Sosyal medya

Genel

Yamaha’nın 2021 off-road modelleri tanıtıldı!

Yayımlanma

/

Yamaha’nın off-road modelleri, 2021 yılı için büyük yeniliklerden ziyade küçük güncellemeleriyle tanıtıldı. Güncellenen YZ250F ile YZ450F ve YZ250F için Monster Energy Yamaha Racing grafikleri, bu yenilenen seride dikkat çeken detayların başında geliyor.


İlginizi çekebilir: Bu Yamaha Tracer 900 GT, tam bir gösteriş makinesi!


Yamaha, 4 zamanlı 250 MX modelinin motor ve şasi güncellemeleriyle karşımıza çıkmış. Tamamen yeni şeyler yok fakat geliştirmeler fark edilebilecek seviyede. Japon üreticinin açıkladığına göre bu modelde, sıvı soğutmalı ve tek silindirli motorda, revize edilmiş girişleri ve eksantrik mili olan yeni silindir kafaları kullanılmış.

Mühendisler 2020’deki seriden farklı olarak emme sisteminin geri kalanı, şanzıman, vites kamı, debriyaj, su pompası çarkı ve ECU’yu yeniden tasarlamışlar. Ayrıca söylenene göre motosikletin karakteristik düşük devirdeki tork korunurken, motorun gücü yükseltilmiş. Fakat bu yükselen gücün miktarı henüz açıklanmadı.

YZ250F modelinde ise 2020’deki haline kıyasla, revize edilmiş şasi, motor bağlantıları, üçlü kelepçe gibi yenilikler yer alıyor. Ayrıca daha büyük balataları ve yenilenen disklerle, fren gurubu da elden geçirilen detaylar arasında.

Türkiye’de satılacak versiyonlarla ilgili fiyat ve diğer tüm detaylar için buraya gidebilirsiniz.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku