Sosyal medya

Haber

Yaya yolunu kullanan motosiklet sürücüleri tehlike oluşturuyor!

Yayımlanma

/

Yaya yolunu kullanan motosiklet sürücüleri tehlike oluşturuyor İki Eylül Caddesi’nde motosiklet sürücüsüyle vatandaşın tartışması Çarpılmaktan son anda kurtulan İsa Kaya: “Arkama geliyor, bir metre kalmadan kornaya basıyor” “Kim bakacaksa baksın, bunların çaresi neyse yapılsın” Yasakları…Yaya yolunu kullanan motosiklet sürücüleri tehlike oluşturuyorİki Eylül Caddesi’nde motosiklet sürücüsüyle vatandaşın tartışmasıÇarpılmaktan son anda kurtulan İsa Kaya:”Arkama geliyor, bir metre kalmadan kornaya basıyor””

Kim bakacaksa baksın, bunların çaresi neyse yapılsın”

Yasakları çiğneyerek yaya yolunu kullanan motosiklet sürücüleri, Eskişehir halkı için tehlike oluştururken, bugün yaşanan bir olayda çarpılmaktan son anda kurtulan bir vatandaş bu duruma isyan etti.

Eskişehir’in en işlek yaya yollarından olan ve sadece tramvayların geçtiği İki Eylül Caddesi’nde motosiklet sürücülerinin vatandaşların arasında süratli ilerlemesi tehlike saçıyor. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 66’ncı maddesi gereği bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde sürülmesi yasak. Bu kurala uymayanlar hakkında, ilgili kanun gereği 154 TL para cezası kesilmesine rağmen sürücüler yine de yaya yolunu kullanıyor. Motosiklet, scooter ve üç tekerlekli yük ve eşya taşıyıcı araçların kuralsız kullanımının trafik ve yaya güvenliğinde oluşturduğu tehdit vatandaşları tedirgin ediyor. Çarpılmaktan son anda kurtuldu Bugün öğlen saatlerinde İki Eylül Caddesi’nden yaya olarak ilerleyen İsa Kaya isimli vatandaş, arkasından hızla gelen motosikletin, önünden çekilmesi için kendisine korna çalması üzerine çileden çıktı. Çarpılmaktan son anda kurtulan Kaya, yol kenarında bekleyen zabıtayı çağırarak olayı anlattı. Gerilen ortamı sakinleştiren zabıta motosiklet sürücüsünü olay yerinden uzaklaştırdı.”Ben nereden gideceğim, havadan mı?”Yaya yolunu kullanan motosikletlere tepkisini gösteren Kaya, “Bu kaldırımdan motosikletler ve elektrikli bisikletler gidemez. Arkana geliyor ve tam böyle bir metre kalmadan kornaya basıyor. Niye basıyor yani. Tepki verdiğin zaman ‘nereden gideceğim diyor’, peki ben nereden gideceğim. Havadan mı gideceğim. Bunların çaresi neyse yapılsın. Zabıta mı bakıyor, emniyet mi bakıyor, kim bakacaksa baksın. Mevzu bu yani.”

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku