Sosyal medya

Haber

Tamamen elektrikli ilk Gran Coupe BMW i4 tanıtıldı

Yayımlanma

/

BMW i4 Ön Görünüm

BMW Group 2021 Online Basın Konferansı’nda tanıtılan ve BMW‘nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli olan BMW i4 yollara çıkmaya hazırlanıyor. 500 km’yi aşan menziliyle dikkat çeken BMW i4, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.


Bu da ilginizi çekebilir: Yeni nesil MINI Cabrio elektrikleniyor


eDrive40 ve M50 versiyonları olacak

BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli BMW i4, dinamik sürüş özelliklerini, modern, zarif ve sportif tasarımını sıfır emisyon ile birleştiriyor. Teknik özellikleri açıklanan BMW i4, ilk etapta eDrive40 ve M50 olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Otomobilin daha güçlü versiyonu olan BMW i4 M50, aynı zamanda markanın ‘’tamamen elektrikli ilk M Performance otomobili” olacak.

BMW i4 Arka Görünüm

Mavi renkli araç, BMW i4’ün M50 adlı performanslı versiyonuna karşılık geliyor.

Arkadan itişli olarak gelen BMW i4 eDrive40, 340 beygir güç ve 430 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlayan bu model, WLTP normlarına göre tam şarj ile 590 km’lik menzil sunuyor. BMW’nin tamamen elektrikli ilk M otomobili olan BMW i4 M50 ise, ön ve arka aksta bulunan iki elektrik motoru sayesinde 544 beygir güç ve 795 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayan bu model, WLTP normlarına göre tam şarj ile 510 km’lik menzil sunuyor.

Performans ve yüksek menzil bir arada

Performans ve yüksek menzil özelliklerini bir arada sunan BMW i4, beşinci nesil eDrive teknolojisi ile geliyor. Beşinci nesil eDrive’ın dört tekerlekten çekiş teknolojisi de ilk defa bu otomobilde kullanılıyor. Aracın özel olarak geliştirilen bataryası, 72 hücreli dört modül ve 12 hücreli üç modülden meydana geliyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisi ve Kombine Şarj Ünitesi (CCU) sayesinde BMW i4, birden fazla ve farklı türde şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor. Aracın entegre kontrol ünitesi, çok daha hızlı şarj imkanı sağlıyor. Bu sayede BMW i4’ün bataryası tamamen boş haldeyken AC şarj ile 8.5 saatten daha kısa bir sürede tamamen şarj edilebiliyor. Otomobil DC şarj ile şarj edildiğinde ise 10 dakikalık şarj işlemi ile yaklaşık 164 km menzil sunuyor.

BMW i4 M50 İç Mekanı

Sportif ve aerodinamik tasarımıyla dikkat çeken BMW i4, 4783 mm uzunluğa, 1852 mm genişliğe ve 1448 mm yüksekliğe ve 2856 mm aks mesafesine sahip. Aracın 470 litrelik bagaj hacminin 1290 litreye kadar genişletilebiliyor olması ise oldukça ilginç bir özellik. Standart olarak LED farlarla gelen BMW i4, opsiyonel olarak BMW Selective Beam, BMW Laserlight ve Adaptif LED Farlar ile de satın alınabiliyor. Otomobilin pürüzsüz yüzeyleri, gizli kapı kolları, ön yan panellerdeki hava delikleri ve hafif tasarım jantları, aerodinamik yapıya ve yüksek menzile katkı sağlıyor.

Akıllı sistemler ve konfor bir arada

İç mekanda yeni iDrive sistemi, BMW Kavisli Ekran ve gelişmiş BMW Head-Up Display’in hassas bir uyum içerisinde çalışmasını sağlıyor. 12,3 inç bilgi ekranı ve 14,9 inç kontrol ekranını birleştiren BMW Kavisli Ekran, sürücüye dönük tek bir cam yüzeyden oluşuyor. Sürücü, Head-Up Display’de gösterilen içeriğin türünü ve miktarını istediği zaman kişisel tercihlerine ve trafik durumuna göre değiştirebiliyor. Ayrıca, Yeni nesil BMW iDrive ile BMW i4’te yer alan BMW Akıllı Kişisel Asistan için de ek özellikler gelecek.

BMW i4 Koltukları

Standart olarak akustik cam ve BMW Live Cockpit Professional ile gelen BMW i4’de, ortam aydınlatması ve LED fiber optik ışık şeritleri opsiyonel olarak sunulan özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca, 16 hoparlör ve 464 watt ses gücüne sahip Harman Kardon Surround ses sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Üretim süreçlerinde çevreci yaklaşım

Üretim sürecinde yalnızca hidroelektrik santrallerinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanılan BMW i4, bu yönüyle de oldukça çevreci bir elektrikli otomobil olarak fark yaratıyor. Büyük oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilen bu otomobil, doğal kaynakların daha sorumlu bir şekilde kullanılması ve karbon ayak izinin en aza indirilmesi bakımından önemli bir örnek oluşturuyor.

BMW i4 eDrive 40 Ön Görünüm

Beşinci nesil eDrive teknolojisi için de yalnızca yenilebilir kaynaklardan enerji elde etmeyi hedefleyen BMW Group, bu amaçla pil hücresi üretiminde rol alan tüm tedarikçilerini de etkin bir şekilde kontrol ediyor. Bu kapsamda, BMW i4’ün en son teknoloji pil hücreleri geliştirilirken kullanılan kobaltın miktarı yüzde ondan çok daha düşük bir seviyeye indirildi. Pil hücrelerinde kullanılan kobaltı öncelikle kendisi tedarik eden BMW Group, daha sonra kobaltı pil hücresi üretiminden sorumlu tedarikçileriyle paylaşıyor.

BMW i4 eDrive 40 Arka Görünüm

Bu sayede tüm süreç boyunca BMW Group tarafından tam gözetim sağlanıyor. Lityum tedariğinde de yine benzer şekilde tam denetimli ve şeffaf süreçler izleniyor. BMW i4’ün üretiminde birçok bileşen için yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş plastiklerden faydalanılıyor. Otomobilin elektrik motorlarının üretiminde de doğada nadir bulunan toprak elementlerinin kullanılmasından kaçınılan bir yaklaşım benimseniyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Motosiklet kullanırken elim neden uyuşuyor?

Yayımlanma

/

Motosiklet kullanırken oturuş pozisyonu elinizin konumu ve buna bağlı bütün etkenler konforunuzu etkiler. Çözüm ise aslında çok basit fakat nedir?
TMF A sınıfı motosiklet eğitmeni Mustafa Zeki Özşahin anlatıyor.

Keyifli Seyriler…

Devamını oku

Haber

ANADOLU ISUZU VODAFONE BUSINESS’IN RED KONTROL ÇÖZÜMÜYLE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Yayımlanma

/

Ticari araç segmentinde 50 yılı aşkın süredir üretim gerçekleştiren Anadolu Isuzu, işletmelerin dijital iş ortağı Vodafone Business’ın Red Kontrol çözümünü tercih etti. Anadolu Isuzu, Red Kontrol çözümü ile tüm üretim hattını uçtan uca anlık takibini sağlayarak ticari araç sektöründe bir ilki gerçekleştirdi.

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, iş ortaklarını geleceğe hazırlıyor. Vodafone Business, dijital çözümleriyle işletmelere verimlilik ve tasarruf imkanı sunarken en doğru kanalları kullanarak müşteri memnuniyetinin korunmasını sağlıyor. Türkiye’nin 50 yılı aşkın süredir ticari araç segmentinde araç üretimi gerçekleştiren Anadolu Isuzu, operasyonel verimliliğin artırılması konusunda Vodafone Business teknolojilerini tercih etti. Anadolu Isuzu, Vodafone Business’ın sağladığı Red Kontrol çözümü sayesinde ticari araç sektöründe bir ilk olarak, tüm üretim hattının uçtan uca anlık takibini sağlayan uygulamayı hayata geçirdi. Üretim sonrası otoparka alınan araçlar ise takip cihazlarının GPS özelliği ile otoparkın hangi bölümünde olursa olsun kolaylıkla bulunabiliyor.

Bulut bazlı nesnelerin interneti çözümü olan Red Kontrol, üretim tesisleri, fabrikalar, perakende noktaları veya havaalanları gibi alanlardaki operasyonel süreçlerin dijitalleştirilmesini sağlarken; aynı zamanda operasyonel verimliliğin artırılmasına, maliyetlerin kontrol altında tutulmasına ve üretim kalite standartlarının artmasına da olanak sağlıyor. Red Kontrol çözümü sayesinde işletmelere, personel takibi ve performans ölçümü, akıllı makine yönetimi ve performans ölçümü, enerji verimlilik yönetimi, envanter ve varlık konum takibi gibi faydalar sunuluyor.

Ticari araç sektöründe tüm üretim hattını kapsayacak şekilde devreye alınan ve operatörlere müşteri isteklerini gösterecek şekilde kurgulanan ilk sistem olan bu çözümde Anadolu Isuzu; araçların fiziki konumlarının belirlenebilmesi ve üretimin anlık olarak takip edilebilmesi, araçlar istasyonlara geldiğinde araçla ilgili müşteri istekleri, kalite, mühendislik değişiklikleri gibi bilgilerin 3 boyutlu görsel desteği ile operatörlere ulaştırılması, operatörlerin araç üretimi ile ilgili bilgilere dijital olarak istasyonlarda erişebilmesi ve böylelikle dijital çalışma ortamının oluşması, üretim verimlilik artışı ve teslimat zamanlarında iyileşme ve projenin devam etmekte olan fazında sağlanacak teslimat süre planlarının simüle edilebilmesi gibi katkılar elde etti.

Özlem Kestioğlu: “Red Kontrol çözümümüz ile Anadolu Isuzu’nun üretim hattında anlık takip olanağı sağlıyoruz”

Anadolu Isuzu ile yapılan iş birliğini değerlendiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, şunları söyledi: “Vodafone Business olarak üretim sektöründe, nesnelerin interneti çözümlerimiz ile işletmelerin dijital iş ortağı olarak yanlarında yer almaya devam ediyoruz. Anadolu Isuzu’nun üretim hattında anlık takip olanağı sağlayarak, fiziki üretim takibinde yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek, kişiselleştirilmiş ürünler ve kalite ile ilgili bilgilerin operatörlere doğru zamanda ve doğru lokasyonda ulaştırılması ve süreçleri otomatize ederek teslimatların aksama olmaksızın tam zamanında yapılmasını sağlayabilmek ve teslimat zamanı öngörüsünün yapılabilmesi konularında bir çözüme ihtiyacı vardı. Red Kontrol çözümümüz ile Anadolu Isuzu’nun üretim hattının anlık olarak takibini sağlayarak, ürün kalite ve teslimat zamanlarını iyileştirmesine olanak sağladık. Anadolu Isuzu, Red Kontrol çözümümüz sayesinde aynı zamanda, üretim tesisinin genel verimliliğini ölçebiliyor, üretimi yakından takip ederek makinelerin performansını en yüksek seviyeye çıkarıyor ve iş kayıplarının önüne geçebiliyor. Ürün kalitesindeki artış ve teslimat zamanlarındaki iyileşmenin, doğrudan son tüketiciye fayda sağlayan gelişmeler olduğu bu projenin ilerleyen aşamalarında müşteri onlinedan verdiği siparişi, üretim hattında dahi takip edebilecek.”

Tuğrul Arıkan: “Akıllı Fabrika projemiz, müşteri taleplerine uygun ürün geliştirme kabiliyetimizi ve hedef pazarlardaki iddiamızı pekiştirecek”

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan ise şöyle konuştu: “Anadolu Isuzu olarak dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 vizyonumuz doğrultusunda başlattığımız Akıllı Fabrika projemizin ilk fazını başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Üretim kalitemizi yükseltmemize ve pazardaki rekabet alanlarındaki gücümüze önemli katkılar sağlayacak olan Akıllı Fabrika projemiz, müşteri taleplerine uygun ürün geliştirme kabiliyetimizi ve hedef pazarlardaki iddiamızı pekiştirecek. Bu proje sayesinde Anadolu Isuzu olarak dünya çapında tescillenmiş olan üretim kalitemizi yükseltirken, tesislerimizdeki tüm üretim süreçlerinin Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi ile uçtan uca ve anlık takibi ile de maksimum verimliliğe ulaşmayı hedefliyoruz. Yurt içindeki ve yurt dışındaki müşterilerimizin taleplerine sıfır hata ve doğru zamanlama ile yanıt verme yeteneğimizi de güçlendirecek olan, aynı zamanda sektörümüz için de başarılı bir dijital dönüşüm örneği niteliğindeki bu projemizin ilk fazının başarıyla hayata geçirilmesinde çözümleriyle bize katkıda bulunan iş ortaklarımızdan Vodafone Business’a teşekkür ediyorum.”

Devamını oku

Haber

30. EGE RALLİSİ BASIN TOPLANTISI YAPILDI!

Yayımlanma

/

Ege Perla Alışveriş Merkezi Katina Restaurant’da gerçekleşen 30. EGE RALLİSİ Basın Toplantısına yerel ve ulusal basının ilgisi büyüktü.

 

Öncelikle sözü Ege Otomobil Sporları Kulübü (EOSK) Başkanı Özer Yüce aldı. Başkan Özer Yüce konuşmasında; “Etaplar ve yarışın genel hatları hakkında bilgi verdi. 104,20 km özel etap olmak üzere toplamda 254,68 km koşulacağını ve 79 araç ile 158 sporcunun rekor katılımıyla heyecan dolu bir rallinin bizleri beklediğini belirtti. Organizasyon sponsorların ve kamu kurumlarının desteklerinin büyük payı olduğundan bahsederken, bu sporun gelişimine ve organizasyonun gerçekleşmesine katkılarından dolayı gerçekleşmesinde desteği olan Egemot Otomotiv, Williams High Performance Car Care, İtek Bisiklet, 9Derece Arge Otomotiv, Euphoria Aegean Resort&Thermal, Teos Marina, Salados, Ege Deniz ve PowerApp’a teşekkür etti.”

 

Ardından söz alan Yarışma Sportif Direktörü Ömer Yüce konuşmasında; “Parkurlara ve organizasyona ait sportif detaylar verirken organizasyonun gerçekleşmesinde büyük emekleri bulunan Ege Otomobil Sporları Ailesine, destekçi kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sundu.” Ömer Yüce’nin ardından sözü alan TOSFED Sportif Direktörü Murat Kaya; “Türkiye Ralli Şampiyonasına rekor katılımdan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. Ege Rallisinin öneminden bahsederken hava koşullarının da rallide dereceleri etkili olabileceğinin altını çizdi. Konuşmasını takımlara ve sporculara başarılar dileyerek sonlandırdı.”

 

Basın Toplantısına; Sponsor Marka Temsilcilerinin yanı sıra Shell Helix 2021 Türkiye Ralli Şampiyonası’nı takip eden yarışçılardan BC Vision Motorsport takımından Buğra Banaz ve Ogün Onat, Castrol Ford Team Türkiye Pilot Koçluğunu üstlenen Murat Bostancı, Genç Pilot Ali Türkkan, Clio Rally Trophy Turkey’den Tuncer Sancaklı katılım gösterdi. Bunun yanı sıra Şevki Gökerman Ralli Kupası’nı takip eden Ayhan Germirli ve Erkan Yanıkoğlu basın toplantısında yer alan yarışmalar arasındaydı. Yarışmacılar organizasyonla ilgili iyi dileklerini belirttiler.

Organizasyon, 16 Ekim Cumartesi günü 12:00’da ralli merkezi Euphoria Aegean Resort & Spa önünden araçların start almasıyla başlayacak. Rallinin ilk gününde ekipler Beyler özel etabını iki kez geçtikten sonra, saat 18.15’ten itibaren günü kapalı parkta noktalayacaklar.

Ralli’nin 2. Günü 17 Ekim Pazar sabahı 09.00’da direksiyon başına geçecek olan ekipler; Çatalca, Maden, Gödence köylerinin içinde olduğu ve ikişer kez geçecekleri Zafer Vatansever, Euphoria Aegean ve Egemot etaplarında ter dökecekler. Saat 16.00’da Sığacık’ta yer alan Teos Marina’daki finiş podyumunda düzenlenecek kupa töreni ile organizasyon sona erecek.

Devamını oku