Sosyal medya

İnceleme

Honda CB250R Detaylı İnceleme

Yayımlanma

/

Honda CB 250R detaylı inceleme

Honda’nın CB 250R modelinin en dikkat çekici yanı, kendi hacminde en düşük ağırlığa sahip olması. Bu, çeşitli durumlarda kullanım kolaylığı olarak geri dönüyor. Bu motosiklet o kadar hafif ki; 125’lik modellerle neredeyse aynı ağırlığa sahip. Ağırlık olarak ise en büyük rakibi olarak görülen MT-25 ile kıyaslamadık; çünkü bildiğiniz üzere MT-25, çift silindirli bir motor bloğuna sahip. Hafif olmanın getirdiği avantaj ve tek silindirden gelen tatmin edici torkla beraber, şehir içinde, bir yerden sıyrılmaya ihtiyaç duyduğunuzda gaza anında tepki vererek ivmeleniyor. Alt devirlerden başlayarak gelen tork, CB 250R’ı en üst devirlere kadar atik bir motosiklet olarak tutmayı başarabiliyor. Kaçıncı viteste olduğunuz ve hangi devirde olduğunuz fark etmeden gazı açıyorsunuz ve CB 250R yürüyor. Motosikletin maksimum hızı ise 160-170 km / sa aralığında. Fakat 120 km sonrası hızlarda, yakıt tüketimi ciddi manada artarken; konfor da azımsanamayacak seviyede düşüyor.

Honda CB 250R’da gösterge yeterli bilgileri içeriyor; fakat, KTM Duke 390 ve CF Moto 250 NK kadar gösterişli ve şık bir göstergeye de sahip değil. Göstergenin üst tarafında ise ayarlanabilir bir devir ışığı mevcut. Yakıt sarfiyatı olarak da tek silindirin avantajı ile beraber 3 Lt / 100 km gibi değerleri yakalamak mümkün. Honda Türkiye tarafından, 1.000 km’de rodaj bakımından sonra, 4.000 km’de bir yağ değişimi ve 12.000 km’de bir genel bakım ön görülüyor. Uzun bakım aralıkları da bu motosikleti işletmeyi çok hesaplı hale getiriyor. Ayrıca 2 + 2 yıl olmak üzere 4 yıllık Honda garantisini de unutmayalım. Bu garanti, bu motosiklete uzun yıllar boyunca kafanız rahat bir şekilde binmenizi sağlıyor.

Frenler şahane. Nissin kaliperlerle desteklenen papatya diskler, motorun düşük ağırlığı ile de beraber çok tatmin edici bir duruş performansı sunuyor. ABS’nin müdahale toleransı ise güven verici. Aydınlatma tarafında da Honda iyi bir iş çıkarmış. Full LED aydınlatma sistemi, sürekli yanan sinyal lambaları ile desteklenmiş. Böylece trafikteki görünürlüğünüz ciddi biçimde arttırılmış. Motosikletin fabrika çıkışlı Dunlop GPR lastikleri ise tatmin edici kalitede.

Honda CB250R

Peki Honda CB250R modelinin dezavantajlı olduğu yönler neler?

Depo çok küçük (~10 lt.) ve menzili nispeten kısa kalıyor ve sanki sürekli soluğu benzincide alıyormuşsunuz gibi bir algı oluşturuyor.

Ayaklığı açtığınızda bulunduğunuz yerde hafif ters bir eğim varsa bile motosiklet sanki düşecekmiş gibi duruyor. Ayaklığın motoru biraz dik tuttuğunu söyleyebiliriz; ve bu çok da iyi bir şey değil.

Şehir içi kullanım amaçlanarak üretilmiş bir motosikletin şehir içi kullanımlar sonrası sıklıkla fan açması ise biraz garip olmuş.

CB250R için ciddi anlamda bir orijinal aksesuar sıkıntısı var.

Yıl olmuş 2020, artık bir motosiklete dörtlü flaşör koymak bu kadar zor olmamalı. Bir de kanayan yaramız; olmayan vites göstergesi…

Son olarak ise, 1.80 m ve üstündeki boylarda olan kullanıcılar için bu motosiklet, uzun sürüşlerde oturuş pozisyonundan kaynaklı olarak beklediğiniz konforu veremeyebilir.

Özetle biz, Honda CB250R’ı çok beğendik. Bütün olarak baktığınızda, amortisörü, aydınlatma sistemi, tasarımı, ABS’si vs. ile güzel bir paket olmuş. İşletme maliyetleri de uygun. Tek silindir 250 cc hacme sahip çıplak bir motosikletten beklenen her şeyi bu modelde Honda, bizlere sunabilmeyi başarmış. Honda CB 250R inceleme videomuza aşağıdan ulaşabilirsiniz. Beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın. Görüşmek üzere!

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler | Zincir, Disk Kilidi, Teknotakip, Kasko

Yayımlanma

/

motosiklet hirsizligi teknotakip

Motosiklet hırsızlığına karşı alınabilecek önlemler konusunda her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Durum böyle olunca da; çoğu kişinin kafası karışmaya başlıyor. Peki motosiklet hırsızlığına karşı hangi önlemi veya önlemleri almalısınız?


İlginizi çekebilir: Yuasa’nın Türkçe İçerikli İnternet Sitesi Yayına Başladı


Hırsızlığa karşı alınabilecek önlemlerden kısaca bahsedelim

Zincir:

Piyasada pek çok zincir markası mevcut. Abus, Maggi, Armour, Securage ve dahası… Bu markalardan hangilerini tercih etmelisiniz ve zincirinizi motosikletinize nasıl bağlamalısınız? Zinciri bağladığınız zaman, sağlam bir direk tercih etmeye ve zincirinizi yere temas ettirmemeye özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Disk kilidi:

Alarmlı ve alarmsız olmak üzere pek çok çeşidi bulunan disk kilitlerinin de, kısa süreli parklarda hırsızlığa karşı pratik ve hızlı bir çözüm olduğu da bir gerçek. Fakat tahmin ettiğiniz gibi disk kilidi başlı başına yeterli bir önlem değil.

Teknotakip:

Bize kalırsa motosiklet hırsızlığı konusunda rahat etmenizi sağlayabilecek önlem metodu Teknotakip. Yazılım alt yapısıyla rakiplerinden sıyrılan Teknotakip, son halini alırken ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimle yoğrulmuş. Elde ettiği know-how birikimini sadece motosikletle kısıtlamayan şirket, tekne ve otomobil gibi araçlara da takip desteği sağlıyor. Rus kökenli olan Teknotakip, hırsızlığa yönelik herhangi bir durumda motosiklet sahibine bildirim atarak; gerekli aksiyonu alabilmenizi sağlıyor. Bir de, zincir ve disk kilidi gibi önlemler aşıldıktan sonra motorunuzu geri getirebilmeniz mümkün değilken; Teknotakip sayesinde motorunuzun yerini bulabilirsiniz ve güvenlik güçleriyle birlikte emniyetli bir şekilde motorunuzu teslim alabilirsiniz.

Kasko:

Kasko, her ne kadar en pahalı seçenek olsa da; kendinizi güvence altına almanızı sağlayan başlıca unsurlardan biri. Fakat kasko yaptırdıktan sonra; herhangi bir şekilde sigorta şirketinizden paranızı temin etmeye kalktığınızda zorlu ve uzun bir süreç sizi bekliyor. Bu da, fiyat dezavantajını da göz önüne aldığınız zaman kasko yaptırmayı tercih edenlerin sayısının azalmasına yol açıyor. Ayrıca, her yıl düzenli olarak yüksek ücretler ödeyecek olmanız da kaskonun bir diğer dezavantajı.

Sonuç olarak;

Bize kalırsa motosiklet kullanıcıları bu seçenekler arasında bütçe dahilinde optimum kombinasyonu yakalamalı. Kapalı otoparkların da yetersiz kaldığı durumlarda; zincire ek bir disk kilidi ve Teknotakip bulundurmanız, sonradan pişman olmamak için şart gibi gözüküyor.

Daha fazlası için, konuyla ilgili hazırladığımız videomuza göz atabilirsiniz:

 

Devamını oku

İnceleme

Tenere 700 İnceleme | Efsane motosikletten efsane performans!

Yayımlanma

/

tenere 700

Yamaha’nın, buram buram tarih kokan motosikleti Tenere 700 ile beraberiz. Tenere 700, MT-07’den tanıdığımız CP2 bloğuna sahip. Sürüş dinamikleri arazi kullanımına yönelik tasarlansa bile Tenere 700, hem arazide hem de asfaltta harika bir performans sunuyor.


İlginizi çekebilir: Bajaj Dominar 250 Detaylı İnceleme | Beklediğimize Değdi Mi?


Çöl fatihi Tenere 700

Eskiden Tenere 660 olarak tek silindirli bir blokla satılan Tenere, artık değişti ve Yamaha’nın yaklaşık 700 cclik CP2 bloğuyla beraber hem güncellendi hem de çift silindire kavuştu. Bu sayede artık hem daha güçlü hem de daha güncel olan Tenere 700, LED aydınlatma gibi günümüz standartlarını karşılayan avantajlara sahipken; bir arazi motosikleti olduğu için ride by wire, TCS (çekiş kontrol) gibi birçok günümüz teknolojisini sunmuyor. Tamamen arazi ve dayanıklılık odaklı üretilen Tenere 700, zaten adını da Tenere çölünden almakta. Dakar Rallisi başta olmak üzere birçok ralliden gelen köklü bir tarihe sahip olan Tenere, XT 660 versiyonuna göre kendisini çok daha ileriye taşımayı başarmış. Bunu da özellikle Tenere 700 ile virajlara girdiğiniz zaman hissediyorsunuz. 21 inç inç janta rağmen Tenere 700 harika bir yol performansı da sunabiliyor.

87.5 santimetrelik sele yüksekliğine rağmen Tenere 700, eğitimli ellerde araziye ek olarak şehir kullanımında da başarılı bir performans gösterebiliyor. Hatta Adventure İstanbul ekibinden Özge de, Tenere 700’le geçirdiği vakit boyunca Tenere’den memnun kaldı ve boy konusunda da problem yaşamadı. TCS yani çekiş kontrolün Tenere 700’de standart olarak sunulmaması her ne kadar bir eksi gibi gözükse de; bu motosikletin aslında arazi odaklı bir motosiklet olduğunu göze aldığımız zaman kabul edilebilir hale geliyor. Fakat Tracer 700 gibi asfalt odaklı modeller için maalesef bunu bir eksi olarak sayabiliriz. Yine de biz Tenere 700’e geri dönelim.

Bozulmayan makine

Yağını suyunu koy kullanmaya devam et algısını sağlamayı başaran motosikletlerin en başarılı temsilcilerinden olan Tenere 700’de, birçok detay motoru zorlasanız hatta düşürseniz bile zarar veremeyeceğiniz şekilde tasarlanmış. Bu sayede gözünüz arkada kalmıyor ve Tenere 700 evladiyelik bir motosiklet haline geliyor.

Sürüş konforu olarak da bir arazi makinesi olsa bile kullanıcısını üzmeyen Tenere’nin bize kalırsa en büyük eksiği yanlardan fazla rüzgar alması. Sele ise, uzun yol yapmayı düşünenler için ufak geliştirmelere açık gibi görünüyor.

Tenere 700 inceleme videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Devamını oku

İnceleme

Honda Forza 250 inceleme | Sınıfının En İyisi Mi?

Yayımlanma

/

honda forza 250 inceleme

Honda Forza 250, kendi segmentindeki en iyi scooterlardan biri konumunda. Peki gerçekte ne kadar iyi? Elektrikli cam, TCS, ABS, Keyless Go, entegre çanta gibi kendine has avantajlara sahip olan Forza 250; hem konfor hem de performansı bir arada sunabilen ve iki uç noktadaki balansı çok iyi yakalayabilmiş bir motosiklet. Bizce, segmentinde şimdiye kadar görmediğimiz özelliklere sahip olmasıyla ve sürüş dinamikleriyle, bütçesi uygun olan ve 250 cc scooter satın almayı düşünenlerin kesinlikle değerlendirmesi gereken bir seçenek.


İlginizi çekebilir: Bajaj Dominar 250 Detaylı İnceleme | Beklediğimize Değdi Mi?


Honda Forza 250’nin dikkat çeken özellikleri neler

Forza 250, kendi sınıfında yani 250 cc scooter segmentinde rakiplerinde olmayan birçok özelliğe sahip. Elektrikli ön cam, anahtarsız arka çanta gibi özelliklere sahip. Bu sayede de kendi sınıfından sıyrıldığını söyleyebiliriz. Güç ve fren kabiliyeti olarak da Forza 250 ortalamanın üstünde bir performansa sahip. Sahip olduğu konfor özellikleriyle de hayatı daha da kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Özellikle elektrikli camın kullanıcı için büyük bir lüks olduğunu söylemek gerek. Dilediğiniz zaman üstünüze gelen rüzgarı engelleyebilmek veya sıcakladığınız zaman rüzgardan daha çok faydalanabilmek için camın pozisyonunu ayarlayabilmek hayatı ciddi manada kolaylaştırıyor.

Pirelli lastikler ve Nissin frenlerle sunulan Forza 250, başarılı fren performansı gösterse de; bizim beklentilerimizin altında kaldı. Bize kalırsa Forza çok başarılı bir gidişe sahip olsa da; duruşu daha da başarılı olmalıydı. Viraj kabiliyeti de, Forza 250’nin dengeli amortisörlerini göz önüne aldığımızda, motosikletin dönüş dengesine de yansımış diyebiliriz. Her ne kadar belirli hızlarda gidonda hafif sallanmalar olsa da; total anlamda baktığınızda çok dengeli ve yola iyi oturan bir motosikletten bahsediyoruz. Bu sayede virajlarda güven veriyor.

Forza 250, segmentinin en pahalısı konumunda

İş fiyata gelince Forza 250 maalesef ki sunduğu artıların bedelini de istiyor. Üstüne üstlük çantalı versiyonunu isteyenler, ekstra olarak 5.000 TL daha bütçe ayırmak durumunda. Fiyat olarak baktığımızda güncel fiyatıyla Forza 250 rakiplerinin üstünde kalsa da; ödediğiniz paraya karşılık sizi mutlu etmeyi başarabilen bir scooter. Çanta masrafı birçok kullanıcı için de yüksek gibi gözükse de; kullanımda sağladığı rahatlıktan dolayı çantalı versiyonunu tercih etmenizi öneririz.

Honda Forza 250’yle ilgili daha fazla bilgi içinse sizler için hazırladığımız inceleme videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Devamını oku