Sosyal medya

Haber

Yerli uçan motosiklet 2023 yılında göklerde!

Yayımlanma

/

Milli motosiklet yarışçısı Evren Alkan tarafından kurulan GP Kompozit, havada 30 dakika boyunca kalabilen yerli bir uçan motosiklet üretti. Türk mühendisler tarafından geliştirilen araç 2023’te piyasaya çıkacak.

Kullandığı motosiklette istediği aksesuarları bulamayınca kendi evinin salonunda motosiklet aksesuarları üretmeye başlayan milli motosiklet yarışcısı Evren Alkan, bugün alanında dünyanın en büyük 10 üreticisinden biri haline geldi. 8 kişilik tasarım ekibinin tasarladığı motosiklet aksesuvarları ve koruyucularını dünyadaki 6 distribütörü aracılığıyla 150’den fazla ülkeye ihraç eden firma, Türkiye’de de sözleşmeli toplam 300 bayisi aracılığıyla iki tekerlilerin dünyasının en başarılı markaları arasında yerini aldı. GP Kompozit’i Türkiye ve dünya gündemine taşıyan son gelişme ise İtalya’da düzenlenen motosiklet aksesuvarları fuarı EICMA’ya damgasını vuran yerli uçan motosiklet prototipi oldu.

30 DAKİKA HAVADA KALACAK

Uçak endüstrisinde kullanılan karbon fiber hammaddesinden üretilen uçan motosiklet, bir yolcu dahil toplam 180 kilogram taşıma kapasitesine sahip. Şimdilik tek kişilik olarak tasarlanan ve Ocak 2022’de uçuş testlerine başlanacak olan uçan motosikletin maksimum hızı 120 km, yerden yükselme hızı ise 30 metre olarak tasarlandı. Elektrikli bataryayla çalışacak olan ‘Uçan Motosiklet’in batarya dolum süresi 4 saat. Uçan motosiklet başlangıçta havada 30 dakika seyahat süresine sahip olacak. GP Kompozit CEO’su Taner Önen, uçan motosikletin 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sunulacağını söyledi.

150 ülkeye ihracat yapıyor

Motosiklet kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik aksesuvarları terzi usulü tasarlayarak üstün yazılım teknolojileriyle CNC ve kaliteli işçilik kullanarak üreten GP Kompozit, İstanbul Kurtköy’deki fabrikasında ayda 15 bin parça üretim yapıyor. İngiltere, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Lübnan, İsrail ve Kanada’da distribütörlükleri olan şirket, dünyada 150 ülkeye distribütörleri ve e-ticaret yoluyla ihracat yapıyor. 5 yılda her yıl yüzde 200 büyüme başarısı gösterdiklerini anlatan Taner Önen, şunları kaydetti: “Şu anda 5 bin metrekarelik fabrikamızda 70 personelimizle ayda 15 bin parça üretiyoruz. Ama buraya sığmadığımız için yakında 20 bin metrekarelik yeni bir fabrikaya taşınacağız.”

Sektör pandemide hızla büyüdü

Trafik sorunu, pandemide bireysel araç kullanımının artması, motosikletli kurye sayısının artışı ve araç fiyatlarındaki yükseliş gibi sebeplerle Türkiye’de motosiklet kullanımı her yıl artıyor. 2021’in ocak-ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20.1 artarken bu yıl 240 bin adet satış rakamı bekleniyor.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku