Sosyal medya

Genel

Aston Martin’in ilk motosikleti AMB 001, ilk pist testini tamamladı

Yayımlanma

/

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, Brough Superior ile güçlerini birleştirerek ilk motosikletini üretiyor. Tam adı “AMB 001 by Aston Martin and Brough Superior” olan yüksek performanslı motosiklet, sınırlı sayıda üretilecek. 2020 sonlarında teslimatlarının başlaması planlanan AMB 001, dinamik testlerine başladı.


İlginizi çekebilir: Sınırlı sayıdaki Ducati Superleggera V4’ün, elde üretimine şahit olun!


Kısa bir süre önce ise motosikletin, Fransa’daki Pau-Arnos‘taki test program başladı. Geleneksel Aston Martin Camo kaplaması ile piste çıkan AMB 001, yarış pisti için tasarlanmış ve geliştirilmiş bir motosiklet olarak ilk testini tamamladı.

Söz konusu test, geliştirme ekibinin prototipteki şasi geometrisini, ergonomiyi ve dinamik davranışları doğrulamaları adına oldukça önemli bir aşama. AMB 001, 180 beygir gücünde V-twin motora sahip. Turbo paketi ise süper spor otomobillerindeki motor görünümü veren, oldukça büyük emme manifoldlu bir intercooler içeriyor.

Aston Martin Genel Müdür Yardımcısı ve CCO‘su Marek Reichman, “Bu özel motosiklet, tıpkı otomobillerimizde olduğu gibi, herhangi bir koleksiyoncunun sahip olmaktan gurur duyacağı bir eser olacak. AMB 001’in hem yolda hem pistte kaydettiği ilerlemeyi görmekten heyecan duyuyoruz. Bu eşsiz makinenin üretimine başladığımız anı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Test süreci tamamlandıktan sonra AMB 001 üretimine, bu sonbaharda Fransa‘nın Toulouse kentindeki Brough Superior fabrikasında başlanacak. Yalnızca 100 adet üretilecek olan bu motosikletin satış fiyatı 108 bin € civarında.

Kaynak: Carscoops

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku