Sosyal medya

Haber

Konteyner krizi motosiklet pazarını etkiledi mi?

Yayımlanma

/

Pandemiyle birlikte rekor satışlara sahne olan motosiklet pazarı, temmuzda ilk kez daraldı.Konteyner krizi motosiklet pazarını etkiledi mi?

Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) TÜİK verileri üzerinden hazırladığı sektör raporuna göre; temmuzda trafiğe kaydı yapılan motosiklet adedi, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8.6 oranında azaldı. Düşüş oranı, haziran ayına göre ise yüzde 10 oldu. Temmuz satışlarındaki daralmayı DÜNYA’ya değerlendiren sektör temsilcileri, artan lojistik maliyetlerinin motosiklet fiyatlarına yansıtılmasının tüketici talebini kısıtladığını, ayrıca ticari tarafta da toplu alımların azaldığını dile getirdi.

Salgında e-ticaretle birlikte hızlı büyüyen kurye servisler, motosiklet satışlarında rekor büyüme getirmiş, büyümeye, pandemi koşullarında otomobile göre uygun fiyatlı alternatif ulaşım tercihlerindeki artış da destek vermişti. 2020’de son 15 yılın rekorunu kıran sektör, 2021’e de hızlı başlamıştı. Motosiklet satışları ilk çeyrekte yüzde 63,5 artışla 43 bin adedin üzerine çıkarken, kuryelerin kullandığı segmentteki büyüme yüzde 190’a dayanmıştı. Ancak, pandemiyle birlikte lojistik tarafında başlayan konteyner krizinde navlundaki artışın sürmesi, ağırlıklı olarak Uzakdoğu’dan ithalat edilen araçların domine ettiği motosiklet pazarına olumsuz yansıdı.

Temmuz satışlarındaki daralmanın en büyük nedeninin motosiklet fiyatlarındaki artış olduğunu belirten MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, “Yerli üretim dahil tüm motosikletler Uzakdoğu’dan tedarik ediliyor. Dolayısıyla buradaki navlun bedellerinin 2 bin dolardan 14 bin dolara kadar yükselmesi en düşük motosiklet fiyatını da 15 bin TL ye yükseltti. Ocak ayından bu yana motosiklet fiyatlarındaki artış oranı yüzde 50’yi geçti” dedi. Satışlardaki daralmanın nedenlerinden birinin de e-ticaret ve kargo firmalarının toplu alımlarının azalması olduğunu anlatan Remzi Öztürk, “Özellikle pandemi döneminde ticari kullanım için kullanılan motosiklet sayısında rekor artışlar yaşandı. Birçok e-ticaret firması ve kurye şirketi biner adedi aşan toplu alımlar yapmıştı. Önceki dönemlerde gerçekleştirilen alımların toplu yapılması ilk yedi ayda sektörün hızlanmasını sağladı. Ancak ticari taraf, toplu alımların ardından durağan bir döneme girdi” dedi.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosikletle otoyol ve köprü geçiş ücretleri 2021!

Yayımlanma

/

Köprü ve otoyollardan geçiş biliyorsunuz ki ücretli. Motosikletle otoyol ve köprü geçiş ücretleri 2021 ne kadar?

Motosikletle otoyol ve köprü geçiş ücretleri 2021 merak ediliyor. Biz sizler için köprü ve otoyol geçiş ücretlerini inceledik.

2021 Yılı Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri

1. Köprü – 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 2021

Otomobiller 13,25 TL

Hafif ticari araçlar 17,00 TL

Motosikletler 5,25 TL

2. Köprü – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Geçiş Ücretleri 2021

Otomobiller 13,25 TL

Hafif ticari araçlar 17,00 TL

Motosikletler 5,25 TL

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücretleri 2021

Otomobiller 147,50 TL

Hafif ticari araçlar 236,00 TL

Motosiklet 103,00 TL

3.sınıf araçlar 280,00 TL

4.sınıf araçlar 371,50 TL

5.sınıf araçlar 468,50 TL

3. Köprü – Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücretleri 2021

Otomobiller 27,50 TL

Hafif ticari araçlar 36,50 TL

Motosiklet 19,90 TL

3.sınıf araçlar 67,50 TL

4.sınıf araçlar 171,50 TL

5.sınıf araçlar 213,50 TL

Köprü ücretleri listesindeki 3. sınıf araçlar; aks sayısı 3 olan otobüsleri, 4. sınıf araçları; aks sayısı 4 ve 5 olan tırları, 5. sınıf araçları; aks sayısı 6 ve üstü olan kamyon gibi araçları; Otomobiller 1. sınıf, hafif ticari araçlar ise 2. sınıf olarak biliniyor.

 

Devamını oku

Haber

TROMOX, 96 km menzilli motosiklet piyasaya sürdü

Yayımlanma

/

TROMOX UKKO, yakın zamanda Çin Uluslararası Motosiklet Ticaret Fuarı‘nda (CIMA Motor Show 2021) piyasaya sürüldü.

 

Küçük elektrikli motosikletler, daha düşük maliyetleri ve yasal engellerinin azlığı nedeniyle üreticiler için cazip hedeflerdir. En şirin mini elektrikli motosikletlerden biri olan TROMOX MINO’nun Tayvanlı üreticisi, yeni, daha büyük ve daha hızlı motosikleti TROMOX UKKO ile bir büyüme atağı yapıyor.

TROMOX, 2.5 kW elektrik motoruna ve sadece 60 km/sa (37 mph) gibi çok güzel bir azami hıza sahip bardak büyüklüğünde bir elektrikli motosiklet olan MINO ile adından söz ettirdi.

MINO, TROMOX’un daha geniş bir tanınırlığa ulaşmasına yardımcı olan bir kişiselleştirme ile Asya’da popüler olduğunu kanıtladı.

TROMOX UKKO, yakın zamanda Çin Uluslararası Motosiklet Ticaret Fuarı‘nda (CIMA Motor Show 2021) piyasaya sürüldü.

Yeni motosiklet, 4 kW’lık daha büyük bir sürekli oranlı ve 7 kW’lık en yüksek oranlı, ortaya monte edilmiş bir motora sahip. Bu, yaklaşık 9,4 hp’lik maksimum beygir gücüne eşittir.

Kayış tahrikli motor, 203 Nm tork üretir ve küçük e-moto’yu 100 km/sa (62 mil/sa) maksimum hıza çıkartır. Şirket, UKKO S’nin 100 km/s azami hızına sadece 4,2 saniyede ulaşabileceğini iddia ediyor, bu doğruysa oldukça etkileyici olurdu.

72V ve 55Ah pilin kapasitesi 3.960 Wh veya yakında çıkacak olan SONDORS Metacycle elektrikli motosikletiyle hemen hemen aynı. TROMOX, pilin yaklaşık 45 dakikada %80’e kadar hızla şarj edilebileceğini söylüyor.

Devamını oku

Haber

FIM Uluslararası Motosiklet Turu, Kuşadası’ndan başladı

Yayımlanma

/

Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nca (FIM) bu yıl İzmir ve Aydın illerini kapsayan rotada düzenlenen FIM Uluslararası Motosiklet Turu, başladı.

Her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen FIM Uluslararası Motosiklet Turu, Kuşadası’ndan start aldı. Türkiye, İspanya, Portekiz, Çekya, Belçika, Hollanda, İtalya, İsviçre, Hırvatistan, Yunanistan, Ürdün, Irak ve Filistin’den toplam 100 sürücü, bugün Pamucak, Gümüldür, Ürkmez, Seferihisar, Sığacık, Kuşçular Köyü, Urla Meydanı, Karabağlar, Torbalı ve Selçuk’u ziyaret edecek.

Tura katılanların yarınki rotası ise yine Kuşadası’ndan başlayıp Davutlar Mahallesi, Ağaçlı Mahallesi, Söke, Güllübahçe, Milet Ören Yeri, Didim Apollon Tapınağı, Selçuk Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti olacak.

FIM Kültür ve Tur Komisyonu Üyesi de olan Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, spor turizmi kapsamında bu turu düzenledikleri için çok mutlu olduğunu söyledi.

 

Devamını oku