Sosyal medya

Haber

Yağmurlu havada motosiklet sürerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Sonbaharın gelmesi ile birlikte havalarda yağışlar da başlıyor. Motosiklet kullanıcıları için mevsime özel bir haber hazırladık. Yağmurlu havada motosiklet sürerken nelere dikkat edilmeli?

Yağmurlu havada motosiklet sürerken nelere dikkat edilmeli bir çok motosiklet kullanıcısı bu sorunun cevabını merak ediyor. Yağmurlu havalarda motosiklet sürmek bazısına göre keyifli bazısına göre ise sıkıcı ve tedirgin edici olabilir. Ama kesin bir şey var ki oda yağmurlu havada motosiklet kullanırken güneşli havaya göre çok daha dikkat edilmesi gerektiği.

Yağmurlu havada motosiklet sürerken nelere dikkat edilmeli?

Yağmurlu havada gerçekleşen kazaların büyük bir çoğunluğu hatalı frenlemeden kaynaklanmaktadır. Yağmurlu havalarda frenleme yaparken normalden daha yumuşak bir şekilde frenleme yapılmalıdır. Yağmurlu havalarda eğer motorunuzda lastiklerin kilitlenmesini engelleyen ABS yoksa ön fren kullanımınıza çok dikkat etmelisiniz. Islak zemin ve beraberindeki toz, pislik, çamur gibi etkenlerle yol kayganlaşır, kayganlaşan zeminde ise lastiklerin tutuşu zayıflar bu nedenle lastikleriniz daha çabuk kaymaya meyillidirler.

Frenleme ile bağlantılı olan en önemli konu ise “takip mesafesidir” Normal hava ve yol koşullarında 2 saniye olması gereken takip mesafenizi iki katına yani 4 saniyeye çıkartın. Standart hava şartlarına oranla daha geç duracağınız için bu mesafe hayati önem taşımaktadır. Büyük araçların arkasına çok yaklaşmayın.

Lastikleriniz bu tür hava koşullarında başrol oynarlar. Bu yüzden doğru lastik seçimi oldukça önemlidir. Kış şartlarında motosiklet sürecek iseniz, kış gelmeden önce lastiklerinizi değiştirin.

Yağmurlu havalarda genellikle ısı düşer. Düşen ısı ile vizörlerde buğulanma görülür. Bu durum görüşü ve görüş mesafesini ciddi oranda azaltır. Yağmur damlacıkları görüşü oldukça kötü yönde etkileyeceği için vizörü sıklıkla silin.

 

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yayımlanma

/

Pandemiden sonra artan motosiklet hevesi gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli yada motosiklete hangi türle başlanmalı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa tam da aradığınız yerdesiniz.

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ayrıca çok havalı bir araç olan motosiklete binmek sizi daha da iyi hissettirebilir.

Bir çok motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Peki Motosiklet türü seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır. Unutmayın her zaman önemli olan sizin ne istediğinizdir.

 

Devamını oku

Haber

Benzin fiyatlarına indirim geliyor

Yayımlanma

/

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022’de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV’den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

Devamını oku

Haber

Jandarmadan motosiklet ve kask denetimi!

Yayımlanma

/

JANDARMANIN motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Denetimde 380 sürücüye toplam 215 bin lira ceza kesildi, 80 motosiklet trafikten men edildi.

Cumhurbaşkanlığı Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında, son dönemde meydana gelen motosiklet kazalarını ve kazalardaki ölüm ve yaralanmaları önlemek amacıyla, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce denetim yapıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmaya konulan ‘Kaskımla Güvendeyim’ projesi kapsamında 20- 25 Ekim’de motosiklet ve kask denetimi gerçekleştirildi.

Motosikletli Jandarma Trafik Hızır Timlerince yapılan kontrollerde 3 bin 200 motosiklet kontrol edildi. Kask takmayan, kurallara uymayan ve evrakları eksik olan 380 sürücüye toplamda 215 bin lira para cezası uygulandı. Denetimlerde 80 motosiklet trafikten men edildi, alkollü olarak motosiklet kullanan 5 sürücünün de sürücü belgesi alındı.

 

Devamını oku