Sosyal medya

Haber

Lotus’un son içten yanmalı modeli Emira geliyor

Yayımlanma

/

Lotus Emira-1

İngiliz otomotiv devi Lotus, markanın yeni teknoloji yol haritası ve yeni araç mimarileri ile ilgili bir dizi haber duyurusu yaptı. Bu duyurular arasında en dikkat çekici olanı ise, Lotus Emira isimli yeni bir spor otomobilin 6 Temmuz‘da dünya lansmanı ile tanıtılacağının duyurulması oldu.


İlginizi çekebilir: Toyota’nın elektrikli SUV’si bZ4X tanıtıldı!


Lotus’un içten yanmalı motora sahip son spor otomobili ve elektrikli spor otomobillere geçiş için bir dönüm noktası olarak lanse edilen Lotus Emira’nın, Lotus’un küresel sanal konferansı olan Driving Tomorrow aracılığıyla ilk teaser görüntüleri paylaşıldı.

Lotus Cars Genel Müdürü Matt Windle: “Lotus’u dönüştürmek için devam eden Vision80 planımız yolda. Bu yıl Lotus için çok önemli bir yıl, özellikle spor otomobillerimizle bir dönemin sonuna geliyoruz ve diğerine başlıyoruz. Dünyaya Elise, Exige ve Evora’yı veren ruh ve tutku, yeni nesil otomobillerde – yepyeni Lotus Emira gibi otomobillerde yaşayacak.” diye konuştu.

Lotus Emira-3

Daha önce kod adı Type 130 olan Lotus Evija isimli elektrikli bir spor otomobil üreterek markanın geleceğinin elektrikli spor otomobillerle şekilleneceğinin sinyallerini veren İngiltere merkezli otomotiv devi, 6 Temmuz’da Lotus Emira’nın tanıtılmasıyla içten yanmalı motora sahip spor otomobillere veda edecek. Emira’nın hibrit bir araç olmayacağını ifade eden Lotus, aracın bir dizi içten yanmalı motordan güç alacağını ve yeni motor ortaklığı ile birlikte yüksek verimli ve son teknolojili motor seçeneklerinin Lotus’a sınıf atlatacağını belirtiyor.

Kod adı Type 131 olarak açıklanan Lotus Emira‘da, Emira kelimesi ‘E-meer-a’ olarak telaffuz ediliyor ve birçok eski dilde ‘lider-komutan-öncü’ gibi anlamlara geliyor. Lotus’u heyecan verici yeni bir geleceğe doğru taşıyacak olan Lotus Emira, sahip olduğu bu özel isimle de marka için öncü bir spor otomobil olacağını vurguluyor. 6 Temmuz Salı günü, prodüksiyon evi Hethel, Lotus Advanced Performance Center’da tanıtılacak olan Lotus Emira, 8-11 Temmuz tarihlerinde ise Goodwood Festival of Speed’de kamuya açık olarak lanse edilecek.

Lotus Emira-2

Vision80 stratejisi kapsamında Lotus için tamamen elektrikli bir geleceğin sinyallerini ilk kez Lotus Evija ile almıştık. Lotus Emira ile birlikte ise içten yanmalı motorlara veda edilecek ve bundan sonra tanıtılacak olan her yeni Lotus otomobili artık hibrit ya da tamamen elektrikli seçeneklerle karşımızda olacak.

Özel elektrikli spor otomobil mimarisinin, aynı zamanda elektrikli araçlara da geçiş yapan Renault’nun Alpine spor otomobil markası ile ortaklaşa geliştirildiği biliniyor. Ayrıca Geely çatısı altında faaliyet gösteren Lotus markasının, Volvo’nun da Geely çatısı altında bulunmasından dolayı gelecekte Volvo’nun elektrikli otomobili Polestar ile ortak bir mimariye sahip elektrikli Lotus spor otomobilleri geliştirdiğini de görebiliriz.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Yazılı Karşılaştırma: Ducati Scrambler Icon vs. Honda CB500X

Yayımlanma

/

Yazan:

Honda CB500X

Bu yazımızda, Ducati ve Honda markalarının orta segment modellerinden denk sayılabilecek iki modeli kıyaslayacağız. Bunlar Ducati Scrambler Icon ve Honda CB500X olacak.

Scrambler serisi, klasik (cafe racer denilen) görünümleriyle ilgi çekmelerine ek olarak, Ducati’nin en erişilebilir (uygun fiyatlı) serilerinden biri olmasıyla da ön plana çıkıyor. Örnek vermek gerekirse Hindistan gibi bozuk yollara ve kötü ekonomik duruma sahip ülkelerde Ducati’nin en çok sattığı serisi Scrambler oluyor. Bu seride yeni tasarımlı 10 parçalı jantlar, Ducati Multimedia bağlantısı, vites pozisyon göstergesi ve diğer bazı güncel dokunuşlar da görülüyor.

Ducati Scrambler Icon Ön

Ducati Scrambler Icon‘un mekanik kısmına bakıldığında 803cc’lik L-Twin yapısındaki motorun yer aldığı görülüyor. Devir saatinin her bölgesinde sesini belli eden ve üst devirlerde biraz titreşim de veren bu motor için oldukça karakterli denilebilir. 72 beygir gücü ve 66 Nm tork değeriyle de macera severler için gereken teknik kapasiteyi sunmuş oluyor. Bu değerler bir diğer yandan, yeni başlayanları da korkutmayacak düzeyde.

1960’ların dual-sport ve motocross motosikletlerinden esinlenilmiş bir tasarıma sahip olan Ducati Scrambler, bu tasarımı sayesinde trafikte yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Frenleri de gerçekten çok başarılı. Hafif debriyajı da bu motosikleti yine günlük kullanım için uygun kılan detaylardan oluyor. Tabii övemeyeceğimiz kısımları da söz konusu. Çünkü konfor anlamında çok iyi sayılmaz, yani sert bir yapısı var. Ayrıca dur-kalk trafiğinde motorda hararet eğilimi de söz konusu. 18 inç jantlara ve Pirelli MT60 lastiklere sahip olan Scrambler’ın tepkilerinin bazen beklendiği kadar iyi olmadığı da söylenebilir.

Ducati Scrambler Icon Arka

Naked motosikletler her zaman yaygın olarak kullanım alanı bulsalar da son dönemde Adventure (ADV) motosikletlere rağbet daha fazla gibi. Zira müşteriler, fazla para harcadıkları motosikletlerden çok şey bekliyorlar. ADV motosikletler de uzun yollu süspansiyonları ile konforlu bir sürüş sunabiliyorlar. Ayrıca günümüzün ADV motosikletleri teknolojik anlamda da gelişmiş oldukları için, sportif bir sürüş ve aynı zamanda kolay bir kullanım dahi sunabiliyorlar.

Honda CB500X Ön

Yeni Honda CB500X’e baktığımızda ise ülkemize gelmediğini biliyoruz. Bu modelin diğer ülkelerdeki fiyatına baktığımızda ise pek de uygun olmadığını yani yüksek sayılabileceğini söyleyebiliriz. Teknik özelliklerine bakıldığında ise 471cc paralel-twin motoru, 47 beygir gücü gibi şeyleri görüyoruz. Bu motorun sürüşte oldukça konforlu ve keyifli bir sürüş vaad ettiğini söyleyebiliriz. Bu motosikletin gaz tepkisi, Scrambler’daki kadar düzensiz değil. Fakat yine de fazla gaz verildiğinde ön tekerin kalkması işten bile değil. Yani Honda, CB500X’in dozunu iyi bir ayarda tutmuş diyebiliriz.

Honda CB500X Arka

Süspansiyon yolu CB500X’te önde 150 mm, arkada ise 135 mm olarak belirtiliyor. Süspansiyonun bozuk yollarda gayet iyi iş çıkardığını da söylemeliyiz. Yani hafif arazilere girmeyi düşünüyorsanız bu makine bunu rahatlıkla sağlayabilir. Bu makinenin oturma yüksekliğinin 830 mm, ağırlığının da 199 kg olduğunu da belirtmiş olalım. Bu motosiklete hakim olabilmeniz için güçlü veya iri yapılı olmanıza da gerek olmaması güzel özelliklerinden oluyor. Ayrıca bu motosikletin frenleri de aynı Ducati Scrambler’daki gibi son derece başarılı.

Karar Aşaması

Scrambler ve CB500X arasında karar vermek gerçekten çok zor olurdu. Daha belirgin karakteri sebebiyle Scrambler ağır basan seçenek olabilir. Fakat diğer yandan Honda CB500X de kendisinden beklenenleri çok iyi şekilde veriyor. Ayrıca uzun vadede yürütmesi daha ekonomik bir model olabilir.

Devamını oku

Haber

Motosiklette Neden Düşülür? Ön ve Arka Fren Ne Zaman Kullanılmalı?

Yayımlanma

/

Motosikletimizi neden düşüyoruz sorusunun cevabı genellikle yanlış fren kullanımıdır. Yavaş sürüşlerde ön freni kullanmak motorumuzun ağırlık merkezini bozar ve gidonun sola ve sağa kitlenmesine ve devamında düşmemize neden olur. Özellikle kendimizden büyük bir motosiklet tercih ettiysek. 30 km/s hızın altında arka fren kullanımı motosikletimizin ağırlık merkezini bozmadan güvenli bir duruş sağlayacaktır.

Devamını oku

Haber

Maxto M3 Kameralı İnterkom İncelemesi

Yayımlanma

/

Konu interkom olunca birçok insan acaba Çin’den interkom siparişi versek nasıl olur diye düşünüyordu. Biz de, takipçilerimizden Kaan Bey’in Çin’den satın aldığı Maxto M3 interkomu 1 haftalığına kendisinden ödünç alıp; düşüncelerimizi sizlere aktarmaya çalıştık. Maxto M3, kameralı bir interkom ve Nisan ayı itibariyle 1.000 TL bandında bir fiyatla satın alınabiliyor. Cihaz güzel olsa bile; sonradan yaşayabileceğiniz problemlerdeyse Çin’den aldığınız diğer ürünlerde olduğu gibi bir muhatap bulabilmeniz maalesef mümkün değil. Maxto M3, 1080p video kaydedebiliyor ve çektiği videoları, hafıza dolsa bile eski dosyaların üzerine yazmaya devam edebiliyor. Bu sayede hafıza doldu mu gibi kaygılar taşımanıza gerek kalmıyor. Cihazın müzik kalitesi de gayet yerinde. Fakat bizim kullandığımız cihazda mikrofonda problem yaşadığımızı da belirtmeden geçmeyelim.

Devamını oku