Sosyal medya

Haber

Motosiklet kullanırken algıları yönetmek nasıl olmalı?

Yayımlanma

/

Beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilimsel olarak da kanıtlanan motosiklet sürme becerisi ile hergün yeni bir şeyler öğrenmeye hazır mısınız? Motosiklet kullanırken algıları yönetmek nasıl olmalı?

Bir çok motosiklet sürücüsü ve yeni öğrenmeye başlayan vatandaş Motosiklet kullanırken algıları yönetmek nasıl olmalı sorusunun cevabını düşünüyor. Biz Adventure İstanbul olarak sizler için Motosiklet kullanırken algıları yönetmek nasıl olmalı konusu ile ilgili bir çalışma derledik ve sizlerle paylaşıyoruz. Motosiklet kullanırken algıları yönetmek nasıl olmalı?

Algıları yönetmek için en büyük yardımcılarımız duyu organlarımız. Motosiklet sürüşlerinde duyu organlarımızı çok iyi kullanmamız gerektiği büyük bir gerçek.

En büyük yardımcımız konumunda olan gözümüzü doğru kullanmak büyük avantajlar sağlar örneğin; Önümüzdeki araçla mesafemizi ölçmeyi, yan yoldan çıkan bir aracı görmeyi, yaklaşan bir tehlike olup olmadığını görmemizi sağlar.

Kulaklarınızı açın ve sürüşe odaklanın. Kulaklarınız size henüz görmediğiniz / göremediğiniz bir tehlikeyi önceden haber veriyor olabilir. Mesela arkanızdan gelen bir aracın kornası, köpek havlaması, gök gürültüsü, fren sesi gibi bir çok sesi duymanız çok fayda sağlayabilir.

Algıları yönetmek konusunda bir diğer yardımcımız ise burnumuzdur. Örnek vermek gerekirse bir virajda olduğunuzu farz edin. viraj çıkışına odaklanmış her şey yolunda sürüyorsunuz. Bir anda burnunuza gelen mazot, benzin, gaz, tezek kokusu fark edebilirsiniz. Dikkatli olun.

Kaygan olup olmadığından emin olamadığınız bir yolda, hafifçe ayak tabanınızı yere sürterek kaygan olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sürüş boyunca yol hakkında edindiğiniz bilgileri sesli olarak söyleyin. Yani yolda kendinizle konuşun. Bu durum sizi yola daha konsantre hale getirir.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Pandemiden sonra artan motosiklet hevesi gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli yada motosiklete hangi türle başlanmalı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa tam da aradığınız yerdesiniz.

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ayrıca çok havalı bir araç olan motosiklete binmek sizi daha da iyi hissettirebilir.

Bir çok motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır. Unutmayın her zaman önemli olan sizin ne istediğinizdir.

 

Devamını oku

Haber

Benzin fiyatlarına indirim geliyor

Yayımlanma

/

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022’de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV’den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

Devamını oku

Haber

Jandarmadan motosiklet ve kask denetimi!

Yayımlanma

/

JANDARMANIN motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Denetimde 380 sürücüye toplam 215 bin lira ceza kesildi, 80 motosiklet trafikten men edildi.

Cumhurbaşkanlığı Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında, son dönemde meydana gelen motosiklet kazalarını ve kazalardaki ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce denetim yapıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmaya konulan ‘Kaskımla Güvendeyim’ projesi kapsamında 20- 25 Ekim’de motosiklet ve kask denetimi gerçekleştirildi.

Motosikletli Jandarma Trafik Hızır Timlerince yapılan kontrollerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Kask takmayan, kurallara uymayan ve evrakları eksik olan 380 sürücüye toplamda 215 bin lira para cezası uygulandı. Denetimlerde 80 motosiklet trafikten men edildi, alkollü olarak motosiklet kullanan 5 sürücünün de sürücü belgesi alındı.

 

Devamını oku