Sosyal medya

Genel

Otomobil motorlarından gücünü alan 5 motosiklet!

Yayımlanma

/

Motosikletler ve arabalar, ayrı dünyaların devleri gibiler. Her biri, verilen görevi yerine layığıyla getiriyor ama birbirinin yerini tutamıyor. Bu yazıda ise tasarımcıların “Acaba?” dediği bazı zamanlarda ortaya konan ilginç/ efsanevi motosikletler yer alıyor. Bu beşlinin ortak özelliği ise üzerilerinde otomobil motorları taşımaları.


İlginizi çekebilir: BMW Motorrad, GS Serisi’nin 40. yılını özel seri ile kutluyor!


1) VW Beetle Trike

Beetle, bizim halk dilindeki “Vosvos“-“Tosbağa“, orijinalinde çok da heyecanlı bir makine değil tabi ki. Fakat aracın motorunun arkada yer alması ve ön tarafta pek fazla yürüyen aksam olmaması, onu motosiklete dönüştürmeyi kolaylaştıran kısım olmuş. Ön kısmın tamamen kaldırılıp yerine gidon ve bir adet tekerlek koyarak, üç tekerlekli bir motosiklet ortaya çıkartılmış. En azından dört tekerlekli olmayışı, onu yasal olarak motosiklet olarak nitelememize imkan tanıyor.

2) Boss Hoss

General Motors‘un V8 ünitesi üzerine inşa edilen bu özel üretim motosikletler, en çok görülen otomobil motoru kullanan motosikletlerden birisi. Kocaman bir Amerikan V8’in homurtusu, bütün “petrolhead” kişilerin aklını çelen şeylerin başında gelir. Bu motosikleti çekici kılan da bu oluyor. Eski 454 Chevrolet Nova motorundan gücünü alan bu canavarın nasıl bir deneyim yaşattığı, anlatılmaz yaşanır cinsten.

3) Olson V8 Flathead

Chevrolet neymiş, Amerikan dediğin Ford olmalı” diyenler için de bir seçenek var. Dave Olson‘un, ürettiği motosiklet tam size uygun. Olson, Ford‘un 1932-1953 arasında kullandığı eski nesil flathead ( diğer bir adıyla yandan sübaplı) V8 üniteyi kullanmış. Hatta meşhur gangster çift Bonnie ve Clyde, Ford’a bu motoru öven bir mektup yazıp, çaldıkları tek otomobillerin Ford V8’li olanlar olduğunu söylemişlerdi. Boss Hoss biraz daha modern bir tarza sahipken, Olson daha geleneksel bir çizgiye sahip.

4) Dodge Tomahawk

Yakın zamanın efsanelerinden olan Dodge Tomahawk ününü, taşdığı Dodge Viper V10‘undan alıyor. Dodge Viper başlı başına bir canavar iken, bu ünitenin motosiklet gibi daha hafif bir gövdede yer alması, akıl sınırlarını zorlar nitelikte bir olay. Tomahawk, her ne kadar bir motosiklet gibi olsa da dört tekerleği var. Bu yüzden tam olarak motosiklet değil diyenler de bulunuyor. Seri üretime geçmemiş olan Tomahawk’ın henüz kanıtlanmamış fakat maksimum hızının 675 km/s olduğu söyleniyor.

5) Eva Track T-800CDI

Sıradan bir motosiklete benziyor ve öyle iddialı değil gibi görünüyor. T-800CDI’ı özel yapan Smart ForTwo‘dan alınan, üç silindirli turbo dizel motoru. Dizel motorlar motosikletlerde pek alışılmış değil ama kullanılmadıkları anlamına gelmiyor tabi. Smart motoruna sahip bir motosiklet kimin ilgisini çeker bilemiyoruz. Fakat çok fazla Eva satılmamış. Bunu söylememiz yeterli.

Kaynak: RideApart

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

B Sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc altı motor kullanabilir mi? Bakan Soylu yanıtladı! Artık…

Yayımlanma

/

Son dönemde oldukça merak edilen konulardan biri de B Sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc altı motor kullanabilir mi oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu hakkında açıklama yaptı.

B Sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc altı motor kullanabilir mi düşüncesi son zamanlarda çok fazla merak edilir durumda. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D canlı yayınında Hakan Ural ve Nur Tuğba Namlı’nın sorularını yanıtladı.

Konuyla ilgili Bakan Soylu’nun açıklaması şöyle;

125 cc altı motorlar var. İki tekerlekli kullanımı arttı. Şehir içi kullanılan Motor sayısı arttı. Birçok insan motor ehliyeti almak durumunda mıyım, diyor. Biz bunların kullanımının sahibi bir bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı; Milli Eğitim Bakanımız ile konuştum. 125 cc altı motorlar B sınıfı ile kullanılabilecek. Sadece bir iki ek ders alacaklar. dedi…

 

Devamını oku

Genel

2021 Türkiye Karting Şampiyonası 8. Ayak yarışları tamamlandı!

Yayımlanma

/

2021 Türkiye Karting Şampiyonası 8. ayak yarışları, Kocaeli’deki TOSFED Körfez Karting Pisti’nde tamamlandı.

Kocaeli Karting Kulübü (KO-KART) tarafından düzenlenen yarışlarda Mini kategoride 11, Formula Junior’da 6, Formula Senior’da 14 ve Formula Master’da 3 olmak üzere toplam 34 sporcu mücadele etti. Mini kategoride İskender Zülfikari birinci, Can Özler ikinci, Teoman Hoskin üçüncü, Formula Junior kategorisinde Batı Ege Yıldırım birinci, Sarp Arhan Or ikinci ve Leyla Sülyak da üçüncü oldu. Formula Senior kategorisinde gününü en hızlı ismi Gün Taşdelen olurken, ikinciliği Zekai Özen, üçüncülüğü Kerim Sülyak, Formula Master kategorisinde ise birinciliği Mehmet Yaman, ikinciliği Muratcan Eğilmez, üçüncülüğü ise Aytaç Biter elde etti.

Mini kadınlarda Ada Karayel birinci, Zeynep Büyükpınar ikinci, Junior Kadınlarda Leyla Sülyak birinci, Ayşe Çebi ikinci, Senior Kadınlarda Sude Yurdagül birinci, Ayda Biter ikinci ve Büşra Sena Savaşer üçüncü olmayı başardı. Yarışın takımlar birincisi ise Dynamic Racing Team oldu. Dereceye giren sporculara ödüllerini, TOSFED Başkan Vekili Nisa Ersoy ve TOSFED Sportif Direktörü Murat Kaya verdi.

2021 Türkiye Karting Şampiyonası, 20-21 Kasım tarihlerinde Tuzla Karting Park’ta düzenlenecek 9. ayak yarışları ile devam edecek.

Devamını oku

Genel

“4X4 DÜNYASI OFFROAD KARAVAN KAMPI” DOĞASEVERLERİ KİLYOS’TA BULUŞTURDU

Yayımlanma

/

Asfalt ve gürültüyü geride bırakıp, doğa ve huzurla kucaklaşmak isteyen Offroad karavan sahipleri 5 -7 Kasım tarihleri arasında Kilyos Doğada Yaşam Okulu’nda düzenlenen 4×4 Dünyası Offroad Karavan Kampında bir araya geldi.

Kilyos Doğada Yaşam Okulu’nda, 5-7 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 4×4 Dünyası Offroad Karavan Kampı, asfalt ve gürültüyü geride bırakıp, doğa ve huzurla kucaklaşmak isteyen Offroad karavan sahiplerini bir araya getirdi. Katılımcılar, ortak kültür ve bilgi paylaşımının keyfini, şehrin karmaşasından uzak, doğanın dinginliği içerisinde, aileleriyle birlikte yaşadılar.

Doğada aile ve aynı ilgi alanına sahip dostlarla birlikte kamp, yaşam, eğitim ve eğlenceden oluşan kaliteli zaman konseptiyle düzenlenen etkinlik, farklı aktivitelerle bir festival tadında geçti. Katılımcılara, havada akustik müziğin yanı sıra, Land Rover Defender TOV Assist (karavan park asistanı) deneyimi, çekme karavan park eğitimi, arazide karavan sürüş eğitimi, karavan bakımı, çevre ve güvenlik odaklı kampta ateş ve yangın kontrolü eğitimi gibi aktiviteler sunuldu.

4×4 Dünyası Offroad Karavan Kampı, Crawler Karavan, Hunter Nature Karavan, Petrichor Camper, Çarpışantürk Camper, Siesta Karavan, Shantigo, Land Rover, Nurgaz, Aygaz, Vaneda, Avis Karavan, Wolf Karavan, Budget, Enterprise, CosyWolf, Trendmarin ve Aksa Jeneratör’ün sponsorluk desteğiyle gerçekleştirildi. 4×4 Dünyası Erel Dijital Yayıncılık tarafından düzenlenen etkinliğe, PRactice Communication Management da iletişim partneri olarak katkıda bulundu.

Festivalin organizasyonunu üstlenen 4×4 Dünyası Erel Dijital Yayıncılık İmtiyaz Sahibi ve Yayınlar Koordinatörü Mehmet Erel, “Doğayı seven, aileleri ve sevdikleriyle doğada olmaktan keyif alan, ortak bir kültürü, ortak bir tutkuyu paylaşanlar, ailece bir araya geldik. Çok yakın etkileşimde olduğumuz camiamızda, özellikle pandemi döneminde doğaya kaçışın çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu hafta sonu da, doğada bizlerle birlikte geçirmek isteyen Offroad Karavan sahiplerini, sağlık odaklı özel önlemler ve özel bir formatla ağırladık. Offroad karavan sahipleri arasında rota paylaşımı, tecrübe aktarımı odaklı sohbetler gerçekleşti. Offroad camiamızın pek çok ticari paydaşı da, aktiviteler ve stantlarla etkinliğe renk kattılar. Offroad severler Pazar günü NTV Macerasever programı ekibi Orkun Olgar ve Cüneyt Gazioğlu ile sohbet ve deneyim paylaşımı imkanı buldular. Ayrıca etkinliğimiz, karavan üreticileri ve kullanıcıları 3 gün boyunca bir deneyim ortamında bir araya getirdi ve görüş alışverişiyle bir ürün geliştirme ortamı da oluşturdu” şeklinde konuştu.

Doğanın korunmasına verdikleri önemi vurgulayan Mehmet Erel, “Kilyos Doğada Yaşam Okulu’na konuk olduk, burayı bulduğumuz gibi tertemiz bırakmaya özen gösterdik. Bu güzel etkinlikte bizimle olan tüm dostlarımıza, bize destek olan tüm sponsorlarımıza teşekkür ederiz. Gelecek sene daha da iyisini, yine hep birlikte yapmak için çalışmalara başladık bile” dedi.

Devamını oku