Sosyal medya

Haber

Xiaomi, elektrikli araç sektörüne giriş yapıyor

Yayımlanma

/

Xiaomi Logo

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Hong Kong Borsası’na yaptığı kamuoyu açıklaması ile elektrikli araç üretim çalışması hazırlıklarına başladığını duyurdu. Bu projesine 10 yıl boyunca toplamda yaklaşık olarak 10 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlayan Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, elektrikli araç için bir yan kuruluşun faaliyet göstereceğini de açıkladı. O kuruluşun CEO’luk görevi de yine aynı şekilde Lei Jun’da olacak.

Jun, aynı zamanda Xiaomi yönetim ekibinin son 75 gün içinde elektrikli araç sektörüne yönelik 200’den fazla sektör uzmanıyla 85 toplantı, dört şirket içi yönetim müzakeresi ve iki yönetim kurulu toplantısı olmak üzere çok titiz ve kapsamlı araştırmalar yürüttüğünün altını çizdi. Jun sözlerini: “Bu kararın verilmesinde Mi fanlarının Xiaomi’nin değerlerine olan güvenleri ve markaya verdikleri sürekli desteğin de büyük etkisi oldu. Bu da Xiaomi’nin yeni bir çığır açarak akıllı elektrikli araç sektörüne girmesinde önemli bir temel oluşturdu.


Bu da ilginizi çekebilir: Rusya’dan elektrikli motosiklet: Aurus Escort!


Son mali sonuçlara göre, dünya genelinde akıllı telefon satışlarımız 146 milyona ulaştı ve dünyanın en büyük üç akıllı telefon üreticisi arasında yer almaya devam ediyoruz. Üst düzey akıllı telefon satışlarımız 10 milyonu aştı. TV satışlarında ise Çin’de arka arkaya 8 çeyrektir zirvedeki yerimizi koruyoruz. Xiaomi’nin AIoT platformunda 324,8 milyonun üzerinde bağlı cihaz bulunuyor. Aylık 86,7 milyon aktif kullanıcıya sahip olan XiaoAI yapay zeka asistanıyla akıllı ev sektörüne liderlik etmeyi sürdürüyoruz. 2020 yılının sonunda grubumuz toplamda 108 milyar RMB nakit rezervine sahip oldu” diyerek tamamladı.

Xiaomi, elektrikli araç projesinde o firmayla ortaklık yapacak!

Ayrıca resmi olarak açıklanmamış olsa da Reuters gibi bazı ciddi kaynakların belirttiğine göre Xiaomi, elektrikli araç projesinde Çinli köklü bir otomotiv markası olan Great Wall Motors‘dan destek alacak. Hatta Xiaomi’nin o firmanın bir fabrikasını kullanacağı da belirtiliyor. 30 yıldan fazla bir geçmişi bulunan Great Wall Motors ise Çin’de SUV ve pick-up modeller üzerine yoğunlaşmış, son dönemde de elektrikli otomobil sektörüne giriş yapmış bir otomobil firması.

Firmanın ilk elektrikli modeli 2018 yılında ortaya çıkmış oldukça ekonomik bir modeldi. Bu firma, 2019 yılında da BMW ile ortaklık kurarak elektrikli Mini modelinin üretimini Çin’de gerçekleştirdi. O tarihten bu yana da başka bir elektrikli otomobil modeli duyulmadı. Bu yüzden Xiaomi ile olan ortaklıkları gayet mantıklı görünüyor.

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Moto kuryelerin yaşadığı zorluklar! Motosikletle kuryeliğe giriş!

Yayımlanma

/

Bu kez Nuri yargı dağıtıyor serisi ile karşınızdayız. Kuryelerin yaşadığı zorluklardan bahsettik. Keyifli seyirler

Devamını oku

Haber

Yamaha Tracer 900 GT

Yayımlanma

/

Yamaha Tracer 900 GT ile şehirde turladık. Hislerimize tercüman olacak kelimeler bulamadık. İyi seyirler.

Devamını oku

Haber

Kymco Downtown 350i Kullanıcı Deneyimi

Yayımlanma

/

3 yıldır farklı scooterlar kullanan Cem Kocabalı son kullandığı Yamaha XMax 250’sini satıp sıfır Kymco Downtown 350i satın almış. Cem Kocabalı yeni motosikletiyle ilgili deneyimlerini Kymco satın almayı düşünenlere bir referans olabileceğini düşünerek ziyaretimize geldi. Keyifli sohbeti için biz teşekkür ediyoruz. İyi seyirler.

Devamını oku