücüyseniz ve oldukça sert kullanmaya başlarsanız çekiş kontrolü tam tersine sizi yavaşlatacaktır.

Yaralanma ve ölüm riskinin en yüksek olduğu yaşlar 18-25 arasıdır.
Deneyimsiz sürücülerin daha yüksek risk taşıdıkları bir gerçektir ancak araştırmalara göre motosiklet kazalarında çoğunlukla hayatını kaybeden yaş grubu aralığı 40-55 arası yaşlardır.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Pandemiden sonra artan motosiklet hevesi gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli yada motosiklete hangi türle başlanmalı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa tam da aradığınız yerdesiniz.

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ayrıca çok havalı bir araç olan motosiklete binmek sizi daha da iyi hissettirebilir.

Bir çok motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır. Unutmayın her zaman önemli olan sizin ne istediğinizdir.

 

Devamını oku

Haber

Benzin fiyatlarına indirim geliyor

Yayımlanma

/

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022’de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV’den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

Devamını oku

Haber

Jandarmadan motosiklet ve kask denetimi!

Yayımlanma

/

JANDARMANIN motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Denetimde 380 sürücüye toplam 215 bin lira ceza kesildi, 80 motosiklet trafikten men edildi.

Cumhurbaşkanlığı Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında, son dönemde meydana gelen motosiklet kazalarını ve kazalardaki ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce denetim yapıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmaya konulan ‘Kaskımla Güvendeyim’ projesi kapsamında 20- 25 Ekim’de motosiklet ve kask denetimi gerçekleştirildi.

Motosikletli Jandarma Trafik Hızır Timlerince yapılan kontrollerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Kask takmayan, kurallara uymayan ve evrakları eksik olan 380 sürücüye toplamda 215 bin lira para cezası uygulandı. Denetimlerde 80 motosiklet trafikten men edildi, alkollü olarak motosiklet kullanan 5 sürücünün de sürücü belgesi alındı.

 

Devamını oku