Sosyal medya

Haber

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Motosiklet kask seçimi nasıl olmalı?

Yayımlanma

/

Motosiklet kullanımında kask takmanın ne kadar önemli olduğundan bile bahsetmeyeceğiz artık. Bizim konumuz Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusu gerçekten motor tutkunları tarafından oldukça merak edilen bir konu. Otomobillerd eemniyet kemerini nasıl takıyorsak motosiklete biniyorsak eğer kasksız yola çıkmamalıyız. Zatan yasal bir zorunluluk olan kask kullanımı neredeyse bütün motosiklet kazalarında bile kendini gösteriyor. Düşük hızlarda gerçekleşen motosiklet kazaları bile kask kullanılmadığı zaman ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilir. Bu yüzden hayatınıza değer veriyorsanız mutlaka kask takmanız gerekiyor. Buraya kadar herşey tamam. Peki ama Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güvenlik standartları en önemli konu bizce. Kask üreticisi firmalar ürettikleri kaskların güvenilirliğini kanıtlamak için bazı testler uygulatır. SNELL, DOT, ECE ve SHARP testleri ve sertifikaları uluslararası geçerliliği olan motosiklet kaskı güvenlik testleridir. Bu testlerde kasklar olabilecek her türlü olağanüstü durum simüle edilerek denenir. Biraz fazla pahalıolan bu testlerin önemi büyük. Testi geçen kasklar bazı sertifikalara sahiptir. Kask modelleri bu testleri geçtikten sonra üzerlerinde bu sertifikalara sahip olduklarına dair ibareler bulunur. Eğer bir motosiklet sürücüsü iseniz bunları çok iyi bilmeniz gerekir. Yani kask seçimi yapılırken satın alınacak kaskın üzerinde bu ibareler yer almalıdır. Dolayısıyla kask satın alırken tüm güvenlik sertifikalarına sahip bir kask modeli seçilmelidir. Bu sertifikalar kaskın güvenilir ve sağlam olduğunun tescilidir.

Farklı kullanım amaçlarına göre üretilmiş motosikletlerin kendi özelliklerine göre üretilmiş kask modelleri vardır. Örneğin; yüksek performanslı süpersport motosiklet kullanıcıları tam kapalı kask modelleri kullanırken, enduro ve motocross gibi ekstrem şartlarda motosiklet kullanan kullanıcılar daha farklı kasklar kullanır. Siz kendi motorunuza göre kendinize kask seçmeniz gerekmektedir.

Kask alırken kafa ölçünüz de çok önemlidir. Herkesin kafa ölçüleri birbirinden farklıdır. Bir mezura ile kafa ölçünüzü öğrendikten sonra kendi ölçünüze göre bir kask almalısınız.

Kaskın bağlantı türü de önemlidir. Bu sayede sürüş esnasında kafanızdan fırlaması önlenmiş olur. Kaskı kafanıza taktıktan sonra kayışını bağlamazsanız hiçbir koruyucu özelliği olmaz.

Kask alırken vizör de önemlidir. Kasklar üzerinde etrafı görmenizi sağlayan cam benzeri vizör mekanizmalarına sahiptir. Vizörün görüşü kısıtlamayan geniş bir vizör olması gereklidir.

Kaskların iç kısımları konforlu olması için astar ve yan desteklere sahiptir. Kumaş malzemeden üretilen bu akımlar zaman içerisinde kirlenir. Kaskın iç kısmı kirlendiği zaman kötü koku yapmaya başlar. Uzun süre temizlenmeyen kaskların iç kısımlarında zaman içerisinde zararlı bakteri ve mikroplar oluşur. Bu da sürüş konforunuzu etkiler. Kask alırken iç kısmının çıkarılabilir ve yıkanabilir olmasına dikkat edin.

Motosikletle uzun yola çıkan kullanıcılar için konforlu ve güvenli bir sürüş için kaskın üst seviye bir ses yalıtımına sahip olması son derece önemlidir.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yayımlanma

/

Volkswagen, ilk kez bir SUV coupé modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

İspanya’daki Pamplona tesislerinde üretilen Volkswagen’in ilk SUV coupe modeli Taigo tanıtıldı. Araç, öncelikli olarak 28 Avrupa Birliği ülkesi, Güney Afrika ve Türkiye’de satışa sunulacak. Peki siz Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yeni modelin tasarımı, Volkswagen Dış Tasarım Başkanı Marco Pavone ve Volkswagen Güney Amerika Tasarım Merkezi Başkanı olan ikiz kardeşi José Carlos Pavone’ye ait.

Taigo’nun tasarımı, güçlü orantılarla karakterize edilmiş. Coupé tasarımda öne doğru eğimli C sütunu özellikle dikkat çekiyor.

Yeni Taigo; tasarım, bireysellik ve duyguya odaklanıyor. 4,26 metrenin hemen altında uzunluğa sahip otomobil, Life, Style ve R-Line olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde satın alınabilecek. LED farları, tamamen dijital kokpiti ve standart olarak sunulan yeni nesil bilgi-eğlence sistemiyle (MIB3) sınıfının yüksek teknoloji standartlarını belirliyor.

Araçta “App-Connect”, dijital gösterge paneli, kablosuz şarj özelliği gibi dijital ve akıllı özellikler bulunuyor.

Taigo, Volkswagen’in üst sınıf modelleriyle benzerlik gösteriyor.

Taigo, 1.0 lt 95 PS ve 100 PS güç üreten 2 adet 3 slindirli, 1.5 lt 150 PS güç üreten bir adet 4 silindirli yüksek verimli benzinli motor seçeneklerine sahip. Önden çekişli modelin maksimum hızı sırasıyla; 183 km/s, 191 km/s ve 212 km/s. 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleriyle satışa sunulacak Taigo, tasarruflu ve düşük emisyonlu TSI benzinli motorlarıyla, çevre dostu araçlara geçiş sürecinin önemli temsilcilerinden biri oluyor.

 

Devamını oku

Haber

AKO Akü’den Türkiye’nin Tek Sıfır Atıklı Akü Geri Kazanım Tesisi

Yayımlanma

/

AKO Akü, Türkiye’nin ilk ve şu an için tek yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Akü, Türkiye’nin akü üretiminde teknolojinin zirvesi kabul edilen Matrix Press (Punch) ve Kaizen Tüneli üretim modelleriyle üretim yapan tek üreticisi olma özelliği taşıyor. AKO Akü aynı zamanda, kurşun asit akülerin geri kazanımında Türkiye’nin ilk ve şu an için tek “Sıfır Atık” ile çalışan yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Akü Geri Kazanım Tesisi, endüstri 4.0 özelliği ve tam otomasyon içinde, sıfır atık prensibi ile hayata geçirildi.

Kurşun Asit Akülerin geri kazanımı konusunda “Sıfır Atık” ile çalışabilen tesisleri Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde de kuran SERİ firması tarafından kurulan tesis için yapılan yatırımın güncel karşılığı, 100 milyon TRY’ye denk geliyor.

AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, “Türkiyemizin Geri Kazanım tesisleri, gerek teknolojileri, gerek faaliyetlerinde kayıt içi işlemlerle insana, doğaya ve ekonomiye değer üretmelidir. Tesislerde doğaya zarar vermeyen teknolojilerin kullanımı ve ekonomi tarafından da vergi kontrolü, ülkemizin faydasına olacaktır. Maalesef bu sektörde, bu konularda yetersiz kalan tesisler, çevreye verdikleri zararın yanı sıra, vergi geliri kaybına ve haksız rekabete yol açmaktadır” dedi.

Devamını oku

Haber

AXA Sigorta’dan VOLVO Sahiplerine Özel sigorta!

Yayımlanma

/

AXA Sigorta, Volvo iş birliği kapsamında hayata geçirdiği Volvo Car Kasko ürünü ile Marka Kasko’nun geniş imkanlarına ek olarak Volvo araç sahiplerine Volvo yetkili servislerinde marka standartlarında onarım taahhüdü veriyor.

AXA Sigorta, otomobil sektöründe faaliyet gösteren önde gelen markalara sunduğu geniş kapsamlı ve avantajlı marka kasko anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. AXA Sigorta, Volvo marka otomobil sahiplerine Nisan ayında başlattığı maksimum Kasko ürününe ek olarak farklı avantajlar sunuyor.

Bu özel imkandan 10 yaşa kadar olan araçların faydalanabiliyor.

Volvo Car Kasko ile AXA Sigortalılara Volvo Yetkili Servislerinde marka standartlarına göre onarım imkânı sunuluyor.

Sektördeki en geniş teminatlara sahip kasko ürünlerinden biri olan Volvo Car Kasko sigorta poliçesi kapsamında; sigortalıların kaza sonucu oluşan hasarlarının tazmininin yanı sıra çalınma, yangın, cam kırılması, doğal afetler ve hayvanların araca vereceği zararları da teminat altında yer alıyor.

AXA Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Firuzan İşcan, “AXA Sigorta olarak farklı sektörlerin ihtiyaçları paralelinde yeni ürünler geliştiriyor ve her dönem özel ürünlerle sigortalılarımıza avantajlar sunuyoruz. Volvo markası ile bir anlaşma yaparak, marka kasko ürünümüz ile Volvo sahiplerine de avantajlar sunmaya başladık. Dağıtım kanalı güçlü bir şirket olarak, araçların tam güvenceyle sigortalanması noktasında birçok katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Devamını oku