Sosyal medya

İnceleme

Triumph Tiger 900 İnceleme – Oyunun kurallarını değiştirmeye gelmiş!

Yayımlanma

/

Triumph Tiger 900

Nihayet İngiliz efsanesi Triumph’un yeni enduro motosikleti olan Tiger 900 modelini test etme fırsatı yakalayabildik. Birlikte geçirdiğimiz kısıtlı sürede Tiger 900, kendini bizlere sevdirmeyi başardı.


İlginizi çekebilir: Knmaster KN4000, uygun fiyatlı interkom kutu açılışı


Triumph Tiger 900 bizlere neler sunuyor

Kısıtlı zamanda da olsa kalbimizi kazanmayı başarabilen Tiger 900, bir önceki model olan Tiger 800’ün yenilenen yüzü olarak karşımıza çıkıyor. Tiger 900, birçok farklı donanım seçeneğine sahip. Bunlar standart versiyon, GT, GT Pro, Rally ve Rally Pro şeklinde. Versiyondan versiyona ciddi manada donanım değişikliği olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Lansman fiyatı ile bizleri şaşırtmayı başaran Tiger 900, kaliteli işçilik detayları, yüksek malzeme kalitesi ve heyecan verici sürüş dinamikleri ile bizleri etkilemeyi başardı. En büyük rakibi KTM 790 Adventure modeline de fiyat yönünden gol atabilen baz model, elektronik anlamda geride kalmış olsa da sürüş zevki yönünden hiç geride kalmıyor. Marzocchi amortisörlerle desteklenen motosiklet, standart versiyonunda yol odaklı olarak tasarlanmış. Off-road sürüş yapmak isteyen kullanıcılar için de Tiger 900 Rally ve Rally Pro modelleri ürün gamında mevcut.

Tiger 900

Tiger 900 ile ilgili bizim pek hoşumuza gitmeyen durum ise, Triumph’un bu motosiklet için standart versiyonda birçok basit donanımı bu motosiklete uygulamamış olması idi. Metzeller lastiklerle gelen Tiger 900’ün ortalamanın üstünde bir lastik kalitesine sahip olduğunu da vurgulayalım. Bu motosiklet ayrıca hafifliğiyle hem şehir içi seyahatlere hem de uzun seyahatlere uygun; birçok kullanıcının taleplerine cevap verebilecek bir motosiklet. Tiger 900 ile ilgili daha fazla bilgiye, sizler için yayınladığımız inceleme videomuzdan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler!

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler | Zincir, Disk Kilidi, Teknotakip, Kasko

Yayımlanma

/

motosiklet hirsizligi teknotakip

Motosiklet hırsızlığına karşı alınabilecek önlemler konusunda her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Durum böyle olunca da; çoğu kişinin kafası karışmaya başlıyor. Peki motosiklet hırsızlığına karşı hangi önlemi veya önlemleri almalısınız?


İlginizi çekebilir: Yuasa’nın Türkçe İçerikli İnternet Sitesi Yayına Başladı


Hırsızlığa karşı alınabilecek önlemlerden kısaca bahsedelim

Zincir:

Piyasada pek çok zincir markası mevcut. Abus, Maggi, Armour, Securage ve dahası… Bu markalardan hangilerini tercih etmelisiniz ve zincirinizi motosikletinize nasıl bağlamalısınız? Zinciri bağladığınız zaman, sağlam bir direk tercih etmeye ve zincirinizi yere temas ettirmemeye özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Disk kilidi:

Alarmlı ve alarmsız olmak üzere pek çok çeşidi bulunan disk kilitlerinin de, kısa süreli parklarda hırsızlığa karşı pratik ve hızlı bir çözüm olduğu da bir gerçek. Fakat tahmin ettiğiniz gibi disk kilidi başlı başına yeterli bir önlem değil.

Teknotakip:

Bize kalırsa motosiklet hırsızlığı konusunda rahat etmenizi sağlayabilecek önlem metodu Teknotakip. Yazılım alt yapısıyla rakiplerinden sıyrılan Teknotakip, son halini alırken ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimle yoğrulmuş. Elde ettiği know-how birikimini sadece motosikletle kısıtlamayan şirket, tekne ve otomobil gibi araçlara da takip desteği sağlıyor. Rus kökenli olan Teknotakip, hırsızlığa yönelik herhangi bir durumda motosiklet sahibine bildirim atarak; gerekli aksiyonu alabilmenizi sağlıyor. Bir de, zincir ve disk kilidi gibi önlemler aşıldıktan sonra motorunuzu geri getirebilmeniz mümkün değilken; Teknotakip sayesinde motorunuzun yerini bulabilirsiniz ve güvenlik güçleriyle birlikte emniyetli bir şekilde motorunuzu teslim alabilirsiniz.

Kasko:

Kasko, her ne kadar en pahalı seçenek olsa da; kendinizi güvence altına almanızı sağlayan başlıca unsurlardan biri. Fakat kasko yaptırdıktan sonra; herhangi bir şekilde sigorta şirketinizden paranızı temin etmeye kalktığınızda zorlu ve uzun bir süreç sizi bekliyor. Bu da, fiyat dezavantajını da göz önüne aldığınız zaman kasko yaptırmayı tercih edenlerin sayısının azalmasına yol açıyor. Ayrıca, her yıl düzenli olarak yüksek ücretler ödeyecek olmanız da kaskonun bir diğer dezavantajı.

Sonuç olarak;

Bize kalırsa motosiklet kullanıcıları bu seçenekler arasında bütçe dahilinde optimum kombinasyonu yakalamalı. Kapalı otoparkların da yetersiz kaldığı durumlarda; zincire ek bir disk kilidi ve Teknotakip bulundurmanız, sonradan pişman olmamak için şart gibi gözüküyor.

Daha fazlası için, konuyla ilgili hazırladığımız videomuza göz atabilirsiniz:

 

Devamını oku

İnceleme

Tenere 700 İnceleme | Efsane motosikletten efsane performans!

Yayımlanma

/

tenere 700

Yamaha’nın, buram buram tarih kokan motosikleti Tenere 700 ile beraberiz. Tenere 700, MT-07’den tanıdığımız CP2 bloğuna sahip. Sürüş dinamikleri arazi kullanımına yönelik tasarlansa bile Tenere 700, hem arazide hem de asfaltta harika bir performans sunuyor.


İlginizi çekebilir: Bajaj Dominar 250 Detaylı İnceleme | Beklediğimize Değdi Mi?


Çöl fatihi Tenere 700

Eskiden Tenere 660 olarak tek silindirli bir blokla satılan Tenere, artık değişti ve Yamaha’nın yaklaşık 700 cclik CP2 bloğuyla beraber hem güncellendi hem de çift silindire kavuştu. Bu sayede artık hem daha güçlü hem de daha güncel olan Tenere 700, LED aydınlatma gibi günümüz standartlarını karşılayan avantajlara sahipken; bir arazi motosikleti olduğu için ride by wire, TCS (çekiş kontrol) gibi birçok günümüz teknolojisini sunmuyor. Tamamen arazi ve dayanıklılık odaklı üretilen Tenere 700, zaten adını da Tenere çölünden almakta. Dakar Rallisi başta olmak üzere birçok ralliden gelen köklü bir tarihe sahip olan Tenere, XT 660 versiyonuna göre kendisini çok daha ileriye taşımayı başarmış. Bunu da özellikle Tenere 700 ile virajlara girdiğiniz zaman hissediyorsunuz. 21 inç inç janta rağmen Tenere 700 harika bir yol performansı da sunabiliyor.

87.5 santimetrelik sele yüksekliğine rağmen Tenere 700, eğitimli ellerde araziye ek olarak şehir kullanımında da başarılı bir performans gösterebiliyor. Hatta Adventure İstanbul ekibinden Özge de, Tenere 700’le geçirdiği vakit boyunca Tenere’den memnun kaldı ve boy konusunda da problem yaşamadı. TCS yani çekiş kontrolün Tenere 700’de standart olarak sunulmaması her ne kadar bir eksi gibi gözükse de; bu motosikletin aslında arazi odaklı bir motosiklet olduğunu göze aldığımız zaman kabul edilebilir hale geliyor. Fakat Tracer 700 gibi asfalt odaklı modeller için maalesef bunu bir eksi olarak sayabiliriz. Yine de biz Tenere 700’e geri dönelim.

Bozulmayan makine

Yağını suyunu koy kullanmaya devam et algısını sağlamayı başaran motosikletlerin en başarılı temsilcilerinden olan Tenere 700’de, birçok detay motoru zorlasanız hatta düşürseniz bile zarar veremeyeceğiniz şekilde tasarlanmış. Bu sayede gözünüz arkada kalmıyor ve Tenere 700 evladiyelik bir motosiklet haline geliyor.

Sürüş konforu olarak da bir arazi makinesi olsa bile kullanıcısını üzmeyen Tenere’nin bize kalırsa en büyük eksiği yanlardan fazla rüzgar alması. Sele ise, uzun yol yapmayı düşünenler için ufak geliştirmelere açık gibi görünüyor.

Tenere 700 inceleme videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Devamını oku

İnceleme

Honda Forza 250 inceleme | Sınıfının En İyisi Mi?

Yayımlanma

/

honda forza 250 inceleme

Honda Forza 250, kendi segmentindeki en iyi scooterlardan biri konumunda. Peki gerçekte ne kadar iyi? Elektrikli cam, TCS, ABS, Keyless Go, entegre çanta gibi kendine has avantajlara sahip olan Forza 250; hem konfor hem de performansı bir arada sunabilen ve iki uç noktadaki balansı çok iyi yakalayabilmiş bir motosiklet. Bizce, segmentinde şimdiye kadar görmediğimiz özelliklere sahip olmasıyla ve sürüş dinamikleriyle, bütçesi uygun olan ve 250 cc scooter satın almayı düşünenlerin kesinlikle değerlendirmesi gereken bir seçenek.


İlginizi çekebilir: Bajaj Dominar 250 Detaylı İnceleme | Beklediğimize Değdi Mi?


Honda Forza 250’nin dikkat çeken özellikleri neler

Forza 250, kendi sınıfında yani 250 cc scooter segmentinde rakiplerinde olmayan birçok özelliğe sahip. Elektrikli ön cam, anahtarsız arka çanta gibi özelliklere sahip. Bu sayede de kendi sınıfından sıyrıldığını söyleyebiliriz. Güç ve fren kabiliyeti olarak da Forza 250 ortalamanın üstünde bir performansa sahip. Sahip olduğu konfor özellikleriyle de hayatı daha da kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Özellikle elektrikli camın kullanıcı için büyük bir lüks olduğunu söylemek gerek. Dilediğiniz zaman üstünüze gelen rüzgarı engelleyebilmek veya sıcakladığınız zaman rüzgardan daha çok faydalanabilmek için camın pozisyonunu ayarlayabilmek hayatı ciddi manada kolaylaştırıyor.

Pirelli lastikler ve Nissin frenlerle sunulan Forza 250, başarılı fren performansı gösterse de; bizim beklentilerimizin altında kaldı. Bize kalırsa Forza çok başarılı bir gidişe sahip olsa da; duruşu daha da başarılı olmalıydı. Viraj kabiliyeti de, Forza 250’nin dengeli amortisörlerini göz önüne aldığımızda, motosikletin dönüş dengesine de yansımış diyebiliriz. Her ne kadar belirli hızlarda gidonda hafif sallanmalar olsa da; total anlamda baktığınızda çok dengeli ve yola iyi oturan bir motosikletten bahsediyoruz. Bu sayede virajlarda güven veriyor.

Forza 250, segmentinin en pahalısı konumunda

İş fiyata gelince Forza 250 maalesef ki sunduğu artıların bedelini de istiyor. Üstüne üstlük çantalı versiyonunu isteyenler, ekstra olarak 5.000 TL daha bütçe ayırmak durumunda. Fiyat olarak baktığımızda güncel fiyatıyla Forza 250 rakiplerinin üstünde kalsa da; ödediğiniz paraya karşılık sizi mutlu etmeyi başarabilen bir scooter. Çanta masrafı birçok kullanıcı için de yüksek gibi gözükse de; kullanımda sağladığı rahatlıktan dolayı çantalı versiyonunu tercih etmenizi öneririz.

Honda Forza 250’yle ilgili daha fazla bilgi içinse sizler için hazırladığımız inceleme videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Devamını oku