Sosyal medya

Haber

Pirelli dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğini üretti

Yayımlanma

/

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-1

Pirelli, dünyada FSC sertifikalı (Forest Stewardship Council – Orman Yönetim Konseyi) lastikler üreten ilk firma oldu. İçerdikleri FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon ile artan oranda sürdürülebilir lastik üretimi için öncü olan bu lastikler, BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobil için özel olarak tasarlandı.


Bu da ilginizi çekebilir: Pirelli’nin ‘Run Flat’ teknolojisi elektrikli araçlara uyarlanıyor


FSC sertifikalı Pirelli P Zero

Lastik endüstrisinin dev firmalarından biri olan Pirelli, FSC sertifikalı lastikler üreterek ağaç ekili alanların biyolojik çeşitliliğinin korunmasına katkıda bulunacak ve bölgenin yerel halkı ile işçilerin yaşamlarına da fayda sağlayacak. FSC belgeli ekim alanlarından tedarik edilen FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon kullanılarak üretilen dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiği Pirelli P Zero oldu. Bu özel lastik, BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobilin orijinal ekipmanı olarak sunulacak. FSC sertifikalı Pirelli P Zero, ön kısım için 275/35 R22, arka kısım için 315/30 R22 ebatlı olarak tasarlandı.

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-2

BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobil, üretim sürecinin her aşamasında CO2 belgelendirmesi kapsamında oldukça çevreci bir araç olarak üretildi. Pirelli’nin FSC sertifikalı P Zero lastikleri de otomobilin tüm performans gereksinimlerini karşılamayı başarırken, aynı zamanda hibrit aracın çevreci yaklaşımını destekliyor. Çevresel zararı minimuma indirmeyi ve çevresel sürdürülebilirliği hedefleyerek tasarlanan bu lastik, sadece Pirelli’nin ABD’de Georgia eyaletindeki Rome fabrikasında üretilecek. Yakıt tüketimini iyileştiren ve zararlı emisyonları azaltan düşük dönme direnci konusunda da (Avrupa lastik etiketinde “A” skorlu) oldukça başarılı olan bu lastik, aynı zamanda gürültü seviyesinin daha düşük olmasıyla daha çevreci bir yapıya bürünüyor.

Sürdürülebilir doğal kauçuk

Sürdürülebilir doğal kauçuk için küresel bir platform olan GPSNR’nin kurucu üyelerinden biri olan Pirelli, dünya genelinde birçok doğal kauçuk tedarikçileri, tedarik zincirindeki üreticiler, yetiştiriciler ve satıcılar, otomotiv müşterileri ve çok taraflı küresel kurumlarla yakın ilişkiler kuruyor. Pirelli bu sayede, dünya çapında doğal kauçuk işinin sürdürülebilir gelişimini desteklemeyi ve dolayısıyla tedarik zincirinin tümüne fayda sağlamayı amaçlıyor.

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-3

Pirelli’nin Sürdürülebilirlik ve Geleceğin Mobilitesinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Giovanni Tronchetti Provera, “Sürdürülebilir mobilite, henüz yola ulaşmadan hammadde aşamasında başlıyor. Pirelli, dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğiyle sürdürülebilirlik açısından giderek daha zorlayıcı hale gelen hedeflere ulaşma taahhüdünü bir kez daha kanıtlıyor. Yenilikçi malzeme çalışmalarımız ve giderek daha ileri teknolojilerle gerçekleştirilen üretim süreçlerimiz de sürdürülebilirliği destekliyor. İşimizin geleceği açısından gerekli olduğunun bilinciyle gezegenimiz için sürdürülebilir büyümeye yatırım yapmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

BMW AG’nin Satınalma ve Tedarikçi Ağından sorumlu yönetim kurulu üyesi Andreas Wendt ise, “Bir premium otomotiv üreticisi olarak sürdürülebilirlik yolunda öncülük etmeyi ve sorumluluk almayı hedefliyoruz. 2015 yılından bu yana doğal kauçuk yetiştiriciliğini geliştirmeye ve tedarikçi ağında şeffaflığı artırmaya odaklanıyoruz. Sertifikalı doğal kauçuktan üretilen lastiklerin kullanılması, sektörümüzde çığır açan bir başarı niteliğinde. Bu sayede iklim değişikliğine karşı mücadele etmek için biyolojik çeşitliliğin ve ormanların korunmasına yardımcı oluyoruz.” dedi.

BMW X5 xDrive45e Hibrit

FSC International Küresel Pazarlar Direktörü Jeremy Harrison ise şu ifadeleri kullandı:

“Pirelli’nin yeni FSC sertifikalı lastiği, doğal kauçuk değer zinciri boyunca ekonomik, sosyal ve çevresel fayda sağlama yolunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Bu durum özellikle doğal kauçuğun sürdürülebilirliğe ilişkin zorlukları bağlamında büyük önem taşıyor. Sorumlu şekilde tedarik edilen hammadde kullanma kararlılığı ve küçük yetiştiricilerden pazara kadar şeffaf bir doğal kauçuk değer zincirinin mümkün olduğunu gösterdiği için Pirelli’yi kutluyoruz. BMW’yi de FSC sertifikalı lastiğin geliştirilmesini desteklediği ve yeni modellerinden birinin donanımı olarak seçtiği için tebrik ediyoruz. Daha sürdürülebilir bir doğal kauçuk değer zincirine giden yolda atılan bu önemli adım, orman kayıplarının azaltılmasına ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin desteklenmesine de yardımcı oluyor. Her iki şirketi sürdürülebilirlik alanında gösterdikleri liderlik için kutluyor, bu gelişmenin sektörde daha geniş kapsamlı bir dönüşümün itici gücü olacağını umuyoruz.”

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Yeni Suzuki GSX-S1000 yakında Türkiye’de!

Yayımlanma

/

Yazan:

Suzuki’nin motosiklet modellerinin en performanslı serisi olan GSX ailesinin en güçlü üyesi olan GSX-S1000 yenilendi. Her zamankinden daha etkileyici bir görünüme kavuşan GSX-S1000, adeta pist performansını caddelere getiriyor. GSX-S1000’in yenilenmiş hâlinin Eylül ayında Türkiye’de olacağı da açıklandı!

Yeni altıgen LED farları, kaslı motor bölgesi görünümü ve karbon fiber kaplamalarıyla daha çevik ve daha agresif tasarıma sahip GSX-S1000, güçlü, güvenli ve bir o kadar hafif kompakt şasisiyle de benzersiz sürüş deneyimlerine olanak tanıyor. Günlük kent kullanımlarından en virajlı sportif gezilere kadar farklı yol koşullarına uyum sağlayan GSX-S1000, üstün teknoloji ürünü “Suzuki Akıllı Sürüş Sistemleri” sayesinde de 3 farklı sürüş moduyla kullanılıyor.

Gücünü, yola uyarlanmış biçimde süper spor performansı sunan 999 cc hacimli yeni motordan alan GSX-S1000, adeta pist kralı GSX-R1000 modelinin yol versiyonu olarak kabul görüyor. Yenilenen motoruyla alt devirlerde çok daha fazla tork değeri sunan motosiklet, bu sayede ani hızlanmalara da çok daha çabuk cevap veriyor. GSX-S1000; Metalik Triton Mavisi, Parlak Mat Gri ve Parlak Siyah olmak üzere 3 farklı renk seçeneğiyle motosiklet tutkunlarının karşısına çıkıyor. Yenilenen GSX-S1000, Suzuki’nin ülkemizdeki tek distribütörü olan Doğan Trend Otomotiv aracılığıyla Eylül ayında Türkiye’deki motosiklet tutkunlarıyla buluşacak.

Motosiklet dünyasının lider markalarından Suzuki, ilk kez 2015 yılında ürettiği naked sınıfının çarpıcı motosikleti GSX-S1000’i yeni tasarımı, kıvrak şasisi ve üstün Suzuki teknolojileriyle güncelledi. Daha kontrollü, daha çevik ve daha güçlü bir yapı sunan Suzuki GSX-S1000, en heyecan verici sürüş deneyimlerini caddelere taşımak için yenilendi. Bu kapsamda Suzuki GSX-S1000, günlük kent kullanımlarını, uzun yol sürüşlerini ve bol virajlı sportif sürüşleri en ideal biçimde isteyen herkese hitap ediyor. Yenilenen GSX-S1000, dikkat çekici tasarım detayları ve 999 cc’lik motor gücü ve performansına ek olarak, son teknolojiye sahip sürüş kontrol sistemleriyle çıtasını ve iddiasını daha da yükseltiyor.

Ayrıca GSX-S1000; sağlamlığının yanında, hafif ve kompakt şasisiyle de sınıfının muadillerinden ayrışıyor. Sunduğu renklerle de motosiklet tutkunlarını harekete geçiren GSX-S1000; Suzuki’nin marka sembolü olarak bilinen ana rengi Metalik Triton Mavisi (YSF), yeni geliştirilen Parlak Mat Mekanik Gri (QT7) ve Parlak Işıltılı Siyah (YVB) olmak üzere üç farklı gövde rengi seçeneğiyle tercih ediliyor. Yenilenen GSX-S1000 önümüzdeki Eylül ayında, Türkiye’de Suzuki’nin tek distribütörü Doğan Trend Otomotiv aracılığıyla satışa sunulacak.

Suzuki GSX-S1000

Tasarımı agresif ve bir o kadar modern

Kapsamlı bilgisayar analizleri ve kil modelleme süreçlerinin titizlikle uygulandığı GSX-S1000’in tasarımında; güçlü, sportif ve kıvrak yapı net olarak yansıtılıyor. İlk etapta radikal altıgen Koito LED far tasarım, şık ön görünümle bütünleşerek göze çarpıyor. Far tasarımını çevreleyen zarif granaj, Suzuki’nin GP yarış motosikletlerinde ve ayrıca yeni nesil savaş jetlerinde uygulanan keskin hatları anımsatıyor. Motosikletin kompakt ön bölümü, kısa susturucu ve kuyruk tasarımıyla birleşerek, motor bölgesindeki kaslı yapıyı öne çıkarıyor.

Çift lensli LED arka stop lambalarıysa, kompakt kuyruğun şık çizgilerini daha da vurguluyor. GSX-S1000’in 19 litre menzil sunan yakıt deposundaki yeni Suzuki logoları ve yan gövdedeki model numarası etiketleri de, modern imajıyla GSX-S1000’in dinamik yapısını destekliyor. Genel iskeletin yan bölümleri gibi kısmi yüzeylerde ise kalite algısını daha da güçlendirmek için geliştirilen, karbon fiber benzeri bir yapıyla kaplanmış desenler yer alıyor. Motosikletin, özel tasarımlı anahtar tutma yerinde de GSX-S logosu ışıldıyor. Sürücü ve yolcu için olan bağımsız koltuklar, sportif görünümü desteklerken uzun yol konforuna da katkı sağlıyor.

Her koşula uyumlu yenilenen motor, her devirde fazla tork değeri

Güncellenen GSX-S1000’de, süper spor performansı sunan 999 cc hacimli, dört zamanlı DOHC, sıvı soğutmalı sıralı dört silindirli motor yer alıyor. Birçok zafere imza atan Suzuki GSX-R1000’in DNA’sını miras alan motor; yol kullanımlarına uyarlanmasıyla birlikte, MotoGP yarışları için geliştirilen ileri teknolojileri de bünyesinde barındırıyor. Naked motosiklet karakteristiğine göre optimize edilen yüksek performanslı motor, bu kapsamda hem sportif hem de günlük sürüş gereksinimlerine uyum sağlıyor.

Özellikle alt ve orta devirlerde yumuşak ve akıcı bir güç üretimine olanak tanıyor. Motorun eksantrik mili, supap yayları, debriyaj ve egzoz sisteminde yapılan yenilikler, daha dengeli perfomans sunarken, Euro 5 emisyon standartlarını yerine getiriyor. GSX-S1000’in yeni motoru, önceki nesil ile kıyaslandığında da alt devirlerde çok daha fazla tork değerini kullanıma sunuyor. Bu değer, düşük hızda seyrederken ani hızlanma isteklerine daha çabuk cevap verebilmeyi sağlıyor. Motor aynı zamanda orta ve üst devir bandında da yüksek tork üretimiyle canlı bir sürüş hissi sunuyor.

Yüksek hızlarda daha fazla güven veren yeni motor, aynı zamanda sürüş modları da dahil birçok elektronik kontrol teknolojileriyle destekleniyor. Sürücü, bu modlarla motorun güç üretimini kontrol ederken, gaz verdiğinde kullanıma sunulan tork seviyesi de sürüş tarzına uyarlanıyor. Böylece aynı yolda farklı sürüş karakteristikleri elde edilebiliyor. 999 cc hacimli motorun her bir gaz kelebeği gövdesinde 10 delikli ve uzun burunlu enjektörler kullanılıyor. Optimize edilen enjeksiyon sisteminin de katkısıyla verimlilik ve performans en üst seviyeye çıkıyor.

Emiş sesi ise GSX-S1000’in motorunda aynen korunurken, eşzamanlı olarak ses kalitesini daha da iyileşiyor. Haddeleme yönteminin uygulandığı motor dişlileri ise aşınma ve çatlamaya karşı daha fazla dayanım gösteriyor. Motorun egzoz yapısına bakıldığında da; Suzuki Egzoz Ayarlama (SET) sistemli, Euro 5 emisyon standartlarını karşılamaya yardımcı olan katalitik konvertörlü ve yeniden konumlandırılmış susturuculu “kompakt 4-2-1 egzoz sistemi” avantaj sağlıyor.


İlginizi çekebilir: İkon haline gelen enduro, Suzuki V-Strom 1050


Yeni nesil kavrama, konforu daha da artırıyor!

GSX-S1000’in bir önceki neslinde yer alan kaydırmalı kavrama, Suzuki Clutch Assist System (SCAS) ile zirveye ulaşıyor. Sistem kapsamında kaydırmalı kavrama, negatif motor torkunu azaltmak ve yüksek devirde vites küçültürken motor freni etkisini azaltmak için zaman zaman devreden çıkıyor. Böylece tekerleğin kilitlenmesinin önüne geçilirken, daha yumuşak bir yavaşlama sağlanıyor. Sürücü, daha güvenli bir şekilde vites küçültürken, virajlara da daha kontrollü giriyor. Bu destek, aynı zamanda hızlanmada debriyajın kavrama kuvvetini artırıyor. Böylelikle tork, arka tekerleğe verimli şekilde aktarılıyor ve yumuşak yayların kullanımı sağlanıyor. Sürücü de yoğun dur-kalklarda debriyaj kolunu hafif bir dokunuşla kullanarak sürüş konforunu artırıyor.

Akıllı sürüşü “Aktif, Temel ve Konfor” modları sağlıyor

GSX-S1000, Suzuki Akıllı Sürüş Sistemi’nin (S.I.R.S) gelişmiş elektronik özellikleriyle donatılıyor. Sistem kapsamındaki Suzuki Sürüş Modu Seçici (SDMS) farklı sürüş koşulları için 3 mod sunuyor. Bu modlardan, sürücü gazı açarken en keskin tepkiyi sağlayan Mod A (Aktif), pist veya virajlı ormanlık yollarda sportif sürüşlere olanak tanıyor. Günlük kullanımlarda güven sağlayan Mod B (Temel), aynı maksimum güç üretimine sahip olup, gaz emirlerine sistemin daha yumuşak cevap vermesini sağlıyor. Mod C (Konfor) ise yine aynı maksimum güç üretimine sahipken, yumuşak gaz kelebeği tepkisi ve gaz kelebeği açıldığında sınırlanan tork üretimi, ıslak veya kaygan yüzeyler gibi olumsuz yol koşullarında konforlu ve kontrollü bir sürüş sunuyor.

