Sosyal medya

Genel

Bilinmesi Gereken Motorcular: Gwenda Hawkes

Yayımlanma

/

Onun hıza ihtiyacı vardı.

Günümüzde kadın motor sürücülerinin sayısı gittikçe artıyor. Hala azınlık olsalar da kadın sürücüleri yollarda ve pistlerde hız tutkularını tatmin ederken görmek mümkün. Ancak bugünün kadın sürücüleri, iki tekerlek serüveninin bayrağını taşıyan ilk kişiler değiller. Kadınlara bu yolu 100 yıl kadar önce açan kişi kim diye sorarsanız, Gwenda Hawkes cevabı ile karşılaşırsınız.

1894 de doğan Gwenda, Birinci Dünya Savaşının Doğu Cephesinde ambulans şoförü olarak görev yaptı. Romanya, cesareti için ona St. George ve St. Stanislav Haçını verdi. Zaten yoldaki tehlikelere yabancı değildi. Savaştan sonra, Spyker araba şirketinde yönetmen olan Albay Sam Janson ile evlendi. Fakat, Gwenda dört tekerlekten ziyade iki tekerleğe daha çok ilgi duyuyordu. 1921 de alışılmadık alçak tabanlı bir makine olan Ner-A-Car ile 1000 kilometrelik yeni bir rekor kırdı. Bugünkü şartlarda 190 km pek bir şey gibi görünmüyor, ancak o zamanlar asfalt yollar şehirlerin dışında neredeyse hiç yoktu ve koşullar oldukça zordu. Bu sürüşte Gwenda ne kadar zorlansa da hala hıza ihtiyaç duyuyordu. 1922 de Brooklands’ta 24 saatlik bir rekor kırdı. Bu rekor 44,65 km/saat olmakla birlikte ahşap oval bir parça olan Trump-Jap üzerindeydi. O zamanların zayıf teknolojisinde ve bu kadar zayıf bir yüzeyde bu başarı oldukça etkileyiciydi. Brooklands pistine yakın sakinlerin gürültüden şikayetçi olması üzerine, kayıt aslında her biri 12 saatlik iki ayrı noktaya konuldu.

Gwenda motor tutkusuna o kadar çok zaman harcadı ki Albay Janson onu boşadı ve Gwenda kısa süre sonra yarış araçlarını tedarik eden bir şirket aracılığıyla tanıştığı Albay Neil Stewart ile evlendi. Gece yarışlarındaki yeni kısıtlamalarla dayanıklılık rekor denemelerine son veren çift, Gwenda’nın Montlhery’de 350 saatlik bir 54,21 km/saat hızda 24 saatlik gerçek bir rekor kırdığı Fransa’ya taşındı. Ayrıca hız yüzünden Terrot-Jap’te arka tekerleğinin çöktüğü korkunç bir kazadan kurtuldu. Bu arada Gwenda, sonunda evleneceği kişi tamirci Douglas Hawkes’la tanıştı ve âşık oldu.

Kırdığı birçok motorsiklet rekoru 1950’lerde kaldı. Daha sonrasında Gwenda ilgisini otomobillere çevirdi ve bu alanda da birçok rekor kırmaya devam etti. Gwenda tekerlekten tekerleğe yarışmak yerine birçok şey denemeyi seçerek yatlarla ilgilendi. Genel olarak 2.Dünya Savaşına kadar rekorlar kırdı. Öldüğünde ise 95 yaşındaydı.

Gwenda’nın bir kadın olarak iki tekerlek ve dört tekerlek başarıları imrendiciydi. Cesareti ve yeteneği tüm dünya kadınları arasında örnek alınması gereken türdendi. I. Dünya Savaşı esnasında kullandığı ambulanstan sayısız sürüş rekorlarına kadar elde ettiği başarıları ve duruşuyla çarpıcı kadın sürücü örneklerinden biri oldu.

Kaynakça: https://www.rideapart.com/articles/398899/bikers-you-should-know-gwenda-hawkes/

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku