Sosyal medya

Haber

Tamamen elektrikli ilk Gran Coupe BMW i4 tanıtıldı

Yayımlanma

/

BMW i4 Ön Görünüm

BMW Group 2021 Online Basın Konferansı’nda tanıtılan ve BMW‘nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli olan BMW i4 yollara çıkmaya hazırlanıyor. 500 km’yi aşan menziliyle dikkat çeken BMW i4, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.


Bu da ilginizi çekebilir: Yeni nesil MINI Cabrio elektrikleniyor


eDrive40 ve M50 versiyonları olacak

BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli BMW i4, dinamik sürüş özelliklerini, modern, zarif ve sportif tasarımını sıfır emisyon ile birleştiriyor. Teknik özellikleri açıklanan BMW i4, ilk etapta eDrive40 ve M50 olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Otomobilin daha güçlü versiyonu olan BMW i4 M50, aynı zamanda markanın ‘’tamamen elektrikli ilk M Performance otomobili” olacak.

BMW i4 Arka Görünüm

Mavi renkli araç, BMW i4’ün M50 adlı performanslı versiyonuna karşılık geliyor.

Arkadan itişli olarak gelen BMW i4 eDrive40, 340 beygir güç ve 430 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlayan bu model, WLTP normlarına göre tam şarj ile 590 km’lik menzil sunuyor. BMW’nin tamamen elektrikli ilk M otomobili olan BMW i4 M50 ise, ön ve arka aksta bulunan iki elektrik motoru sayesinde 544 beygir güç ve 795 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayan bu model, WLTP normlarına göre tam şarj ile 510 km’lik menzil sunuyor.

Performans ve yüksek menzil bir arada

Performans ve yüksek menzil özelliklerini bir arada sunan BMW i4, beşinci nesil eDrive teknolojisi ile geliyor. Beşinci nesil eDrive’ın dört tekerlekten çekiş teknolojisi de ilk defa bu otomobilde kullanılıyor. Aracın özel olarak geliştirilen bataryası, 72 hücreli dört modül ve 12 hücreli üç modülden meydana geliyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisi ve Kombine Şarj Ünitesi (CCU) sayesinde BMW i4, birden fazla ve farklı türde şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor. Aracın entegre kontrol ünitesi, çok daha hızlı şarj imkanı sağlıyor. Bu sayede BMW i4’ün bataryası tamamen boş haldeyken AC şarj ile 8.5 saatten daha kısa bir sürede tamamen şarj edilebiliyor. Otomobil DC şarj ile şarj edildiğinde ise 10 dakikalık şarj işlemi ile yaklaşık 164 km menzil sunuyor.

BMW i4 M50 İç Mekanı

Sportif ve aerodinamik tasarımıyla dikkat çeken BMW i4, 4783 mm uzunluğa, 1852 mm genişliğe ve 1448 mm yüksekliğe ve 2856 mm aks mesafesine sahip. Aracın 470 litrelik bagaj hacminin 1290 litreye kadar genişletilebiliyor olması ise oldukça ilginç bir özellik. Standart olarak LED farlarla gelen BMW i4, opsiyonel olarak BMW Selective Beam, BMW Laserlight ve Adaptif LED Farlar ile de satın alınabiliyor. Otomobilin pürüzsüz yüzeyleri, gizli kapı kolları, ön yan panellerdeki hava delikleri ve hafif tasarım jantları, aerodinamik yapıya ve yüksek menzile katkı sağlıyor.

Akıllı sistemler ve konfor bir arada

İç mekanda yeni iDrive sistemi, BMW Kavisli Ekran ve gelişmiş BMW Head-Up Display’in hassas bir uyum içerisinde çalışmasını sağlıyor. 12,3 inç bilgi ekranı ve 14,9 inç kontrol ekranını birleştiren BMW Kavisli Ekran, sürücüye dönük tek bir cam yüzeyden oluşuyor. Sürücü, Head-Up Display’de gösterilen içeriğin türünü ve miktarını istediği zaman kişisel tercihlerine ve trafik durumuna göre değiştirebiliyor. Ayrıca, Yeni nesil BMW iDrive ile BMW i4’te yer alan BMW Akıllı Kişisel Asistan için de ek özellikler gelecek.

BMW i4 Koltukları

Standart olarak akustik cam ve BMW Live Cockpit Professional ile gelen BMW i4’de, ortam aydınlatması ve LED fiber optik ışık şeritleri opsiyonel olarak sunulan özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca, 16 hoparlör ve 464 watt ses gücüne sahip Harman Kardon Surround ses sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Üretim süreçlerinde çevreci yaklaşım

Üretim sürecinde yalnızca hidroelektrik santrallerinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanılan BMW i4, bu yönüyle de oldukça çevreci bir elektrikli otomobil olarak fark yaratıyor. Büyük oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilen bu otomobil, doğal kaynakların daha sorumlu bir şekilde kullanılması ve karbon ayak izinin en aza indirilmesi bakımından önemli bir örnek oluşturuyor.

BMW i4 eDrive 40 Ön Görünüm

Beşinci nesil eDrive teknolojisi için de yalnızca yenilebilir kaynaklardan enerji elde etmeyi hedefleyen BMW Group, bu amaçla pil hücresi üretiminde rol alan tüm tedarikçilerini de etkin bir şekilde kontrol ediyor. Bu kapsamda, BMW i4’ün en son teknoloji pil hücreleri geliştirilirken kullanılan kobaltın miktarı yüzde ondan çok daha düşük bir seviyeye indirildi. Pil hücrelerinde kullanılan kobaltı öncelikle kendisi tedarik eden BMW Group, daha sonra kobaltı pil hücresi üretiminden sorumlu tedarikçileriyle paylaşıyor.

BMW i4 eDrive 40 Arka Görünüm

Bu sayede tüm süreç boyunca BMW Group tarafından tam gözetim sağlanıyor. Lityum tedariğinde de yine benzer şekilde tam denetimli ve şeffaf süreçler izleniyor. BMW i4’ün üretiminde birçok bileşen için yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş plastiklerden faydalanılıyor. Otomobilin elektrik motorlarının üretiminde de doğada nadir bulunan toprak elementlerinin kullanılmasından kaçınılan bir yaklaşım benimseniyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku