Sosyal medya

Haber

Bosch, Shell ve Volkswagen daha çevreci yeni bir yakıt geliştirdi

Yayımlanma

/

Blue Gasoline-1

Bosch, Shell ve Volkswagen yüzde 20 daha düşük karbonlu ve yüzde 33’e kadar yenilenebilen Blue Gasoline adlı yeni bir yakıt geliştirdi. Blue Gasoline satışlarının, 2021 yılı içerisinde Almanya’daki dolum istasyonlarında başlatılması planlanıyor.


Bu da ilginizi çekebilir: Yamaha YZF-R7 tanıtıldı!


Otomobil üreticileri artık çevreye daha az zarar veren otomobiller üretmeye çalışıyor ve gün geçtikçe elektrikli otomobillere doğru yönelim artıyor. Ancak karbon salınımı olmayan çevreci elektrikli otomobillere geçişin bir anda olmayacağı ve biraz zaman alacağı da bir gerçek. Bu nedenle üreticiler, elektrikli mobilite teknolojilerinin yanı sıra, hali hazırda kullanılmakta olan yakıtlarda bazı iyileştirmeler yapmaya ve daha çevresel yeni yakıtlar geliştirmeye de çabalıyor. Yenilenebilir düşük karbonlu yakıt çeşitlerinin giderek artış gösterdiği bu ortamda, Bosch, Shell ve Volkswagen de güçlerini birleştirerek yakıt endüstrisi için oldukça önemli adımlar atmaya devam ediyor. Daha önce daha çevreci bir dizel yakıt olan R33 Blue Diesel‘i geliştiren bu markalar, şimdi de yüzde 20 daha düşük karbonlu ve yüzde 33’e kadar yenilenebilen Blue Gasoline adlı yeni bir benzin türü geliştirdi.

Blue Gasoline, benzinli tüm motorlarda kullanılabilen daha çevreci bir yakıt olarak dikkat çekiyor. Shell’in onaylı dengeleme düzenlemeleri sayesinde Blue Gasoline’den kaynaklanan karbon emisyonları da dengeleniyor. Kabaca bir hesaplama yapmak gerekirse, her bir aracın yılda 10.000 kilometre yol gideceği varsayımıyla, 1.000 adet VW Golf VIII 1.5 TSI’dan oluşan bir filonun yılda toplamda 230 tondan fazla CO2 tasarrufu sağlayabileceği belirtiliyor. Bu yeni benzin türünün Almanya’dan başlanarak 2021 yılı içerisinde dolum istasyonlarında sunulması planlanıyor. Pompa fiyatının ise Shell V-Power gibi seçkin yakıtlarla benzer bir fiyat aralığında olması bekleniyor.

Blue Gasoline-2

Blue Gasoline’in önemi hakkında konuşan Bosch Güç Aktarma Çözümleri Başkanı Dr. Uwe Gackstatter, “İklim dostu mobiliteye giden yolda, elektromobiliteden yenilenebilir yakıtlara kadar her türlü fırsatı değerlendirdiğimizden emin olmalıyız. Ne kadar CO2 tasarrufu yaparsak iklim hedeflerimizi gerçekleştirmeye o kadar yaklaşmış oluruz.” ifadelerini kullanırken, Shell Özel Yakıtlar Müdürü Felix Balthasar da “R33 Blue Diesel’in benzerini sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Yeni yakıtımız, benzinli motorları da sürdürülebilirlik açısından önemli ölçüde ileri taşıyor.” diye konuştu. Volkswagen İçten Yanmalı Motor Geliştirme Yöneticisi Sebastian Willmann ise “Blue Gasoline, araç filolarında CO2 emisyonlarının etkili olarak azaltılmasında bir başka yapı taşıdır. Blue Gasoline’nin yüksek depolama kararlılığı, yakıtı özellikle plug-in hibrit araçlarda kullanıma uygun hale getiriyor. Gelecekte şarj altyapısının genişlemesi ve daha büyük bataryaların kullanımı, bu araçların ağırlıklı olarak elektrik gücüyle çalışacağı ve bu yakıtın yakıt deposunda daha uzun bir süre kalabileceği anlamına gelecek.” dedi.

EN 228/E10 standardına uyumlu olarak geliştirilen Blue Gasoline yakıtı, aynı zamanda depolama kararlılığı ve kaynama davranışı gibi önemli parametreler konusunda da standartları aşıyor. Yüksek kalitedeki katkı maddeleri de hem paslanmaya karşı koruma sağlıyor hem de motoru son derece temiz tutuyor. Blue Gasoline, yüzde 33’e kadar yenilenebilir yakıtın yanı sıra, Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon Sertifikası (ISCC) sistemi tarafından onaylı biyokütle bazlı neft ve etanolden oluşuyor. Super 95 E10 benzininin onaylanmış olduğu tüm mevcut ve yeni araçlarda kullanılabilecek olan Blue Gasoline, mevcut dolum istasyonu ağı ile kolayca dağıtılabilecek.

Blue Gasoline-3

Bir diğer çevresel yakıt olan R33 Blue Diesel, hali hazırda Bosch’un şirket dolum istasyonlarında şirket araçlarına ve iç teslimat araçlarına sunulan tek dizel yakıt konumunda. R33 Blue Diesel, Almanya’da şu anda farklı markalara ait 8 dolum istasyonunda mevcut ve ilerleyen günlerde daha fazla yerde sunulacak. Bosch, Shell ve Volkswagen ortaklığıyla geliştirilen Blue Gasoline de motor test laboratuvarları ve test araçlarında yoğun testlere tabi tutuldu ve sürekli olarak pozitif sonuçlar elde edildi. Blue Gasoline’in Mayıs 2021’de Bosch’un Schwieberdingen tesisinden başlayarak şirketin dolum istasyonlarında kullanıma sunulacağı belirtiliyor. 2021’in ilerleyen günlerinde ise yakıtın Feuerbach ve Hildesheim tesislerindeki dolum istasyonlarında kullanıma girmesi hedefleniyor.

Bosch, yenilenebilir düşük karbonlu ve karbon nötr yakıtların elektromobilitenin yerini almadığını, tam tersine onu destekleyen ve tamamlayan bir niteliğe sahip olduğunu belirtiyor. Daha çevreci bu yeni yakıtlar, özellikle elektrifikasyon konusunda net ve ekonomik bir seçeneği olmayanlar ve hali hazırda kullanılmakta olan tüm yakıtlı araçlar için oldukça faydalı olacak. Gemiler, uçaklar, ağır vasıtalar, içten yanmalı motorlu ya da hibrit motorlu tüm otomobiller bu yeni yakıtları kullanabilecek. Daha çevreci Blue Diesel ve Blue Gasoline yakıtları, CO2 emisyonlarını azaltmanın tek yolunun yeni araçlar geliştirmek olmadığını, elimizdeki mevcut araçların ve kaynakların da daha çevreci versiyonlarının geliştirilebileceğini göstermesi açısından da oldukça önemli bir yere sahip.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku