Sosyal medya

Haber

Bosch’dan emisyonsuz mobilite yolunda dev adım

Yayımlanma

/

Bosch Yakit Hucresi-1

Alman teknoloji devi Bosch ve Çin’in otomotiv devlerinden biri olan Qingling Motors, emisyonsuz mobilite yolunda Çin’de önemli bir ortaklığa adım attı. İki dev şirket, yakıt hücrelerinde iş birliği yapmak ve yakıt hücresi sistemlerini geliştirip pazarlamak amacıyla Çin’de ortak bir şirket kurdu.


Bu da ilginizi çekebilir: Pandemi sonrası otomotiv sektörünün yeni rotası


Mobilite çözümleri, sanayi teknolojileri, tüketici ürünleri, enerji ve bina teknolojisi sektörlerinde faaliyet gösteren ve akıllı evler, sanayi 4.0 ve ağa bağlı mobilite için yenilikçi çözümler sunan Bosch, Çin’de yeni bir ortaklığa imza attı. Hafif kamyonlardan ağır kamyonlara kadar geniş bir portföye sahip olan Çinli şirket Qingling Motors ve Bosch ortaklığı ile Çin’de yeni bir şirket kuruldu. Bosch Hidrojen Güç Aktarma Sistemleri (Hydrogen Powertrain Systems) (Chongqing) Co. Ltd. isimli bu ortak girişim şirketi ile, Çinli araç üreticilerine yakıt hücresi sistemleri sağlanması hedefleniyor. Bosch yakıt hücresi sistemine sahip Qingling kamyonlarından oluşan test filosunun da 2021’de Çin yollarında olması bekleniyor.

İki dev şirketin bu ortaklık hamlesi, emisyonsuz araçlar için önemli bir çözüm olduğu belirtilen yakıt hücrelerinin, global çapta büyük bir atılım yapmasını sağlayacak ciddi bir adım olarak görülüyor. Yeni şirket, Çin pazarı için Yakıt Hücreli Güç Modülleri olarak adlandırılan yakıt hücresi sistemlerinin geliştirilmesinden ve pazarlanmasından sorumlu olacak. Girişim, her iki iş ortağının teknoloji ve pazar uzmanlığının bir havuzda toplanmasını, Çin yakıt hücresi pazarının geliştirilmesini ve Çin’deki otomotiv sanayisinin dönüşümüne katkıda bulunulmasını hedefliyor. Çin Otomotiv Mühendisleri Derneği (Çin-SAE) tarafından hazırlanan Enerji Tasarrufu ve Yeni Enerjili Araç Teknolojisi Yol Haritası 2.0’a göre, Çin’de 2030 yılı itibarıyla yakıt hücreli sürüş sistemlerine sahip bir milyondan fazla aracın trafikte olması bekleniyor.

Bosch-Yakit-Hucresi-2

Yakıt hücresi sistemi için gerekli olan yakıt hücresi paketi, güç elektroniğine sahip hava kompresörü ve sensörlü kontrol ünitesi gibi parçalar çoğunlukla Bosch’un Wuxi’deki fabrikasından temin ediliyor. Küçük ölçekli üretimin 2021 yılı içerisinde başlatılması planlanırken, Bosch’un Yakıt Hücreli Güç Modülü ile donatılan 70 Qingling kamyonundan oluşan test filosunun da 2021 yılı içerisinde yollarda olacağı öngörülüyor. Yakıt hücresi sisteminin pazara sunulma tarihi ise 2022-2023 olarak planlanıyor.

Bosch’un, Çin’de uzun yıllardır yakıt enjeksiyonu ve egzoz gazı arıtma alanlarında Qingling ile birlikte çalıştığı biliniyor. Çin’deki ortak girişimin önemi hakkında konuşan Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri İş Sektörü Başkanı Dr. Stefan Hartung, “Yakıt hücresinin sanayileştirilmesinde artık hızımızı artırıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve stratejik iş ortaklıkları, karayolu trafiğini olabildiğince iklim dostu hale getirme hedefini hızlandırmada önemli bir rol oynuyor.” ifadelerini kullandı. Çin’de kurulan ortak şirketin, mobil yakıt hücresinin sanayileştirilmesi yolunda önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Qingling Motors Başkanı Du Weidong ise, “Bosch ile olan başarılı iş birliğimizi devam ettirmekten memnuniyet duyuyoruz. Kısa bir süre önce gerçekleştirilen iş birliği, mobil yakıt hücresinin sanayileştirilmesi yolunda önemli bir dönüm noktası olmasının yanı sıra Çin otomotiv sanayisinin geliştirilmesine de önemli bir katkıda bulunuyor.” diye konuştu.

Bosch Yakit Hucresi-3

Alman teknoloji devi Bosch, Çin’deki ortak girişime teknoloji alanındaki geçmişten gelen yüksek deneyimini ve yakıt hücresi sistemlerindeki uzmanlığını katıyor. Qingling Motors ise, hafif kamyonlardan ağır kamyonlara kadar eksiksiz portföye sahip bir üretici olarak, elektrifikasyon ve yakıt hücreleri konusundaki güçlü bilgisinin yanı sıra Çin kamyon pazarındaki uzun yıllara dayanan deneyimiyle bu girişimi destekliyor. Çin’in elektromobilite açısından en büyük pazar olduğunu belirten Dr. Stefan Hartung, özellikle uzun mesafeler kat eden büyük, ağır araçlar için yakıt hücrelerinin, akülü-elektrikli güç aktarım mekanizmalarına kıyasla daha fazla avantaj sağladığına dikkat çekiyor.

Hidrojen teknolojisine büyük önem veren ve devamlı olarak bu alanda yatırımlar yapan Bosch, bir süredir Çin’deki yakıt hücresi faaliyetleriyle ilgili çalışmalarını hızlandırmaya devam ediyor. 2020 yılında Wuxi’de yakıt hücresi merkezi inşa edilmişti, şimdi ise ortak girişime de tedarik edilecek parçalar için gerekli olan üretim kapasitesinin hayata geçirilmesi için hazırlıklar yapılıyor. Bosch, Çin’deki yatırımlarının yanı sıra Almanya’da Bamberg, Feuerbach ve Homburg’da bulunan fabrikalarında da yakıt hücresinin sanayileştirilmesi alanında çalışmalarını sürdürüyor. Bosch, İsveçli uzman Powercell firması ile birlikte 2022’den itibaren kendi büyük ölçekli üretimine başlayabilmek için pazarın kullanımına hazır yakıt hücresi paketi geliştiriyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Yazılı Karşılaştırma: Ducati Scrambler Icon vs. Honda CB500X

Yayımlanma

/

Yazan:

Honda CB500X

Bu yazımızda, Ducati ve Honda markalarının orta segment modellerinden denk sayılabilecek iki modeli kıyaslayacağız. Bunlar Ducati Scrambler Icon ve Honda CB500X olacak.

Scrambler serisi, klasik (cafe racer denilen) görünümleriyle ilgi çekmelerine ek olarak, Ducati’nin en erişilebilir (uygun fiyatlı) serilerinden biri olmasıyla da ön plana çıkıyor. Örnek vermek gerekirse Hindistan gibi bozuk yollara ve kötü ekonomik duruma sahip ülkelerde Ducati’nin en çok sattığı serisi Scrambler oluyor. Bu seride yeni tasarımlı 10 parçalı jantlar, Ducati Multimedia bağlantısı, vites pozisyon göstergesi ve diğer bazı güncel dokunuşlar da görülüyor.

Ducati Scrambler Icon Ön

Ducati Scrambler Icon‘un mekanik kısmına bakıldığında 803cc’lik L-Twin yapısındaki motorun yer aldığı görülüyor. Devir saatinin her bölgesinde sesini belli eden ve üst devirlerde biraz titreşim de veren bu motor için oldukça karakterli denilebilir. 72 beygir gücü ve 66 Nm tork değeriyle de macera severler için gereken teknik kapasiteyi sunmuş oluyor. Bu değerler bir diğer yandan, yeni başlayanları da korkutmayacak düzeyde.

1960’ların dual-sport ve motocross motosikletlerinden esinlenilmiş bir tasarıma sahip olan Ducati Scrambler, bu tasarımı sayesinde trafikte yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Frenleri de gerçekten çok başarılı. Hafif debriyajı da bu motosikleti yine günlük kullanım için uygun kılan detaylardan oluyor. Tabii övemeyeceğimiz kısımları da söz konusu. Çünkü konfor anlamında çok iyi sayılmaz, yani sert bir yapısı var. Ayrıca dur-kalk trafiğinde motorda hararet eğilimi de söz konusu. 18 inç jantlara ve Pirelli MT60 lastiklere sahip olan Scrambler’ın tepkilerinin bazen beklendiği kadar iyi olmadığı da söylenebilir.

Ducati Scrambler Icon Arka

Naked motosikletler her zaman yaygın olarak kullanım alanı bulsalar da son dönemde Adventure (ADV) motosikletlere rağbet daha fazla gibi. Zira müşteriler, fazla para harcadıkları motosikletlerden çok şey bekliyorlar. ADV motosikletler de uzun yollu süspansiyonları ile konforlu bir sürüş sunabiliyorlar. Ayrıca günümüzün ADV motosikletleri teknolojik anlamda da gelişmiş oldukları için, sportif bir sürüş ve aynı zamanda kolay bir kullanım dahi sunabiliyorlar.

Honda CB500X Ön

Yeni Honda CB500X’e baktığımızda ise ülkemize gelmediğini biliyoruz. Bu modelin diğer ülkelerdeki fiyatına baktığımızda ise pek de uygun olmadığını yani yüksek sayılabileceğini söyleyebiliriz. Teknik özelliklerine bakıldığında ise 471cc paralel-twin motoru, 47 beygir gücü gibi şeyleri görüyoruz. Bu motorun sürüşte oldukça konforlu ve keyifli bir sürüş vaad ettiğini söyleyebiliriz. Bu motosikletin gaz tepkisi, Scrambler’daki kadar düzensiz değil. Fakat yine de fazla gaz verildiğinde ön tekerin kalkması işten bile değil. Yani Honda, CB500X’in dozunu iyi bir ayarda tutmuş diyebiliriz.

Honda CB500X Arka

Süspansiyon yolu CB500X’te önde 150 mm, arkada ise 135 mm olarak belirtiliyor. Süspansiyonun bozuk yollarda gayet iyi iş çıkardığını da söylemeliyiz. Yani hafif arazilere girmeyi düşünüyorsanız bu makine bunu rahatlıkla sağlayabilir. Bu makinenin oturma yüksekliğinin 830 mm, ağırlığının da 199 kg olduğunu da belirtmiş olalım. Bu motosiklete hakim olabilmeniz için güçlü veya iri yapılı olmanıza da gerek olmaması güzel özelliklerinden oluyor. Ayrıca bu motosikletin frenleri de aynı Ducati Scrambler’daki gibi son derece başarılı.

Karar Aşaması

Scrambler ve CB500X arasında karar vermek gerçekten çok zor olurdu. Daha belirgin karakteri sebebiyle Scrambler ağır basan seçenek olabilir. Fakat diğer yandan Honda CB500X de kendisinden beklenenleri çok iyi şekilde veriyor. Ayrıca uzun vadede yürütmesi daha ekonomik bir model olabilir.

Devamını oku

Haber

Motosiklette Neden Düşülür? Ön ve Arka Fren Ne Zaman Kullanılmalı?

Yayımlanma

/

Motosikletimizi neden düşüyoruz sorusunun cevabı genellikle yanlış fren kullanımıdır. Yavaş sürüşlerde ön freni kullanmak motorumuzun ağırlık merkezini bozar ve gidonun sola ve sağa kitlenmesine ve devamında düşmemize neden olur. Özellikle kendimizden büyük bir motosiklet tercih ettiysek. 30 km/s hızın altında arka fren kullanımı motosikletimizin ağırlık merkezini bozmadan güvenli bir duruş sağlayacaktır.

Devamını oku

Haber

Maxto M3 Kameralı İnterkom İncelemesi

Yayımlanma

/

Konu interkom olunca birçok insan acaba Çin’den interkom siparişi versek nasıl olur diye düşünüyordu. Biz de, takipçilerimizden Kaan Bey’in Çin’den satın aldığı Maxto M3 interkomu 1 haftalığına kendisinden ödünç alıp; düşüncelerimizi sizlere aktarmaya çalıştık. Maxto M3, kameralı bir interkom ve Nisan ayı itibariyle 1.000 TL bandında bir fiyatla satın alınabiliyor. Cihaz güzel olsa bile; sonradan yaşayabileceğiniz problemlerdeyse Çin’den aldığınız diğer ürünlerde olduğu gibi bir muhatap bulabilmeniz maalesef mümkün değil. Maxto M3, 1080p video kaydedebiliyor ve çektiği videoları, hafıza dolsa bile eski dosyaların üzerine yazmaya devam edebiliyor. Bu sayede hafıza doldu mu gibi kaygılar taşımanıza gerek kalmıyor. Cihazın müzik kalitesi de gayet yerinde. Fakat bizim kullandığımız cihazda mikrofonda problem yaşadığımızı da belirtmeden geçmeyelim.

Devamını oku