Sosyal medya

Haber

PIRELLI’NİN YENİ CINTURATO WINTER 2 DESENİ KARI SIKIŞTIRARAK HAPSEDİYOR

Yayımlanma

/

Pirelli, orta ölçekli otomobiller ve CUV’lar için geliştirdiği yeni kış lastiği Cinturato Winter 2’yi tanıttı.

İtalyan şirketinin öncüsü olduğu bazı önemli yeni teknolojiler bu lastikte ilk kez sunuluyor. Sırt deseninde , lastiğin ömrü boyunca aşınmasıyla temas alanı artan daha fazla kar yakalayarak daha fazla tutuş sağlayan kılcal kanallar yer alıyor. Lansman itibarıyla 16 inçten 20 inçe kadar 36 ebatta sunulan Cinturato Winter 2 karlı ve ıslak zeminlerde hakimiyeti artırırken en soğuk havalarda sürüş konforuna destek oluyor. Her türlü kış koşulunda pazar lideri performans sunan yeni Cinturato Winter 2, ünlü Alman belgelendirme kuruluşu TÜV SÜD tarafından Performans İşareti (1) almaya uygun görüldü.

DEĞİŞKEN KILCAL LASTİK KANALLARIYLA ZAMAN İÇİNDE DAHA FAZLA GÜVENLİK

Pirelli’nin en yeni lastiği, kardan yağmura kadar her türlü kış koşulunda ve soğuk havalarda kaygan ve kuru zeminde güvenliği artıran yenilikçi bir kılcal kanal yapısıyla sunuluyor. Bu kılcal kanallar üç boyutlu yapısı sayesinde lastik sırt hamuru aşındıkça çizgiselden zikzak şekle dönüşüyor. Böylece toplam alanın genişlemesi ve verimliliğin artmasıyla Cinturato Winter 2 karlı, ıslak ve kuru koşullarda aşınsa bile ilave performans kazanıyor. Sonuç olarak, Cinturato Winter 2 önceki versiyona göre daha faydalı bir kullanım ömrüne sahiptir. Karlı zeminde kavramayı artırmak için toplamda yaklaşık 43 metre uzunluğunda kılcal kanallara sahip olan lastiğin karda yol tutuşu Sottozero 3’e kıyasla %30 oranında iyileştirilmiştir.

YENİ BİR HAMURLA DAHA ÇOK KİLOMETRE

Yeni Cinturato Winter 2, kullanım ömrü boyunca lastiğin performansını artıran yeni bir hamur, sırt deseni ve yapı sayesinde önceki nesil Pirelli kış lastiklerinden daha fazla kilometre yapılabilmesini sağlıyor. Yenilikçi Cinturato Winter 2’nin hamuru şirketin motor sporları alanındaki engin deneyiminden elde edilen Pirelli patentli bir süreç takip edilerek ıslak ve karlı zeminde performansı artırabilen yenilikçi bir likit polimer sistemiyle geliştirildi. Bu süreç, hamurun bileşenlerinin en üst düzeyde bütünleşmesini sağlayarak lastiğin karlı veya ıslak zemindeki performansını artırıyor.

SESSİZLİK VE ÇEVREYE SAYGI

Geliştirme sürecinde yakıt tüketimini ve zararlı emisyonları azaltmaya yardımcı olmak için çevresel sürdürülebilirliğe özellikle dikkat edildi. Cinturato Winter 2’nin dönme direnci Avrupa lastik etiketinde B ve C kategorisinde sınıflandırılan önceki modele kıyasla düşürüldü. Daha fazla sürüş keyfi sunmak amacıyla özel bir sırt deseniyle tasarlanan Cinturato Winter 2, yarattığı daha düşük yol gürültüsü ve dolayısıyla çevreye faydası sayesinde Avrupa lastik etiketinde A ve B kategorisinde yer alıyor.

SANAL SİMÜLASYONLA GELİŞTİRİLDİ

Sırt deseninin özgün tasarımı, temas alanındaki basıncı optimize etmeyi amaçlayan bir sanal geliştirme süreciyle yaratıldı. Bu süreç suda kızaklama durumlarında bile otomobilin hakimiyetinin korunması için suyun verimli bir şekilde atılmasını sağlayan kanalların tasarımıyla başladı. Daha sonra karda maksimum kavrama sağlamak için kılcal kanalların tanımlanması ve yerleştirilmesiyle devam etti.

“SEAL INSIDE” TEKNOLOJİSİYLE ENDİŞEYE YER YOK

Cinturato Winter 2 lastiğin bazı ebatları, sürücülere daha da fazla güvenlik sağlamak için Pirelli’nin gelişmiş Seal Inside teknolojisiyle sunuluyor. Bu teknoloji lastiğin dört milimetreye kadar delinmesi durumunda bile aracın yola devam etmesini sağlıyor. Seal Inside teknolojisi, lastiği delen bir yabancı maddeyi anında kaplayan ve basınç kaybını engelleyen özel bir köpükle çalışıyor. Yabancı madde çıkarıldığında bu köpük genişlemeye devam ederek oluşan deliği tıkıyor.

ELECT LASTİKLER ELEKTRİKLİ VE ŞARJ EDİLEBİLİR ARAÇLARIN MENZİLİNİ MAKSİMUMA ÇIKARIYOR

Elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçlara yönelik Elect işaretli Cinturato Winter 2 lastikler belirli ebatlarda sunuluyor. Elect teknoloji paketi, düşük dönme direncini garanti etmek ve batarya menzilini maksimuma çıkarmak için hamur, yapı ve sırt desenini bir araya getiriyor. Elektrikli otomobillerin sessizliğine ve konforuna katkıda bulunmak için daha az yol gürültüsü yaratan bu lastikler düşük devirlerde bile elektrikli motorlara özgü güç ve tork üretmek üzere anında kavrama sağlıyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku