Sosyal medya

Genel

Bosch, motosikletler için “dijital koruyucu melek” teknolojisi geliştirdi!

Yayımlanma

/

Motosiklet sürücülerinin trafik kazalarında hayatını kaybetme riski, otomobil sürücülerine kıyasla 20 kat daha yüksek. Bosch ise bu riski düşürmek adına, yeni bir acil durum çağrı sistemi geliştirdi.


İlginizi çekebilir: Bajaj Dominar D 400 UG Satışa Sunuldu


Bu sistem, “Yardım Bağlantısı” olarak adlandırılan, mühendisler ve şirketin arasındaki, şirket içi kaza araştırmaları üzerine yakın işbirliği sonucu üzerine çıkmış. Bosch’un yönetim kurulu üyesi Harald Kroeger tarafından ise “dijital koruyucu melek” olarak tanımlanmış.

Sistem nasıl çalışıyor?

Sistem, taşıtın atalet sensörü ünitesine kurulu akıllı bir algoritmayı temel alıyor. Motosikletin hızlanma, açısal hız, mevcut konum ve saniyede 100 kez eğim açısını ölçerek bu verileri analiz ediyor. Söz konusu bilgilerin ışığında, bir kazanın ne zaman meydana geldiğini veya taşıtın park halindeyken devrildiğini tespit edebiliyor.

Daha sonra kaza durumunu ve sürücü hakkındaki bilgileri, bir akıllı telefon uygulaması ile Bosch Servis Merkezi‘ne ve oradan acil servislere iletebiliyor. Ayrıca sürücünün önceden belirlediği diğer kişiler de bu bilgilere ulaşabildiği de açıklananlar arasında. Bu sistem ile acil müdahale ekiplerinin, olay yerine gelmesi için gereken sürenin yarıya kadar indirilebileceği iddia ediliyor.

Bosch, “Yardım Bağlantısı” geliştirirken farklı senaryolar dahilinde, kazanın özelliklerini analiz eden ve bu özelliğin işlevselliğini gösteren 18 adet çarpışma testi gerçekleştirmiş.

Acil çağrı hizmeti ilk başta Almanya’da mevcut olacak. Ancak daha sonra Bosch Servis Merkezi ile İngiltere, Fransa, Avusturya, İtalya, Belçika dahil olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden Almanca veya İngilizce iletişim kurabilen tüm sürücüler bu hizmetten yararlanabilecek.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku