Sosyal medya

Haber

Pirelli dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğini üretti

Yayımlanma

/

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-1

Pirelli, dünyada FSC sertifikalı (Forest Stewardship Council – Orman Yönetim Konseyi) lastikler üreten ilk firma oldu. İçerdikleri FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon ile artan oranda sürdürülebilir lastik üretimi için öncü olan bu lastikler, BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobil için özel olarak tasarlandı.


Bu da ilginizi çekebilir: Pirelli’nin ‘Run Flat’ teknolojisi elektrikli araçlara uyarlanıyor


FSC sertifikalı Pirelli P Zero

Lastik endüstrisinin dev firmalarından biri olan Pirelli, FSC sertifikalı lastikler üreterek ağaç ekili alanların biyolojik çeşitliliğinin korunmasına katkıda bulunacak ve bölgenin yerel halkı ile işçilerin yaşamlarına da fayda sağlayacak. FSC belgeli ekim alanlarından tedarik edilen FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon kullanılarak üretilen dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiği Pirelli P Zero oldu. Bu özel lastik, BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobilin orijinal ekipmanı olarak sunulacak. FSC sertifikalı Pirelli P Zero, ön kısım için 275/35 R22, arka kısım için 315/30 R22 ebatlı olarak tasarlandı.

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-2

BMW X5 xDrive45e şarj edilebilir hibrit otomobil, üretim sürecinin her aşamasında CO2 belgelendirmesi kapsamında oldukça çevreci bir araç olarak üretildi. Pirelli’nin FSC sertifikalı P Zero lastikleri de otomobilin tüm performans gereksinimlerini karşılamayı başarırken, aynı zamanda hibrit aracın çevreci yaklaşımını destekliyor. Çevresel zararı minimuma indirmeyi ve çevresel sürdürülebilirliği hedefleyerek tasarlanan bu lastik, sadece Pirelli’nin ABD’de Georgia eyaletindeki Rome fabrikasında üretilecek. Yakıt tüketimini iyileştiren ve zararlı emisyonları azaltan düşük dönme direnci konusunda da (Avrupa lastik etiketinde “A” skorlu) oldukça başarılı olan bu lastik, aynı zamanda gürültü seviyesinin daha düşük olmasıyla daha çevreci bir yapıya bürünüyor.

Sürdürülebilir doğal kauçuk

Sürdürülebilir doğal kauçuk için küresel bir platform olan GPSNR’nin kurucu üyelerinden biri olan Pirelli, dünya genelinde birçok doğal kauçuk tedarikçileri, tedarik zincirindeki üreticiler, yetiştiriciler ve satıcılar, otomotiv müşterileri ve çok taraflı küresel kurumlarla yakın ilişkiler kuruyor. Pirelli bu sayede, dünya çapında doğal kauçuk işinin sürdürülebilir gelişimini desteklemeyi ve dolayısıyla tedarik zincirinin tümüne fayda sağlamayı amaçlıyor.

Pirelli FSC Sertifikali Lastik-3

Pirelli’nin Sürdürülebilirlik ve Geleceğin Mobilitesinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Giovanni Tronchetti Provera, “Sürdürülebilir mobilite, henüz yola ulaşmadan hammadde aşamasında başlıyor. Pirelli, dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğiyle sürdürülebilirlik açısından giderek daha zorlayıcı hale gelen hedeflere ulaşma taahhüdünü bir kez daha kanıtlıyor. Yenilikçi malzeme çalışmalarımız ve giderek daha ileri teknolojilerle gerçekleştirilen üretim süreçlerimiz de sürdürülebilirliği destekliyor. İşimizin geleceği açısından gerekli olduğunun bilinciyle gezegenimiz için sürdürülebilir büyümeye yatırım yapmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

BMW AG’nin Satınalma ve Tedarikçi Ağından sorumlu yönetim kurulu üyesi Andreas Wendt ise, “Bir premium otomotiv üreticisi olarak sürdürülebilirlik yolunda öncülük etmeyi ve sorumluluk almayı hedefliyoruz. 2015 yılından bu yana doğal kauçuk yetiştiriciliğini geliştirmeye ve tedarikçi ağında şeffaflığı artırmaya odaklanıyoruz. Sertifikalı doğal kauçuktan üretilen lastiklerin kullanılması, sektörümüzde çığır açan bir başarı niteliğinde. Bu sayede iklim değişikliğine karşı mücadele etmek için biyolojik çeşitliliğin ve ormanların korunmasına yardımcı oluyoruz.” dedi.

