Sosyal medya

Haber

Tamamen elektrikli ilk Gran Coupe BMW i4 tanıtıldı

Yayımlanma

/

BMW i4 Ön Görünüm

BMW Group 2021 Online Basın Konferansı’nda tanıtılan ve BMW‘nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli olan BMW i4 yollara çıkmaya hazırlanıyor. 500 km’yi aşan menziliyle dikkat çeken BMW i4, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.


Bu da ilginizi çekebilir: Yeni nesil MINI Cabrio elektrikleniyor


eDrive40 ve M50 versiyonları olacak

BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli BMW i4, dinamik sürüş özelliklerini, modern, zarif ve sportif tasarımını sıfır emisyon ile birleştiriyor. Teknik özellikleri açıklanan BMW i4, ilk etapta eDrive40 ve M50 olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Otomobilin daha güçlü versiyonu olan BMW i4 M50, aynı zamanda markanın ‘’tamamen elektrikli ilk M Performance otomobili” olacak.

BMW i4 Arka Görünüm

Mavi renkli araç, BMW i4’ün M50 adlı performanslı versiyonuna karşılık geliyor.

Arkadan itişli olarak gelen BMW i4 eDrive40, 340 beygir güç ve 430 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlayan bu model, WLTP normlarına göre tam şarj ile 590 km’lik menzil sunuyor. BMW’nin tamamen elektrikli ilk M otomobili olan BMW i4 M50 ise, ön ve arka aksta bulunan iki elektrik motoru sayesinde 544 beygir güç ve 795 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayan bu model, WLTP normlarına göre tam şarj ile 510 km’lik menzil sunuyor.

Performans ve yüksek menzil bir arada

Performans ve yüksek menzil özelliklerini bir arada sunan BMW i4, beşinci nesil eDrive teknolojisi ile geliyor. Beşinci nesil eDrive’ın dört tekerlekten çekiş teknolojisi de ilk defa bu otomobilde kullanılıyor. Aracın özel olarak geliştirilen bataryası, 72 hücreli dört modül ve 12 hücreli üç modülden meydana geliyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisi ve Kombine Şarj Ünitesi (CCU) sayesinde BMW i4, birden fazla ve farklı türde şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor. Aracın entegre kontrol ünitesi, çok daha hızlı şarj imkanı sağlıyor. Bu sayede BMW i4’ün bataryası tamamen boş haldeyken AC şarj ile 8.5 saatten daha kısa bir sürede tamamen şarj edilebiliyor. Otomobil DC şarj ile şarj edildiğinde ise 10 dakikalık şarj işlemi ile yaklaşık 164 km menzil sunuyor.

BMW i4 M50 İç Mekanı

Sportif ve aerodinamik tasarımıyla dikkat çeken BMW i4, 4783 mm uzunluğa, 1852 mm genişliğe ve 1448 mm yüksekliğe ve 2856 mm aks mesafesine sahip. Aracın 470 litrelik bagaj hacminin 1290 litreye kadar genişletilebiliyor olması ise oldukça ilginç bir özellik. Standart olarak LED farlarla gelen BMW i4, opsiyonel olarak BMW Selective Beam, BMW Laserlight ve Adaptif LED Farlar ile de satın alınabiliyor. Otomobilin pürüzsüz yüzeyleri, gizli kapı kolları, ön yan panellerdeki hava delikleri ve hafif tasarım jantları, aerodinamik yapıya ve yüksek menzile katkı sağlıyor.

Akıllı sistemler ve konfor bir arada

İç mekanda yeni iDrive sistemi, BMW Kavisli Ekran ve gelişmiş BMW Head-Up Display’in hassas bir uyum içerisinde çalışmasını sağlıyor. 12,3 inç bilgi ekranı ve 14,9 inç kontrol ekranını birleştiren BMW Kavisli Ekran, sürücüye dönük tek bir cam yüzeyden oluşuyor. Sürücü, Head-Up Display’de gösterilen içeriğin türünü ve miktarını istediği zaman kişisel tercihlerine ve trafik durumuna göre değiştirebiliyor. Ayrıca, Yeni nesil BMW iDrive ile BMW i4’te yer alan BMW Akıllı Kişisel Asistan için de ek özellikler gelecek.

BMW i4 Koltukları

Standart olarak akustik cam ve BMW Live Cockpit Professional ile gelen BMW i4’de, ortam aydınlatması ve LED fiber optik ışık şeritleri opsiyonel olarak sunulan özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca, 16 hoparlör ve 464 watt ses gücüne sahip Harman Kardon Surround ses sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Üretim süreçlerinde çevreci yaklaşım

Üretim sürecinde yalnızca hidroelektrik santrallerinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanılan BMW i4, bu yönüyle de oldukça çevreci bir elektrikli otomobil olarak fark yaratıyor. Büyük oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilen bu otomobil, doğal kaynakların daha sorumlu bir şekilde kullanılması ve karbon ayak izinin en aza indirilmesi bakımından önemli bir örnek oluşturuyor.

BMW i4 eDrive 40 Ön Görünüm

Beşinci nesil eDrive teknolojisi için de yalnızca yenilebilir kaynaklardan enerji elde etmeyi hedefleyen BMW Group, bu amaçla pil hücresi üretiminde rol alan tüm tedarikçilerini de etkin bir şekilde kontrol ediyor. Bu kapsamda, BMW i4’ün en son teknoloji pil hücreleri geliştirilirken kullanılan kobaltın miktarı yüzde ondan çok daha düşük bir seviyeye indirildi. Pil hücrelerinde kullanılan kobaltı öncelikle kendisi tedarik eden BMW Group, daha sonra kobaltı pil hücresi üretiminden sorumlu tedarikçileriyle paylaşıyor.

BMW i4 eDrive 40 Arka Görünüm

Bu sayede tüm süreç boyunca BMW Group tarafından tam gözetim sağlanıyor. Lityum tedariğinde de yine benzer şekilde tam denetimli ve şeffaf süreçler izleniyor. BMW i4’ün üretiminde birçok bileşen için yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş plastiklerden faydalanılıyor. Otomobilin elektrik motorlarının üretiminde de doğada nadir bulunan toprak elementlerinin kullanılmasından kaçınılan bir yaklaşım benimseniyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yayımlanma

/

Volkswagen, ilk kez bir SUV coupé modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

İspanya’daki Pamplona tesislerinde üretilen Volkswagen’in ilk SUV coupe modeli Taigo tanıtıldı. Araç, öncelikli olarak 28 Avrupa Birliği ülkesi, Güney Afrika ve Türkiye’de satışa sunulacak. Peki siz Volkswagen Yeni Taigo ile tanıştınız mı?

Yeni modelin tasarımı, Volkswagen Dış Tasarım Başkanı Marco Pavone ve Volkswagen Güney Amerika Tasarım Merkezi Başkanı olan ikiz kardeşi José Carlos Pavone’ye ait.

Taigo’nun tasarımı, güçlü orantılarla karakterize edilmiş. Coupé tasarımda öne doğru eğimli C sütunu özellikle dikkat çekiyor.

Yeni Taigo; tasarım, bireysellik ve duyguya odaklanıyor. 4,26 metrenin hemen altında uzunluğa sahip otomobil, Life, Style ve R-Line olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde satın alınabilecek. LED farları, tamamen dijital kokpiti ve standart olarak sunulan yeni nesil bilgi-eğlence sistemiyle (MIB3) sınıfının yüksek teknoloji standartlarını belirliyor.

Araçta “App-Connect”, dijital gösterge paneli, kablosuz şarj özelliği gibi dijital ve akıllı özellikler bulunuyor.

Taigo, Volkswagen’in üst sınıf modelleriyle benzerlik gösteriyor.

Taigo, 1.0 lt 95 PS ve 100 PS güç üreten 2 adet 3 slindirli, 1.5 lt 150 PS güç üreten bir adet 4 silindirli yüksek verimli benzinli motor seçeneklerine sahip. Önden çekişli modelin maksimum hızı sırasıyla; 183 km/s, 191 km/s ve 212 km/s. 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleriyle satışa sunulacak Taigo, tasarruflu ve düşük emisyonlu TSI benzinli motorlarıyla, çevre dostu araçlara geçiş sürecinin önemli temsilcilerinden biri oluyor.

 

Devamını oku

Haber

AKO Akü’den Türkiye’nin Tek Sıfır Atıklı Akü Geri Kazanım Tesisi

Yayımlanma

/

AKO Akü, Türkiye’nin ilk ve şu an için tek yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Akü, Türkiye’nin akü üretiminde teknolojinin zirvesi kabul edilen Matrix Press (Punch) ve Kaizen Tüneli üretim modelleriyle üretim yapan tek üreticisi olma özelliği taşıyor. AKO Akü aynı zamanda, kurşun asit akülerin geri kazanımında Türkiye’nin ilk ve şu an için tek “Sıfır Atık” ile çalışan yeni teknoloji Geri Kazanım Tesisini de bünyesinde bulunduruyor.

AKO Akü Geri Kazanım Tesisi, endüstri 4.0 özelliği ve tam otomasyon içinde, sıfır atık prensibi ile hayata geçirildi.

Kurşun Asit Akülerin geri kazanımı konusunda “Sıfır Atık” ile çalışabilen tesisleri Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde de kuran SERİ firması tarafından kurulan tesis için yapılan yatırımın güncel karşılığı, 100 milyon TRY’ye denk geliyor.

AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, “Türkiyemizin Geri Kazanım tesisleri, gerek teknolojileri, gerek faaliyetlerinde kayıt içi işlemlerle insana, doğaya ve ekonomiye değer üretmelidir. Tesislerde doğaya zarar vermeyen teknolojilerin kullanımı ve ekonomi tarafından da vergi kontrolü, ülkemizin faydasına olacaktır. Maalesef bu sektörde, bu konularda yetersiz kalan tesisler, çevreye verdikleri zararın yanı sıra, vergi geliri kaybına ve haksız rekabete yol açmaktadır” dedi.

Devamını oku

Haber

AXA Sigorta’dan VOLVO Sahiplerine Özel sigorta!

Yayımlanma

/

AXA Sigorta, Volvo iş birliği kapsamında hayata geçirdiği Volvo Car Kasko ürünü ile Marka Kasko’nun geniş imkanlarına ek olarak Volvo araç sahiplerine Volvo yetkili servislerinde marka standartlarında onarım taahhüdü veriyor.

AXA Sigorta, otomobil sektöründe faaliyet gösteren önde gelen markalara sunduğu geniş kapsamlı ve avantajlı marka kasko anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. AXA Sigorta, Volvo marka otomobil sahiplerine Nisan ayında başlattığı maksimum Kasko ürününe ek olarak farklı avantajlar sunuyor.

Bu özel imkandan 10 yaşa kadar olan araçların faydalanabiliyor.

Volvo Car Kasko ile AXA Sigortalılara Volvo Yetkili Servislerinde marka standartlarına göre onarım imkânı sunuluyor.

Sektördeki en geniş teminatlara sahip kasko ürünlerinden biri olan Volvo Car Kasko sigorta poliçesi kapsamında; sigortalıların kaza sonucu oluşan hasarlarının tazmininin yanı sıra çalınma, yangın, cam kırılması, doğal afetler ve hayvanların araca vereceği zararları da teminat altında yer alıyor.

AXA Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Firuzan İşcan, “AXA Sigorta olarak farklı sektörlerin ihtiyaçları paralelinde yeni ürünler geliştiriyor ve her dönem özel ürünlerle sigortalılarımıza avantajlar sunuyoruz. Volvo markası ile bir anlaşma yaparak, marka kasko ürünümüz ile Volvo sahiplerine de avantajlar sunmaya başladık. Dağıtım kanalı güçlü bir şirket olarak, araçların tam güvenceyle sigortalanması noktasında birçok katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Devamını oku