Sosyal medya

Haber

Bosch, Shell ve Volkswagen daha çevreci yeni bir yakıt geliştirdi

Yayımlanma

/

Blue Gasoline-1

Bosch, Shell ve Volkswagen yüzde 20 daha düşük karbonlu ve yüzde 33’e kadar yenilenebilen Blue Gasoline adlı yeni bir yakıt geliştirdi. Blue Gasoline satışlarının, 2021 yılı içerisinde Almanya’daki dolum istasyonlarında başlatılması planlanıyor.


Bu da ilginizi çekebilir: Yamaha YZF-R7 tanıtıldı!


Otomobil üreticileri artık çevreye daha az zarar veren otomobiller üretmeye çalışıyor ve gün geçtikçe elektrikli otomobillere doğru yönelim artıyor. Ancak karbon salınımı olmayan çevreci elektrikli otomobillere geçişin bir anda olmayacağı ve biraz zaman alacağı da bir gerçek. Bu nedenle üreticiler, elektrikli mobilite teknolojilerinin yanı sıra, hali hazırda kullanılmakta olan yakıtlarda bazı iyileştirmeler yapmaya ve daha çevresel yeni yakıtlar geliştirmeye de çabalıyor. Yenilenebilir düşük karbonlu yakıt çeşitlerinin giderek artış gösterdiği bu ortamda, Bosch, Shell ve Volkswagen de güçlerini birleştirerek yakıt endüstrisi için oldukça önemli adımlar atmaya devam ediyor. Daha önce daha çevreci bir dizel yakıt olan R33 Blue Diesel‘i geliştiren bu markalar, şimdi de yüzde 20 daha düşük karbonlu ve yüzde 33’e kadar yenilenebilen Blue Gasoline adlı yeni bir benzin türü geliştirdi.

Blue Gasoline, benzinli tüm motorlarda kullanılabilen daha çevreci bir yakıt olarak dikkat çekiyor. Shell’in onaylı dengeleme düzenlemeleri sayesinde Blue Gasoline’den kaynaklanan karbon emisyonları da dengeleniyor. Kabaca bir hesaplama yapmak gerekirse, her bir aracın yılda 10.000 kilometre yol gideceği varsayımıyla, 1.000 adet VW Golf VIII 1.5 TSI’dan oluşan bir filonun yılda toplamda 230 tondan fazla CO2 tasarrufu sağlayabileceği belirtiliyor. Bu yeni benzin türünün Almanya’dan başlanarak 2021 yılı içerisinde dolum istasyonlarında sunulması planlanıyor. Pompa fiyatının ise Shell V-Power gibi seçkin yakıtlarla benzer bir fiyat aralığında olması bekleniyor.

Blue Gasoline-2

Blue Gasoline’in önemi hakkında konuşan Bosch Güç Aktarma Çözümleri Başkanı Dr. Uwe Gackstatter, “İklim dostu mobiliteye giden yolda, elektromobiliteden yenilenebilir yakıtlara kadar her türlü fırsatı değerlendirdiğimizden emin olmalıyız. Ne kadar CO2 tasarrufu yaparsak iklim hedeflerimizi gerçekleştirmeye o kadar yaklaşmış oluruz.” ifadelerini kullanırken, Shell Özel Yakıtlar Müdürü Felix Balthasar da “R33 Blue Diesel’in benzerini sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Yeni yakıtımız, benzinli motorları da sürdürülebilirlik açısından önemli ölçüde ileri taşıyor.” diye konuştu. Volkswagen İçten Yanmalı Motor Geliştirme Yöneticisi Sebastian Willmann ise “Blue Gasoline, araç filolarında CO2 emisyonlarının etkili olarak azaltılmasında bir başka yapı taşıdır. Blue Gasoline’nin yüksek depolama kararlılığı, yakıtı özellikle plug-in hibrit araçlarda kullanıma uygun hale getiriyor. Gelecekte şarj altyapısının genişlemesi ve daha büyük bataryaların kullanımı, bu araçların ağırlıklı olarak elektrik gücüyle çalışacağı ve bu yakıtın yakıt deposunda daha uzun bir süre kalabileceği anlamına gelecek.” dedi.

EN 228/E10 standardına uyumlu olarak geliştirilen Blue Gasoline yakıtı, aynı zamanda depolama kararlılığı ve kaynama davranışı gibi önemli parametreler konusunda da standartları aşıyor. Yüksek kalitedeki katkı maddeleri de hem paslanmaya karşı koruma sağlıyor hem de motoru son derece temiz tutuyor. Blue Gasoline, yüzde 33’e kadar yenilenebilir yakıtın yanı sıra, Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon Sertifikası (ISCC) sistemi tarafından onaylı biyokütle bazlı neft ve etanolden oluşuyor. Super 95 E10 benzininin onaylanmış olduğu tüm mevcut ve yeni araçlarda kullanılabilecek olan Blue Gasoline, mevcut dolum istasyonu ağı ile kolayca dağıtılabilecek.

Blue Gasoline-3

Bir diğer çevresel yakıt olan R33 Blue Diesel, hali hazırda Bosch’un şirket dolum istasyonlarında şirket araçlarına ve iç teslimat araçlarına sunulan tek dizel yakıt konumunda. R33 Blue Diesel, Almanya’da şu anda farklı markalara ait 8 dolum istasyonunda mevcut ve ilerleyen günlerde daha fazla yerde sunulacak. Bosch, Shell ve Volkswagen ortaklığıyla geliştirilen Blue Gasoline de motor test laboratuvarları ve test araçlarında yoğun testlere tabi tutuldu ve sürekli olarak pozitif sonuçlar elde edildi. Blue Gasoline’in Mayıs 2021’de Bosch’un Schwieberdingen tesisinden başlayarak şirketin dolum istasyonlarında kullanıma sunulacağı belirtiliyor. 2021’in ilerleyen günlerinde ise yakıtın Feuerbach ve Hildesheim tesislerindeki dolum istasyonlarında kullanıma girmesi hedefleniyor.

Bosch, yenilenebilir düşük karbonlu ve karbon nötr yakıtların elektromobilitenin yerini almadığını, tam tersine onu destekleyen ve tamamlayan bir niteliğe sahip olduğunu belirtiyor. Daha çevreci bu yeni yakıtlar, özellikle elektrifikasyon konusunda net ve ekonomik bir seçeneği olmayanlar ve hali hazırda kullanılmakta olan tüm yakıtlı araçlar için oldukça faydalı olacak. Gemiler, uçaklar, ağır vasıtalar, içten yanmalı motorlu ya da hibrit motorlu tüm otomobiller bu yeni yakıtları kullanabilecek. Daha çevreci Blue Diesel ve Blue Gasoline yakıtları, CO2 emisyonlarını azaltmanın tek yolunun yeni araçlar geliştirmek olmadığını, elimizdeki mevcut araçların ve kaynakların da daha çevreci versiyonlarının geliştirilebileceğini göstermesi açısından da oldukça önemli bir yere sahip.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Moto kuryelerin yaşadığı zorluklar! Motosikletle kuryeliğe giriş!

Yayımlanma

/

Bu kez Nuri yargı dağıtıyor serisi ile karşınızdayız. Kuryelerin yaşadığı zorluklardan bahsettik. Keyifli seyirler

Devamını oku

Haber

Yamaha Tracer 900 GT

Yayımlanma

/

Yamaha Tracer 900 GT ile şehirde turladık. Hislerimize tercüman olacak kelimeler bulamadık. İyi seyirler.

Devamını oku

Haber

Kymco Downtown 350i Kullanıcı Deneyimi

Yayımlanma

/

3 yıldır farklı scooterlar kullanan Cem Kocabalı son kullandığı Yamaha XMax 250’sini satıp sıfır Kymco Downtown 350i satın almış. Cem Kocabalı yeni motosikletiyle ilgili deneyimlerini Kymco satın almayı düşünenlere bir referans olabileceğini düşünerek ziyaretimize geldi. Keyifli sohbeti için biz teşekkür ediyoruz. İyi seyirler.

Devamını oku