BMW X5 xDrive45e Hibrit

FSC International Küresel Pazarlar Direktörü Jeremy Harrison ise şu ifadeleri kullandı:

“Pirelli’nin yeni FSC sertifikalı lastiği, doğal kauçuk değer zinciri boyunca ekonomik, sosyal ve çevresel fayda sağlama yolunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Bu durum özellikle doğal kauçuğun sürdürülebilirliğe ilişkin zorlukları bağlamında büyük önem taşıyor. Sorumlu şekilde tedarik edilen hammadde kullanma kararlılığı ve küçük yetiştiricilerden pazara kadar şeffaf bir doğal kauçuk değer zincirinin mümkün olduğunu gösterdiği için Pirelli’yi kutluyoruz. BMW’yi de FSC sertifikalı lastiğin geliştirilmesini desteklediği ve yeni modellerinden birinin donanımı olarak seçtiği için tebrik ediyoruz. Daha sürdürülebilir bir doğal kauçuk değer zincirine giden yolda atılan bu önemli adım, orman kayıplarının azaltılmasına ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin desteklenmesine de yardımcı oluyor. Her iki şirketi sürdürülebilirlik alanında gösterdikleri liderlik için kutluyor, bu gelişmenin sektörde daha geniş kapsamlı bir dönüşümün itici gücü olacağını umuyoruz.”

Devamını oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Yamaha XMax 300 (2024) Mayıs Ayında Bayilerde

Yayımlanma

/

Türkiye’de Sport Scooter segmentinin öncüsü olan XMAX ailesi, XMAX 300 Tech Max modelinin dönüşü ile daha da zenginleşiyor. Dinamik görünüm, işlevsellik, yüksek performans ve yüksek teknolojisiyle XMAX 300 Tech Max, scooter kullanıcıların yeni gözdesi olacak. Şehir içi günlük kullanımda veya şehir dışı gezilerde kıvraklık ve yüksek performans sunan model, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak. Mayıs 2024’de Yamaha bayilerden satın alabileceğiniz XMax 300’ün fiyatı henüz açıklanmadı.

Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek Motor Gücü…

XMAX 300 Tech MAX’ın ekonomik 300 cc tek silindirli sıvı soğutmalı motoru, hafta sonu yolcukları için bolca eğlence sunarken şehir içinde hızlı ve verimli kullanımıyla heyecan verici bir performans sağlıyor. Yamaha’nın gelişmiş Blue Core teknolojisi, yakıt tüketiminden tasarruf sağlarken gücü de en üst düzeye çıkarıyor. 

Modelde 4,2 inç tam renkli TFT ekranla birlikte ayrı tutulmuş bir 3,2 inç LCD hız göstergesi bulunuyor. 4,2 inçlik TFT ekran, akıllı telefon aracılığıyla bağlanabilen yerleşik Garmin navigasyon sistemini desteklemektedir. Böylece gerçek zamanlı trafik bilgileri, tahmini varış süresi gibi verilere kolayca erişerek sürüş keyfinizi maximuma çıkarabilirsiniz.

Radikal Görünüm…

XMAX 300 Tech MAX, yeni X şeklinde Full LED ön aydınlatmalarıyla görünürlüğünü artırmanın yanı sıra XMAX ailesinin sportif karakterini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Fütüristik görünüm, dinamik gövde tasarımına kusursuz şekilde uyum sağlayan entegre sinyaller ile güçlendirilmiştir. Kompakt silüete sahip gövde tasarımıyla şıklığı ve kaliteyi biraraya getiren deri kılıflı sele, sunduğu gelişmiş sürüş ergonomisi ile sürücüleri kalbinden vuruyor. 2 full face kaskın sığabildiği geniş sele altı depolama alanı ile XMAX 300 Tech MAX hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını oku

Genel

Honda Motosikset Liderliğini İtibar Ödülü ile Taçlandırdı

Yayımlanma

/

2024 yılı pazar liderliğini açıklayan Honda Motosiklet, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk oylarıyla ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi

  

Honda Motosiklet, pazarlama platformu Marketing Türkiye ile pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle gerçekleştirilen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde halkın oylarıyla motosiklet sektöründe birinci olarak ‘Yılın En İtibarlı Markası’ seçildi.

Düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri törenine markayı temsilen Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Emel Efe Tüzmen, Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen ve Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Ürün Müdürü Emre Koşak katıldı.

Alınan ödüle ilişkin olarak Honda Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Koray Tüzmen, “2023 yılı satış rakamları ile kendi rekorumuzu da kırarak pazar lideri olduk.  Toplam satış ve pazar payı başarımızı, müşterilerimizle kurduğumuz bağın ve sağladığımız müşteri memnuniyetinin göstergesi olan bu ödülle taçlandırmak bizi çok gururlandırdı. Honda kullanıcılarının marka ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu ödül, bizim bu bağı koruyabildiğimizi gösterirken, daha fazlasını yapmamız için de motivasyon kaynağı oldu. Sektörünün en itibarlı markası ödülüne layık görülmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza,  çalışma arkadaşlarımıza ve bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

 ‘İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’ araştırmasının sonuçları baz alınarak belirlenen ve pazarlama sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen The ONE Awards, bu yıl onuncu kez düzenlendi. Araştırma kapsamında 70 farklı kategoride en başarılı markalar, genel başarıyı değerlendiren 9 ana kriter, yıl performansını değerlendiren 16 alt kriter kapsamında 12 ilde 1.200 kişiyle yapılan görüşmelerde sonucunda ödüle değer görüldü. 

Devamını oku

Genel

TENERE EFSANESİ TENERE 700 EXTREME İLE DEVAM EDİYOR

Yayımlanma

/

İlk Dakar Rallisi’ni kazanan XT500modeliyle aynı sağlam genlere sahip Tenere, sürücülerin macera ruhunu açığa çıkarırken yeni ufukların ötesini keşfetmelerini sağlıyor. Tenere 700’ün 2019 yılında sahneye çıkmasıyla macera deneyimi bir üst seviyeye taşındı veYamaha’nın sınıfının lideri Adventure serisi, 2024 Model Tenere 700 Extreme’in satışa sunulmasıyla çok daha güçlü ve zengin bir seriye dönüştü.

Gelişmiş off-road performansı, artırılmış hareket mesafesi ve tamamen ayarlanabilir KYB ön süspansiyonları ile özgürlüğün sınırlarını aşmanız için tasarlanan Tenere 700 Extreme,farklı sürüş stillerine ve vücut yapılarına uyum sağlayan yapısıyla en zorlu arazilerdemaksimum performans sunuyor.Artırılmış yerden yüksekliği, daha geniş titanyum basamakları, yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluğu ve çevikliği ilebenzersiz bir sürüş deneyimi vadeden Extreme, Tenere ailesinin en heyecan verici modeli olmaya hazır.

Tenere 700 Extreme,5 inç TFT Raid temalı göstergesi, tek parça rallyselesi, yüksek kaliteli şasi bileşenleri ve off-road sürüş deneyimi için eklenen diğer ayrıcalıklı özellikleri ilemaceraseversürücüleri vahşi doğaya ve yeni ufuklara taşıyabilecek son derece yetenekli bir motosiklet.

Tenere 700 Extreme Temel Özellikler
• Geniş aralıklarla tamamen ayarlanabilir 43 mm KYB Ön Süspansiyonlar
• 230 mm artırılmış hareket mesafesi (Tenere700’den 20 mm daha fazla)
• 260 mm yerden yükseklik (Tenere 700’den 20 mm daha fazla)
• 5 inç RallyRaid Temalı TFT gösterge
• Sol tarafta mesafe kontrol butonu
• %35 daha geniş yüzey alanına sahip hafif, yüksek tutuşlu titanyum basamaklar
• Yüksekliği 910 mm’ye ayarlanabilen tek parça rally sele
• Yüksek seviyede konumlandırılmış ön çamurluk
• Izgara tipi alüminyum radyatör koruyucu
• Zincir koruma

 

Devamını oku