Suzuki Akıllı Sürüş Sistemi kapsamında olan diğer sistemlerden; Suzuki Çekiş Kontrol Sistemi (STCS) sürüş güvenliğini desteklerken, sürücü üzerindeki stres ve yorgunluğu azaltıyor. Yeni elektronik gaz kelebeği de kompakt ve hafif bir yapıyla avantaj sağlıyor. Çift yönlü hızlı vites değiştirme sistemi (açık/kapalı) debriyaj kolunu kullanmadan, daha hızlı ve daha yumuşak vites büyütme – küçültme olanağı sağlıyor. Suzuki Kolay Çalıştırma Sistemi ise sürücünün debriyaj kolunu çekmeden, marş düğmesine basarak motoru çalıştırma olanağı sunuyor. Suzuki’nin güncellenen Düşük Devir Yardımcısı da, SCAS işleviyle birlikte daha yumuşak kalkışlara yardımcı oluyor.

Daha çok fonksiyon sunan LCD ekran

Suzuki GSX-S1000, sahip olduğu elektronik donanımlarla da sürüş keyfini artırıyor. Sürüş için gerekli olan tüm bilgileri veren parlaklığı ayarlanabilir LCD gösterge paneli, özel grafikler ve mavi arka aydınlatmalı kolay okunur tasarımıyla sürücünün görüşüne sunuluyor. LCD ekran; hız, devir, tur süresi modu, saat, ortalama ve anlık yakıt tüketimi, akü voltajı, kilometre sayacı, çift günlük kilometre sayacı (A-B), çekiş kontrol modu, bakım hatırlatıcısı, vites konumu, SDMS modu, su sıcaklığı, Quick Shift (AÇIK/KAPALI), menzil ve yakıt göstergesi bilgilerini gösteriyor. Ekranı çevreleyen LED uyarı ışıklar ise sinyaller, uzun far, boş vites, arıza, ana uyarı, ABS, çekiş kontrol sistemi, düşük voltaj uyarısı, soğutma suyu sıcaklığı ve yağ basıncı bilgilerini kolay bir görünürlükle sürücüye iletiyor.

GSX-S1000’in kompakt şasisi daha kıvrak, daha hafif

Suzuki GSX-S1000, sürücüsüne hem çevik bir sürüş sağlayan hem de sürüşü eğlenceli kılan kompakt, kıvrak ve hafif bir şasi sunuyor. Şasi, bu yapısıyla günlük kent içi kullanımlar, sportif geziler ve performanslı pist deneyimlerine uyum gösteriyor. En optimum şekilde konumlandırılan salıncak, süspansiyon ayarları, gidon, yakıt deposu ve lastikler, sürücüye en ideal sürüş pozisyonunu sunuyor. GSX-S1000’in şasisi, ayrıca, motor ve Suzuki Akıllı Sürüş Sistemi’nin (S.I.R.S.) gelişmiş kontrolleri arasındaki uyum ve ahengi de tamamlıyor.

Gidon başlığından salıncak pivotuna kadar olan düz ana borulu ikiz kirişli alüminyum çerçeve, kıvrak sürüş ve üstün yol tutuş için rijitlik ve hafiflik sağlıyor. GSX-R 1000 süperspor modelinden uyarlanan alüminyum alaşımlı arka salıncak ise yüksek performansla uyumlu dizaynı yansıtıyor. Testler sonucunda 23 mm daha geniş hale getirilen elcikler ve hafifçe yukarı doğru eğimli şekilde yenilenen gidon kolları, sportif sürüşü artırıyor. Bu özelliklerle birlikte, yenilenen koltuk tasarımı da dik sürüş pozisyonuna katkı veriyor. İnce gövde ve dar diz alanı ise 810 mm sele yüksekliğiyle birlikte, sürücünün ayaklarını kolayca yere basmasına yardımcı oluyor. Sportif ancak sarsıntısız bir sürüş sağlayan 43 mm çapında ayarlanabilir KYB ters ön çatal ve dengeli-çevik sürüşü destekleyen ayarlanabilir bağlantılı arka süspansiyon, yenilenen GSX-S1000’in diğer şasi özellikleri arasında bulunuyor.

Lastikler sportif sürüşü zirveye çıkarıyor

Yenilenen Suzuki GSX-S 1000’de, önde 120/70ZR17 ve arkada 190/50ZR17 olmak üzere Dunlop’un yeni Roadsport 2 lastikleri, maksimum spor performansı sunuyor. Bir önceki D214 lastiklere kıyasla daha üstün yol tutuşu sergileyen lastikler, karkastaki “Ultra Esnek Çelik Eksiz Kemer” katmanıyla daha yüksek bir dayanım seviyesi sağlıyor. Sırt deseni optimize edilen lastik, ıslak zeminde de daha yüksek tutunma limitlerine kavuşuyor. Yeni silika bileşenler de aşınma dayanımını artırıyor. Ön ve arka süspansiyon ayarlarıyla uyumlu olan lastikler, sportif performans için gerekli olan kavrama, denge, çevik kullanımla birlikte konforu da eksik etmiyor. Ayrıca 6 kollu dökme alüminyum jantlar da sportif görünüme katkıyı tamamlıyor. Brembo imzasını taşıyan 4 piston kaliperli 310 mm çapında çift diskli ön fren ise, ABS fren sistemiyle birlikte sürüş güvenliğini destekliyor.

Suzuki GSX-S1000 Teknik Özellikleri

Uzunluk 2.115 mm
Genişlik 810 mm
Yükseklik 1.080 mm
Dingil mesafesi 1.460 mm
Yerden yükseklik 140 mm
Sele yüksekliği 810 mm
Boş ağırlık 214 kg
Motor tipi 4 zamanlı, 4 silindirli, sıvı soğutmalı, DOHC
Çap x strok 73,4 mm x 59,0 mm
Motor hacmi 999 cc
Sıkıştırma oranı 12.2:1
Yakıt sistemi Enjeksiyon
Marş sistemi Elektrikli
Yağlama Islak karter
Şanzıman 6 hızlı sabit
Süspansiyon ön Teleskopik ters çatal, helezon yay, yağlı amortisörler
Süspansiyon arka Bağlantılı, helezon yay, yağlı amortisör
Çatal açısı/İz genişliği 25°/100 mm
Ön fren Çift disk
Arka fren Disk
Ön lastik 120/70ZR17M/C (58W), tubeless
Arka lastik 190/50ZR17M/C (73W), tubeless
Marş sistemi Elektronik ateşleme (transistörlü)
Yakıt deposu 19,0 litre
Yağ kapasitesi 3,4 litre

Devamını oku

Haber

Hava yastıklı motosiklet montu lideri, son ürününü tanıttı

Yayımlanma

/

Yazan:

Hava Yastıklı Motosiklet Montu (Hit Air Marka)

Japon Hit-Air firması, uzun yıllardır hava yastıklı motosiklet montları üzerine çalışan bir firma. Hatta firmanın ilk hava yastıklı motosiklet montunu 1998 yılında ortaya koyduğu da belirtiliyor. Yıllar boyunca bu konuda Spidi, IXS ve Louis gibi firmalara da tedarikçilik yapan Hit-Air, at binicilerine özel olarak aynı türde montlar bile geliştirmiş.


