Sosyal medya

Genel

Motul tarafından, sürücülere uzun yol öncesi bakım önerileri

Yayımlanma

/

Motul uzun yol önerileri tavsiyeleri

Yaklaşan bayram tatili, birçok motosiklet sürücüsünü yeniden yollara çıkmak için heyecanlandırıyor. Fakat yeniden yollara düşmeden önce, gözden kaçırmamamız gereken bir şey var! Motosikletimizin uzun yola ne kadar hazır olduğu! İşte bu noktada, Motul’den uzun yol öncesi bakım tavsiyeleri ile karşınızdayız.

Motor Yağı

“Yağınızın sağlığı = motor bloğunuzun sağlığı”, bu denklem motosikletinizin uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışabilmesi için çok önemli. Ayrıca kaliteli yağlar, motorunuzun daha performanslı bir şekilde çalışmasına da katkıda bulunur.

Motosikletinizin yağ bakımını, üreticinin belirlediği aralıklarla gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin; ve unutmayın ki her motosikletin yağ ihtiyacı da birbirinden farklı. Bunun için Motul, kendi web sitesi üzerinde bir yağ seçme uygulaması sunuyor. https://www.motul.com/tr/tr/lubricants adresinden ulaşabileceğiniz uygulama ile, aracınıza dair marka, model ve kilometre bilgilerini girerek, aracınız için optimum yağ seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Fren

Güvenlik, her zaman önceliğimiz. Gidebilmek kadar durabilmek de önemli. Bu yüzden, “bana bir şey olmaz” demeden önce fren tertibatınızla ilgili gerekli kontrolleri mutlaka yapın.

Soğutma Suyu

Sıcak havalarda bizler kadar motosikletlerimiz de zorlanıyor. Bu yüzden en doğru soğutma sıvılarını kullanmaya gayret etmemiz çok önemli. Motul’un Motocool serisi ürünlerini güvenle tercih edebilir ve motosikletinizin hararet yapma riskini ciddi miktarda azaltabilirsiniz.

Su, Yağ, Yakıt kaçağı

Mutlaka kontrol edilmesi gereken konulardan biri de, motosikletimizde herhangi bir sıvı kaçağı olup olmadığı. En çok karşılaşılan ve yolculuğunuzu kabusa çeviren su, yağ ve yakıt kaçakları için gerekli kontrolleri yolculuk öncesinde mutlaka yapın.

Lastik

Motosikletimizin yol ile temasını sağlayan tek unsur lastiklerimiz. Uzun yolculuklar öncesinde, lastiklerinizin mevsim sıcakları ve yol koşulları için doğru lastikler olduğuna, doğru hava basıncı ile birlikte rot-balans ayarının dengeli bir şekilde yapılmış olmasına özen gösterin.

Uyku

Sıra geldi kendimize. Eğer yolculuğumuzun güvenli bir şekilde geçmesini istiyorsak; uykumuzu tam olarak almış olmamız sürüş güvenliği adına çok önemli. Ne kadar dikkatli olur ve etrafımızın farkında olur isek, risklerden de o oranda kaçınabiliriz.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku