Sosyal medya

Genel

BMW Motorrad, GS Serisi’nin 40. yılını özel seri ile kutluyor!

Yayımlanma

/

1980 yılında R80GS‘nin piyasaya sürülmesiyle hayatına başlayan BMW‘nin ünlü GS serisi, bu yıl 40. yaşını kutluyor. Çok amaçlı yapısıyla birçok alanda tercih edilen bu seri, 40. yaşını özel seri ile kutluyor.


İlginizi çekebilir: Yeni Scorpion EXO-ST1400 karbon fiber kask tanıtıldı!


Özel versiyon olduğu için haliyle bu seride özel renkler yer alıyor. 80’lerin sonlarında üretilen R100GS‘lerin bal arısı rengi, 40. yıl rozetiyle uyumlu şekilde boyalı maşalar ve siyah (F750GS modeli) veya altın rengi (F850GS ve F850GS Adventure modelleri) jantlarla birlikte sunulacak.

BMW, bu özel versiyonlar için standart donanım listesine de birkaç yeni parça eklendiğini de duyurdu. Hem 750 hem de 850, artık LED dönüş sinyalleri, gösterge panelindeki USB bağlantısı, ABS Pro ve Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) özelliklerine standart olarak sahip olacak. Ayrıca F850GS ve F850GS Adventure modellerinde TFT ekran da yer alıyor.

Yenilikler barındıran bir diğer nokta ise motosikletlerin aksesuar listesi. Yenilenmiş sürüş modları, GPS tutucu, düşük koltuk ve süspansiyon ayarlamalarının da dahil olduğu birçok yenilik bulunuyor.

Her üç modelde de 853cc, paralel iki silindirli motor yer alıyor. F750GS‘deki motor 77 beygir güç ve 82 Nm tork değerlerine sahipken, F850GS ve F850GS Adventure‘daki motorlar 95 beygir güç ve 92 Nm tork değerlerine sahip.

Kaynak: RideApart

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku