Sosyal medya

Genel

Siemens, MindSphere ile bulut tabanlı motosiklet analizi yapacak!

Yayımlanma

/

Son zamanlarda teknoloji, önü alınamaz bir hızda ilerliyor. Bu gelişimden her sektör gibi motosiklet sektörü de nasibini alıyor. Güvenlik ve performans alanındaki gelişmelerin sıçrayışıyla 4-5 yıldan daha eski motosikletler teknoloji açısından, sanki daha eskiymiş gibi hissettirmeye başladı.


İlginizi çekebilir: Jawa’nın elektrikli motosikleti böyle görünebilir!


Motosiklet endüstrisi, özellikle motor sporları alanında yeni bir çağı başlatacağı düşünülen, Siemens‘in MindSphere sistemi ile buluşacak. Yakın zamana kadar yarışlar esnasında motosikletin performans verileri, telemetrik veriler ile ölçülüyordu. Bu ölçüm ise ancak birkaç tur atıldıktan sonra veya test çalışması ile incelenebiliyordu. Siemens’in MindSphere sistemi ise söz konusu verilerin hepsini, sensörler vasıtası ile bulut depolama üzerine gerçek zamanlı olarak aktarabilecek. Böylelikle hiçbir gecikme olmadan bütün verilere ulaşılabilinecek.

Tabi bu veriler motosikletle sınırlı değil. MindSphere ile motosikletin bulunduğu ortamı ve sürücünün girdileri de izlenebilir hale geliyor. Yorgunluk gibi sürücü verimliliğini etkileyen durumları ve sürücüye etkiyen dış güçleri bile analiz etmek mümkün oluyor.

Petra Fuchsíková

Bu projenin geliştirilmesinde, hem bir motosiklet yarışçısı hem de bir bilim insanı olan Petra Fuchsíková büyük rol oynamış. Testler esnasında kullanılan Honda CBR600RR‘ın üzerinde eğim açısı, lastik basınçları, GPS konumlandırma, hava sıcaklığı, hız, hızlanma, frenleme ve süspansiyon hareketi gibi detayları kontrol eden sensörler kullanılmış. MindSphere ile izleyebileceğiniz detayların sayısı, motosiklete koyabileceğiniz sensörlerin sayısı ile sınırlı.

Kaynak: RideApart

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Motosikletle Yüksek Hızlarda Seyahat Ederken Lastiğiniz Patlarsa Ne Olur?

Yayımlanma

/

Teorik olarak, iç lastiksiz bir lastiği iç lastikli bir lastikle değiştirmek mümkündür, ancak yine de tavsiye edilmez ve bunu yapmak gerçekten pratik değildir. Çoğu modern motosiklet artık iç lastiksiz lastiklerle çalışıyor. İç lastikli lastikler, gördüğünüz dış kısım ve lastiğin kendisinden ayrı olan ve lastiğe şeklini veren havayı tutmak için kullanılan bir iç lastik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Dış lastik, uzun mesafelerde sürmeye ve sert yüzeylere çarpmaya dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Öte yandan iç lastik, lastiğin şeklini alacak ve lastiğin kendisine kolayca yerleştirilebilecek kadar yumuşak olmalıdır. Yapıları gereği daha yüksek düşüşlere ve yoldaki taş ve türevine çarpmanın getirdiği aşırı şoka dayanabilirler. Günümüzde modern motosikletlerin çoğu iç lastiksiz lastikler kullanıyor çünkü tel jant yerine döküm jantlarla geliyorlar, bu da lastikleri bir şambrele gerek kalmadan hava geçirmez hale getirmeyi kolaylaştırıyor. İç lastiksiz lastikler seyahatleriniz için daha uygun olacaktır. Özellikle yüksek hızlarda seyahat ediyorsanız, isteyeceğiniz son şey ani bir havanın düşmesidir, ancak bükülmüş bir kenar da kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz başka bir şeydir. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

İstanbul’da Elektrikli Scooter ile Yaşanır mı?

Yayımlanma

/

Elektrikli scooter ile otobana çıkıyoruz. ‘Hızlı akan trafikte 70 km/s hızla giden bir scooter ile neler yaşarız? Şarjı ne kadar gidiyor? Yolda kalmamak için Özge nasıl taktikler geliştirmiş?’ Bunları anlattığı bir vlog çekmiş sizler için. Tabi trafiğe girince de hayatın olağan akışında son ses müzik dans eden teyzeler, ışıktan kalkarken tek teker yapan çocuklar ve uzaylı görmüş gibi bakan kuryeci abimize denk geliyoruz. Keyifli Seyirler…

Devamını oku

Genel

2021 Suzuki V-Strom 650 Modellerinde değişiklik var mı?

Yayımlanma

/

2021 model Suzuki V-Strom 650ler, standart ve XT versiyonlarıyla Suzuki bayilerindeki yerini aldı. Peki herhangi bir değişiklik var mı? Bize kalırsa, V-Strom 650 modellerinin bir revizyona ihtiyaçları var. Özellikle kendi segmentlerindeki rakipleri de ciddi değişimlere uğramışken umarız V-Strom 650 de yakın zamanda gerekli değişimleri görür. Fakat V-Strom 650 modellerinin güncel halleriyle de özellikle mekanik anlamda çok başarılı olduklarını kabul etmek lazım. Suzuki’nin geçmişten bu yana devam eden malzeme kalitesi avantajını V-Strom 650 modellerinde de görmeye devam ediyoruz.

Devamını oku