Sosyal medya

Genel

Sınırlı sayıdaki Ducati Superleggera V4’ün, elde üretimine şahit olun!

Yayımlanma

/

Geçtiğimiz günlerde Ducati, ilk Superleggera V4‘ü, Borgo Panigale tesisinde üretti. Yalnızca 500 adet üretilecek olan bu özel model, marka için ayrı bir öneme sahip.

Ducati’de bu özel anları kayıt altına almış. Bu mini belgeselde 500 Superleggera V4’ten ilkinin üretimine şahit oluyoruz. Tamamen el üretimi olan bu makine 100 bin $‘lık bir fiyat etiketine sahip. Adından da anlaşılacağı üzere V4 bir ünite ile yürüyen bu motosiklet, 234 beygir güce sahip.

Ducati, bu “1” numaralı motosiklet sahibinin, teslimat için fabrikaya davet edildiği ve bizzat şirket CEO‘su Claudio Domenicali‘den anahtarı teslim aldığını söylüyor. Geriye kalan 499 parça ise sandıklar içinde evlere teslim edilecek. Ayrıca her Superleggera V4 sahibine birer adet ölçekli bir model de hediye edilecek.

Firma, müşterilerine üst düzey performans ve tasarımı bir arada sunmak adına hava yastığı derileri ve karbon kask satın alma fırsatı da sunuyor. Bu 500 müşteriden 30 tanesine özel, MotoGP deneyimi yaşatmak adına, Ducati’nin yarış motorsikleti Desmosedici ile pistte vakit geçirme imkanı sunulacak.

Para mutluluğu satın alamıyor fakat Superleggera sahibi olmak ve Ducati Desmosedici’yi pistte kullanmak gibi bir ayrıcalığı size yaşatabilir.

 

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku