Sosyal medya

Haber

Yamaha, yeni bir elektrikli scooter patenti aldı!

Yayımlanma

/

Yamaha E01 Elektrikli Scooter

Japon motosiklet üreticilerinden Yamaha, 2019 yılındaki Tokyo Motorlu Araçlar Fuarı’nda sergilediği konsept elektrikli scooter’ını üretime taşımaya hazırlanıyor. Yamaha E01 olarak adlandırılan bu elektrikli scooter’ın yeni patent görüntüleri de bugün ortaya çıktı.

Yamaha E01 Patent

Bu yeni patent görüntülerinde motosikletin çizim görsellerini görmekteyiz. Yamaha E01, genel anlamda konsept versiyonun tasarımına sadık kalsa da seri üretim versiyonuna geçerken bazı değişimler geçirmiş.


Bu da ilginizi çekebilir: 2021 model Yamaha MT-09 yenilenen tasarımıyla ortaya çıktı


Ön tarafta Yamaha’nın spor modellerini anımsatan E01’in ön kısmındaki kapaklı bölme ise şarj girişi için ayrılmış. Motosikletin uzun bir ön camının bulunduğu da görülüyor. Ayrıca ayak dayama kısımları maxi-scooter’lardaki gibi tasarlanmış. Bu ayak dayama bölmelerinin ortasında ise motosikletin batarya paketi yer alıyor.

Yamaha E01 Patent

Yamaha E01 adlı bu elektrikli scooter’ın 11 kW yani 15 beygirlik bir güç ile gelmesi bekleniyor. Bu da bu motosikleti güç anlamında 125 cc’lik içten yanmalı standart motosikletlere eşdeğer bir konuma getirecektir.

E01 adlı yeni model, Yamaha’nın ilk elektrikli scooter’ı olmayacak!

Yamaha 2020 yılında Vespa’ları andıran tasarıma sahip bir elektrikli scooter’ını zaten tanıtmıştı. Hemen aşağıdan görüntüsünü görmekte olduğunuz e-Vino adlı o elektrikli scooter modeli 500 Wh’lık yani 0.5 kWh’lık ufak bir batarya paketine sahip.

Yamaha E-Vino

Tabii Yamaha bu elektrikli scooter’da ikinci bir batarya ekleme opsiyonu da sunuyor. İkincil batarya eklendiği zaman, normalde 30 km olan menzil değeri 60 km’ye yükseliyor. Bu modelin maksimum hız değeri de 44 km/s şeklinde. Tüm bu değerlerin yeni Yamaha E01’de daha iyi olmasını beklediğimizi belirterek haberimizi sonlandırmış olalım.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku