Sosyal medya

Genel

Otomobil motorlarından gücünü alan 5 motosiklet!

Yayımlanma

/

Motosikletler ve arabalar, ayrı dünyaların devleri gibiler. Her biri, verilen görevi yerine layığıyla getiriyor ama birbirinin yerini tutamıyor. Bu yazıda ise tasarımcıların “Acaba?” dediği bazı zamanlarda ortaya konan ilginç/ efsanevi motosikletler yer alıyor. Bu beşlinin ortak özelliği ise üzerilerinde otomobil motorları taşımaları.


İlginizi çekebilir: BMW Motorrad, GS Serisi’nin 40. yılını özel seri ile kutluyor!


1) VW Beetle Trike

Beetle, bizim halk dilindeki “Vosvos“-“Tosbağa“, orijinalinde çok da heyecanlı bir makine değil tabi ki. Fakat aracın motorunun arkada yer alması ve ön tarafta pek fazla yürüyen aksam olmaması, onu motosiklete dönüştürmeyi kolaylaştıran kısım olmuş. Ön kısmın tamamen kaldırılıp yerine gidon ve bir adet tekerlek koyarak, üç tekerlekli bir motosiklet ortaya çıkartılmış. En azından dört tekerlekli olmayışı, onu yasal olarak motosiklet olarak nitelememize imkan tanıyor.

2) Boss Hoss

General Motors‘un V8 ünitesi üzerine inşa edilen bu özel üretim motosikletler, en çok görülen otomobil motoru kullanan motosikletlerden birisi. Kocaman bir Amerikan V8’in homurtusu, bütün “petrolhead” kişilerin aklını çelen şeylerin başında gelir. Bu motosikleti çekici kılan da bu oluyor. Eski 454 Chevrolet Nova motorundan gücünü alan bu canavarın nasıl bir deneyim yaşattığı, anlatılmaz yaşanır cinsten.

3) Olson V8 Flathead

Chevrolet neymiş, Amerikan dediğin Ford olmalı” diyenler için de bir seçenek var. Dave Olson‘un, ürettiği motosiklet tam size uygun. Olson, Ford‘un 1932-1953 arasında kullandığı eski nesil flathead ( diğer bir adıyla yandan sübaplı) V8 üniteyi kullanmış. Hatta meşhur gangster çift Bonnie ve Clyde, Ford’a bu motoru öven bir mektup yazıp, çaldıkları tek otomobillerin Ford V8’li olanlar olduğunu söylemişlerdi. Boss Hoss biraz daha modern bir tarza sahipken, Olson daha geleneksel bir çizgiye sahip.

4) Dodge Tomahawk

Yakın zamanın efsanelerinden olan Dodge Tomahawk ününü, taşdığı Dodge Viper V10‘undan alıyor. Dodge Viper başlı başına bir canavar iken, bu ünitenin motosiklet gibi daha hafif bir gövdede yer alması, akıl sınırlarını zorlar nitelikte bir olay. Tomahawk, her ne kadar bir motosiklet gibi olsa da dört tekerleği var. Bu yüzden tam olarak motosiklet değil diyenler de bulunuyor. Seri üretime geçmemiş olan Tomahawk’ın henüz kanıtlanmamış fakat maksimum hızının 675 km/s olduğu söyleniyor.

5) Eva Track T-800CDI

Sıradan bir motosiklete benziyor ve öyle iddialı değil gibi görünüyor. T-800CDI’ı özel yapan Smart ForTwo‘dan alınan, üç silindirli turbo dizel motoru. Dizel motorlar motosikletlerde pek alışılmış değil ama kullanılmadıkları anlamına gelmiyor tabi. Smart motoruna sahip bir motosiklet kimin ilgisini çeker bilemiyoruz. Fakat çok fazla Eva satılmamış. Bunu söylememiz yeterli.

Kaynak: RideApart

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku