Sosyal medya

Haber

Pirelli dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğini üretti

Yayımlanma

/

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-1

Pirelli, dünyada FSC sertifikalı (Forest Stewardship Council – Orman Yönetim Konseyi) lastikler üreten ilk firma oldu. İçerdikleri FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon ile artan oranda sürdürülebilir lastik üretimi için öncü olan bu lastikler, BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobil için özel olarak tasarlandı.


Bu da ilginizi çekebilir: Pirelli’nin ‘Run Flat’ teknolojisi elektrikli araçlara uyarlanıyor


FSC sertifikalı Pirelli P Zero

Lastik endüstrisinin dev firmalarından biri olan Pirelli, FSC sertifikalı lastikler üreterek ağaç ekili alanların biyolojik çeşitliliğinin korunmasına katkıda bulunacak ve bölgenin yerel halkı ile işçilerin yaşamlarına da fayda sağlayacak. FSC belgeli ekim alanlarından tedarik edilen FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon kullanılarak üretilen dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiği Pirelli P Zero oldu. Bu özel lastik, BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobilin orijinal ekipmanı olarak sunulacak. FSC sertifikalı Pirelli P Zero, ön kısım için 275/35 R22, arka kısım için 315/30 R22 ebatlı olarak tasarlandı.

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-2

BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobil, üretim sürecinin her aşamasında CO2 belgelendirmesi kapsamında oldukça çevreci bir araç olarak üretildi. Pirelli’nin FSC sertifikalı P Zero lastikleri de otomobilin tüm performans gereksinimlerini karşılamayı başarırken, aynı zamanda hibrit aracın çevreci yaklaşımını destekliyor. Çevresel zararı minimuma indirmeyi ve çevresel sürdürülebilirliği hedefleyerek tasarlanan bu lastik, sadece Pirelli’nin ABD’de Georgia eyaletindeki Rome fabrikasında üretilecek. Yakıt tüketimini iyileştiren ve zararlı emisyonları azaltan düşük dönme direnci konusunda da (Avrupa lastik etiketinde “A” skorlu) oldukça başarılı olan bu lastik, aynı zamanda gürültü seviyesinin daha düşük olmasıyla daha çevreci bir yapıya bürünüyor.

Sürdürülebilir doğal kauçuk

Sürdürülebilir doğal kauçuk için küresel bir platform olan GPSNR’nin kurucu üyelerinden biri olan Pirelli, dünya genelinde birçok doğal kauçuk tedarikçileri, tedarik zincirindeki üreticiler, yetiştiriciler ve satıcılar, otomotiv müşterileri ve çok taraflı küresel kurumlarla yakın ilişkiler kuruyor. Pirelli bu sayede, dünya çapında doğal kauçuk işinin sürdürülebilir gelişimini desteklemeyi ve dolayısıyla tedarik zincirinin tümüne fayda sağlamayı amaçlıyor.

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-3

Pirelli’nin Sürdürülebilirlik ve Geleceğin Mobilitesinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Giovanni Tronchetti Provera, “Sürdürülebilir mobilite, henüz yola ulaşmadan hammadde aşamasında başlıyor. Pirelli, dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğiyle sürdürülebilirlik açısından giderek daha zorlayıcı hale gelen hedeflere ulaşma taahhüdünü bir kez daha kanıtlıyor. Yenilikçi malzeme çalışmalarımız ve giderek daha ileri teknolojilerle gerçekleştirilen üretim süreçlerimiz de sürdürülebilirliği destekliyor. İşimizin geleceği açısından gerekli olduğunun bilinciyle gezegenimiz için sürdürülebilir büyümeye yatırım yapmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

BMW AG’nin Satınalma ve Tedarikçi Ağından sorumlu yönetim kurulu üyesi Andreas Wendt ise, “Bir premium otomotiv üreticisi olarak sürdürülebilirlik yolunda öncülük etmeyi ve sorumluluk almayı hedefliyoruz. 2015 yılından bu yana doğal kauçuk yetiştiriciliğini geliştirmeye ve tedarikçi ağında şeffaflığı artırmaya odaklanıyoruz. Sertifikalı doğal kauçuktan üretilen lastiklerin kullanılması, sektörümüzde çığır açan bir başarı niteliğinde. Bu sayede iklim değişikliğine karşı mücadele etmek için biyolojik çeşitliliğin ve ormanların korunmasına yardımcı oluyoruz.” dedi.

BMW X5 xDrive45e Hibrit

FSC International Küresel Pazarlar Direktörü Jeremy Harrison ise şu ifadeleri kullandı:

“Pirelli’nin yeni FSC sertifikalı lastiği, doğal kauçuk değer zinciri boyunca ekonomik, sosyal ve çevresel fayda sağlama yolunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Bu durum özellikle doğal kauçuğun sürdürülebilirliğe ilişkin zorlukları bağlamında büyük önem taşıyor. Sorumlu şekilde tedarik edilen hammadde kullanma kararlılığı ve küçük yetiştiricilerden pazara kadar şeffaf bir doğal kauçuk değer zincirinin mümkün olduğunu gösterdiği için Pirelli’yi kutluyoruz. BMW’yi de FSC sertifikalı lastiğin geliştirilmesini desteklediği ve yeni modellerinden birinin donanımı olarak seçtiği için tebrik ediyoruz. Daha sürdürülebilir bir doğal kauçuk değer zincirine giden yolda atılan bu önemli adım, orman kayıplarının azaltılmasına ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin desteklenmesine de yardımcı oluyor. Her iki şirketi sürdürülebilirlik alanında gösterdikleri liderlik için kutluyor, bu gelişmenin sektörde daha geniş kapsamlı bir dönüşümün itici gücü olacağını umuyoruz.”

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Moto kuryelerin yaşadığı zorluklar! Motosikletle kuryeliğe giriş!

Yayımlanma

/

Bu kez Nuri yargı dağıtıyor serisi ile karşınızdayız. Kuryelerin yaşadığı zorluklardan bahsettik. Keyifli seyirler

Devamını oku

Haber

Yamaha Tracer 900 GT

Yayımlanma

/

Yamaha Tracer 900 GT ile şehirde turladık. Hislerimize tercüman olacak kelimeler bulamadık. İyi seyirler.

Devamını oku

Haber

Kymco Downtown 350i Kullanıcı Deneyimi

Yayımlanma

/

3 yıldır farklı scooterlar kullanan Cem Kocabalı son kullandığı Yamaha XMax 250’sini satıp sıfır Kymco Downtown 350i satın almış. Cem Kocabalı yeni motosikletiyle ilgili deneyimlerini Kymco satın almayı düşünenlere bir referans olabileceğini düşünerek ziyaretimize geldi. Keyifli sohbeti için biz teşekkür ediyoruz. İyi seyirler.

Devamını oku