Sosyal medya

Genel

Göz Alıcı: MV Agusta Dragster 800 RR Custom

Yayımlanma

/

Etkileyici tasarım ve standartları zorlayan performansı bir arada sunan bir motosiklet üreticisi denildiğinde akla ilk gelen markalardan birisi MV Agusta olmuştur. Üreticinin efsanevi Grand Prix’çilerinden ilham alınarak yapılan Dragster 800 RR Custom ise bu söylemi doğrular nitelikte. 2015 MV Agusta Dragster 800 RR temel alınarak geliştirilen bu “eser”, Roland Sands Design (RSD) imzası taşıyor.


İlginizi çekebilir: 2021 Kawasaki Ninja 400, dört yeni renk seçeneğiyle geliyor!


Projeye, motosikletin sürüş pozisyonundan başlamışlar. İlk olarak dik gidon klipsleri, üçlü CNC yarış klipsleriyle değiştirilmiş. sonrasında ayak kontrollerine el atılan Dragster’in sürüş geometrisini revize etmek için özel bir alt şasi imal edilmiş. Bu şasi, konik kromajlı bir borudan imal edilmiş. Yeni bir kuyruk montajına uygun olması için civatalı alt şasi üzerine, “cafe-racer” tarzını yansıtmak için düz bir hat kurulmuş.

Özel sipariş üzerine imal edilen karoser, tamamen elle şekillendirilmiş alüminyumdan yapılıyor. MV Agusta’nın 50’ler, 60’lar ve 70’lerin efsane Grand Prix galibiyetlerinden ilham alınan bu makinede, yarış stili dokunuş olarak yarış tipi hızlı yakıt dolum kapağı yer alıyor. Ön ve arka far gruplarında ise LED teknolojisinden faydalanılmış. Ayrıca motosikletin selesi için Bitchin Seat Co. yapımı, deri kaplı bir sele yer alıyor.

Dragster’in jantları ise katı alüminyum bloklardan işlenmiş. RSD jantları tamamlarken Cerakote Blue Titanium H-185 adlı seramik bir boya kullanmış. Lastiklerde ise Dunlop Sportmax Q4 tercih edilmiş.

Dragster 800RR Custom’ın teknik detayları

798 cc sıvı soğutmalı üç silindirli motordan gücünü alan motosiklet, standart motorun biraz elden geçirilmiş bir hali. Standart olarak 140 beygir gücündeki motora 16 beygirlik bir güçlendirme yapılmış. Bu proje için özel tasarlanmış Zard egzoz sistemi ve Grand Prix’ten esinlenilen ön-arka süspansiyonların yanı sıra gümüş Brembo‘lar bu projede görev almış.

Kaynak: Return of the Cafe Racers

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku