Sosyal medya

Haber

Motosiklet Koruyucu Ekipmanlarından Ek Vergi Alınıyor mu?

Yayımlanma

/

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te güvenli motosiklet kullanımı konuşuldu. “MotoKask” programına konuk olan Motosiklet İleri Sürüş Eğitmeni Zafer Akçay, önemli bilgiler paylaştı. Akçay, hayati öneme sahip olan koruyucu ekipmanların ek vergilere tabi olmaması gerektiğini söyledi.

Radyo Trafik ortak yayınında “Burcu Coşkunseda ile MotoKask” programında güvenli motosiklet kullanımı ele alındı. İleri Sürüş Eğitmeni Zafer Akçay, 17 yıldır ileri sürüş eğitimi verdiğini, motosikletlerin daha güvenli araçlar haline gelmesi için çalıştıklarını belirterek: “Belki motosikletler güvenli araçlar ama sürücüler güvenli değil. Motosiklet sürücülerine de çok laf söylenmesi gerekiyor. Biz düzelmezsek trafik de düzelmeyecek. Bir şeritte bir araç olacaksa biz o aracın sağından solundan geçmeyelim. Araç sürücülerinin en büyük şikayeti bu ve son derece haklılar. Herkes birbirine saygı duymalı! Kaldırımlardan ve araçların arasından gidip başkasından farkındalık bekleyemeyiz.” dedi.

MEVSİME GÖRE MOTOSİKLET KULLANIMI

Motosiklet İleri Sürüş Eğitmeni Akçay, motosiklet sürücülerini hobi olarak kullanan ve profesyonel olarak kullananlar olarak ikiye ayırmak gerektiğini belirterek,

“Profesyonel olarak motosiklet kullananları kışın da yollar da görürüz. Ama hobi olarak kullananlar kışın daha çok otomobil tercih ederler. Kışın motosiklet kullanmak için kalın giyinmek yetmiyor. Soğuk havalarda yol tutuşu da zorlaşır. Yağmurlu ve sisli havalarda görülme ihtimaliniz daha da azalır. Motosiklet lastikleri daha sık değiştirilmek zorunda. Bizim hayatımız o lastiklere bağlı. Koruyucu kıyafetler ve lastikler ne kadar pahalı olsa da güvenliğimiz için bunlara çok dikkat etmeliyiz.” açıklamasında bulundu.

“KASK LÜKS DEĞİL İHTİYAÇTIR, EK VERGİSİ OLMAMALI”
Kask kullanımının da önemine dikkat çeken Zafer Akçay, kaskın lüks değil, ihtiyaç olduğunun altını çizerek, “Kasklar ithal ediliyor, gümrük vergisine tabi. Ancak yüzde 20’lik ek vergiler de var. Bu vergilerin olmaması gerekiyor. Vergiler yüzünden ekipmanlar yüksek fiyatlara satılıyor. Bu sağlık ve can güvenliğiyle ilgili bir durum olduğundan bu vergilerin yeniden düzenlenmesi lazım. Kanun teklifleri var ama ciddi bir çalışma yok. Kask takmak zorunluysa bunun ek vergisi olmamalı. Bu diğer ekipmanlar içinde geçerli.” değerlendirmesinde bulundu.

GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
Akçay, bütün motosiklet kullanıcılarının güvenli sürüş eğitimi alması gerektiğini de aktardı. Motosiklet sürücüsünü koruyacak şeyin ekipman olduğunu söyleyen Zafer Akçay, “Eğitim alınarak kazalar önlenebilir. Kazalar incelendiğinde hepsinin önlenebilir olduğunu görüyoruz. Eğitimi pahalı bulanlar belki haklı ama eğitimsiz olunca kazaya davetiye çıkarıyoruz. Türkiye’deki motosiklet sürücülerinin çoğu eğitime inanıyor. İnsanlar şimdi daha bilinçli.” ifadelerini kullandı.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku