Sosyal medya

Genel

Bilinmesi Gereken Motorcular: Gwenda Hawkes

Yayımlanma

/

Onun hıza ihtiyacı vardı.

Günümüzde kadın motor sürücülerinin sayısı gittikçe artıyor. Hala azınlık olsalar da kadın sürücüleri yollarda ve pistlerde hız tutkularını tatmin ederken görmek mümkün. Ancak bugünün kadın sürücüleri, iki tekerlek serüveninin bayrağını taşıyan ilk kişiler değiller. Kadınlara bu yolu 100 yıl kadar önce açan kişi kim diye sorarsanız, Gwenda Hawkes cevabı ile karşılaşırsınız.

1894 de doğan Gwenda, Birinci Dünya Savaşının Doğu Cephesinde ambulans şoförü olarak görev yaptı. Romanya, cesareti için ona St. George ve St. Stanislav Haçını verdi. Zaten yoldaki tehlikelere yabancı değildi. Savaştan sonra, Spyker araba şirketinde yönetmen olan Albay Sam Janson ile evlendi. Fakat, Gwenda dört tekerlekten ziyade iki tekerleğe daha çok ilgi duyuyordu. 1921 de alışılmadık alçak tabanlı bir makine olan Ner-A-Car ile 1000 kilometrelik yeni bir rekor kırdı. Bugünkü şartlarda 190 km pek bir şey gibi görünmüyor, ancak o zamanlar asfalt yollar şehirlerin dışında neredeyse hiç yoktu ve koşullar oldukça zordu. Bu sürüşte Gwenda ne kadar zorlansa da hala hıza ihtiyaç duyuyordu. 1922 de Brooklands’ta 24 saatlik bir rekor kırdı. Bu rekor 44,65 km/saat olmakla birlikte ahşap oval bir parça olan Trump-Jap üzerindeydi. O zamanların zayıf teknolojisinde ve bu kadar zayıf bir yüzeyde bu başarı oldukça etkileyiciydi. Brooklands pistine yakın sakinlerin gürültüden şikayetçi olması üzerine, kayıt aslında her biri 12 saatlik iki ayrı noktaya konuldu.

Gwenda motor tutkusuna o kadar çok zaman harcadı ki Albay Janson onu boşadı ve Gwenda kısa süre sonra yarış araçlarını tedarik eden bir şirket aracılığıyla tanıştığı Albay Neil Stewart ile evlendi. Gece yarışlarındaki yeni kısıtlamalarla dayanıklılık rekor denemelerine son veren çift, Gwenda’nın Montlhery’de 350 saatlik bir 54,21 km/saat hızda 24 saatlik gerçek bir rekor kırdığı Fransa’ya taşındı. Ayrıca hız yüzünden Terrot-Jap’te arka tekerleğinin çöktüğü korkunç bir kazadan kurtuldu. Bu arada Gwenda, sonunda evleneceği kişi tamirci Douglas Hawkes’la tanıştı ve âşık oldu.

Kırdığı birçok motorsiklet rekoru 1950’lerde kaldı. Daha sonrasında Gwenda ilgisini otomobillere çevirdi ve bu alanda da birçok rekor kırmaya devam etti. Gwenda tekerlekten tekerleğe yarışmak yerine birçok şey denemeyi seçerek yatlarla ilgilendi. Genel olarak 2.Dünya Savaşına kadar rekorlar kırdı. Öldüğünde ise 95 yaşındaydı.

Gwenda’nın bir kadın olarak iki tekerlek ve dört tekerlek başarıları imrendiciydi. Cesareti ve yeteneği tüm dünya kadınları arasında örnek alınması gereken türdendi. I. Dünya Savaşı esnasında kullandığı ambulanstan sayısız sürüş rekorlarına kadar elde ettiği başarıları ve duruşuyla çarpıcı kadın sürücü örneklerinden biri oldu.

Kaynakça: https://www.rideapart.com/articles/398899/bikers-you-should-know-gwenda-hawkes/

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

B Sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc altı motor kullanabilir mi? Bakan Soylu yanıtladı! Artık…

Yayımlanma

/

Son dönemde oldukça merak edilen konulardan biri de B Sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc altı motor kullanabilir mi oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu hakkında açıklama yaptı.

B Sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc altı motor kullanabilir mi düşüncesi son zamanlarda çok fazla merak edilir durumda. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D canlı yayınında Hakan Ural ve Nur Tuğba Namlı’nın sorularını yanıtladı.

Konuyla ilgili Bakan Soylu’nun açıklaması şöyle;

125 cc altı motorlar var. İki tekerlekli kullanımı arttı. Şehir içi kullanılan Motor sayısı arttı. Birçok insan motor ehliyeti almak durumunda mıyım, diyor. Biz bunların kullanımının sahibi bir bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı; Milli Eğitim Bakanımız ile konuştum. 125 cc altı motorlar B sınıfı ile kullanılabilecek. Sadece bir iki ek ders alacaklar. dedi…

 

Devamını oku

Genel

2021 Türkiye Karting Şampiyonası 8. Ayak yarışları tamamlandı!

Yayımlanma

/

2021 Türkiye Karting Şampiyonası 8. ayak yarışları, Kocaeli’deki TOSFED Körfez Karting Pisti’nde tamamlandı.

Kocaeli Karting Kulübü (KO-KART) tarafından düzenlenen yarışlarda Mini kategoride 11, Formula Junior’da 6, Formula Senior’da 14 ve Formula Master’da 3 olmak üzere toplam 34 sporcu mücadele etti. Mini kategoride İskender Zülfikari birinci, Can Özler ikinci, Teoman Hoskin üçüncü, Formula Junior kategorisinde Batı Ege Yıldırım birinci, Sarp Arhan Or ikinci ve Leyla Sülyak da üçüncü oldu. Formula Senior kategorisinde gününü en hızlı ismi Gün Taşdelen olurken, ikinciliği Zekai Özen, üçüncülüğü Kerim Sülyak, Formula Master kategorisinde ise birinciliği Mehmet Yaman, ikinciliği Muratcan Eğilmez, üçüncülüğü ise Aytaç Biter elde etti.

