Sosyal medya

Genel

KTM RC 390, kamuflajlı olarak görüntülendi!

Yayımlanma

/

Bazı tasarımlar vardır ki bir marka, bir model ile bütünleşir ve onun karakterini oluşuturur. KTM RC390 ise uzunca bir süre tasarımında çok radikal değişiklikler yapmamıştı. Mattighofen‘dekiler, yakın zamanda yapılacak olan Euro 5 güncellemesini de fırsat görerek tasarımda yenilikler yapmış gibi görünüyor.


İlginizi çekebilir: Göz Alıcı: MV Agusta Dragster 800 RR Custom


KTM RC serisindeki karakteristik bir özellik olarak girintili sivri burnu gösterilebilir. Avusturya‘da yayın yapan Motorrad Magazin, RC390 modelinin casus fotoğraflarını bizlerle paylaştı. Görünen o ki yeni RC 390’da eski modele kıyasla biraz daha “medeni” bir havaya sahip olabilir. Fakat unutmamak lazım, kamuflajlar, çevredeki insanları yanıltmak için var.

Sonuçta bu yenilenmiş bir model olacak. Eskisinden iyi olan özelliklere sahip olması, oldukça yüksek bir ihtimal. 2021 güncellemesiyle RC 390’ın ne gibi yeniliklere sahip olacağı şu an bilinmiyor. Motorda büyük değişiklikler veya yeni bir şasi beklenmiyor. Fakat Euro 5 standartlarına uygun olması adına revizyonların yapılması kuvvetle muhtemel.

Kullanıcılarının genel olarak “eğlenceli sürüşü” konusunda memnun olması, gelecek modelde korunması istenen bir özellik olacaktır. Tasarımındaki vahşiliğin sevilmesinin en büyük sebebi bu olabilir.

Kaynak: Motorrad Magazin Austria

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku