Sosyal medya

Genel

1911 model Pierce Arrow Four, açık arttırma ile 225 bin dolara satıldı!

Yayımlanma

/

Lüks bir otomobil üreticisi olarak motosiklet işine de girmeye karar veren Pierce, 1909-1914 arasında dört silindirli motosikletler üretmişti.


İlginizi çekebilir: Yamaha’nın 2021 off-road modelleri tanıtıldı!


Son derece orijinal olan bir adet 1911 model Pierce Arrow Four, Mecum‘un Indy 2020 müzayedesinde tam tamına 225 bin dolara satıldı. Toplamda 500 adet üretilen bu eşsiz motosiklet, debriyaj ve şanzımana sahip. Olmaması garip çünkü üretici, 1910’dan itibaren üretilen modellerde hem debriyaj hem de iki vitesli bir şanzımana yer vermeye başlamış. Yaklaşık 275 kg ağırlığa sahip bu makinelerin maksimum hızı ise 100 km/s civarındaydı.

Peki Pierce, motosiklet işine nereden heveslendi?

Şirketin kurucusu George N. Pierce, bir seyahat esnasında Belçikalı FN dört silindirli bir motoru oldukça beğeniyor. Evine dönerken 1908 model olan bir FN’i de yanında getiriyor. Tersine mühendislik yöntemiyle motosikleti anlamaya çalışıyor ve macera burada başlıyor.

1909‘da Pierce Motorcycle Company, FN’nin motorunu, çatalını ve şaft tahrik sistemini alıp, kendi tasarladığı bir şasiye yerleştirdi. Çerçeve için 3.5 inçlik borular kullanıldı. Pierce, çerçeve içindeki yakıt ve yağ tanklarının yanı sıra tüm telleri ve kabloları da oldukça iyi bir şekilde gizlemeyi başardı.

Motorun kendisi 707cc hacme sahip olacak şekilde elden geçirilmiş. Kare bore, strok ve T-kafa yanakları ile FN’in orijinalinden ayrılıyordu. Pierce mühendisleri bu modeli bir sıçrama noktası olarak kullanarak, daha iyi şeyler geliştirebileceklerini fark etti. Ayrıca motosikletin 2017 yılında, Drivemag tarafından yapılmış bir sürüş testi bulunuyor. Mecum’da satılan 1911 model motosiklet ise tamamen restore edilmemiş ve orijinal boyası halen daha üzerinde duruyor.

Pierce, bu motosikletlerdeki kalite standartlarını her ne kadar titizlikle yapmış olsa da yapılan şeyin maliyeti fiyatını aşmıştı. Bu yüzden de 1914’te iflas bayrağını çekti.

Kaynak: RideApart

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku