Sosyal medya

Haber

PIRELLI P ZERO’YU “YILIN EN İYİ ULTRA YÜKSEK PERFORMANS LASTİĞİ” SEÇİLDİ

Yayımlanma

/

P ZERO, evo Dergisi tarafından ikinci kez gerçekleştirilen lastik testinde rakiplerini geride bırakarak ultra yüksek performans pazarının zirvesindeki yerini ilan etti.

Evo Dergisi, P ZERO’yu “(neredeyse) istediğiniz her şeye sahip olabileceğinizi kanıtlayan lastik” olarak tanımlıyor. P ZERO, evo okuyucularının en iyi performans lastiğini bulması için tasarlanan zorlu testlerde önde gelen sekiz rakibine karşı yarıştı.

evo, Pirelli P ZERO’yu şöyle tanımlıyor: “Her virajı net kavramayla alabileceğini hissettiren tek lastik. Tek yapmanız gereken virajları almaya devam etmek. Üstün yol tutuş ve uyum hissi ile güven uyandıran kesintisiz direksiyon kontrolü aynı lastikte buluşuyor.”

P ZERO İLE ISLAK VE KURU ZEMİNDE ÜSTÜN HAKİMİYET

Pazarın en zorluları arasında sayılan ve evo tarafından her yıl gerçekleştirilen performans lastikleri testinde objektif test sonuçları ile deneyimli test profesyonellerinin sübjektif görüşleri birlikte değerlendiriliyor. Test kriterleri lastiğin yol tutuşu, frenleme ve hızlanma gibi önemli performans özelliklerinin ıslak ve kuru zemin dahil pek çok farklı koşulda değerlendirilebilmesini sağlıyor.

Islak zeminde yol tutuş açısından, evo Dergisi değerlendirmesinde “Başından itibaren tempoyu belirleyen Pirelli harika bir his ve iyi geri bildirim verdi. Kısacası, hemen güvenebileceğiniz ve her koşulda kullanabileceğiniz bir lastik” dendi. Nihai test sonuçları, P ZERO’nun harika direksiyon hakimiyeti ile kavramayı mükemmel bir şekilde birleştirdiğini, konforlu ve sarsıntısız sürüşü güvenle sağladığını, kuru zeminde ve yollarda en iyi tutuşu sunduğunu kanıtlıyor. Güvenlik açısından, P ZERO ıslak zeminde frenleme testinde en yüksek puanı alarak sıralamada ikinci olan lastiğe bir metreden fazla fark atarken ıslak zeminli dairesel pist testinde de en iyi puanı almayı başardı.

DÜNYANIN EN İYİ OTOMOBİLİNİN TERCİH OLAN LASTİK

İtalya’da özel bir lastik test tesisinde gerçekleştirilen evo lastik testinde Audi S3 test otomobili kullanıldı. Dünyanın en iyi ve en arzu edilen süper otomobillerinden bazılarının ekipmanı olan lastikler arasından seçilen en yeni 18 inç P ZERO, bu otomobille test edildi. Sportif performansla eş anlamlı olan P ZERO, Pirelli’nin uzun yıllardır edindiği motor sporları deneyimine dayanan ileri teknolojilerle üretiliyor. P ZERO lastiklerin dünya prestij otomobil pazarının %50’sinden fazlası tarafından tercih edilmesi, küresel ölçekte en arzu edilen otomobillerin yarısından fazlasının fabrikadan Pirelli lastikleriyle çıkması anlamına geliyor.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku