Sosyal medya

Genel

Otomobil motorlarından gücünü alan 5 motosiklet!

Yayımlanma

/

Motosikletler ve arabalar, ayrı dünyaların devleri gibiler. Her biri, verilen görevi yerine layığıyla getiriyor ama birbirinin yerini tutamıyor. Bu yazıda ise tasarımcıların “Acaba?” dediği bazı zamanlarda ortaya konan ilginç/ efsanevi motosikletler yer alıyor. Bu beşlinin ortak özelliği ise üzerilerinde otomobil motorları taşımaları.


İlginizi çekebilir: BMW Motorrad, GS Serisi’nin 40. yılını özel seri ile kutluyor!


1) VW Beetle Trike

Beetle, bizim halk dilindeki “Vosvos“-“Tosbağa“, orijinalinde çok da heyecanlı bir makine değil tabi ki. Fakat aracın motorunun arkada yer alması ve ön tarafta pek fazla yürüyen aksam olmaması, onu motosiklete dönüştürmeyi kolaylaştıran kısım olmuş. Ön kısmın tamamen kaldırılıp yerine gidon ve bir adet tekerlek koyarak, üç tekerlekli bir motosiklet ortaya çıkartılmış. En azından dört tekerlekli olmayışı, onu yasal olarak motosiklet olarak nitelememize imkan tanıyor.

2) Boss Hoss

General Motors‘un V8 ünitesi üzerine inşa edilen bu özel üretim motosikletler, en çok görülen otomobil motoru kullanan motosikletlerden birisi. Kocaman bir Amerikan V8’in homurtusu, bütün “petrolhead” kişilerin aklını çelen şeylerin başında gelir. Bu motosikleti çekici kılan da bu oluyor. Eski 454 Chevrolet Nova motorundan gücünü alan bu canavarın nasıl bir deneyim yaşattığı, anlatılmaz yaşanır cinsten.

3) Olson V8 Flathead

Chevrolet neymiş, Amerikan dediğin Ford olmalı” diyenler için de bir seçenek var. Dave Olson‘un, ürettiği motosiklet tam size uygun. Olson, Ford‘un 1932-1953 arasında kullandığı eski nesil flathead ( diğer bir adıyla yandan sübaplı) V8 üniteyi kullanmış. Hatta meşhur gangster çift Bonnie ve Clyde, Ford’a bu motoru öven bir mektup yazıp, çaldıkları tek otomobillerin Ford V8’li olanlar olduğunu söylemişlerdi. Boss Hoss biraz daha modern bir tarza sahipken, Olson daha geleneksel bir çizgiye sahip.

4) Dodge Tomahawk

Yakın zamanın efsanelerinden olan Dodge Tomahawk ününü, taşdığı Dodge Viper V10‘undan alıyor. Dodge Viper başlı başına bir canavar iken, bu ünitenin motosiklet gibi daha hafif bir gövdede yer alması, akıl sınırlarını zorlar nitelikte bir olay. Tomahawk, her ne kadar bir motosiklet gibi olsa da dört tekerleği var. Bu yüzden tam olarak motosiklet değil diyenler de bulunuyor. Seri üretime geçmemiş olan Tomahawk’ın henüz kanıtlanmamış fakat maksimum hızının 675 km/s olduğu söyleniyor.

5) Eva Track T-800CDI

Sıradan bir motosiklete benziyor ve öyle iddialı değil gibi görünüyor. T-800CDI’ı özel yapan Smart ForTwo‘dan alınan, üç silindirli turbo dizel motoru. Dizel motorlar motosikletlerde pek alışılmış değil ama kullanılmadıkları anlamına gelmiyor tabi. Smart motoruna sahip bir motosiklet kimin ilgisini çeker bilemiyoruz. Fakat çok fazla Eva satılmamış. Bunu söylememiz yeterli.

Kaynak: RideApart

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Niğde’de bisiklet ve motosiklet sürücülerine kask dağıtıldı

Yayımlanma

/

Niğde’de “Sevdikleriniz için kaskınızı takın” projesi kapsamında, bisiklet ve motosiklet sürücülerine kask dağıtıldı.

Vali Yılmaz Şimşek, belediyenin trafik eğitim pistinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projeye, Niğde Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Şoförler ve Otomobilciler Odasının destek verdiğini söyledi.

Projenin İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde yürütüldüğünü belirten Şimşek, “Amacımız motosiklet ve bisiklet sürücülerinin kask takmasını teşvik etmek, bu konuda bir farkındalık oluşturmak, kask takmamaktan kaynaklı, kazaların ve ölümlerin önüne geçmek. Özellikle pandemi döneminde motosiklet sürücülerinin karıştığı ölümlü kazalarda büyük artış oldu. Niğde’de tescilli motosiklet sürücüsü yaklaşık 15 bin. Bunlardan 500’ü son 3 yıl içinde kazaya karıştı. Bu kazalarda 707 kişi yaralandı, 5 kişi de hayatını kaybetti.” diye konuştu.

Şimşek, bu gerçekten yola çıkarak projeyi hayata geçirdiklerini, kask takmamaktan kaynaklı yaşanan ölümlerin önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Devamını oku

Genel

Formula 1 İstanbul Grand Prix’i Tivibu’da

Yayımlanma

/

Dünyanın en önemli motor sporları organizasyonu Formula 1, Intercity İstanbul Park’a geri dönüyor. Formula 1 İstanbul Grand Prix’i heyecanı S Sport üzerinden Türk Telekom’un dijital tv platformu Tivibu’da seyircisi ile buluşacak.

