Sosyal medya

Haber

Pirelli’nin ‘Run Flat’ teknolojisi elektrikli araçlara uyarlanıyor

Yayımlanma

/

Pirelli Run Flat-1

Lastik üretimi ve lastik teknolojileri konusunda dünyanın öncü firmalarından biri olan Pirelli, rallilerden edindiği tecrübe ile geliştirdiği ‘run flat‘ teknolojisini konfor, sürdürülebilirlik ve elektrikli mobilite için kullanıyor. Lastik delindiğinde sürücülerin yolda kalmadan devam etmesini sağlayan bu teknoloji, elektrikli araçlar için de büyük öneme sahip olacak.


Bu da ilginizi çekebilir: Bosch, Shell ve Volkswagen daha çevreci yeni bir yakıt geliştirdi


Pirelli, rallilerden kazandığı deneyime dayanarak ‘run flat’ teknolojisini 2001 yılında yol lastikleri için sunmaya başladı. İlk kez rallilerde denenen ve test edilen bu teknolojide lastikler takviyeli bir yapı içeriyor. Farklı zeminlerde oldukça yoğun bir rekabete sahne olan rallilerde, lastik delinmesi çok kıymetli dakikaların kaybedilmesi anlamına geliyor. Fakat ‘run flat’ teknolojisine sahip lastikler sayesinde, lastiğin basıncı tamamıyla düşse bile otomobil yoluna bir süre daha devam edebiliyor.

‘Run Flat’ artık daha konforlu ve daha verimli

Pirelli Run Flat-2

Pirelli, lastikler için sürekli olarak yeni süreçleri ve teknolojileri araştırmaya devam ediyor. ‘Run flat’ lastikleri de devamlı olarak geliştiriliyor ve bu sayede bu lastiklerle donatılan otomobillerde sürüş konforu artıyor. Bu lastikler konforun yanı sıra dönme direncini de iyileştiriyor, yakıt tüketimini ve zararlı emisyonları da azaltıyor. Yoldaki engebeleri emme kabiliyeti de zamanla daha iyi hale getirilen ‘run flat’ lastikler, artık standart lastiklerle aynı konfor düzeyini sunuyor.

Elektrikli araçlar için büyük avantaj sağlıyor

Yeni lastik teknolojileri elektrikli araçlar ve otonom araçlar için de oldukça önemli bir rol oynayacak. Çünkü elektrikli araçlarda bataryalar için daha fazla alan yaratmak amacıyla genellikle stepne bulunmuyor. Bu nedenle üreticilerin birçoğu araçlarını lastik delinmelerine karşı koruyabilmek ve sürücülerinin yolda kalmasını önleyebilmek amacıyla ‘run flat’ veya ‘self sealing’ gibi lastik teknolojilerini tercih ediyor.

Pirelli Run Flat-3

Pirelli’nin kendinden destekli ‘run flat’ sisteminde yanak yapısının içine yerleştirilen ve hiç lastik basıncı olmadığında bile otomobile etki eden yanal ve çapraz kuvvetleri destekleme kabiliyetine sahip özel takviyeler kullanılıyor. Bu teknoloji, acil durumlarda bile otomobilin kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor. ‘Run flat’, dört milimetreye kadar delinmelerde lastiği delen yabancı maddeyi anında kaplayan ve basınç kaybını engelleyen özel bir köpükle çalışıyor. Yabancı madde çıkarıldığında köpük genişlemeye devam ederek deliği tıkıyor. Böylece, sürücünün güvenli ve maksimum konforlu bir şekilde yola devam edebilmesi sağlanıyor. Bu teknoloji sayesinde, sürücülerin acil durumlarda maksimum 80 km/saat hızda 80 kilometreye kadar yol alabilmesi ve lastiklerini güvenle değiştirebilmesi mümkün hale geliyor.

Günümüzde önde gelen birçok prestijli otomobil üreticisi araçlarında Pirelli’nin ‘run flat’ lastiklerini tercih ediyor. Bu lastiklerin tümünün yanak kısmında ‘run flat’ yazısı bulunuyor ve ilgili otomobil üreticisini gösteren işaretler yer alıyor. Bazı lastikler ise ‘run flat’ teknolojisinin yanı sıra Pirelli Elect ve PNCS Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi ile birlikte geliyor. Pirelli Elect, elektrikli otomobillere yönelik olup düşük dönme direnci, lastik gürültüsünün azaltılması, anında yol tutuşu ve bataryadan güç alan bir aracın ağırlığını destekleyecek bir yapı sunuyor. PNCS ise lastiğin içindeki özel bir ses kesici malzeme sayesinde araç içerisinde duyulan lastik gürültüsünün azaltılmasını sağlıyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Moto kuryelerin yaşadığı zorluklar! Motosikletle kuryeliğe giriş!

Yayımlanma

/

Bu kez Nuri yargı dağıtıyor serisi ile karşınızdayız. Kuryelerin yaşadığı zorluklardan bahsettik. Keyifli seyirler

Devamını oku

Haber

Yamaha Tracer 900 GT

Yayımlanma

/

Yamaha Tracer 900 GT ile şehirde turladık. Hislerimize tercüman olacak kelimeler bulamadık. İyi seyirler.

Devamını oku

Haber

Kymco Downtown 350i Kullanıcı Deneyimi

Yayımlanma

/

3 yıldır farklı scooterlar kullanan Cem Kocabalı son kullandığı Yamaha XMax 250’sini satıp sıfır Kymco Downtown 350i satın almış. Cem Kocabalı yeni motosikletiyle ilgili deneyimlerini Kymco satın almayı düşünenlere bir referans olabileceğini düşünerek ziyaretimize geldi. Keyifli sohbeti için biz teşekkür ediyoruz. İyi seyirler.

Devamını oku