Sosyal medya

Haber

Çip krizi otomotiv sektöründe zararı daha da arttırabilir

Yayımlanma

/

Mikrocip Krizi

Başta otomotiv sektörü olmak üzere birçok sektörü olumsuz etkileyen mikroçip krizi, önde gelen analiz firmalarının tahminlerine göre yılın üçüncü çeyreğinde de devam edecek. Uzmanlar, kriz nedeniyle otomotiv endüstrisinin 110 milyar dolar zarara uğrayabileceğini belirtiyor.


Bu da ilginizi çekebilir: Pandemi sonrası otomotiv sektörünün yeni rotası


Kısa vadede çözülemeyecek gibi görünen çip krizi her geçen gün daha da karmaşık bir hal almaya devam ediyor. Üretim süreçlerine büyük darbe vuran kriz nedeniyle, birçok üreticinin duruşa geçerek fabrikalarında üretime ara verdiği haberlerini duyuyoruz.

Zarar 110 milyar doları bulabilir

Sektörün önde gelen analiz firmaları da çip krizi ve bunun otomotiv endüstrisi üzerindeki etkileri ile ilgili analizlerini paylaşmaya devam ediyor. Bu analiz firmalarından biri olan AlixPartners da, daha önceki tahminlerinde sektördeki zararın 61 milyar dolar olacağını ifade etmişti. Uzmanların şu anki tahminlerine göre ise, yılda 3.9 milyon adet otomobil üretimi kaybolabilir ve zarar 110 milyar dolara ulaşabilir.

AlixPartners’ın analizlerine göre, çip krizi yılın üçüncü çeyreğinde de devam edecek. Krizin yılın ikinci yarısına, hatta 2022’nin başlarına sarkabileceği de belirtiliyor. Bu durum, otomotiv endüstrisindeki zararın katlanarak artacağına işaret ediyor.

Kriz nedeniyle birçok marka zarar etmeye devam ederken, Japon otomotiv devi Nissan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile rekor denebilecek büyüklükte zarar ettiğini duyurmuştu.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Moto kuryelerin yaşadığı zorluklar! Motosikletle kuryeliğe giriş!

Yayımlanma

/

Bu kez Nuri yargı dağıtıyor serisi ile karşınızdayız. Kuryelerin yaşadığı zorluklardan bahsettik. Keyifli seyirler

Devamını oku

Haber

Yamaha Tracer 900 GT

Yayımlanma

/

Yamaha Tracer 900 GT ile şehirde turladık. Hislerimize tercüman olacak kelimeler bulamadık. İyi seyirler.

Devamını oku

Haber

Kymco Downtown 350i Kullanıcı Deneyimi

Yayımlanma

/

3 yıldır farklı scooterlar kullanan Cem Kocabalı son kullandığı Yamaha XMax 250’sini satıp sıfır Kymco Downtown 350i satın almış. Cem Kocabalı yeni motosikletiyle ilgili deneyimlerini Kymco satın almayı düşünenlere bir referans olabileceğini düşünerek ziyaretimize geldi. Keyifli sohbeti için biz teşekkür ediyoruz. İyi seyirler.

Devamını oku