Sosyal medya

Haber

Türk akademisyen motosikletiyle Afrika turuna çıktı! Motosikletle Afrika turu!

Yayımlanma

/

İstanbul Gedik Üniversitesi akademisyenlerinden Asil Özbay, geçtiğimiz aylarda Afrika turuna çıktı. Dünyanın en tehlikeli yollarında tek başına seyahat eden Asil Özbay seyehatini değerlendirdi

Şimdilerde motorunuzla Afrika turundasınız. Bu tura hazırlık süreciniz nasıldı? Hem kendinizin hem de motorunuzun bu yolculuktaki performansı için nasıl bir yol izlediniz?

Uzun yıllardır motosiklet ile farklı coğrafyalara rotalarım oldu bu yüzden hemen hemen nelerle karşılaşabileceğimi ön görebiliyorum. Afrika kıtası diğer rotalara göre bazı gerekli şeylere erişebilme konusunda zor bir coğrafya özellikle motosiklet yedek parça konusunda önlemimi alarak yola çıktım. Sarı Humma, Tifo gibi Afrika’da bazı ülkelerin zorunlu kıldığı aşıları oldum. Tabi Pandemi süreci de çok etkiledi. Yola çıkmadan önce gideceğim ülkelerin sınır kapıları prosedürlerini de araştırdım. Her an her şey değişebiliyor Afrika’da.

Afrika’yı seçmenizdeki en önemli sebep neydi?

Afrika zor bir coğrafya ve uzun bir süreye ihtiyacım olduğunu düşünüyordum hep. O yüzden ertelediğim ve hakkını vererek tamamlamak istediğim bir kıtaydı. Koşulların olgunlaşmasını bekledim açıkçası. Şimdi tam da zamanıymış diyorum. İyi ki bu yola çıkmışım.

Rotanızı oluştururken nelere dikkat ettiniz? Önünüzde nasıl bir yol güzergahı var?

Yolculuk benim için rastlantılara açık olmak anlamını taşıyor. O yüzden kendimi detaylı bir rota ve plan ile sınırlamamayı tercih ediyorum. Hemen hemen aklımda hep taslak bir rota vardı, aynı boylamdan devam edip Afrika’nın en Güneyine doğru sürmek gibi. Yol nereye götürürse hikayeler nereden çağırırsa oraya sürmekten hoşlanıyorum. Benim için yeni yerler görmek kadar yeni kültürler tanımak da çok heyecan verici. Aklımda ve planımda olmayan birçok farklı yer keşfetme fırsatım oldu tek bir rotaya bağımlı kalmayarak.

Ülke içindeki hafta sonu seyahatlerine bile bazı insanlar valiz dolusu kıyafetle gidiyor. Bu iş biraz da minimal olmayı gerektiriyor gibi. Siz kıyafet seçiminizi ve taşıma düzeninizi nasıl yapıyorsunuz?

Açıkçası kıyafet pek de önceliklerim arasında değil. 3-4 T-shirt 2-3 tane tayt yetiyor. Hatta Afrika yolculuğumda yanıma kot pantolon bile almadım. Zaten motosiklet kıyafetleri ile geçiyor günümün büyük kısmı. Mont, motosiklet pantolonu ve botu, kask, eldiven vs gibi.

Konaklamanızı nasıl yapıyorsunuz? Zorlandığınız anlar oluyor mu?

Açıkçası Afrika’da konaklama çok uygun fiyatlarda olur diye düşünmüştüm fakat bugüne kadar yaptığım yolculuklarımda en çok bütçeyi konaklamaya ayırdım Afrika’da. Avrupa’dan bile daha yüksek rakamlar. Güvenlik sorunu ne kadar yüksek ise o kadar da artıyor otellerin fiyatları. Aslında diğer bir seçenek çok ucuz fakat ara mahallelerde olan ve çok da temiz olmayan yerler.

Afrika’da en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

Kesinlikle “HAKUNA MATATA” Bu kıtada Swahilice dilinde sık kullanılan bir cümle bu, yani sıkma güzel canını, takma kafana, gelir geçer gibi bir sürü anlama gelen bir cümle. Afrika’nın bütün kodları bu felsefe üzerine kurulu. Derin kökleri var ve yüksek bir duygu taşıyor. Tarihte bu kadar acılar çeken, yüzyıllarca köle olarak kullanılan, bu kadar sömürülen bir coğrafya daha yoktur sanırım.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku