Sosyal medya

Genel

2021 Kawasaki Ninja 400, dört yeni renk seçeneğiyle geliyor!

Yayımlanma

/

Kawasaki, siyah-yeşil renkleriyle nam salmış bir marka. Fakat bu renkler herkese hitap etmeyebiliyor. Hali hazırda performansıyla göz dolduran bu motosiklet, yeni renkleriyle gönülleri de fethedebilir.


İlginizi çekebilir: Nadir Proje: 1942 Harley-Davidson XA


2021 Ninja 400, mekanik olarak geçen seneki haliyle aynı kalmış. Fakat yeşil (özel), gri, siyah ve yeşil (standart) şeklinde dört adet yeni renk seçeneği geldi.

Ninja 400, Ninja 650 gibi büyük kardeşlerinden etkilenmiş geleneksel Kawasaki tasarımına sahip. Önde keskin burnu ve çift podlu LED farları dikkat çekerken, makinenin göstergeleri kaportaya entegre bir şekilde bulunuyor. Ayrıca arkaya doğru uzanan kuyrukta yer alan ikinci minder ile bir kişi daha taşımaya olanak sağlıyor.

Ninja 400’ün bazı teknik detayları

398 cc hacimli paralel çift silindirli, sıvı soğutmalı motora sahip Ninja 400, 48 beygir güç ve 36 Nm tork değerlerine sahip. Altı vitesli şanzımana sahip motosiklet, önde 41 mm teleskopik çatala ve arkada Uni-Track monoşok süspansiyona sahip. Ayrıca 17 inçlik jantlarının üzerinde çift kanallı ABS bulunuyor.

Kaynak: Bike Wale

 

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku