Sosyal medya

Genel

Bilinmesi Gereken Motorcular: Gwenda Hawkes

Yayımlanma

/

Onun hıza ihtiyacı vardı.

Günümüzde kadın motor sürücülerinin sayısı gittikçe artıyor. Hala azınlık olsalar da kadın sürücüleri yollarda ve pistlerde hız tutkularını tatmin ederken görmek mümkün. Ancak bugünün kadın sürücüleri, iki tekerlek serüveninin bayrağını taşıyan ilk kişiler değiller. Kadınlara bu yolu 100 yıl kadar önce açan kişi kim diye sorarsanız, Gwenda Hawkes cevabı ile karşılaşırsınız.

1894 de doğan Gwenda, Birinci Dünya Savaşının Doğu Cephesinde ambulans şoförü olarak görev yaptı. Romanya, cesareti için ona St. George ve St. Stanislav Haçını verdi. Zaten yoldaki tehlikelere yabancı değildi. Savaştan sonra, Spyker araba şirketinde yönetmen olan Albay Sam Janson ile evlendi. Fakat, Gwenda dört tekerlekten ziyade iki tekerleğe daha çok ilgi duyuyordu. 1921 de alışılmadık alçak tabanlı bir makine olan Ner-A-Car ile 1000 kilometrelik yeni bir rekor kırdı. Bugünkü şartlarda 190 km pek bir şey gibi görünmüyor, ancak o zamanlar asfalt yollar şehirlerin dışında neredeyse hiç yoktu ve koşullar oldukça zordu. Bu sürüşte Gwenda ne kadar zorlansa da hala hıza ihtiyaç duyuyordu. 1922 de Brooklands’ta 24 saatlik bir rekor kırdı. Bu rekor 44,65 km/saat olmakla birlikte ahşap oval bir parça olan Trump-Jap üzerindeydi. O zamanların zayıf teknolojisinde ve bu kadar zayıf bir yüzeyde bu başarı oldukça etkileyiciydi. Brooklands pistine yakın sakinlerin gürültüden şikayetçi olması üzerine, kayıt aslında her biri 12 saatlik iki ayrı noktaya konuldu.

Gwenda motor tutkusuna o kadar çok zaman harcadı ki Albay Janson onu boşadı ve Gwenda kısa süre sonra yarış araçlarını tedarik eden bir şirket aracılığıyla tanıştığı Albay Neil Stewart ile evlendi. Gece yarışlarındaki yeni kısıtlamalarla dayanıklılık rekor denemelerine son veren çift, Gwenda’nın Montlhery’de 350 saatlik bir 54,21 km/saat hızda 24 saatlik gerçek bir rekor kırdığı Fransa’ya taşındı. Ayrıca hız yüzünden Terrot-Jap’te arka tekerleğinin çöktüğü korkunç bir kazadan kurtuldu. Bu arada Gwenda, sonunda evleneceği kişi tamirci Douglas Hawkes’la tanıştı ve âşık oldu.

Kırdığı birçok motorsiklet rekoru 1950’lerde kaldı. Daha sonrasında Gwenda ilgisini otomobillere çevirdi ve bu alanda da birçok rekor kırmaya devam etti. Gwenda tekerlekten tekerleğe yarışmak yerine birçok şey denemeyi seçerek yatlarla ilgilendi. Genel olarak 2.Dünya Savaşına kadar rekorlar kırdı. Öldüğünde ise 95 yaşındaydı.

Gwenda’nın bir kadın olarak iki tekerlek ve dört tekerlek başarıları imrendiciydi. Cesareti ve yeteneği tüm dünya kadınları arasında örnek alınması gereken türdendi. I. Dünya Savaşı esnasında kullandığı ambulanstan sayısız sürüş rekorlarına kadar elde ettiği başarıları ve duruşuyla çarpıcı kadın sürücü örneklerinden biri oldu.

Kaynakça: https://www.rideapart.com/articles/398899/bikers-you-should-know-gwenda-hawkes/

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Niğde’de bisiklet ve motosiklet sürücülerine kask dağıtıldı

Yayımlanma

/

Niğde’de “Sevdikleriniz için kaskınızı takın” projesi kapsamında, bisiklet ve motosiklet sürücülerine kask dağıtıldı.

Vali Yılmaz Şimşek, belediyenin trafik eğitim pistinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projeye, Niğde Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Şoförler ve Otomobilciler Odasının destek verdiğini söyledi.

Projenin İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde yürütüldüğünü belirten Şimşek, “Amacımız motosiklet ve bisiklet sürücülerinin kask takmasını teşvik etmek, bu konuda bir farkındalık oluşturmak, kask takmamaktan kaynaklı, kazaların ve ölümlerin önüne geçmek. Özellikle pandemi döneminde motosiklet sürücülerinin karıştığı ölümlü kazalarda büyük artış oldu. Niğde’de tescilli motosiklet sürücüsü yaklaşık 15 bin. Bunlardan 500’ü son 3 yıl içinde kazaya karıştı. Bu kazalarda 707 kişi yaralandı, 5 kişi de hayatını kaybetti.” diye konuştu.

Şimşek, bu gerçekten yola çıkarak projeyi hayata geçirdiklerini, kask takmamaktan kaynaklı yaşanan ölümlerin önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Devamını oku

Genel

Formula 1 İstanbul Grand Prix’i Tivibu’da

Yayımlanma

/

Dünyanın en önemli motor sporları organizasyonu Formula 1, Intercity İstanbul Park’a geri dönüyor. Formula 1 İstanbul Grand Prix’i heyecanı S Sport üzerinden Türk Telekom’un dijital tv platformu Tivibu’da seyircisi ile buluşacak.

 

Bu sezon büyük bir şampiyonluk mücadelesine sahne olan Formula 1, bir kez daha İstanbul’a geliyor. Inter City İstanbul Park’ın ev sahipliğindeki Formula 1 İstanbul Grand Prix’i, 8-9-10 Ekim tarihlerinde S Sport üzerinden Tivibu kullanıcılarıyla buluşacak.

 

Müthiş heyecan 8 Ekim’de başlıyor

Max Verstappen ile son 4 sezonun şampiyonu Lewis Hamilton’ın muhteşem şampiyonluk mücadelesine sahne olacak 2021 sezonunda, İstanbul Grand Prix’i heyecanı 8 Ekim Cuma, antrenman turları ile başlıyor. 9 Ekim Cumartesi yapılacak sıralama turlarının ardından ise 10 Ekim Pazar, merakla beklenen İstanbul Grand Prix’i koşulacak.

 

Ünlü 8. virajıyla Formula 1 takviminin en özel adreslerinden biri olan İstanbul Grand Prix’i, bu hafta sonu Tivibu’da motor sporları tutkunlarını bekliyor.

 

Devamını oku

Genel

Ford, yeni reklam filmini tanıttı!

Yayımlanma

/

Yeni marka söylemi “Gelecek=Gerçek” ile bugün ve gelecek arasındaki farkı kapatarak, sunduğu teknolojilerle geleceği bugünden yaşatmayı amaçlayan Ford, yeni reklam filmini tanıttı

 

Heyecan verici yeni teknolojiler, sürdürülebilir bir dünya ihtiyacı ve müşteri beklentilerinin hızla değişmesi ile otomotivde yepyeni trendler hayatımıza giriyor. Otomotivde gelecek ve gerçek arasındaki boşluk kapanırken, Ford geleceği bugünden yaşamaya yönlendiren, insan odaklı, hayatı kolaylaştıran tasarım ve yenilikçi teknolojilere sahip benzersiz bir müşteri deneyimi sunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni marka söylemi “Gelecek=Gerçek” ile bugün ve gelecek arasındaki farkı kapatarak, sunduğu teknolojilerle geleceği bugünden yaşatmayı amaçlayan marka, önümüzdeki dönemde araç portföyünde de daha sürdürülebilir teknolojilere, otonom ve bağlantılı özelliklere sahip modellerin rol oynayacağı gelecek sunmayı hedefliyor.

Bu kapsamda Ford Türkiye, geleceğin teknolojilerini bugünden yaşatma marka vaadiyle, yenilikçi teknolojiler ile hayatını kolaylaştırmak isteyen ve gelecek için heyecan duyan kişilere Ford teknolojilerinin tüketicileri bugünden geleceğe hazırladığını, geleceği yaşattığını vurgulayan bir kampanya kurguladı.

‘Gelecek Gerçek’ mesajı etrafına kurulan reklam filminde, gerçek gelecek teknolojilerinin Ford ile bugünden mümkün olduğu vurgulanıyor.

Punch BBDO tarafından hazırlanan kampanyanın reklam filmini Norr Film’den Sir Fred yönetti. Filmin görüntü yönetmenliğini The Impossible, The Imitation Game, Jurassic World: Fallen Kingdom filmleriyle bilinen Oscar Faura yaptı. Film için Tears For Fears’ın efsane şarkısı Mad World, Pedro Macedo Camacho tarafından tekrar düzenlenirken, şarkıyı Hans Zimmer’in vokalistlerinden Tina Guo seslendirdi. Filmin çekimleri dört gün sürerken, İstanbul’un gelecek dünyası, uluslararası video sanatçılarımızdan Mert Kızılay’ın katkılarıyla Anima tarafından iki ay süren bir çalışma ile hayata geçirildi.

Ford Türkiye’nin “geleceği sahiplendiği” stratejik vizyonunun görsel dünyasını anlatan kampanya reklam filmi aynı zamanda, markanın gelecek teknolojilerinden, yeni nesil müşteri deneyiminden, mobiliteden ve sürdürülebilir şehirler konusunda önümüzdeki dönemi kapsayacak iletişiminin de başlangıcı olma önemini taşıyor.

KÜNYE

Reklamveren: Ford Türkiye
Reklamveren Temsilcileri: Talat İşçioğlu, Serkan Özerbay, Deniz Göktaş, Koray Kavalcı, Gamze Keskin, Ahmet Meral, Nergis Salman, Alper Tohar, Sinem Yıldırım, Mehmet Kalp

Reklamveren Strateji Ajansı: Curious Ceren Sağlam
Ajans: PunchBBDO
CCO: Ali Musa Paça

Kreatif Direktör: Mert Şentürk, Erçin Sadıkoğlu
Kreatif Ekip Lideri: Sanlı Kayabölen, Serkan Ün
Art Direktör: Oktay Metin, Selahattin Özdemir

Dijital Ekip: Bahar Arasan, Cem Bozkurt, Burak Çiçek

Grafiker: Ozan Küme

Strateji: Beliz Atalay

VP, Müşteri İlişkileri & İş Geliştirme: Gülin Erdoğan
Müşteri İlişkileri: Ezgi Günaydın, Cansın Ergün
VP, Prodüksiyon: Koray Öztürk

Prodüktör: Aslı Aykut, Beray Odabaşı

Yapım Şirketi: Norr Film

Animasyon & Post Prodüksiyon: Anima

Post Prodüksiyon: ABT

Yönetmen: Sir Fred

Müzik Kompozitör: Pedro Macedo Camacho

Orijinal Eser: Mad World (Orzabal / BMG Rights (UK) c/o Zeplin Edisyon)

Telif Yönetimi: Som Entertainment Communications

Devamını oku