Sosyal medya

Haber

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Motosiklet kask seçimi nasıl olmalı?

Yayımlanma

/

Motosiklet kullanımında kask takmanın ne kadar önemli olduğundan bile bahsetmeyeceğiz artık. Bizim konumuz Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusu gerçekten motor tutkunları tarafından oldukça merak edilen bir konu. Otomobillerd eemniyet kemerini nasıl takıyorsak motosiklete biniyorsak eğer kasksız yola çıkmamalıyız. Zatan yasal bir zorunluluk olan kask kullanımı neredeyse bütün motosiklet kazalarında bile kendini gösteriyor. Düşük hızlarda gerçekleşen motosiklet kazaları bile kask kullanılmadığı zaman ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilir. Bu yüzden hayatınıza değer veriyorsanız mutlaka kask takmanız gerekiyor. Buraya kadar herşey tamam. Peki ama Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güvenlik standartları en önemli konu bizce. Kask üreticisi firmalar ürettikleri kaskların güvenilirliğini kanıtlamak için bazı testler uygulatır. SNELL, DOT, ECE ve SHARP testleri ve sertifikaları uluslararası geçerliliği olan motosiklet kaskı güvenlik testleridir. Bu testlerde kasklar olabilecek her türlü olağanüstü durum simüle edilerek denenir. Biraz fazla pahalıolan bu testlerin önemi büyük. Testi geçen kasklar bazı sertifikalara sahiptir. Kask modelleri bu testleri geçtikten sonra üzerlerinde bu sertifikalara sahip olduklarına dair ibareler bulunur. Eğer bir motosiklet sürücüsü iseniz bunları çok iyi bilmeniz gerekir. Yani kask seçimi yapılırken satın alınacak kaskın üzerinde bu ibareler yer almalıdır. Dolayısıyla kask satın alırken tüm güvenlik sertifikalarına sahip bir kask modeli seçilmelidir. Bu sertifikalar kaskın güvenilir ve sağlam olduğunun tescilidir.

Farklı kullanım amaçlarına göre üretilmiş motosikletlerin kendi özelliklerine göre üretilmiş kask modelleri vardır. Örneğin; yüksek performanslı süpersport motosiklet kullanıcıları tam kapalı kask modelleri kullanırken, enduro ve motocross gibi ekstrem şartlarda motosiklet kullanan kullanıcılar daha farklı kasklar kullanır. Siz kendi motorunuza göre kendinize kask seçmeniz gerekmektedir.

Kask alırken kafa ölçünüz de çok önemlidir. Herkesin kafa ölçüleri birbirinden farklıdır. Bir mezura ile kafa ölçünüzü öğrendikten sonra kendi ölçünüze göre bir kask almalısınız.

Kaskın bağlantı türü de önemlidir. Bu sayede sürüş esnasında kafanızdan fırlaması önlenmiş olur. Kaskı kafanıza taktıktan sonra kayışını bağlamazsanız hiçbir koruyucu özelliği olmaz.

Kask alırken vizör de önemlidir. Kasklar üzerinde etrafı görmenizi sağlayan cam benzeri vizör mekanizmalarına sahiptir. Vizörün görüşü kısıtlamayan geniş bir vizör olması gereklidir.

Kaskların iç kısımları konforlu olması için astar ve yan desteklere sahiptir. Kumaş malzemeden üretilen bu akımlar zaman içerisinde kirlenir. Kaskın iç kısmı kirlendiği zaman kötü koku yapmaya başlar. Uzun süre temizlenmeyen kaskların iç kısımlarında zaman içerisinde zararlı bakteri ve mikroplar oluşur. Bu da sürüş konforunuzu etkiler. Kask alırken iç kısmının çıkarılabilir ve yıkanabilir olmasına dikkat edin.

Motosikletle uzun yola çıkan kullanıcılar için konforlu ve güvenli bir sürüş için kaskın üst seviye bir ses yalıtımına sahip olması son derece önemlidir.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku