Sosyal medya

Haber

Pirelli’nin ‘Run Flat’ teknolojisi elektrikli araçlara uyarlanıyor

Yayımlanma

/

Pirelli Run Flat-1

Lastik üretimi ve lastik teknolojileri konusunda dünyanın öncü firmalarından biri olan Pirelli, rallilerden edindiği tecrübe ile geliştirdiği ‘run flat‘ teknolojisini konfor, sürdürülebilirlik ve elektrikli mobilite için kullanıyor. Lastik delindiğinde sürücülerin yolda kalmadan devam etmesini sağlayan bu teknoloji, elektrikli araçlar için de büyük öneme sahip olacak.


Bu da ilginizi çekebilir: Bosch, Shell ve Volkswagen daha çevreci yeni bir yakıt geliştirdi


Pirelli, rallilerden kazandığı deneyime dayanarak ‘run flat’ teknolojisini 2001 yılında yol lastikleri için sunmaya başladı. İlk kez rallilerde denenen ve test edilen bu teknolojide lastikler takviyeli bir yapı içeriyor. Farklı zeminlerde oldukça yoğun bir rekabete sahne olan rallilerde, lastik delinmesi çok kıymetli dakikaların kaybedilmesi anlamına geliyor. Fakat ‘run flat’ teknolojisine sahip lastikler sayesinde, lastiğin basıncı tamamıyla düşse bile otomobil yoluna bir süre daha devam edebiliyor.

‘Run Flat’ artık daha konforlu ve daha verimli

Pirelli Run Flat-2

Pirelli, lastikler için sürekli olarak yeni süreçleri ve teknolojileri araştırmaya devam ediyor. ‘Run flat’ lastikleri de devamlı olarak geliştiriliyor ve bu sayede bu lastiklerle donatılan otomobillerde sürüş konforu artıyor. Bu lastikler konforun yanı sıra dönme direncini de iyileştiriyor, yakıt tüketimini ve zararlı emisyonları da azaltıyor. Yoldaki engebeleri emme kabiliyeti de zamanla daha iyi hale getirilen ‘run flat’ lastikler, artık standart lastiklerle aynı konfor düzeyini sunuyor.

Elektrikli araçlar için büyük avantaj sağlıyor

Yeni lastik teknolojileri elektrikli araçlar ve otonom araçlar için de oldukça önemli bir rol oynayacak. Çünkü elektrikli araçlarda bataryalar için daha fazla alan yaratmak amacıyla genellikle stepne bulunmuyor. Bu nedenle üreticilerin birçoğu araçlarını lastik delinmelerine karşı koruyabilmek ve sürücülerinin yolda kalmasını önleyebilmek amacıyla ‘run flat’ veya ‘self sealing’ gibi lastik teknolojilerini tercih ediyor.

Pirelli Run Flat-3

Pirelli’nin kendinden destekli ‘run flat’ sisteminde yanak yapısının içine yerleştirilen ve hiç lastik basıncı olmadığında bile otomobile etki eden yanal ve çapraz kuvvetleri destekleme kabiliyetine sahip özel takviyeler kullanılıyor. Bu teknoloji, acil durumlarda bile otomobilin kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor. ‘Run flat’, dört milimetreye kadar delinmelerde lastiği delen yabancı maddeyi anında kaplayan ve basınç kaybını engelleyen özel bir köpükle çalışıyor. Yabancı madde çıkarıldığında köpük genişlemeye devam ederek deliği tıkıyor. Böylece, sürücünün güvenli ve maksimum konforlu bir şekilde yola devam edebilmesi sağlanıyor. Bu teknoloji sayesinde, sürücülerin acil durumlarda maksimum 80 km/saat hızda 80 kilometreye kadar yol alabilmesi ve lastiklerini güvenle değiştirebilmesi mümkün hale geliyor.

Günümüzde önde gelen birçok prestijli otomobil üreticisi araçlarında Pirelli’nin ‘run flat’ lastiklerini tercih ediyor. Bu lastiklerin tümünün yanak kısmında ‘run flat’ yazısı bulunuyor ve ilgili otomobil üreticisini gösteren işaretler yer alıyor. Bazı lastikler ise ‘run flat’ teknolojisinin yanı sıra Pirelli Elect ve PNCS Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi ile birlikte geliyor. Pirelli Elect, elektrikli otomobillere yönelik olup düşük dönme direnci, lastik gürültüsünün azaltılması, anında yol tutuşu ve bataryadan güç alan bir aracın ağırlığını destekleyecek bir yapı sunuyor. PNCS ise lastiğin içindeki özel bir ses kesici malzeme sayesinde araç içerisinde duyulan lastik gürültüsünün azaltılmasını sağlıyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku

Genel

Yamaha RayZR Eicma’da Sahneye Çıktı

Yayımlanma

/

Milano’da kapılarını açan ve motosiklet dünyasının sınırlarını belirleyen EICMA Fuarı’nda, Yamaha Motor’un tüm segmentlerde geleceği şekillendiren yeni modelleri tanıtıldı. Yamaha 2024 yılında da motosiklet ve scooter sürücülerine her kategoriye uygun, oldukça geniş bir model yelpazesi sunuyor. Yamaha’nın 2024 yılı sürprizi scooter kategorisinde yarattığı yepyeni modeli RayzR oldu. Sadece 99 kg ağırlığındaki başlangıç seviyesi scooter RayZR 125cc Euro5 Blue Core motoruyla tasarruf peşindeki şehirli kullanıcının beklediği scooter.

 

Yamaha’nın en hafif scooterı RayZR

Yamaha 2024 yılı için yeniden tasarlanmış ve daha gelişmiş teknik özelliklere sahip MT-09 ve MT-09 SP Hyper Naked modellerinin yanı sıra, 80’li ve 90’lı yılların GP yarış motosikletlerinden ilham alınarak tasarlanmış yeni Sport Heritage modeli XSR900 GP’yi piyasaya sunarken dinamik, uygun fiyatlı, hafif ve yeni RayZR scooter’la Urban Mobility serisini daha da güçlendiriyor. EICMA’da 2024 yılı modellerini tanıtan Yamaha, dünyada özellikle MAX ailesiyle liderliğini koruduğu scooter segmentine yepyeni bir model ekleyerek tüm gözleri yine üstüne çevirdi.  RayZR, şehir içi ulaşımda güvenilirlik, kolay kullanım, sportif görünüm ve düşük fiyat arayan başlangıç seviyesindeki sürücüler için uygun fiyatlı, ideal bir seçim. Daha iyi hızlanma için özel bir elektrikli güç destek sisteminin bulunduğu ekonomik 125cc Euro5 Blue Core motora sahip. Yalnızca 99 kg ağırlığıyla Yamaha’nın en hafif scooter’ı olan RayZR, yoğun şehir trafiğinde çevik bir performans sergiliyor. RayZR’nin çevre dostu Start & Stop sistemi, scooter trafik ışıklarında veya kavşaklarda durduğunda motoru otomatik olarak kapatarak yakıt performansını yüzde 4’e kadar iyileştiriyor. Yeni Akıllı Motor jeneratörü, motorun son derece sessiz çalışmasını sağlıyor. 

RayZR

Yeni Renkler 

Ténéré 700 Extreme ve Ténéré 700 Explore modelleri 2024 yılında tüm Avrupa pazarlarında satışta olacak. Bu yeni modellerin yanı sıra çeşitli yeni renklerde geniş bir Yamaha motosiklet ve scooter yelpazesi de sunulacak. MT-10, MT-09, MT-07 Midnight Cyan rengi ve camgöbeği jantların bulunduğu koyu gri gövde tasarımıyla 2024 yılı içerisinde Hyper Naked tutukunları ile buluşacak. Yeni XSR900 GP, 1980’lerin Grand Prix motosikletlerini anımsatan ikonik görünümü ve sınıfının en gelişmiş teknolojileri ile Yamaha’nın yarış geçmişine tutkuyla bağlı olanlar için hazzı doruklara çıkaracak.  Yeni ve yenilenen modellerle 2024 motosiklet sürücüleri için heyecan verici bir yıl olacak” diyen Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Hakan Kaya, “Özellikle RayZR sektöre yepyeni bir soluk getirecek ve büyük bir kullanıcı kitlesine hitap edecek. Gelişmiş, yenilikçi ve düşük yakıt tüketimini baz alan motor teknolojisi ile şehir içi ulaşımda kendisini farklı ve özel hissetmek isteyenlere yönelik ürünümüzü kullanıcılarımızın beğenisine sunuyor olmaktan dolayı çok memnunuz. EICMA Fuarı’nda sergilediğimiz modeller, 2024 yılı içerisinde Yamaha tutkunları ile buluşacak. 2024 sektör için daha dinamik ve rekabeti yüksek bir yıl olacak.” dedi. 

Yamaha Scooter Modelleri Şehir İçinde Akıllı Ulaşım İçin En Doğru Tercih

Yamaha, çok satan NMAX 125 ve NMAX 155 modellerinin yanı sıra sürüşü kolay D’elight ve elektrikli NEO’s modeli ile şehir içinde en iyi alternatif ulaşım çözümlerini sunmaya devam ediyor. 2024 yılında tüm Urban Mobility modelleri, eski renklerin korunduğu NMAX 125/155 ve NEO’s dışında bir veya daha fazla yeni renkte sunulacak.

Devamını oku