Mini kadınlarda Ada Karayel birinci, Zeynep Büyükpınar ikinci, Junior Kadınlarda Leyla Sülyak birinci, Ayşe Çebi ikinci, Senior Kadınlarda Sude Yurdagül birinci, Ayda Biter ikinci ve Büşra Sena Savaşer üçüncü olmayı başardı. Yarışın takımlar birincisi ise Dynamic Racing Team oldu. Dereceye giren sporculara ödüllerini, TOSFED Başkan Vekili Nisa Ersoy ve TOSFED Sportif Direktörü Murat Kaya verdi.

2021 Türkiye Karting Şampiyonası, 20-21 Kasım tarihlerinde Tuzla Karting Park’ta düzenlenecek 9. ayak yarışları ile devam edecek.

Devamını oku

Genel

“4X4 DÜNYASI OFFROAD KARAVAN KAMPI” DOĞASEVERLERİ KİLYOS’TA BULUŞTURDU

Yayımlanma

/

Asfalt ve gürültüyü geride bırakıp, doğa ve huzurla kucaklaşmak isteyen Offroad karavan sahipleri 5 -7 Kasım tarihleri arasında Kilyos Doğada Yaşam Okulu’nda düzenlenen 4×4 Dünyası Offroad Karavan Kampında bir araya geldi.

Kilyos Doğada Yaşam Okulu’nda, 5-7 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 4×4 Dünyası Offroad Karavan Kampı, asfalt ve gürültüyü geride bırakıp, doğa ve huzurla kucaklaşmak isteyen Offroad karavan sahiplerini bir araya getirdi. Katılımcılar, ortak kültür ve bilgi paylaşımının keyfini, şehrin karmaşasından uzak, doğanın dinginliği içerisinde, aileleriyle birlikte yaşadılar.

Doğada aile ve aynı ilgi alanına sahip dostlarla birlikte kamp, yaşam, eğitim ve eğlenceden oluşan kaliteli zaman konseptiyle düzenlenen etkinlik, farklı aktivitelerle bir festival tadında geçti. Katılımcılara, havada akustik müziğin yanı sıra, Land Rover Defender TOV Assist (karavan park asistanı) deneyimi, çekme karavan park eğitimi, arazide karavan sürüş eğitimi, karavan bakımı, çevre ve güvenlik odaklı kampta ateş ve yangın kontrolü eğitimi gibi aktiviteler sunuldu.

4×4 Dünyası Offroad Karavan Kampı, Crawler Karavan, Hunter Nature Karavan, Petrichor Camper, Çarpışantürk Camper, Siesta Karavan, Shantigo, Land Rover, Nurgaz, Aygaz, Vaneda, Avis Karavan, Wolf Karavan, Budget, Enterprise, CosyWolf, Trendmarin ve Aksa Jeneratör’ün sponsorluk desteğiyle gerçekleştirildi. 4×4 Dünyası Erel Dijital Yayıncılık tarafından düzenlenen etkinliğe, PRactice Communication Management da iletişim partneri olarak katkıda bulundu.

Festivalin organizasyonunu üstlenen 4×4 Dünyası Erel Dijital Yayıncılık İmtiyaz Sahibi ve Yayınlar Koordinatörü Mehmet Erel, “Doğayı seven, aileleri ve sevdikleriyle doğada olmaktan keyif alan, ortak bir kültürü, ortak bir tutkuyu paylaşanlar, ailece bir araya geldik. Çok yakın etkileşimde olduğumuz camiamızda, özellikle pandemi döneminde doğaya kaçışın çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu hafta sonu da, doğada bizlerle birlikte geçirmek isteyen Offroad Karavan sahiplerini, sağlık odaklı özel önlemler ve özel bir formatla ağırladık. Offroad karavan sahipleri arasında rota paylaşımı, tecrübe aktarımı odaklı sohbetler gerçekleşti. Offroad camiamızın pek çok ticari paydaşı da, aktiviteler ve stantlarla etkinliğe renk kattılar. Offroad severler Pazar günü NTV Macerasever programı ekibi Orkun Olgar ve Cüneyt Gazioğlu ile sohbet ve deneyim paylaşımı imkanı buldular. Ayrıca etkinliğimiz, karavan üreticileri ve kullanıcıları 3 gün boyunca bir deneyim ortamında bir araya getirdi ve görüş alışverişiyle bir ürün geliştirme ortamı da oluşturdu” şeklinde konuştu.

Doğanın korunmasına verdikleri önemi vurgulayan Mehmet Erel, “Kilyos Doğada Yaşam Okulu’na konuk olduk, burayı bulduğumuz gibi tertemiz bırakmaya özen gösterdik. Bu güzel etkinlikte bizimle olan tüm dostlarımıza, bize destek olan tüm sponsorlarımıza teşekkür ederiz. Gelecek sene daha da iyisini, yine hep birlikte yapmak için çalışmalara başladık bile” dedi.

Devamını oku