 

Bu sezon büyük bir şampiyonluk mücadelesine sahne olan Formula 1, bir kez daha İstanbul’a geliyor. Inter City İstanbul Park’ın ev sahipliğindeki Formula 1 İstanbul Grand Prix’i, 8-9-10 Ekim tarihlerinde S Sport üzerinden Tivibu kullanıcılarıyla buluşacak.

 

Müthiş heyecan 8 Ekim’de başlıyor

Max Verstappen ile son 4 sezonun şampiyonu Lewis Hamilton’ın muhteşem şampiyonluk mücadelesine sahne olacak 2021 sezonunda, İstanbul Grand Prix’i heyecanı 8 Ekim Cuma, antrenman turları ile başlıyor. 9 Ekim Cumartesi yapılacak sıralama turlarının ardından ise 10 Ekim Pazar, merakla beklenen İstanbul Grand Prix’i koşulacak.

 

Ünlü 8. virajıyla Formula 1 takviminin en özel adreslerinden biri olan İstanbul Grand Prix’i, bu hafta sonu Tivibu’da motor sporları tutkunlarını bekliyor.

 

Devamını oku

Genel

Ford, yeni reklam filmini tanıttı!

Yayımlanma

/

Yeni marka söylemi “Gelecek=Gerçek” ile bugün ve gelecek arasındaki farkı kapatarak, sunduğu teknolojilerle geleceği bugünden yaşatmayı amaçlayan Ford, yeni reklam filmini tanıttı

 

Heyecan verici yeni teknolojiler, sürdürülebilir bir dünya ihtiyacı ve müşteri beklentilerinin hızla değişmesi ile otomotivde yepyeni trendler hayatımıza giriyor. Otomotivde gelecek ve gerçek arasındaki boşluk kapanırken, Ford geleceği bugünden yaşamaya yönlendiren, insan odaklı, hayatı kolaylaştıran tasarım ve yenilikçi teknolojilere sahip benzersiz bir müşteri deneyimi sunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni marka söylemi “Gelecek=Gerçek” ile bugün ve gelecek arasındaki farkı kapatarak, sunduğu teknolojilerle geleceği bugünden yaşatmayı amaçlayan marka, önümüzdeki dönemde araç portföyünde de daha sürdürülebilir teknolojilere, otonom ve bağlantılı özelliklere sahip modellerin rol oynayacağı gelecek sunmayı hedefliyor.

Bu kapsamda Ford Türkiye, geleceğin teknolojilerini bugünden yaşatma marka vaadiyle, yenilikçi teknolojiler ile hayatını kolaylaştırmak isteyen ve gelecek için heyecan duyan kişilere Ford teknolojilerinin tüketicileri bugünden geleceğe hazırladığını, geleceği yaşattığını vurgulayan bir kampanya kurguladı.

‘Gelecek Gerçek’ mesajı etrafına kurulan reklam filminde, gerçek gelecek teknolojilerinin Ford ile bugünden mümkün olduğu vurgulanıyor.

Punch BBDO tarafından hazırlanan kampanyanın reklam filmini Norr Film’den Sir Fred yönetti. Filmin görüntü yönetmenliğini The Impossible, The Imitation Game, Jurassic World: Fallen Kingdom filmleriyle bilinen Oscar Faura yaptı. Film için Tears For Fears’ın efsane şarkısı Mad World, Pedro Macedo Camacho tarafından tekrar düzenlenirken, şarkıyı Hans Zimmer’in vokalistlerinden Tina Guo seslendirdi. Filmin çekimleri dört gün sürerken, İstanbul’un gelecek dünyası, uluslararası video sanatçılarımızdan Mert Kızılay’ın katkılarıyla Anima tarafından iki ay süren bir çalışma ile hayata geçirildi.

Ford Türkiye’nin “geleceği sahiplendiği” stratejik vizyonunun görsel dünyasını anlatan kampanya reklam filmi aynı zamanda, markanın gelecek teknolojilerinden, yeni nesil müşteri deneyiminden, mobiliteden ve sürdürülebilir şehirler konusunda önümüzdeki dönemi kapsayacak iletişiminin de başlangıcı olma önemini taşıyor.

KÜNYE

Reklamveren: Ford Türkiye
Reklamveren Temsilcileri: Talat İşçioğlu, Serkan Özerbay, Deniz Göktaş, Koray Kavalcı, Gamze Keskin, Ahmet Meral, Nergis Salman, Alper Tohar, Sinem Yıldırım, Mehmet Kalp

Reklamveren Strateji Ajansı: Curious Ceren Sağlam
Ajans: PunchBBDO
CCO: Ali Musa Paça

Kreatif Direktör: Mert Şentürk, Erçin Sadıkoğlu
Kreatif Ekip Lideri: Sanlı Kayabölen, Serkan Ün
Art Direktör: Oktay Metin, Selahattin Özdemir

Dijital Ekip: Bahar Arasan, Cem Bozkurt, Burak Çiçek

Grafiker: Ozan Küme

Strateji: Beliz Atalay

VP, Müşteri İlişkileri & İş Geliştirme: Gülin Erdoğan
Müşteri İlişkileri: Ezgi Günaydın, Cansın Ergün
VP, Prodüksiyon: Koray Öztürk

Prodüktör: Aslı Aykut, Beray Odabaşı

Yapım Şirketi: Norr Film

Animasyon & Post Prodüksiyon: Anima

Post Prodüksiyon: ABT

Yönetmen: Sir Fred

Müzik Kompozitör: Pedro Macedo Camacho

Orijinal Eser: Mad World (Orzabal / BMG Rights (UK) c/o Zeplin Edisyon)

Telif Yönetimi: Som Entertainment Communications

Devamını oku