Bu da ilginizi çekebilir: Otomobil yangınlarına karşı dahiyane çözüm!


Bu firma bugün, MLV adlı montunun ikinci neslini tanıttı. MLV II olarak adlandırılan bu ürün, sürücülerin gövdesini, sırtını ve boyun bölgesini korumak için tasarlanmış. Bu ürün, hava yastıklı ilk motosiklet montu olmasa da en gelişmiş örneklerinden birisi olmalı. Çünkü firmanın bu konuda 23 yıllık harika bir tecrübesi söz konusu. Firmanın bu montun ikinci neslinde bazı güçlendirmeler ve ergonomi anlamında bazı tasarım değişiklikleri yaptığını öğreniyoruz.

Bu montta kablolarla aktifleşen şişme sisteminin 90-160 milisaniye aralığında bu işlemi gerçekleştirdiği de belirtiyor. Bu da Avrupa standartlarını yakalamakla kalmıyor, o standartlardan daha iyi bir süre olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kanunda bu ürünler için 200 milisaniye süresi belirtiliyor. Montun koruyucu kısmının istendiğinde çıkarılabiliyor olduğu da belirtilenler arasında yer alıyor. 4 farklı bedende sunulacağı ve bu ayın ortalarında satışa çıkacağı belirtilen bu ürünün Avrupa fiyatı ise 545 Euro olarak belirlenmiş.

Devamını oku

Haber

Yeni nesil MINI Cabrio elektrikleniyor

Yayımlanma

/

Yazan:

Elektrikli MINI Cabrio-1

MINI Electric ile tamamen elektrikli ilk otomobilini piyasaya süren MINI markası, tamamen elektrikli ikinci modeli için de şimdiden hazırlıklara başladı. Markanın tam elektrikli ikinci modeli olarak gelecek olan yeni nesil MINI Cabrio‘nun 2025 yılında tanıtılması planlanıyor.


Bu da ilginizi çekebilir: MINI John Cooper Works yenilendi!


Gelecekteki model skalası için çizdiği rotanın merkezine elektrifikasyon stratejisini koyan MINI, 2030 yılında tüm modellerinin tamamen elektrikli olacağını açıkladı. Bu stratejinin ilk adımı olarak da MINI Electric olarak adlandırılan tamamen elektrikli bir otomobil piyasaya sürüldü. Ülkemizde de başarılı satış rakamlarına ulaşmayı başaran MINI Electric, Ocak-Eylül 2020 döneminde ülkemizde en çok satılan tamamen elektrikli otomobil oldu.

Elektrikli MINI Cabrio-2

Premium küçük sınıfta üstü açık dört koltuklu tek model olan MINI Cabrio da, tamamen elektrikli yeni versiyonuyla 2025’te tanıtılacak ve markanın elektrifikasyon stratejisinin ikinci adımını oluşturacak. İlk kez 1992 yılında Birmingham’daki İngiliz Otomobil Fuarı’nda tanıtılan MINI Cabrio modeli büyük ilgi görmüş ve ilk kez klasik MINI’ye cabrio bir versiyon eklenmişti.

MINI’nin sürüş keyfini ve açık hava keyfini birleştiren MINI Cabrio, 2004 yılında dünyada en çok satılan üstü açılır otomobil olmayı başarmıştı. Dikkat çeken tasarımı ve zengin standart donanımlarıyla fark yaratan MINI Cabrio, 2025’te tanıtılacak olan yeni nesil tamamen elektrikli versiyonuyla da adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor.

Ayrıca MINI, geçtiğimiz aylarda MINI 3 Kapı, MINI 5 Kapı ve MINI Cabrio modellerini de kapsamlı olarak yeniledi. Şık tasarımı ve üstün sürüş keyfi ile dikkat çeken yeni MINI modelleri, 2021 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye’deki MINI tutkunlarıyla buluşacak.

Devamını oku