Sosyal medya

Genel

Doğuştan ikonik: Yeni XSR900 GP

Yayımlanma

/

Nostaljik tasarım en son teknolojiyle bir araya geliyor

Nostaljik tasarımı yüksek performanslı motor ve şasi teknolojisindeki en son yeniliklerle bir araya getiren Sport Heritage serisi, Yamaha’nın zengin geçmişindeki en ikonik motosikletlerden bazılarına saygı duruşu niteliğinde.

Yamaha’nın 68 yıllık geçmişinde ürettiği en önemli motosikletlerin bazılarından aldığı ipuçları ve ilhamla tasarlanan XSR modelleri, bu zamansız güzelliği en son sürüş teknolojisiyle bir araya getirerek günümüzün performansından ödün vermiyor.

Yarış Yamaha’nın genlerinde var. Yamaha Motor Company, kuruluşundan bu yana motosiklet yarışlarında elde ettiği zaferlerle yarışçıların ve motosikletlerin sınırlarını zorluyor. Yamaha’nın ilk motosikleti olan YA-1, şirketin kuruluşundan kısa bir süre sonra 1955 yılında Fuji Dağı Tırmanış Yarışı’nı kazandı.

Yamaha o günden bu yana köklü yerel yarışlardan Grand Prix’nin premier klasmanına kadar her seviyede sayısız zafere ulaştı.

İlk olarak 2016 yılında piyasaya sunulan XSR900, Yamaha’nın yarış geçmişine dair ince ayrıntılarla üretildi. 2021 yılında piyasaya sunulan en yeni nesil XSR900, Heritage Roadster konumunu korurken 1980’lerin ve 1990’ların yarış motosikletlerinden aldığı tasarım ipuçlarıyla teknolojiyi bir adım öteye taşıdı.

Yamaha’nın yarış geleneğine saygı duruşu niteliğindeki bu özellikler, 2024 yılında Yamaha’nın şanlı geçmişindeki en ünlü yarış motosikletlerinden bazılarından aldığı ilhamla tasarlanan Sports Heritage serisinin yepyeni XSR900 GP modelinde bir adım öteye taşınıyor.

İkonik yüksek torklu 890 cc CP3 motor, R1’den ilham alan altı eksenli IMU ve yatış açısına duyarlı sürücü yardımı gibi 1980’lerin nostaljik Grand Prix özelliklerini en son teknolojiyle bir araya getiren XSR900 GP, Yamaha’nın yarış geçmişini günümüzün performansından ödün vermeden yaşatıyor.

Grand Prix yarışlarının “Altın Çağı”

Yamaha, Fransa Grand Prix’sinde ilk kez arazi yarışları dünya şampiyonası etkinliğine katıldı.

Premier klasmandaki ilk şampiyonluğu 1970’lerde Giacomo Agostini ile kazanan Yamaha, bu zaferi on yıl içinde başka şampiyonluklarla taçlandırdı.

Ancak Yamaha asıl mirasını, 1980’lerde Grand Prix yarışlarının “Altın Çağı” olarak bilinen dönemde inşa etti. Yamaha, 1980’de “Kral” lakaplı Kenny Roberts’ın kullandığı YZR500 ile üst üste üçüncü kez şampiyonluk kazanmasının ardından rakipleriyle üstünlük mücadelesi verdiği zorlu birkaç sezon geçirdi.

Bu dönemin ardından, sürücünün motosikleti hissetmesine öncelik veren yarış motosikletleri geliştirmeye odaklanan yeni bir yaklaşım benimsendi.

Bu yeni strateji, daha fazla Grand Prix başarısı için zemin hazırlamasının yanı sıra (Yamaha, 1984 ve 1992 yılları arasında altı 500 cc Grand Prix şampiyonluğu kazandı) bu dönemde geliştirilen teknolojiyle fabrika üretimi spor motosikletlerin geleceğini de şekillendirdi.

1982’de daha ince bir V4 motora geçiş yapan Yamaha mühendisleri, bu güçlü motoru barındıracak bir şasi tasarlamaya odaklandı. Amaç, V4 motorla aynı genişlikte olan ve motoru kafes gibi saracak bir şasi üretmekti.

Bu tasarım, ilk olarak 1982 YZR500 OW61 Grand Prix motosikletinde yer alan ikonik Deltabox tarzı şasinin doğuşu anlamına geliyordu. Sürücünün en çok ihtiyaç duyduğu zamanda olağanüstü bir rijitlik ve geri bildirim sunan Deltabox, gelecek için son derece önemli bir adımdı. Yamaha, bundan yalnızca üç yıl sonra, YZR fabrika yarış motosikletlerinin özelliklerini yollara taşıyan TZR250 seri üretim modelinde bu şasiyi ilk kez tanıttı.

Şimdi 40 yıl sonra Deltabox tarzı şasi, yeni XSR900 GP de dahil birçok Yamaha motosikletin kalbinde yer almaya devam ediyor.

Saygı duruşu niteliğinde özellikler

Ünlü İngiliz atasözü “İnsanı insan yapan adabıdır”; nezaket, görgü kuralları ve saygının iyi insan etkileşimi ve ilişkilerinin korunması için gerekli olduğuna dair ortak bir anlayıştan yola çıkar.

XSR900 GP’nin tasarımının başlangıç noktasını oluşturan bu anlayış, Faster Sons’ın kökene saygı duyma, geçmişten öğrenme ve günümüz sürücüleri için daha iyi bir motosiklet tasarlama felsefesiyle uyumludur.

Hedefimiz; bir kopya tasarlamak yerine geçmişe en üst düzeyde saygı gösteren, aynı zamanda en son performans ve teknolojik özelliklere sahip bir model ortaya çıkarmaktı. Bu model XSR900 GP’dir.

 

Her ayrıntısında nostalji hissi

1980’lerden ilham alan gövde

Grand Prix motosikletleri, 1980’lerde estetik açıdan önemli bir adım atarak 1970’lerin kıvrımlı gövdesinden 80’lerin ortalarından itibaren görülmeye başlayan “kutu” görünümlü bir tasarıma yöneldi. Bu daha kare görünümlü karenajlar, Grand Prix seviyesinin yanı sıra seri üretim motosikletlerinde de önümüzdeki on yılın trendini belirleyecekti.

XSR900 GP, 1980’lerin YZR Grand Prix motosikletlerinin yanı sıra 1980’lerin sonları ve 1990’ların başlarındaki FZR ve TZR seri üretim spor motosikletlerin özelliklerinden aldığı ilhamla bu dönemi anımsatan üst düzey bir gövdeye sahip. XSR900’ün yuvarlak LED farı yarış motosikleti görünümünü korumak için ön gövdeye düzgün bir şekilde gizlenmiş kompakt bir lens modülü ile değiştirilerek mükemmel bir aydınlatma sağlanırken, ön karenajla bütünlük hissi yaratıldı.

Gövde, görünüş olarak geçmişin sembolü olmasının yanı sıra gövdeyi şasiye bağlayan borulu yapısı ve gösterge panelini destekleyen düz braketlerle 1980’lerden ilham alan gerçek bir altın çağ hissi sunuyor.

Klasik kokpit hissini vurgulayan üst karenaj bağlantısı, orijinal TZ250’de kullanılan aynı somun yapısıyla tasarlandı. Yamaha ilk kez normal yollarda kullanım amaçlı bir seri üretim modelinde gerçek yarış tarzını yansıtan bir beta pim yapısı kullandı.

1970’lerin kıvrımlı gövdelerinden 1980’lerin daha kare görünümüne geçiş yaparken amaç, aerodinamik verimliliği artırırken sürücüyü daha yüksek performansın neden olduğu rüzgardan korumaktı. XSR900 GP de aynı yaklaşımla tasarlandı.

Ön cam ve elcik korumaları görünüm ve özellikleriyle 1980’lerden ilham alınarak tasarlandı. 890 cc CP3 motorun güç çıkışı ve dişli oranı XSR900 ile aynı olan XSR900 GP’nin ön gövde yapısı hızlanmayı ve azami hızı artırırken yan panellerdeki kanallar, radyatörden ısıyı verimli bir şekilde boşaltarak soğutma performansını en üst düzeye çıkarıyor.

Renk uyumlu sele kılıfı, yolcu selesinin üzerinde arka lambayı gizleyen, 1980’ler tarzı kutu gibi bir arka uçla yarış tarzı görünümü tamamlıyor. Sele gövdesinde, hızlanma hissini artırmak için sürücüyü sabit tutun bir sele sabitleyici yer alıyor.

Rainey yıllarını anımsatan renkler

Tüm zamanların en ikonik Yamaha Grand Prix renklerinden biriyle süslenen XSR900 GP, ön ve arka gövdede otantik sarı numara levhalarıyla Wayne Rainey gibi sürücülerin 1980’lerde ve 1990’ların başında birden fazla 500 cc Grand Prix Dünya Şampiyonluğunu kazandığı motosikletlerden esinlenen miras görünümünü tamamlıyor.

Deltabox tarzı şasi ve arka maşa, 1980’lerin prototipler dönemini anımsatmak ve Deltabox tarzı şasinin karakterini vurgulamak için gümüş renginde kaplandı.

Daha sportif bir sürüş

Yarış tarzı klipsli elcikler

Ayrı “klipsli” elcikler yarış tarzı bir kokpit görünümü ve daha sportif bir sürüş deneyimi sunar.

Yenilenen elcikler, XSR900’e göre sürüş pozisyonunu büyük ölçüde değiştirerek yarış tarzı bir motosikletten beklenen daha hassas hissi sunmak için ön taraftaki yükü artıran ve sürücünün ağırlığını öne vermesini sağlayan daha sportif bir sürüş pozisyonu sunar.

Model sadece yarış veya pist sürüşüne odaklanmaz. Tamamen önde toplanan bir sürüş pozisyonu yerine yolda rahatsızlık duymadan keyfini çıkarabileceğiniz bir denge sunmaya özen gösterilmiştir. Daha kalın ve daha destekli seleyle konforun keyfini çıkarın.

Daha sportif bir sürüş pozisyonunu vurgulamak için fabrikada üst konuma ayarlanan alüminyum döküm ayaklıklar iki farklı konum ayarıyla sunulur.

Ayarlanmış rijitlik

XSR900 GP’nin şasiyi çevreleyen alanları, ağırlığı öne vererek ön uçtaki ekstra yükü karşılamak için dönüşlerde dengeyi optimize edecek şekilde ayarlanmıştır. Alt şasi, XSR900’e kıyasla daha güçlüdür.

XSR900, yön değiştirirken veya hızlı yavaşlama sırasında genellikle uyumsuz olan hafiflik ve denge hissini eşitlemek, ayrıca ön uca odaklı sürüş tarzına daha fazla uyum sağlamak için gidon alanındaki rijitliği ayarlayan alüminyum gidon mili miline sahip tek CP3 modelidir.

Hafif Spinforged jantlar ve yeni Bridgestone Battlax Hypersport S23 lastikler sayesinde sürücü, XSR900 GP’yi tam olarak istediği yere konumlandırabilir.

Üst düzey teknoloji

Yüksek performanslı frenler ve süspansiyon

Geçmişin tarzını modern teknolojiyle bir araya getirme yaklaşımını benimseyen XSR900 GP, en yeni süspansiyon ve fren bileşenleriyle donatılmıştır.

KYB Upside Down (USD) ön amortisör çatalları, ön yük ve sıkıştırma sönümlemesinin yanı sıra geri tepme sönümlemesi için tamamen ayarlanabilir özellikleriyle ideal bir kullanım hissi sunar. Bağlantı tipi arka süspansiyon, arka kısımdaki ince ve sportif performansı korumak için neredeyse görünmeyecek şekilde gizlenmiş, öne eğimli, tamamen ayarlanabilir KYB amortisöre güç verir. Uzaktan ön yük ayarıyla sürüş kolayca özelleştirilebilir.

Brembo radyal ön ana silindir motosikletin gelişmiş teknik özelliklerini vurgularken sportif potansiyelini destekler. Fren hortumları daha sportif sürüşlerde, özellikle daha sert durdurma gerektiren durumlarda fren kontrolünü iyileştirmek için optimize edilmiştir.

Yamaha Sürüş Kontrolü (YRC)

Nostaljik tarzın yüksek performanslı en yeni teknolojiyle bir araya geldiği XSR900 GP’de sürücüler, Yamaha Sürüş Kontrolü (YRC) ile sürüş deneyimlerini özelleştirebilirler. Daha basit kullanım için motor gücü özellikleri ve sürücü yardımları, sürücü tercihlerine ve yol koşullarına bağlı olarak elektronik müdahale seviyesinde hızlı bir şekilde değişiklik yapılmasına olanak tanıyacak şekilde entegre edilmiştir.

“SPORT”, “STREET” ve “RAIN” olmak üzere önceden ayarlanmış üç entegre sürüş modu, farklı koşullar için farklı müdahale seviyelerinde fabrika ayarlarına sahiptir. Bu özellikler sürücünün çeşitli elektronik kontrollü, yatış açısına duyarlı sürücü yardımları için kendi güç ve müdahale ayarlarını manuel olarak seçmesini sağlayan iki özel ayar ile tamamlanır. Tümü akıllı telefon kullanılarak MyRide uygulaması aracılığıyla ayarlanabilir.

5 inç tam bağlantı özelliğine sahip TFT gösterge

Retro tarzı kokpitte, beş inç boyutunda, tam renkli yeni bir TFT ekran yer alır. Farklı sürücülere uygun dört farklı tema arasından seçim yapabilir. Geçmiş yılların yarış motosikletlerinden esinlenen geleneksel analog tarzı devir göstergesi teması, dönemin sürüş deneyimini yaşamak isteyen sürücüler için idealdir.

XSR900 GP’de yerleşik bir İletişim Kontrol Birimi (CCU) aracılığıyla standart olarak sunulan akıllı telefon bağlantısı, akıllı telefonları motosikletlere bağlayan ücretsiz MyRide Link uygulaması sayesinde sürücülerin sürüş sırasında bağlantıda kalmasını sağlayarak gelişmiş bir sürüş deneyimi sunar. Modele yeni bir boyut kazandıran bu özelliklerle çağrı ve mesaj bildirimlerini 5 inç TFT ekranda görebilir, Bluetooth kulaklık* aracılığıyla yanıtlayabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Sürücüler, sisteme bağlandıklarında 5 inç TFT gösterge panelinde adım adım yol tarifi sunan entegre Garmin StreetCross navigasyon sistemini de kullanabilirler.

Gösterge panelinin yanında bulunan yeni USB Type C soketle harici cihazlara güç sağlama seçeneği de mevcuttur.

*Bluetooth kulaklık motosiklete dahil değildir

Yeni ergonomik kumanda mekanizması

Yeni entegre elcik kontrol anahtarı grubu, sürücünün akıllı telefon bağlantısı, navigasyon ve sürüş modları dahil olmak üzere yeni XSR900 GP’nin çok çeşitli işlevlerini çalıştırmasına ve farklı menü seçenekleri arasında geçiş yapmasına olanak tanır.

Net, mantıksal ve sade bir tasarıma sahip olan düğmelerin şekli, hareketi ve ergonomik düzeni sezgisel hareket göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Böylece sürücüler, farklı işlevler arasında kolayca geçiş yapabilir.

Dönüş sinyalleri gösterge düğmesine hafifçe tıklandığında, şerit değiştirirken veya yalnızca kısa bir gösterge gerektiğinde kullanılmak üzere üç kez yanıp sönerek trafiğin yoğun olduğu zamanlarda navigasyona yardımcı olur. Düğmeye tam tıklandığında 15 saniye geçene kadar ve motosiklet 150 metreden fazla yol kat edene kadar sürekli yanıp söner.

Yeni Acil Durdurma Sinyali (ESS) işlevi, acil bir durumda aracın arkasındaki sürücüleri aracın hızla durduğu konusunda uyarmak için dörtlü flaşörleri yakarak ani frenlemeye tepki verir.

Yatış açısına duyarlı sürücü yardımları ile gelişmiş altı eksenli ek IMU desteği

XSR900 GP’de, doğrudan R1’deki elektronik sistemlerden geliştirilen yüksek teknolojili altı eksenli IMU, ileri-geri, yukarı-aşağı ve sol-sağ yönlerdeki hızlanmanın yanı sıra motosikletin eğim, yalpalama ve savrulma durumlarındaki açısal hızını da sürekli olarak ölçer.

Altı eksenli IMU, yatış açısına duyarlı Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), Kayma Kontrol Sistemi (SCS), ön tekerlek Kaldırma Kontrol Sistemi (LIF) ve Fren Kontrol Sistemi (BC) dahil olmak üzere elektronik sürücü yardımları paketini kontrol eden ECU’ya gerçek zamanlı olarak veri gönderebilir.

XSR900 GP, üçüncü nesil hızlı vites değiştirme sistemiyle donatılan ilk Sport Heritage modelidir. Bu işlev, standart işlevlere ek olarak hızlanma sırasında debriyajsız vites düşürme ve yavaşlama sırasında debriyajsız vites yükseltme sağlayarak sürüş deneyimini geliştirir.

Öne Çıkan Teknik Özellikler

 • 80’li ve 90’lı yılların Grand Prix yarış motosikletlerini anımsatan özgün tasarım
 • Bağlantı özelliğine sahip, tam renkli 5 inç yeni TFT ekran
 • Yüksek kaliteli, tamamen ayarlanabilir ön ve arka KYB süspansiyon
 • Yeni tasarlanmış klipsli elcikler ve elcik düğmeleri
 • Optimum rijitlik sağlayan Deltabox tarzı şasi
 • Konforlu ana sele, yeni yan kapaklar ve çıkarılabilir sele kılıfı
 • Yeni ayaklık tarzı ve konumlar
 • Yamaha Sürüş Kontrolü YRC ve 6 eksenli IMU
 • Hız sabitleyici, üçüncü nesil Hızlı Vites Değiştirme Sistemi ve A&S Debriyaj
 • EU5+ uyumlu gelişmiş yüksek torklu CP3 890 cc motor
 • Bridgestone Battlax Hypersport S23 ile donatılmış Yamaha Spinforged jantlar

 

Renkler, stok durumları ve fiyatlar

Yeni XSR900 GP, Legend Red ve Power Grey olmak üzere iki renk seçeneğiyle sunulacak. Avrupa’daki bayilere teslimat süreleri ve fiyatlar bölgeye göre değişebilir. Tüm bilgilere ulaşmak için lütfen yetkili Yamaha bayisi ile iletişime geçin.

 

Yamaha Orijinal Aksesuarları ve Faster Sons Giysileri

Yamaha, XSR900 GP sahiplerinin motosikletlerini kolayca kişiselleştirmesini sağlayan bir dizi paket ve özel orijinal aksesuarlar geliştirmiştir.

Müşteriler, yeni XSR900 GP’lerini almadan önce paket ve aksesuar siparişi verebilir ve bunları Yamaha bayilerinde taktırabilirler. Paketlerde yer alan tüm ürünler ayrı ayrı da satın alınabilir. Kit içerisinde yer alan parçalara ek olarak XSR900 GP’nin orijinal aksesuar listesinde Alt Karenaj, Plaka Tutucu, Renkli Ön Cam ve Akrapovic Egzoz Sistemi de yer almaktadır.

Yamaha’nın Sport Heritage motosiklet serisini tamamlamak üzere geliştirilen Faster Sons kıyafet koleksiyonu, XSR’nin zamana meydan okuyan görünümüyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmış şık tişörtler, kazaklar, deri ceketler, beyzbol şapkaları, yamalar ve daha fazlasını içerir.

 

MyGarage uygulaması

Yamaha müşterileri, hızlı ve kullanımı kolay MyGarage uygulaması ile hayallerindeki Sport Heritage modelini kendi evlerinin rahatlığında oluşturabilirler. Ücretsiz uygulama, kullanıcıların akıllı telefonlarında veya dizüstü bilgisayarlarında ideal XSR’lerini oluşturmak için seçtikleri modele orijinal aksesuarlar ekleyip kaldırmalarına olanak tanır.

MyGarage uygulamasıyla XSR’nize ekleyeceğiniz aksesuarları kolayca seçebilir ve nihai sonucu her açıdan 3D olarak görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, süreci daha da kolaylaştırmak için bitmiş ürün doğrudan müşterinin seçtiği Yamaha bayisine e-posta ile gönderilebilir ve müşteriler bayiden daha fazla bilgi alabilir.

Yamaha Orijinal Aksesuarları ve Kıyafetleri veya MyGarage ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için lütfen www.yamaha-motor.eu adresini ziyaret edin.

 

MyRide uygulaması

Yamaha’nın ücretsiz MyRide uygulaması, tüm XSR sürücülerine rota oluşturma, rota takibi, yatış açısı, kat edilen mesafe ve benzer sürüş bilgilerini sunarak sürüş deneyimlerinden daha fazla yararlanma olanağı sunar. Ayrıca kullanıcılar kendi hikayelerini oluşturabilir, fotoğraf ekleyebilir ve bunları sosyal medyada ve MyRide topluluğunda paylaşabilirler.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motorcu dostu interkom Midland R1 Mesh

Yayımlanma

/

Midland yeni ürünü R1 Mesh ses netliği ve istikrarlı bağlantı sunuyor. Peki, bu model bizlere neler sunuyor?

Entegre iletişim sistemlerinde İtalyan ustalığına sahip Midland, Eicma’da hem Mesh işlemcili hem de Bluetooth özellikli, maliyet açısından herkesin bütçesine uygun ilk mesh intercom olan R1 Mesh modelini piyasaya sürüyor. Artık tüm motosikletçiler, grup halinde seyahat ederken konuşmanın, eşsiz ve yoğun bir deneyim yaşamanın, ve yolun duygularını paylaşmanın keyfini çıkarabilirler. R1 Mesh, çift işlemci sayesinde multimedya ekranlarla istikrarlı bir bağlantı sunuyor ve Kristal Ses İşleme işlevi ile net ve güçlü bir ses garanti ediyor.

R1 Mesh neler sunuyor?

Aşırı su koşullarında bile su geçirmez olan yenilikçi nano kaplama teknolojisi sayesinde, interkom dayanıklılığını arttırıyor. Ayrıca, basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü ile şık ve çekici bir görünüm ve his sunuyor. Interkom, magiclock manyetik montaj sistemine ve RCF ses deneyimine sahip.

R1 Mesh ile grup iletişimi iki modda gerçekleştirilebiliyor. Mesh Dynamic Repeat ile 2,2 km’ye kadar 6 kişiye kadar iletişim ve 99 kişiye kadar dinleme, Bluetooth İnterkom ile ise maksimum 500 metre mesafe ile 3 kişiye kadar iletişim mümkün. Ayrıca, Midland’ın en yeni interkomu, evrensel bir iletişim çözümü olan OBI protokolünü takip ediyor.

Böylece bisikletçiler, Midland, Cardo veya Uclear interkomları arasından seçim yapabilir ve çok markalı interkomları kolayca eşleştirip bağlayabilirler. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas City şehrinde kurulmuş ve İtalyan CTE International tarafından satın alınmıştır. Midland, tarihi ilk Radyo CB Alan 68’i piyasaya sürerek ve pazarın tartışmasız liderliğini elde ederek tüm nesillerin hafızasında yer edinmiştir. Ayrıca, dünyanın ilk Walkie Talkie LPD’sini ve 2008’de sunulan ilk bisikletten bisiklete interkomu da üretmiştir.

Merkezi Reggio Emilia’da bulunan ve dünyanın dört bir yanındaki şubeleriyle, şirket motosiklet sektörüne yatırım yapmaya devam ederek ürünlerinin kalitesi, benzersiz ve tanınabilir tasarımı, ve müşteri hizmetleriyle kazandığı liderlik konumunu sürdürüyor. Bu, yıllar içinde benzeri görülmemiş bir sadakat kazanmalarını sağlamıştır.

Midland, Eicma’da ayrıca seyahatte tam güvenlik sağlamak üzere tasarlanan 2k çözünürlüklü araç kameraları olan Bike Guardian Pro’yu tanıtıyor. Entegre Wi-Fi sayesinde, kamera her zaman bağlantıda olup canlı yayın ve uzaktan görüntü kontrolüne olanak tanıyor.

Midland, her türden bisikletçi, kısa mesafe koşucusu, keşif tutkunu, enduro hayranı, e-bisikletçi, scooter kullanıcısı ve yorulmak bilmeyen gezgin için en iyi ortağını kanıtlıyor. Şirket, dünyanın dört bir yanındaki bisikletçilere yönelik ürünler tasarlayıp üreterek motorcu felsefesini benimsiyor.

Dar virajlarda, toprak yollarda, çöl yollarında, şehirde ve pistte bisikletçileri dinleyip takip ediyor ve ürünlerini konfor, performans ve dayanıklılık açısından test ederek onlara eşlik ediyor. Birlikte, iki tekerlek üzerinde özel bir yolculuğa çıkıyorlar.

Devamını oku

Genel

Yamaha RayZR Eicma’da Sahneye Çıktı

Yayımlanma

/

Milano’da kapılarını açan ve motosiklet dünyasının sınırlarını belirleyen EICMA Fuarı’nda, Yamaha Motor’un tüm segmentlerde geleceği şekillendiren yeni modelleri tanıtıldı. Yamaha 2024 yılında da motosiklet ve scooter sürücülerine her kategoriye uygun, oldukça geniş bir model yelpazesi sunuyor. Yamaha’nın 2024 yılı sürprizi scooter kategorisinde yarattığı yepyeni modeli RayzR oldu. Sadece 99 kg ağırlığındaki başlangıç seviyesi scooter RayZR 125cc Euro5 Blue Core motoruyla tasarruf peşindeki şehirli kullanıcının beklediği scooter.

 

Yamaha’nın en hafif scooterı RayZR

Yamaha 2024 yılı için yeniden tasarlanmış ve daha gelişmiş teknik özelliklere sahip MT-09 ve MT-09 SP Hyper Naked modellerinin yanı sıra, 80’li ve 90’lı yılların GP yarış motosikletlerinden ilham alınarak tasarlanmış yeni Sport Heritage modeli XSR900 GP’yi piyasaya sunarken dinamik, uygun fiyatlı, hafif ve yeni RayZR scooter’la Urban Mobility serisini daha da güçlendiriyor. EICMA’da 2024 yılı modellerini tanıtan Yamaha, dünyada özellikle MAX ailesiyle liderliğini koruduğu scooter segmentine yepyeni bir model ekleyerek tüm gözleri yine üstüne çevirdi.  RayZR, şehir içi ulaşımda güvenilirlik, kolay kullanım, sportif görünüm ve düşük fiyat arayan başlangıç seviyesindeki sürücüler için uygun fiyatlı, ideal bir seçim. Daha iyi hızlanma için özel bir elektrikli güç destek sisteminin bulunduğu ekonomik 125cc Euro5 Blue Core motora sahip. Yalnızca 99 kg ağırlığıyla Yamaha’nın en hafif scooter’ı olan RayZR, yoğun şehir trafiğinde çevik bir performans sergiliyor. RayZR’nin çevre dostu Start & Stop sistemi, scooter trafik ışıklarında veya kavşaklarda durduğunda motoru otomatik olarak kapatarak yakıt performansını yüzde 4’e kadar iyileştiriyor. Yeni Akıllı Motor jeneratörü, motorun son derece sessiz çalışmasını sağlıyor. 

RayZR

Yeni Renkler 

Ténéré 700 Extreme ve Ténéré 700 Explore modelleri 2024 yılında tüm Avrupa pazarlarında satışta olacak. Bu yeni modellerin yanı sıra çeşitli yeni renklerde geniş bir Yamaha motosiklet ve scooter yelpazesi de sunulacak. MT-10, MT-09, MT-07 Midnight Cyan rengi ve camgöbeği jantların bulunduğu koyu gri gövde tasarımıyla 2024 yılı içerisinde Hyper Naked tutukunları ile buluşacak. Yeni XSR900 GP, 1980’lerin Grand Prix motosikletlerini anımsatan ikonik görünümü ve sınıfının en gelişmiş teknolojileri ile Yamaha’nın yarış geçmişine tutkuyla bağlı olanlar için hazzı doruklara çıkaracak.  Yeni ve yenilenen modellerle 2024 motosiklet sürücüleri için heyecan verici bir yıl olacak” diyen Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Hakan Kaya, “Özellikle RayZR sektöre yepyeni bir soluk getirecek ve büyük bir kullanıcı kitlesine hitap edecek. Gelişmiş, yenilikçi ve düşük yakıt tüketimini baz alan motor teknolojisi ile şehir içi ulaşımda kendisini farklı ve özel hissetmek isteyenlere yönelik ürünümüzü kullanıcılarımızın beğenisine sunuyor olmaktan dolayı çok memnunuz. EICMA Fuarı’nda sergilediğimiz modeller, 2024 yılı içerisinde Yamaha tutkunları ile buluşacak. 2024 sektör için daha dinamik ve rekabeti yüksek bir yıl olacak.” dedi. 

Yamaha Scooter Modelleri Şehir İçinde Akıllı Ulaşım İçin En Doğru Tercih

Yamaha, çok satan NMAX 125 ve NMAX 155 modellerinin yanı sıra sürüşü kolay D’elight ve elektrikli NEO’s modeli ile şehir içinde en iyi alternatif ulaşım çözümlerini sunmaya devam ediyor. 2024 yılında tüm Urban Mobility modelleri, eski renklerin korunduğu NMAX 125/155 ve NEO’s dışında bir veya daha fazla yeni renkte sunulacak.

Devamını oku

Genel

Tenere 700 Yenilendi

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan Yamaha XT modelinden ilham alan orijinal Ténéré, 40 yıl önce satışa sunulduğunda yepyeni bir olanaklar dünyasının kapılarını açmış odu.

Yamaha’nın ilk Adventure motosikleti olan bu efsanevi motosiklet; uzun menzilli yakıt deposu, yüksek torklu motoru ve sağlam şasisiyle nesiller boyu sürücülere sınırları zorlama, dünyayı keşfetme ve daha önce gidilmeyen ikonik yerleri keşfetme konusunda ilham vermeye devam etti.

Önceki modellerin özgün ve güçlü genleriyle her yol şartında gidebilme özelliğini devam ettiren Ténéré 700, şirketin en başarılı modellerinden biri olduğunu kanıtladı. Yamaha’nın en çok satan Adventure motosikleti, orijinal motosikletten aldığı ilhamla uzun mesafeli seyahatleri tüm sürücüler için erişilebilir kılarak yeni bir dünyanın kapılarını açtı ve çok kısa bir sürede sadık bir takipçi kitlesi oluşturdu.

Ténéré 2024 serisi, Ténéré 700 Explore’un eklenmesiyle daha da güçleniyor. Günümüzün gezginlerinin gidecekleri yere ulaşmayı sabırsızlıkla bekledikleri kadar yolculuktan da keyif almalarını sağlayan bu yeni Adventure modeli, Yamaha’nın çok çeşitli yaşam tarzlarına uygun bir motosiklet yelpazesi sunma konusundaki kararlılığını vurguluyor.

 

Ténéré 700 Explore – Daha fazla konfor, daha fazla özellik ve daha fazla erişilebilirlik
Ténéré 700 Explore, 860 mm alçak sele yüksekliğinin yanı sıra artan konfor ve rahatlık düzeyiyle tüm sürücülerin yeni ufuklar keşfetmesini kolaylaştırmak için tasarlandı.

Yenilenen ön ve arka KYB süspansiyon sistemleri, tekerlek mesafesini 20 mm azaltarak yere daha kolay erişim ve düşük hızda daha fazla sürüş hakimiyeti sağlayan daha alçak bir seleyle donatılmıştır. Bir miktar artırılan ön ve arka yay hızları, tam yükte daha da güvenli bir kullanım sunar.

Ténéré 700 Explore’un ön camı standarttan daha yüksek ve geniş tasarımıyla %50 daha büyük bir yüzey alanı sağlayarak olumsuz hava koşullarında daha iyi bir sürüş konforu sunar. CP2’ye özel ayarların bulunduğu hızlı vites değiştiriciyle vites sorunsuz bir şekilde yükseltilebilir. Yan çanta bağlantıları standart donanım olarak sunulur. Müşteriler, ek ücret karşılığında Yamaha’nın orijinal sert veya yumuşak bagaj sistemini de tercih edebilirler.

 

Ténéré 700 Explore: Sıra dışı özellikler
43 mm KYB ön amortisör çatalları, 190 mm tekerlek mesafesi (Ténéré 700’den 20 mm daha az)
Uzaktan ayarlanabilir arka amortisör, 180 mm tekerlek mesafesi (Ténéré 700’den 20 mm daha az)
Yere daha kolay erişim ve sürüş hakimiyeti için 860 mm alçak sele yüksekliği (Ténéré 700’den 15 mm daha az)
Rüzgara karşı daha fazla koruma için %50 daha geniş ön cam alanı
Orijinal donanım olarak sunulan yan çanta bağlantıları
Orijinal Yamaha sert veya yumuşak yan bagaj sistemi seçeneği (ek ücrete tabidir)
Sorunsuz vites yükseltme için hızlı vites değiştirici

Fiyat ve stok durumu
Ténéré 700 Explore, 2024 model yılı için Avrupa genelinde satışa sunulacak. Bölgenizdeki stok ve fiyat durumu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen size en yakın yetkili Yamaha distribütörünüzle iletişime geçin.

 

Renkler
Ténéré 700 Explore, özel grafiklere sahip Tech Kamo renginde sunulacak.

 

Yamaha Orijinal Aksesuarları, Adventure kıyafetleri ve sürüş ekipmanları
Yamaha, Ténéré 700 Explore sahiplerinin motosikletlerini kolayca kişiselleştirmesini sağlayan bir dizi paket ve özel orijinal aksesuarlar geliştirmiştir.

Müşteriler, yeni motosikletlerini almadan önce paketleri ve aksesuarları sipariş edebilir ve Yamaha bayilerinde taktırabilirler. Paketlerde yer alan tüm ürünler ayrı olarak da satın alınabilir.

Adventure motosiklet serisini tamamlamak üzere geliştirilen Yamaha sürüş kıyafetleri serisi, çok mevsimlik tekstil sürüş ceketlerinden ve pantolonlardan oluşuyor. Ayrıca, Adventure kıyafet serisi gerçek Ténéré severler için çeşitli kapüşonlu sweatshirt ve tişörtler de sunuyor.

MyGarage uygulaması
Yamaha’nın MyGarage uygulaması, müşterilerin evlerinde otururken akıllı telefon veya dizüstü bilgisayarlarıyla bir dizi orijinal aksesuar kullanarak sanal bir Ténéré 700 Explore oluşturmalarının hızlı ve kolay yoludur. Bu ücretsiz uygulama, kullanıcıların ideal motosikletlerini oluşturmaları için aksesuarlar ekleyip çıkarmalarına ve bitmiş ürünü 3D olarak her açıdan görüntülemelerine olanak tanır.

MyGarage, motosikletinize uygun aksesuarın hangisi olduğuna dair tahmin zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ayrıca işleri daha da kolaylaştırmak için müşterinin seçtiği ve yeni Ténéré 700 Explore modeline uyacak orijinal aksesuarların nihai listesini Yamaha bayisine e-posta ile gönderebilir.

Devamını oku