Sosyal medya

Haber

Yamaha YZF-R7 tanıtıldı!

Yayımlanma

/

Yamaha YZF-R7

Yamaha, 2020 yılında sonlanan süperspor motosiklet modeli YZF-R6‘nın yerini alması amacıyla YZF-R7 adlı tamamen yeni modelini tanıttı. Sıfırdan geliştirilen yeni bir şasiye sahip olan YZF-R7, Yamaha’nın kendisini ispatlamış olan 700 cc klasmanındaki CP2 motorunu kullanıyor. Bu motoru MT-07 adlı güçlü naked modelden de biliyoruz. Hatta motorun teknik özellikleri de değişmeden aynı şekilde YZF-R7’ye geçiş yapmış.


İlginizi çekebilir: Yamaha, yeni bir elektrikli scooter patenti aldı!


Günlük kullanıma da yakın olan YZF-R3 ile pist odaklı YZF-R1M arasına konumlanan R7, tasarımı itibariyle Yamaha’nın R Serisi’nin karakterini çok iyi şekilde yansıtırken, firmanın MotoGP’deki yarış motosikletinden de bazı tasarım detaylarını barındırıyor.

Yamaha R7 Viraj

YZF-R7’nin, MT-07’deki motorun aynısını kullandığını da söylemiştik. Bu motorun detaylarını hatırlatacak olursak 689 cc’lik sıvı soğutmalı, 4 zamanlı ve sıralı 2 silindirli bir motor olduğunu belirtebiliriz. Bu motor, 270 derecelik krank açısıyla hem sürüş deneyimi hem de ses konusunda oldukça başarılı bir motor olarak biliniyor. Bu motorun, 8.750 devirde 72 beygir güç ve 7.500 devirde 67 Nm tork ürettiğini de biliyoruz.

Yamaha R7 Siyah

YZF-R7’nin dikkat çekici özelliklerinden birisi de gövdesi oluyor. Bu motosikletin gövdesinin, Yamaha R Serisi’ndeki en dar gövde olduğu belirtiliyor. Evet, burada bahsedilen R Serisi’ne R125 ve R25 gibi giriş modelleri de dahil! Ayrıca R7’nin vites oranlarında bazı değişiklikler yapıldığı da belirtiliyor. Bu ve diğer bazı değişiklikler sayesinde R7, MT-07’den bir miktar daha seri olmuş. Maksimum hızı da 20 km/s civarında daha fazla olmuş.

Yamaha R7 Kokpit

Bunlara ek olarak vites yükseltme esnasında kullanılabilecek “quickshifter” opsiyonu bulunduğu, 4 pistonlu Brembo frenlerinin disklerinin önde 298 mm çapında olduğu gibi bilgileri de öğreniyoruz. YZF-R7 ile ilgili söyleyebileceğimiz diğer özellikler arasında son olarak; arka planı siyah renkli bir LCD gösterge paneli, adaptif LED farlar ve LED stop lambaları gibi şeyler yer alıyor. Tüm bu özelliklere sahip Yamaha YZF-R7, önümüzdeki Haziran ayından itibaren 9.000$’lık ABD başlangıç fiyatı ile yetkili bayilerde yerini almaya başlayacak.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2022 Yılı Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar

Yayımlanma

/

Köprü geçiş ücretleri 2022

Yeni yılın gelişiyle birlikte en çok sorulan sorulardan biri de, artık ücretli otoyolları ve köprüleri ne kadara kullanabileceğimiz konusu oldu. Biz de merak edenler (özellikle de motosiklet kullanıcıları) için geçiş ücretlerini sıraladık.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri

İlk olarak İstanbul’da köprüleri sıklıkla kullananlar için 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden başlayalım. Bu köprüler için en büyük değişiklik, 2021’de geliş-gidiş ücretinin tek seferde bakiyenize yansıtılmasıyken; 2022 yılı içinde her geçiş ayrı olarak ücretlendirilecek. Her geçiş için motosiklet kullanıcılarının ödeyeceği rakam 3.25 TL iken, otomobiller 8.25 TL ödeyecek.

2022 köprü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeyse motosiklet için geçiş bedeli 13 TL olarak belirlenirken; otomobiller 19 TL karşılığında köprüyü kullanabilecek.

yavuz sultan selim 2022 geçiş ücreti

İstanbul – İzmir arasında hangi ücretleri ödemeniz gerekiyor

Söz konusu İstanbul – İzmir olunca, yeni otoyol ile hızlı bir şekilde bu 2 büyük şehrimiz arasında ulaşım sağlanabiliyor. Peki bu yol üzerinden İzmir’e gitmek istediğinizde ödemeniz gereken bedel ne kadar? Bunu da tablo üzerinden şu şekilde özetleyebiliriz:

istanbul izmir otoyol ücretleri

6. Sınıf ibaresi motosikletleri temsil ederken; 1. sınıf otomobilleri teslim etmektedir.

Devamını oku

Haber

2022 Ovaobike CT-X Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı

2022 Ovaobike CT-X modeli Eicma 2021 fuarında görücüye çıkmıştı. Model yeni ve ortaya çıkması için biraz zaman gerekiyor. Ovaobike, özellikle şehiriçi sürüşünü severlere yönelik tamamen farklı bir seçenek olarak CT-X scooter’ını da ortaya çıkardı.

Full, tam kask ve 4,5 kW’lık bir motoru saklamak için alana sahip, motor 145 km / s azami hıza ulaşmasını sağlar.Menzil 115 km, ancak evet, 50 km / s’de bu menzili yapabiliyor.

 

Devamını oku

Haber

2022 Aprilia SR GT 200 Özellikleri!

Yayımlanma

/

2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış

2022 Aprilia SR GT 200’nin özellikleri bir çok kişi tarafından merak ediliyor. 2022 Aprilia SR GT 200’de sürüş keyfi heyecan için yapılmış. Şasi alanındaki bilgi birikimi, Aprilia teknisyenleri tarafından şasiyi oluştururken tam olarak kullanılmış, bu da hassas dinamik davranışın garantisidir.
Yüksek mukavemetli çelik borudan yapılmış çift beşik çerçeve, bu model için özel olarak geliştirilmiş yepyeni uzun hareket süspansiyonu ile eşleştirilmiştir.

Önde, en yakın rakibinden %22 daha fazla olan 33 mm payandalı ve 122 mm hareket mesafesine sahip bir Showa çatal bulunurken, arkada helezon yaylı ve beş konumlu ayarlanabilir ön yüklü iki adet çift etkili Showa amortisör bulunur ve rakiplerinden %7 daha fazla olan 102 mm’ye eşit hareket mesafesi var.

Gelişmiş şasisi, dolu depoyla sadece 144 kg ağırlığı ve önde 14 inç ve arkada 13 inç hafif alaşım jantları ile geniş enine kesitli lastiklerle , Aprilia SR GT trafikte mükemmel çeviklik ve yol tutuşu sunar, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir hızlarda da stabildir. Fren sistemi 260 mm petal ön disk kullanır.

Devamını oku