Sosyal medya

Haber

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Motosiklet kask seçimi nasıl olmalı?

Yayımlanma

/

Motosiklet kullanımında kask takmanın ne kadar önemli olduğundan bile bahsetmeyeceğiz artık. Bizim konumuz Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusu gerçekten motor tutkunları tarafından oldukça merak edilen bir konu. Otomobillerd eemniyet kemerini nasıl takıyorsak motosiklete biniyorsak eğer kasksız yola çıkmamalıyız. Zatan yasal bir zorunluluk olan kask kullanımı neredeyse bütün motosiklet kazalarında bile kendini gösteriyor. Düşük hızlarda gerçekleşen motosiklet kazaları bile kask kullanılmadığı zaman ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilir. Bu yüzden hayatınıza değer veriyorsanız mutlaka kask takmanız gerekiyor. Buraya kadar herşey tamam. Peki ama Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güvenlik standartları en önemli konu bizce. Kask üreticisi firmalar ürettikleri kaskların güvenilirliğini kanıtlamak için bazı testler uygulatır. SNELL, DOT, ECE ve SHARP testleri ve sertifikaları uluslararası geçerliliği olan motosiklet kaskı güvenlik testleridir. Bu testlerde kasklar olabilecek her türlü olağanüstü durum simüle edilerek denenir. Biraz fazla pahalıolan bu testlerin önemi büyük. Testi geçen kasklar bazı sertifikalara sahiptir. Kask modelleri bu testleri geçtikten sonra üzerlerinde bu sertifikalara sahip olduklarına dair ibareler bulunur. Eğer bir motosiklet sürücüsü iseniz bunları çok iyi bilmeniz gerekir. Yani kask seçimi yapılırken satın alınacak kaskın üzerinde bu ibareler yer almalıdır. Dolayısıyla kask satın alırken tüm güvenlik sertifikalarına sahip bir kask modeli seçilmelidir. Bu sertifikalar kaskın güvenilir ve sağlam olduğunun tescilidir.

Farklı kullanım amaçlarına göre üretilmiş motosikletlerin kendi özelliklerine göre üretilmiş kask modelleri vardır. Örneğin; yüksek performanslı süpersport motosiklet kullanıcıları tam kapalı kask modelleri kullanırken, enduro ve motocross gibi ekstrem şartlarda motosiklet kullanan kullanıcılar daha farklı kasklar kullanır. Siz kendi motorunuza göre kendinize kask seçmeniz gerekmektedir.

Kask alırken kafa ölçünüz de çok önemlidir. Herkesin kafa ölçüleri birbirinden farklıdır. Bir mezura ile kafa ölçünüzü öğrendikten sonra kendi ölçünüze göre bir kask almalısınız.

Kaskın bağlantı türü de önemlidir. Bu sayede sürüş esnasında kafanızdan fırlaması önlenmiş olur. Kaskı kafanıza taktıktan sonra kayışını bağlamazsanız hiçbir koruyucu özelliği olmaz.

Kask alırken vizör de önemlidir. Kasklar üzerinde etrafı görmenizi sağlayan cam benzeri vizör mekanizmalarına sahiptir. Vizörün görüşü kısıtlamayan geniş bir vizör olması gereklidir.

Kaskların iç kısımları konforlu olması için astar ve yan desteklere sahiptir. Kumaş malzemeden üretilen bu akımlar zaman içerisinde kirlenir. Kaskın iç kısmı kirlendiği zaman kötü koku yapmaya başlar. Uzun süre temizlenmeyen kaskların iç kısımlarında zaman içerisinde zararlı bakteri ve mikroplar oluşur. Bu da sürüş konforunuzu etkiler. Kask alırken iç kısmının çıkarılabilir ve yıkanabilir olmasına dikkat edin.

Motosikletle uzun yola çıkan kullanıcılar için konforlu ve güvenli bir sürüş için kaskın üst seviye bir ses yalıtımına sahip olması son derece önemlidir.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Honda’nın Yeni Bombası NT1100 Geliyor! Honda NT1100 fiyat!

Yayımlanma

/

Yüksek hacimli sport touring motosikletler, önümüzdeki yılın parlayan trendi olacak gibi gözüküyor. Özellikle hem Suzuki’nin GSX-S1000 GT modelinin duyurulmasının ardından Honda’nın da tamamen benzer klasmandaki NT1100 modelini duyurması, bu 2 model arasındaki rekabetin şimdiden başladığı anlamına geliyor. NT1100 ile Honda, uzun seyahatler için sportif bir motosiklet arayanlara güzel bir çözüm sunmuş. Africa Twin’den alışkın olduğumuz bloğun üstüne kurulan NT1100, bakalım özellikleriyle ve fiyatıyla müşterilerin ilgisini çekmeyi başarabilecek mi?

Devamını oku

Haber

Katlandığında masa altına sığan elektrikli motosiklet şaşırttı!

Yayımlanma

/

Hızla gelişen ve sayıları artan elektrikli bisiklet ve motosiklet piyasasına yeni modeller ekleniyor.

Japonya merkezli Icoma firması katlanabilir elektrikli motosikleti Tatamel’i tanıttı.

Prototip aşamasındaki model katlandığı zaman bir bilgisayar kasası boyutlarına geliyor.

600 watt elektrikli bir motorsa sahip olan Tatamel maksimum 40 kilometre hıza ulaşabiliyor.Tatamel, yerleşik pil paketinden aldığı güçle 50 kilometrelik bir menzil vadediyor.

 

Devamını oku

Haber

Kurallara uymayan elektrikli scooter sürücülerine ceza yağdı

Yayımlanma

/

İstanbul’da elektrikli scooter kullananlara yönelik yapılan denetimde, belirlenen kurallara uymayan sürücülere ceza yağdı.

Elektrikli scooterların kullanımına yönelik bazı kuralların getirilmesinin ardından İstanbul’un çeşitli noktalarında denetimler yapılmaya başlandı. Kadıköy Bağdat Caddesi’nde yapılan denetimlerde, elektrikli scooter ile kaldırımda ilerleyenler tek tek durduruldu.

Kimileri ise polis ekiplerini görmesi üzerine scooterdan indi. Durdurulan kişilere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca elektrikli scooter ile kaldırımda ilerlemekten 144 lira ceza kesildi. Ceza kesilen bir kişi, “Kaldırımda scooter kullanmak yasakmış ama biz bilmiyorduk. Onun için cezai işlem uyguluyorlar. Ceza 140 küsurmüş” dedi.

Denetimler sırasında polis ekiplerinin yanına gelen bir kadın ise, “Bir scooter torunuma çarptı. Cesaret edip şurada rahat yürüyemiyoruz. Hepsi kaldırımda gidiyor. Ayrıca kuryeler de kaldırımda gidiyor. Bir de bir şey söylediğiniz zaman hakaret alıyorsunuz” diye konuştu.

 

Devamını oku