Sosyal medya

Genel

Nadir Proje: 1942 Harley-Davidson XA

Yayımlanma

/

2. Dünya Savaşı‘nın belki de tek iyi yanı, sanayi ve teknoloji sektöründe büyük sıçramalar yaratmasıydı. Bu zaman diliminde Amerikan hükumeti Harley-Davidson‘a, Almanlar’ın BMW‘leri gibi şaftlı, boxer motorlu gibi özelliklere sahip motosiklet üretmesi talebinde bulundu. Bu talep sonucunda ise Harley-Davidson XA ortaya çıktı. Bunlardan 1000 tane üretilmişti.


İlginizi çekebilir: Otomobil motorlarından gücünü alan 5 motosiklet!


Fakat Amerikan ordusu, onlar için en işlevsel taşıtın motosiklet değil de GP ( şimdiki adıyla Jeep‘ler) olduğuna kanaat getirdi. Zaten hali hazırda Harley, WLA adında daha basit bir model ile orduya hizmet ediyordu. Bu taşıt, ordu ihtiyacını fazlasıyla da karşılıyordu.

XA‘ya dönecek olursak, 23 beygir gücündeki 740 cc twin-boxer motoru ile 105 km/s hıza çıkabiliyordu. AMA (Amerikan Motosikletçi Derneği) Hall of Fame Müzesi‘nden alınan bilgiye göre XA motorunun yağ sıcaklığı, tasarımındaki hava akışından ötürü Harley V-Twin‘lerden 37 Celsius derece daha soğuktu.

Tahminlere göre orijinal 1000 adet XA’dan geriye 300 adet kaldığı ve muhtemelen bunlardan sadece 60’ı işlevsel halde. Haberimizin konusu olan bu örnek ise çalışabilir 60 taneden birisi değil. Fakat iyi haber şu ki bu motor üzerinde çalışımalar sürüyor ve tam performanslı haliyle olmasa da çalıştırmayı başarmışlar. Orijinal askeri hız göstergelerinin üzerinde olduğu fakat ön motor kapağının eksik olduğu söyleniyor. Ayrıca bu örneğin, tek parça jantlara sahip 60 örnekten biri olduğu belirtiliyor.

Bu Harley-Davidson XA, eBay üzerinde 17 bin 900 $‘lık başlangıç teklifiyle satışa çıktı ve 6 teklif sonunda 33 bin 544 $ fiyata satılarak yeni sahibiyle buluştu.

Kaynak: bike-urious.com

 

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku